Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Greve: Vindsprint 1 23.5.2021
Vælg mænd discipliner
100 m
200 m
400 m
D15 100 m hæk 84.0 cm
Vælg kvinder discipliner
100 m
200 m
400 m
100 m hæk 84.0 cm
P17 100 m hæk 76.2 cm
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m
M 100 m
Vind: +0.7
Finale A
Finale
Vind: +0.7
1
Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen ('96)
96
Sparta
10.61
2
Rasmus Thornbjerg Klausen
Rasmus Thornbjerg Klausen
00
Sparta
10.76
=SB
3
Steffen Udengaard Knudsen
Steffen Udengaard Knudsen ('98)
98
Aarhus 1900
10.88
4
Jacob Hvorup
Jacob Hvorup ('99)
99
Sparta
10.92
5
Marius Glenner-Frandsen
Marius Glenner-Frandsen ('95)
95
KIF
11.16
SB
6
Festus Asante
Festus Asante ('94)
94
11.17
7
Christoph Hansen
Christoph Hansen ('92)
92
Frederiksberg IF / GER
11.26
Finale B
Vind: -2.5
Vind: -2.5
1
Hans Christian Dirch Corlin
Hans Christian Dirch Corlin ('05)
05
Sparta
11.33
PB
2
Sebastian Abildgaard Glyb
Sebastian Abildgaard Glyb ('05)
05
Holte Atletik
11.39
PB
3
Luis Felipe Maillet
Luis Felipe Maillet ('04)
04
Sparta
11.60
SB
4
Ludvig Elmedal
Ludvig Elmedal ('06)
06
Fremad Holbæk
11.82
5
Miso Buha
Miso Buha ('03)
03
Hvirlan
11.98
Christian Andersson
Christian Andersson ('06)
06
Greve Atletik
DQ
Magnus Antonio Askov-Hansen
Magnus Antonio Askov-Hansen ('03)
03
Frederiksberg IF
DQ
Finale C
Vind: +3.1
Vind: +3.1
1
Jesse Lasquite
Jesse Lasquite ('01)
01
KIF
11.66
w
2
Troels Kaas
Troels Kaas ('95)
95
BAC
11.90
w
3
Emma Beiter Bomme
Emma Beiter Bomme ('98)
98
Sparta
11.93
w
K
4
Alfred Dahl Larsen
Alfred Dahl Larsen ('02)
02
Frederiksberg IF
12.11
w
5
Kasper Scheller
Kasper Scheller ('03)
03
Greve Atletik
12.26
w
6
Noa Bak-Pedersen
Noa Bak-Pedersen ('96)
96
KIF
13.31
w
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1
Lance Christian Aabo
Lance Christian Aabo ('06)
06
HGATM
11.89
PB
2
Jesse Lasquite
Jesse Lasquite ('01)
01
KIF
11.91
3
Emma Beiter Bomme
Emma Beiter Bomme ('98)
98
Sparta
12.04
K
4
Carl Bäckström Nielsen
Carl Bäckström Nielsen ('07)
07
Amager AC
12.31
5
Kasper Scheller
Kasper Scheller ('03)
03
Greve Atletik
12.33
6
Noa Bak-Pedersen
Noa Bak-Pedersen ('96)
96
KIF
13.40
7
Jonas Gretlund
Jonas Gretlund ('09)
09
Amager AC
13.73
PB
Indledende 2
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1
Magnus Antonio Askov-Hansen
Magnus Antonio Askov-Hansen ('03)
03
Frederiksberg IF
11.36
PB
2
Vitus Rosenkrands
Vitus Rosenkrands ('05)
05
Sparta
11.53
3
Philip Reynolds
Philip Reynolds ('96)
96
Sparta
11.55
SB
4
Miso Buha
Miso Buha ('03)
03
Hvirlan
11.79
SB
5
Ludvig Elmedal
Ludvig Elmedal ('06)
06
Fremad Holbæk
11.81
6
Alfred Dahl Larsen
Alfred Dahl Larsen ('02)
02
Frederiksberg IF
11.89
SB
7
Troels Kaas
Troels Kaas ('95)
95
BAC
12.04
Indledende 3
Vind: +2.7
Vind: +2.7
1
Tobias Andersson
Tobias Andersson ('02)
02
Greve Atletik
11.04
w
2
Frankly Dadey
Frankly Dadey ('99)
99
Greve Atletik
11.07
w
3
Marius Glenner-Frandsen
Marius Glenner-Frandsen ('95)
95
KIF
11.18
w
4
Hans Christian Dirch Corlin
Hans Christian Dirch Corlin ('05)
05
Sparta
11.22
w
5
Sebastian Abildgaard Glyb
Sebastian Abildgaard Glyb ('05)
05
Holte Atletik
11.31
w
6
Carl Bruce Aabo
Carl Bruce Aabo ('04)
04
HGATM
11.35
w
7
Christian Andersson
Christian Andersson ('06)
06
Greve Atletik
11.43
w
8
Luis Felipe Maillet
Luis Felipe Maillet ('04)
04
Sparta
11.49
w
Indledende 4
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1
Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen ('96)
96
Sparta
10.52
SB
2
Steffen Udengaard Knudsen
Steffen Udengaard Knudsen ('98)
98
Aarhus 1900
10.74
SB
3
Rasmus Thornbjerg Klausen
Rasmus Thornbjerg Klausen
00
Sparta
10.76
SB
4
Jacob Hvorup
Jacob Hvorup ('99)
99
Sparta
10.80
PB
5
Frederik Andersson
Frederik Andersson ('01)
01
Greve Atletik
10.88
PB
6
Festus Asante
Festus Asante ('94)
94
11.15
SB
7
Christoph Hansen
Christoph Hansen ('92)
92
Frederiksberg IF / GER
11.16
8
Emil Frænde
Emil Frænde
00
Sparta
11.30
SB
M 200 m
Vind: -2.1
Finale A
Finale
Vind: -2.1
1
Frederik Andersson
Frederik Andersson ('01)
01
Greve Atletik
21.86
PB
2
Christoph Hansen
Christoph Hansen ('92)
92
Frederiksberg IF / GER
22.63
SB
3
Iasonas Koniaris
Iasonas Koniaris ('97)
97
Hvidovre TC
22.97
PB
4
Hans Christian Dirch Corlin
Hans Christian Dirch Corlin ('05)
05
Sparta
22.98
PB
5
Carl Bruce Aabo
Carl Bruce Aabo ('04)
04
HGATM
23.02
PB
6
Luis Felipe Maillet
Luis Felipe Maillet ('04)
04
Sparta
23.10
SB
7
Mathias A. Olsen
Mathias A. Olsen ('91)
91
Frederiksberg IF
23.44
SB
Finale B
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Magnus Antonio Askov-Hansen
Magnus Antonio Askov-Hansen ('03)
03
Frederiksberg IF
23.10
PB
2
Sebastian Abildgaard Glyb
Sebastian Abildgaard Glyb ('05)
05
Holte Atletik
23.25
PB
3
Christian Andersson
Christian Andersson ('06)
06
Greve Atletik
23.34
PB
4
Vitus Rosenkrands
Vitus Rosenkrands ('05)
05
Sparta
23.45
PB
5
Lance Christian Aabo
Lance Christian Aabo ('06)
06
HGATM
24.10
PB
6
Jonas Gretlund
Jonas Gretlund ('09)
09
Amager AC
28.62
SB
M 400 m
Finale A
Finale
1
Gustav Lundholm Nielsen
Gustav Lundholm Nielsen ('98)
98
Sparta
47.89
SB
2
Mathias Astrup
Mathias Astrup ('99)
99
Greve Atletik
49.00
SB
3
Philip Braun
Philip Braun ('90)
90
Sparta
50.57
SB
4
Tobias Andersson
Tobias Andersson ('02)
02
Greve Atletik
50.75
PB
5
Sebastian Kordt Lassen
Sebastian Kordt Lassen ('93)
93
Frederiksberg IF
51.40
PB
6
Marius Glenner-Frandsen
Marius Glenner-Frandsen ('95)
95
KIF
51.50
PB
7
Anas Ali
Anas Ali ('99)
99
KIF
56.93
PB
K 100 m
Vind: -0.7
Finale A
Finale
Vind: -0.7
1
Emilie R Hansen
Emilie R Hansen ('99)
99
Sparta
12.75
2
Katrine Lund
Katrine Lund ('90)
90
KIF
12.87
PB
3
Sophie Roessler
Sophie Roessler ('96)
96
Frederiksberg IF
12.95
SB
4
Laura Friedeheim
Laura Friedeheim ('91)
91
Frederiksberg IF / GER
13.57
SB
5
Benedicte Bjørk Pedersen
Benedicte Bjørk Pedersen ('06)
06
Holte Atletik
14.06
6
Cornelia Hav Steen
Cornelia Hav Steen ('05)
05
Holte Atletik
14.21
PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1
Laura Friedeheim
Laura Friedeheim ('91)
91
Frederiksberg IF / GER
13.60
SB
2
Mathilde Steenberg
Mathilde Steenberg ('06)
06
Greve Atletik
13.74
PB
3
Benedicte Bjørk Pedersen
Benedicte Bjørk Pedersen ('06)
06
Holte Atletik
13.80
PB
Cornelia Hav Steen
Cornelia Hav Steen ('05)
05
Holte Atletik
DQ
Indledende 2
Vind: +2.5
Vind: +2.5
1
Caroline Benfeldt Sørensen
Caroline Benfeldt Sørensen ('02)
02
Frederiksberg IF
12.36
w
2
Emilie R Hansen
Emilie R Hansen ('99)
99
Sparta
12.69
w
3
Katrine Lund
Katrine Lund ('90)
90
KIF
12.97
w
4
Sophie Roessler
Sophie Roessler ('96)
96
Frederiksberg IF
13.12
w
5
Solvej Møller
Solvej Møller ('05)
05
Greve Atletik
13.16
w
K 200 m
Vind: +0.5
Finale A
Finale
Vind: +0.5
1
Caroline Benfeldt Sørensen
Caroline Benfeldt Sørensen ('02)
02
Frederiksberg IF
25.39
2
Sophie Roessler
Sophie Roessler ('96)
96
Frederiksberg IF
26.91
SB
3
Solvej Møller
Solvej Møller ('05)
05
Greve Atletik
27.48
SB
5
Laura Friedeheim
Laura Friedeheim ('91)
91
Frederiksberg IF / GER
28.19
SB
6
Mathilde Steenberg
Mathilde Steenberg ('06)
06
Greve Atletik
28.43
PB
Finale B
Vind: +0.7
Vind: +0.7
4
Maja Tange Nordlien
Maja Tange Nordlien ('06)
06
Holte Atletik
27.81
PB
7
Benedicte Bjørk Pedersen
Benedicte Bjørk Pedersen ('06)
06
Holte Atletik
29.36
PB
8
Cornelia Hav Steen
Cornelia Hav Steen ('05)
05
Holte Atletik
29.40
PB
9
Viola Jensen
Viola Jensen ('06)
06
Greve Atletik
30.35
SB
K 400 m
Finale A
Finale
1
Annemarie Nissen
Annemarie Nissen ('94)
94
Sparta
56.32
2
Nora Grønnegaard Fischer
Nora Grønnegaard Fischer ('05)
05
Holte Atletik
57.55
PB
3
Anna Krab Scheibelein
Anna Krab Scheibelein ('98)
98
KIF
58.60
SB
5
Camilla F. R. Nissen
Camilla F. R. Nissen ('90)
90
Sparta
1:00.95
6
Louise Høkilde Wassmann
Louise Høkilde Wassmann ('03)
03
Greve Atletik
1:02.98
SB
Finale B
1
Annabelle Viple
Annabelle Viple ('05)
05
Sparta
1:00.08
PB
2
Maria Venborg
Maria Venborg ('91)
91
KIF
1:02.81
PB
3
Filippa Tvistholm Jørgensen
Filippa Tvistholm Jørgensen ('08)
08
Greve Atletik
1:04.54
PB
4
Cecilie Biltofft Jensen
Cecilie Biltofft Jensen ('94)
94
Frederiksberg IF
1:04.80
SB
5
Frida Revall
Frida Revall ('06)
06
Greve Atletik
1:09.29
PB
K 100 m hæk 84.0 cm
Vind: +2.6
Finale A
Finale
Vind: +2.6
1
Klara Skriver Loessl
Klara Skriver Loessl ('02)
02
Sparta
14.42
w
2
Ida Beiter Bomme
Ida Beiter Bomme ('01)
01
Sparta
14.83
w
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
Klara Skriver Loessl
Klara Skriver Loessl ('02)
02
Sparta
14.53
SB
2
Ida Beiter Bomme
Ida Beiter Bomme ('01)
01
Sparta
15.36
P17 100 m hæk 76.2 cm
Vind: +2.6
Finale A
Finale
Vind: +2.6
1
Solvej Møller
Solvej Møller ('05)
05
Greve Atletik
16.10
w
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
Solvej Møller
Solvej Møller ('05)
05
Greve Atletik
16.38
PB
D15 100 m hæk 84.0 cm
Vind: +2.6
Finale A
Finale
Vind: +2.6
1
Oliver Neergaard
Oliver Neergaard ('06)
06
Greve Atletik
21.41
w
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
Oliver Neergaard
Oliver Neergaard ('06)
06
Greve Atletik
21.41
PB
P15 80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Vind: +2.6
Finale A
Finale
Vind: +2.6
1
Mathilde Steenberg
Mathilde Steenberg ('06)
06
Greve Atletik
13.46
w
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
Mathilde Steenberg
Mathilde Steenberg ('06)
06
Greve Atletik
13.45
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open