Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Aarhus: ABC Stævne 2 14.5.2021
Vælg mænd discipliner
100 m
200 m
5000 m
Vælg kvinder discipliner
100 m
200 m
400 m
M 100 m
Vind: +1.3
Finale A
Finale
Vind: +1.3
1
Simon Hansen
Simon Hansen ('98)
98
Aarhus 1900
10.55
SB
2
Jakub Sikorski
Jakub Sikorski ('01)
01
Aarhus 1900 / POL
11.13
SB
3
Jacob Gadegaard
Jacob Gadegaard ('01)
01
Skanderborg Atletik
11.40
PB
4
Malte Dam Korsbjerg
Malte Dam Korsbjerg ('03)
03
Aarhus 1900
11.43
PB
Finale B
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1
Sofus Ingemann Harmsen
Sofus Ingemann Harmsen ('03)
03
Aarhus 1900
12.08
SB
2
Tristan Rønn Poulsen
Tristan Rønn Poulsen ('05)
05
Aarhus 1900
12.37
3
Lasse Vosegaard
Lasse Vosegaard ('99)
99
Aarhus Fremad
12.87
SB
M 200 m
Vind: +0.8
Finale A
Finale
Vind: +0.8
1
Tristan Rønn Poulsen
Tristan Rønn Poulsen ('05)
05
Aarhus 1900
25.21
PB
M 5000 m
Finale A
Finale
1
Jacob Rudjord Therkildsen
Jacob Rudjord Therkildsen ('91)
91
Aarhus Fremad
14:43.90
PB
2
Ulrik Heitmann
Ulrik Heitmann ('84)
84
Aarhus 1900
15:19.29
SB
3
Jakob Vase Johannessen
Jakob Vase Johannessen
00
Aarhus 1900
15:49.60
PB
4
Jakob Riis
Jakob Riis ('82)
82
Aarhus 1900
16:03.63
SB
5
Lea Tybirk
Lea Tybirk ('89)
89
Aarhus Fremad
17:48.90
K 1
6
Laust Bengtsen
Laust Bengtsen ('74)
74
Aarhus 1900
17:49.09
SB
7
Jakob Nissen Nielsen
Jakob Nissen Nielsen ('03)
03
Aarhus 1900
18:09.09
PB
8
Peder Troldborg
Peder Troldborg ('63)
63
Aarhus 1900
18:20.79
SB
9
Casper Christoffer Lemche
Casper Christoffer Lemche ('95)
95
Aarhus Fremad
18:25.21
PB
10
Rune Sostack Clausen
Rune Sostack Clausen ('92)
92
Aarhus Fremad
18:55.39
PB
11
Jan Skov Pedersen
Jan Skov Pedersen ('59)
59
Aarhus Fremad
20:30.56
SB
Rasmus Bangsgaard Nielsen
Rasmus Bangsgaard Nielsen ('03)
03
AGF Atletik
DNF
Jakob Dybdal Abrahamsen
Jakob Dybdal Abrahamsen ('94)
94
Aarhus 1900
DNF
K 100 m
Vind: +1.0
Finale A
Finale
Vind: +1.0
1
Terese Salling Hansen
Terese Salling Hansen ('01)
01
Aarhus 1900
12.87
2
Marie Qvist Jensen
Marie Qvist Jensen ('97)
97
Aarhus Fremad
12.98
PB
3
Lily Penstoft
Lily Penstoft ('06)
06
Skanderborg Atletik
13.15
PB
4
Maiken Larsen
Maiken Larsen ('98)
98
Aarhus Fremad
13.56
PB
5
Karoline Kalsmose Jakobsen
Karoline Kalsmose Jakobsen ('07)
07
Aarhus 1900
15.05
K 200 m
Vind: +0.8
Finale A
Finale
Vind: +0.8
1
Marie Qvist Jensen
Marie Qvist Jensen ('97)
97
Aarhus Fremad
27.12
PB
2
Lily Penstoft
Lily Penstoft ('06)
06
Skanderborg Atletik
27.65
PB
3
Karoline Kalsmose Jakobsen
Karoline Kalsmose Jakobsen ('07)
07
Aarhus 1900
30.84
PB
K 400 m
Finale A
Finale
1
Martha Danneskjold Rasmussen
Martha Danneskjold Rasmussen ('02)
02
Aarhus 1900
56.45
SB
2
Anna Diederich
Anna Diederich ('99)
99
Aarhus 1900
1:07.87
PB
3
Karoline Kalsmose Jakobsen
Karoline Kalsmose Jakobsen ('07)
07
Aarhus 1900
1:09.67
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open