M 100 m 26.6. Vind: +2.9 Finale A Finale | 26.6. | Vind: +2.9 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.25 | w | |||||
2 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.51 | w | |||||
3 | Even Pettersen Even Pettersen ('93) | 93 | NOR | 10.62 | w | |||||
4 | Daniel Alejandro Johnsen Daniel Alejandro Johnsen ('98) | 98 | NOR | 10.72 | w | |||||
5 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 10.78 | w | |||||
6 | Simen Nordheim Berg Simen Nordheim Berg ('03) | 03 | NOR | 10.79 | w | |||||
7 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 10.81 | w | |||||
8 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 11.39 | w | |||||
Finale B 26.6. Vind: +0.6 | 26.6. | Vind: +0.6 | ||||||||
1 | Sondre Lindaas Gjesdal Sondre Lindaas Gjesdal ('98) | 98 | NOR | 11.03 | ||||||
2 | Soban Mortaza Inayat Soban Mortaza Inayat ('97) | 97 | NOR | 11.07 | ||||||
3 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 11.09 | ||||||
4 | Alexander Skrede Alexander Skrede ('05) | 05 | NOR | 11.14 | ||||||
5 | Vegard Dragsund Sverd Vegard Dragsund Sverd ('99) | 99 | NOR | 11.20 | ||||||
6 | Jørgen Evensen Lund Jørgen Evensen Lund ('03) | 03 | NOR | 11.21 | ||||||
7 | Erlend Hognestad Nilsen Erlend Hognestad Nilsen ('98) | 98 | NOR | 11.25 | ||||||
8 | Ole Martin Moritsgård Flatjord Ole Martin Moritsgård Flatjord ('94) | 94 | NOR | 11.27 | ||||||
Indledende heats | 26.6. | |||||||||
Indledende 3 26.6. Vind: +1.5 | 26.6. | Vind: +1.5 | ||||||||
1 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 10.82 | SB | |||||
2 | Soban Mortaza Inayat Soban Mortaza Inayat ('97) | 97 | NOR | 11.00 | =PB | |||||
3 | Vegard Dragsund Sverd Vegard Dragsund Sverd ('99) | 99 | NOR | 11.12 | PB | |||||
4 | Jørgen Evensen Lund Jørgen Evensen Lund ('03) | 03 | NOR | 11.12 | PB | |||||
5 | Ole Martin Moritsgård Flatjord Ole Martin Moritsgård Flatjord ('94) | 94 | NOR | 11.16 | PB | |||||
6 | Erlend Hognestad Nilsen Erlend Hognestad Nilsen ('98) | 98 | NOR | 11.18 | PB | |||||
Indledende 4 26.6. Vind: +1.8 | 26.6. | Vind: +1.8 | ||||||||
1 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 10.88 | SB | |||||
2 | Simen Nordheim Berg Simen Nordheim Berg ('03) | 03 | NOR | 10.89 | PB | |||||
3 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 11.05 | PB | |||||
4 | Alexander Skrede Alexander Skrede ('05) | 05 | NOR | 11.05 | PB | |||||
Christian Mensah Christian Mensah ('96) | 96 | NOR | DNF | |||||||
Indledende 5 26.6. Vind: +1.5 | 26.6. | Vind: +1.5 | ||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.40 | SB | |||||
2 | Salum Ageze Kashafali Salum Ageze Kashafali ('93) | 93 | NOR | 10.65 | ||||||
3 | Even Pettersen Even Pettersen ('93) | 93 | NOR | 10.74 | SB | |||||
4 | Jonas André Ose Jonas André Ose ('02) | 02 | NOR | 10.78 | ||||||
5 | Daniel Alejandro Johnsen Daniel Alejandro Johnsen ('98) | 98 | NOR | 10.85 | SB | |||||
6 | Sondre Lindaas Gjesdal Sondre Lindaas Gjesdal ('98) | 98 | NOR | 10.91 | ||||||
Jacob Vaula Jacob Vaula ('01) | 01 | NOR | DNF | |||||||
M 200 m 27.6. Vind: +1.2 Finale A Finale | 27.6. | Vind: +1.2 | ||||||||
1 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 20.94 | SB | |||||
2 | Herman Ellingsen Herman Ellingsen ('02) | 02 | NOR | 21.20 | PB | |||||
3 | Filip Bøe Filip Bøe | 00 | NOR | 21.48 | SB | |||||
4 | Andreas Ofstad Kulseng Andreas Ofstad Kulseng ('01) | 01 | NOR | 21.66 | PB | |||||
5 | Daniel Alejandro Johnsen Daniel Alejandro Johnsen ('98) | 98 | NOR | 22.08 | ||||||
6 | Kristoffer Blücher Kristoffer Blücher ('99) | 99 | NOR | 22.23 | =SB | |||||
Finale B 27.6. Vind: +1.3 | 27.6. | Vind: +1.3 | ||||||||
1 | Jonas Berggård Skåden Jonas Berggård Skåden ('02) | 02 | NOR | 21.81 | SB | |||||
2 | Tor-Junor Kringstad Vedde Tor-Junor Kringstad Vedde ('97) | 97 | NOR | 21.93 | ||||||
3 | Sondre Lindaas Gjesdal Sondre Lindaas Gjesdal ('98) | 98 | NOR | 21.97 | PB | |||||
4 | Luca Thompson Luca Thompson | 00 | NOR | 22.11 | =PB | |||||
5 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 22.25 | SB | |||||
Finale C 27.6. Vind: +1.4 | 27.6. | Vind: +1.4 | ||||||||
1 | Jørgen Evensen Lund Jørgen Evensen Lund ('03) | 03 | NOR | 22.20 | PB | |||||
2 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 22.30 | SB | |||||
3 | Alexander Skrede Alexander Skrede ('05) | 05 | NOR | 22.40 | PB | |||||
4 | Hallgeir Martinsen Hallgeir Martinsen ('89) | 89 | NOR | 22.42 | SB | |||||
Finale D 27.6. Vind: +0.8 | 27.6. | Vind: +0.8 | ||||||||
1 | Thomas Strønstad-Løseth Thomas Strønstad-Løseth ('03) | 03 | NOR | 22.17 | SB | |||||
2 | Simen Nordheim Berg Simen Nordheim Berg ('03) | 03 | NOR | 22.26 | PB | |||||
3 | Peter Svoren Peter Svoren ('01) | 01 | NOR | 22.31 | PB | |||||
M 400 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | |||||||||
1 | Andreas Grimerud Andreas Grimerud ('03) | 03 | NOR | 47.49 | PB | |||||
2 | Andreas Ofstad Kulseng Andreas Ofstad Kulseng ('01) | 01 | NOR | 47.89 | PB | |||||
3 | Luca Thompson Luca Thompson | 00 | NOR | 48.18 | SB | |||||
4 | Tor-Junor Kringstad Vedde Tor-Junor Kringstad Vedde ('97) | 97 | NOR | 48.23 | ||||||
5 | Thomas Strønstad-Løseth Thomas Strønstad-Løseth ('03) | 03 | NOR | 48.50 | SB | |||||
Finale B 26.6. | 26.6. | |||||||||
1 | Tobias Johansen Tobias Johansen ('03) | 03 | NOR | 49.54 | PB | |||||
M 800 m 27.6. Finale A Finale | 27.6. | |||||||||
1 | Elmer Mulleri Skalle Elmer Mulleri Skalle ('02) | 02 | NOR | 1:52.96 | PB | |||||
2 | Robin Wathne Nedrehagen Robin Wathne Nedrehagen ('99) | 99 | NOR | 1:53.97 | PB | |||||
3 | Tobias Johansen Tobias Johansen ('03) | 03 | NOR | 1:55.84 | PB | |||||
4 | Sverre Grønvold Sverre Grønvold ('99) | 99 | NOR | 1:56.20 | PB | |||||
M 1500 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | |||||||||
1 | Elmer Mulleri Skalle Elmer Mulleri Skalle ('02) | 02 | NOR | 3:59.55 | ||||||
2 | Tom Skjæråsen Tom Skjæråsen ('95) | 95 | SWE | 4:01.95 | SB | |||||
M 3000 m 27.6. Finale A Finale | 27.6. | |||||||||
1 | Kristoffer Petersen Skonnord Kristoffer Petersen Skonnord ('93) | 93 | NOR | 8:59.98 | PB | |||||
M 110 m hæk 27.6. Vind: 0.0 Finale A Finale | 27.6. | Vind: 0.0 | ||||||||
1 | Joachim Sandberg Joachim Sandberg ('95) | 95 | NOR | 14.62 | PB | |||||
2 | Gjert Høie Sjursen Gjert Høie Sjursen | 00 | NOR | 14.95 | PB | |||||
M 400 m hæk 26.6. Finale A Finale | 26.6. | |||||||||
1 | Herman Ellingsen Herman Ellingsen ('02) | 02 | NOR | 52.95 | ||||||
K 100 m 26.6. Vind: +2.9 Finale A Finale | 26.6. | Vind: +2.9 | ||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.48 | w | |||||
2 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 11.67 | w | |||||
3 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 11.75 | w | |||||
4 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 11.79 | w | |||||
5 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 11.79 | w | |||||
6 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 11.95 | w | |||||
7 | Tonje Fjellet Kristiansen Tonje Fjellet Kristiansen ('99) | 99 | NOR | 11.98 | w | |||||
Finale B 26.6. Vind: +1.6 | 26.6. | Vind: +1.6 | ||||||||
1 | Nora Aune Nora Aune ('04) | 04 | NOR | 12.14 | PB | |||||
2 | Alice Ulla Berg Alice Ulla Berg ('97) | 97 | NOR | 12.16 | SB | |||||
3 | Tora Bøgeberg Lilleaas Tora Bøgeberg Lilleaas ('05) | 05 | NOR | 12.21 | PB | |||||
4 | Vilde Marstein Vilde Marstein ('02) | 02 | NOR | 12.34 | PB | |||||
Indledende heats | 26.6. | |||||||||
Indledende 3 26.6. Vind: +1.7 | 26.6. | Vind: +1.7 | ||||||||
1 | Tora Bøgeberg Lilleaas Tora Bøgeberg Lilleaas ('05) | 05 | NOR | 12.31 | PB | |||||
2 | Vilde Marstein Vilde Marstein ('02) | 02 | NOR | 12.36 | PB | |||||
Indledende 4 26.6. Vind: +0.5 | 26.6. | Vind: +0.5 | ||||||||
1 | Astri Ayo Lakeri Ertzgaard Astri Ayo Lakeri Ertzgaard ('02) | 02 | NOR | 12.15 | PB | |||||
2 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 12.21 | PB | |||||
3 | Alice Ulla Berg Alice Ulla Berg ('97) | 97 | NOR | 12.31 | ||||||
4 | Nora Aune Nora Aune ('04) | 04 | NOR | 12.31 | ||||||
Indledende 5 26.6. Vind: +1.8 | 26.6. | Vind: +1.8 | ||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.75 | SB | |||||
2 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 11.87 | SB | |||||
3 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 11.87 | SB | |||||
4 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 11.96 | PB | |||||
5 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 12.11 | SB | |||||
6 | Tonje Fjellet Kristiansen Tonje Fjellet Kristiansen ('99) | 99 | NOR | 12.17 | SB | |||||
7 | Mia Evensen Mia Evensen ('02) | 02 | NOR | 12.37 | ||||||
Helene Rønningen Helene Rønningen ('98) | 98 | NOR | DNF | |||||||
K 200 m 27.6. Vind: +1.4 Finale A Finale | 27.6. | Vind: +1.4 | ||||||||
1 | Elisabeth Slettum Elisabeth Slettum ('86) | 86 | NOR | 23.39 | PB | |||||
2 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 23.94 | SB | |||||
3 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 23.98 | PB | |||||
4 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 24.04 | SB | |||||
5 | Maren Bakke Amundsen Maren Bakke Amundsen ('03) | 03 | NOR | 24.21 | ||||||
Finale B 27.6. Vind: +1.2 | 27.6. | Vind: +1.2 | ||||||||
1 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 24.03 | PB | |||||
2 | Christine Bjelland Jensen Christine Bjelland Jensen ('94) | 94 | NOR | 24.28 | SB | |||||
3 | Tonje Fjellet Kristiansen Tonje Fjellet Kristiansen ('99) | 99 | NOR | 24.62 | ||||||
4 | Astri Ayo Lakeri Ertzgaard Astri Ayo Lakeri Ertzgaard ('02) | 02 | NOR | 24.73 | PB | |||||
5 | Nora Aune Nora Aune ('04) | 04 | NOR | 24.92 | PB | |||||
6 | Lisa Maylen Stensøy Lisa Maylen Stensøy ('04) | 04 | NOR | 25.23 | PB | |||||
Finale C 27.6. Vind: +0.7 | 27.6. | Vind: +0.7 | ||||||||
1 | Solveig Bustgård Gran Solveig Bustgård Gran ('02) | 02 | NOR | 24.80 | PB | |||||
2 | June Sæbøe Tveit June Sæbøe Tveit ('99) | 99 | NOR | 25.37 | SB | |||||
3 | Alice Ulla Berg Alice Ulla Berg ('97) | 97 | NOR | 25.38 | ||||||
Indledende heats | 27.6. | |||||||||
Indledende 2 27.6. Vind: +1.4 | 27.6. | Vind: +1.4 | ||||||||
1 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 24.84 | PB | |||||
2 | Tora Bøgeberg Lilleaas Tora Bøgeberg Lilleaas ('05) | 05 | NOR | 25.14 | PB | |||||
3 | Marin Stray Gautadottir Marin Stray Gautadottir ('03) | 03 | NOR | 25.22 | PB | |||||
K 400 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | |||||||||
1 | Astri Ayo Lakeri Ertzgaard Astri Ayo Lakeri Ertzgaard ('02) | 02 | NOR | 54.31 | SB | |||||
2 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 55.24 | ||||||
3 | Synne Eikeland Synne Eikeland ('02) | 02 | NOR | 56.41 | PB | |||||
4 | Lisa Maylen Stensøy Lisa Maylen Stensøy ('04) | 04 | NOR | 56.41 | PB | |||||
5 | June Sæbøe Tveit June Sæbøe Tveit ('99) | 99 | NOR | 56.99 | SB | |||||
K 1500 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | |||||||||
1 | Ingeborg Østgård Ingeborg Østgård ('03) | 03 | NOR | 4:19.85 | ||||||
2 | Hedda Leirvik Hedda Leirvik ('02) | 02 | NOR | 4:43.22 | PB | |||||
K 3000 m 27.6. Finale A Finale | 27.6. | |||||||||
1 | Ingeborg Østgård Ingeborg Østgård ('03) | 03 | NOR | 9:27.26 | SB | |||||
K 100 m hæk 84.0 cm 27.6. Vind: +0.4 Finale A Finale | 27.6. | Vind: +0.4 | ||||||||
1 | Kristina Stensvoll Reppe Kristina Stensvoll Reppe | 00 | NOR | 13.86 | SB | |||||
2 | Kristi Strømmen Kjerpeset Kristi Strømmen Kjerpeset ('98) | 98 | NOR | 13.95 | SB | |||||
3 | Magdeli Støten Magdeli Støten ('98) | 98 | NOR | 13.95 | ||||||
4 | Vilde Marstein Vilde Marstein ('02) | 02 | NOR | 14.19 | ||||||
5 | Kajsa Rooth Kajsa Rooth ('03) | 03 | NOR | 14.38 | ||||||
Finale B 27.6. Vind: +0.6 | 27.6. | Vind: +0.6 | ||||||||
1 | Elea Jørstad Bock Elea Jørstad Bock ('02) | 02 | NOR | 14.10 | PB | |||||
2 | Elise Grong Ruud Elise Grong Ruud ('96) | 96 | NOR | 14.45 | ||||||
3 | Emilie Sandberg Emilie Sandberg | 00 | NOR | 14.58 | ||||||
4 | Tonje Nedberg Tonje Nedberg ('99) | 99 | NOR | 14.66 | ||||||
K 400 m hæk 26.6. Finale A Finale | 26.6. | |||||||||
1 | Marin Stray Gautadottir Marin Stray Gautadottir ('03) | 03 | NOR | 1:00.43 | PB | |||||
2 | Kaitesi Ertzgaard Kaitesi Ertzgaard | 00 | NOR | 1:00.49 | PB | |||||
3 | Marie Skjæggestad Marie Skjæggestad ('99) | 99 | NOR | 1:00.74 | ||||||
4 | Hanne Arstein Hanne Arstein ('01) | 01 | NOR | 1:01.69 | SB | |||||
5 | Tina Helen Bergem Tina Helen Bergem ('94) | 94 | NOR | 1:03.76 | SB | |||||
D19 100 m 26.6. Vind: +1.0 Finale A Finale | 26.6. | Vind: +1.0 | ||||||||
1 | Kenny Emi Tijani-Ajayi Kenny Emi Tijani-Ajayi ('03) | 03 | NOR | 10.92 | PB | |||||
2 | Tobias Windjusveen Tobias Windjusveen ('02) | 02 | NOR | 11.15 | SB | |||||
3 | Mats Rossland Hjørnevik Mats Rossland Hjørnevik ('03) | 03 | NOR | 11.16 | PB | |||||
Indledende heats | 26.6. | |||||||||
Indledende 1 26.6. Vind: +2.5 | 26.6. | Vind: +2.5 | ||||||||
1 | Mats Rossland Hjørnevik Mats Rossland Hjørnevik ('03) | 03 | NOR | 11.08 | w | |||||
2 | Tobias Windjusveen Tobias Windjusveen ('02) | 02 | NOR | 11.10 | w | |||||
Indledende 2 26.6. Vind: -0.4 | 26.6. | Vind: -0.4 | ||||||||
1 | Kenny Emi Tijani-Ajayi Kenny Emi Tijani-Ajayi ('03) | 03 | NOR | 11.09 | PB | |||||
D17 200 m | ||||||||||
Finale B 27.6. Vind: +1.2 | 27.6. | Vind: +1.2 | ||||||||
1 | Sean Bloom Sean Bloom ('04) | 04 | SWE | 23.13 | PB | |||||
D17 400 m 26.6. Finale A Finale | 26.6. | |||||||||
1 | Aiden Floyd Vincent Aiden Floyd Vincent ('04) | 04 | NOR | 49.86 | ||||||
P17 200 m 27.6. Vind: +2.6 Finale A Finale | 27.6. | Vind: +2.6 | ||||||||
1 | Iselin Evensen Iselin Evensen ('04) | 04 | NOR | 25.14 | w |