Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tórshavn: Føroyaleikir á Tórsbreyt 8‐11.7.2021
Tórsbreyt

M 100 m    
11.7. Vind: -2.7

Finale A

Finale
11.7.Vind: -2.7
1Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið11.94
Q
  
 
2Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið12.33
Q
  
 
3Sveinur SilvursteinSveinur Silvurstein ('02)Bragdið12.63
  
 
4Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið13.22
  
 
5Rógvi JohansenRógvi Johansen ('97)Færøerne13.81
  
 SB
6Júst í TúniJúst í Túni ('86)Treysti18.50
  
 
M 200 m    
8.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
8.7.Vind: 0.0
1Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið23.28
Q
  
 PB
2Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim Hvirlan23.35
Q
  
 SB
3Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið23.71
  
 
4Tummas SjóvaráTummas Sjóvará ('02)Bragdið23.74
  
 SB
5Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið23.93
  
 
6Sveinur SilvursteinSveinur Silvurstein ('02)Bragdið24.58
  
 
M 400 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið52.35
  
 
2Tummas SjóvaráTummas Sjóvará ('02)Bragdið59.08
  
 
3Rógvi JohansenRógvi Johansen ('97)Færøerne1:00.07
  
 SB
4Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið1:01.70
  
 PB
M 800 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið2:03.11
  
 SB
Rógvi JohansenRógvi Johansen ('97)Færøerne DNF
  
 
M 5000 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Peter JensenPeter Jensen ('92)Bragdið17:26.71
  
 
2Ingi JohannesenIngi Johannesen ('02)Roysnið17:54.55
  
 PB
3Jaspur HøjgaardJaspur Højgaard ('85)Roysnið18:32.39
  
 
4Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti21:15.79
  
  K 1 Mixed competition
5Rigmor Napoleonsdótt ArgeRigmor Napoleonsdótt Arge ('69)Hvirlan21:58.02
  
  K 2 Mixed competition
6Birna AbrahamsenBirna Abrahamsen ('70)Hvirlan23:59.48
  
  K 3 Mixed competition
M 10000 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Peter JensenPeter Jensen ('92)Bragdið37:37.89
  
 PB
2Ingi JohannesenIngi Johannesen ('02)Roysnið37:40.33
  
 PB
M 110 m hæk    
9.7. Vind: -1.0

Finale A

Finale
9.7.Vind: -1.0
1Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið17.49
  
 SB
M Højdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið1.70
  
 
 
1.58
XXO
1.61
  O
1.70
XXO
1.79
XXX
    
2Arni JoensenArni Joensen ('08)Hvirlan1.05
  
 PB
 
1.00 PB
  O
1.05 PB
  O
1.10
XXX
     
M Længdespring    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið6.26
+1.7
  
 
2Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið6.19
+1.1
  
 
M Trespring    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Miso BuhaMiso Buha ('03)Hvirlan13.66
0.0
  
 
 
11.92
 0.4
13.07
 0.1
13.29
 0.0
  X
 0.0
13.29
 0.9
13.66
 0.0
  
2Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan9.81
+0.7
  
 PB
 
9.46 PB
 0.6
  X
 0.0
9.40
 0.0
9.65 PB
 0.0
9.81 PB
 0.7
9.75
 0.0
  
M Kuglestød 7.26 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Hallur SimonsenHallur Simonsen ('95)Aarhus 190011.36
  
 PB
2Tróndur ArgeTróndur Arge ('94)Aarhus 190010.17
  
 PB
3Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan7.94
  
 PB
M Diskoskast 2.0 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Tróndur ArgeTróndur Arge ('94)Aarhus 190032.27
  
 PB
2Heri ZiskaHeri Ziska ('67)Aarhus 190028.92
  
 SB
Hallur SimonsenHallur Simonsen ('95)Aarhus 1900 DNS
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Heri ZiskaHeri Ziska ('67)Aarhus 190030.89
  
 SB
 
29.85 SB28.9929.2830.89 SB  X28.86  
2Hallur SimonsenHallur Simonsen ('95)Aarhus 190029.17
  
 PB
 
25.15 SB26.68 PB27.63 PB13.7729.17 PB27.83  
3Tróndur ArgeTróndur Arge ('94)Aarhus 190027.73
  
 PB
 
26.98 PB26.9026.4627.73 PB26.1625.87  
4Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan16.68
  
 PB
 
  X  X14.82 PB15.32 PB15.43 PB16.68 PB  
M Spydkast 800 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Tróndur ArgeTróndur Arge ('94)Aarhus 190041.26
  
 SB
2Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið35.88
  
 
3Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan28.93
  
 PB
4Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið27.27
  
 PB
5Sveinur SilvursteinSveinur Silvurstein ('02)Bragdið26.91
  
 PB
M 4 x 100 m stafet    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Bragdið Bragdið  48.46
  
 
M 4 x 400 m stafet    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Bragdið Bragdið  3:51.92
  
 
K 100 m    
11.7. Vind: -1.9

Finale A

Finale
11.7.Vind: -1.9
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið13.44
Q
  
 SB
2Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið13.67
Q
  
 SB
3Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið13.77
  
 SB
4Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan13.86
  
 PB
5Natalia LydersenNatalia Lydersen ('08)Treysti14.20
  
 PB
6Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið14.83
  
 
K 200 m    
8.7. Vind: -1.9

Finale A

Finale
8.7.Vind: -1.9
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið27.20
Q
  
 
2Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið28.03
Q
  
 SB
3Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið28.79
  
 
4Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið29.41
  
 
K 400 m    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti1:04.13
  
 PB
K 800 m    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti2:24.33
  
 PB
2Tabita HvannasteinTabita Hvannastein ('08)Treysti3:10.97
  
 PB
Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)Treysti DNF
  
 
K 1500 m    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti5:13.50
  
 PB
K 10000 m    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
3Sarah VallinSarah Vallin ('88)Bragdið / SWE39:15.28
  
  Mixed competition
4Rigmor Napoleonsdótt ArgeRigmor Napoleonsdótt Arge ('69)Hvirlan43:11.28
  
  Mixed competition
K Højdespring    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið1.58
  
 =SB
 
1.40
  O
1.46
  O
1.52
  O
1.58 =SB
XXO
1.61
XXX
   
2Hennie Maria SamuelsenHennie Maria Samuelsen ('07)Bragdið1.40
  
 =PB
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40 =PB
 XO
1.43
XXX
   
3Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan1.00
  
 
 
1.00
  O
1.05
XXX
      
Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan NH
  
 
 
1.00
XXX
       
K Længdespring    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið4.81 w
+2.8
  
 
2Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan4.76 w
+2.8
  
 
3Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið4.73
+0.8
  
 SB
4Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið4.66
+1.1
  
 
5Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið4.50
+1.7
  
 SB
6Hennie Maria SamuelsenHennie Maria Samuelsen ('07)Bragdið4.07
+0.8
  
 PB
K Trespring     
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið10.62
+1.2
  
 SB
2Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið10.28
+1.3
  
 SB
3Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið10.07
+1.6
  
 PB
Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið NM
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Lýdia Poula SimonsenLýdia Poula Simonsen ('01)Hvirlan9.54
  
 SB
 
9.54 SB9.148.758.379.17  –  
2Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan8.66
  
 
 
8.668.157.988.218.268.27  
3Lovisa NiclasenLovisa Niclasen ('77)Hvirlan8.16
  
 PB
 
7.72 PB7.617.91 PB8.16 PB7.527.54  
4Guðrið Káradóttir PetersenGuðrið Káradóttir Petersen Hvirlan7.91
  
 SB
 
7.477.387.827.91 SB7.497.70  
K Diskoskast 1.0 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Lýdia Poula SimonsenLýdia Poula Simonsen ('01)Hvirlan29.80
  
 SB
2Helena Svabo ZiskaHelena Svabo Ziska ('01)Aarhus 190028.45
  
 SB
3Guðrið Káradóttir PetersenGuðrið Káradóttir Petersen Hvirlan27.33
  
 SB
4Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan22.79
  
 SB
K Hammerkast 4.0 kg    
8.7.

Finale A

Finale
8.7.
1Guðrið Káradóttir PetersenGuðrið Káradóttir Petersen Hvirlan41.44
  
 
 
39.9840.1341.4439.6537.6340.77  
2Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan20.76
  
 PB
 
16.25 SB19.83 PB20.52 PB19.6918.9220.76 PB  
3Ai WaagsteinAi Waagstein ('07)Hvirlan16.08
  
 PB
 
16.08 PB  X12.29  X  X9.42  
K Spydkast 600 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan34.37
  
 SB
2Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið24.62
  
 SB
K 4 x 100 m stafet    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Bragdið Bragdið  52.87
  
 
K 4 x 400 m stafet    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Bragdið Bragdið  4:21.28
  
 
2Treysti Treysti  5:02.68
  
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan7.94
  
 PB
 
7.20 PB7.87 PB7.757.94 PB7.897.48  
D17 Diskoskast 1.5 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Hørður JoensenHørður Joensen ('04)Hvirlan20.16
  
 PB
D15 200 m    
8.7. Vind: +1.6

Finale A

Finale
8.7.Vind: +1.6
1Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið26.81
  
 PB
2Arni JoensenArni Joensen ('08)Hvirlan36.26
  
 PB
P15 Kuglestød 3.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Ai WaagsteinAi Waagstein ('07)Hvirlan7.73
  
 PB
 
7.73 PB7.397.497.327.477.12  
P15 Diskoskast 0.75 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Ai WaagsteinAi Waagstein ('07)Hvirlan19.10
  
 
P15 Spydkast 500 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Ai WaagsteinAi Waagstein ('07)Hvirlan24.60
  
 PB
D13 100 m    
11.7. Vind: -2.6

Finale A

Finale
11.7.Vind: -2.6
1Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið13.38
Q
  
 PB
2Arni JoensenArni Joensen ('08)Hvirlan17.50
Q
  
 PB
D13 Længdespring 1 m zone    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið4.53
+1.7
  
 PB
D13 Spydkast 400 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Óðin Jógvansson GlerfossÓðin Jógvansson Glerfoss ('08)Bragdið25.41
  
 
2Arni JoensenArni Joensen ('08)Hvirlan19.43
  
 PB
P13 Længdespring 1 m zone    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan3.21
0.0
  
 PB
2Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan2.27
+1.4
  
 PB
Natalia LydersenNatalia Lydersen ('08)Treysti DNS
  
 
P13 Trespring 1 m zone    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan7.27
+0.1
  
 PB
2Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan5.19
+0.4
  
 PB
P13 Kuglestød 2.0 kg    
9.7.

Finale A

Finale
9.7.
1Tabita HvannasteinTabita Hvannastein ('08)Treysti6.98
  
 SB
 
6.84 SB6.596.576.216.87 SB6.98 SB  
2Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan6.41
  
 PB
 
5.435.866.33 PB5.416.41 PB5.95  
3Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan3.83
  
 PB
 
3.83 PB2.082.722.872.883.37  
P13 Diskoskast 0.75 kg    
10.7.

Finale A

Finale
10.7.
1Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan15.29
  
 PB
2Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan5.12
  
 PB
P13 Spydkast 400 gram    
11.7.

Finale A

Finale
11.7.
1Natalia LydersenNatalia Lydersen ('08)Treysti14.45
  
 
2Bjalla Beintudóttir DalsgarðBjalla Beintudóttir Dalsgarð ('09)Hvirlan9.73
  
 PB
3Sólja RyeSólja Rye ('09)Hvirlan5.51
  
 PB

Seneste resultater

19.9AabenraaSønderjysk Mesterskab
19.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
19.9KøbenhavnCPH Half
18.9AalborgDM-revanche stævne
15.9HerlevGert Kærlin Tribute 2021
11‐12.9HvidovreDM ungdom
7.9RandersNålestævne
7.9AarhusSensommerstævne
6.9StoholmKlubstævne Stoholm
6.9RønneDGI individuelle mesterskaber
5.9RønneDiskosstævne
5.9AarhusDM Hold 2021
4.9LyngbyØstdanske Holdmesterskaber for Ungdom
4.9GreveDT Master Finale
3‐4.9TórshavnFM Ung 2021
2.9OdenseSprintstævne
2.9KøbenhavnTorsdagskast
2.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9GrindstedJump event 2
30.8SilkeborgKastestævne
30.8HerlufsholmKlubstævne
29.8KøbenhavnSparta Springstævne
29.8AarhusAarhus springer i luften 3
29.8HerlevHerlevløbet
28.8HelsingørNordsjællandsk ungdomsstævne
28.8RandersSpring med musik 2
28‐29.8BallerupDM-Master
25.8OdenseNålestævne 2 - Odense
25.8Rønne5000m
25.8HerlevÅbne klubmesterskaber i Tre-kamp
24.8KøbenhavnSparta 5000 & 1 Nats PB
24.8FrederiksbergSprint og Stafetstævne
21.8AalborgAalborg stævne 8
21‐22.8BagsværdDM og DMU kastemangekamp og vægtkast
21‐22.8KøbenhavnDM Mangekamp
21‐22.8KøbenhavnDM Mangekamp U12
19.8FrederiksbergUP Stævne
19.8AarhusDMU Kval
19.8TårnbyTårnby TRACKS
18.8SkiveSkivekast 4-21
17.8SkiveAugust stævne
15.8VibyViby Open
14‐15.8KøbenhavnSparta Copenhagen Games 2021
14.8SilkeborgKastemangekamp
14.8BagsværdSunset 5000m
14‐15.8TórshavnFM vaksin 2021
13.8SlagelseFredags sprint
12.8AalborgAalborg stævne 7 (ny dato)
11.8Rønne2000m
11.8RønneDiskoskast
7.8RandersPå gensyn Anders
7.8AabenraaMichel Leinders Hammerkast
7.8AarhusOverspringsstævne
7.8HvidovreKastestævne
7.8KøbenhavnDM kapgang 20/30 km
7.8ValbyKapgangsstævne
4.8KøbenhavnTracks Østerbro
1.8HerlevSommerferiekast 5
1.8GreveSommerstævne
31.7EsbjergKastedag i Esbjerg