M 100 m Vind: -0.6 Finale A Finale | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Roberto Rigali Roberto Rigali ('95) | 95 | ITA | 10.64 | |||||||||||
2 | Nicholas Ferns Nicholas Ferns ('97) | 97 | RSA | 10.68 | |||||||||||
3 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.68 | |||||||||||
4 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.72 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Alessandro Malvezzi Alessandro Malvezzi ('03) | 03 | ITA | 10.96 | |||||||||||
Finale E Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
4 | Andrea Bugeja Andrea Bugeja ('99) | 99 | MLT | 12.11 | |||||||||||
Finale F Vind: -1.0 | Vind: -1.0 | ||||||||||||||
1 | Olotu Samuel Eghagha Olotu Samuel Eghagha ('01) | 01 | ITA | 11.00 | PB | ||||||||||
M 200 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Nicholas Ferns Nicholas Ferns ('97) | 97 | RSA | 21.04 | |||||||||||
2 | Jerry Jakpa Jerry Jakpa ('98) | 98 | NGR | 21.10 | |||||||||||
3 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 21.20 | |||||||||||
4 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 21.23 | |||||||||||
5 | Panayiótis Trivizás Panayiótis Trivizás ('87) | 87 | GRE | 21.31 | |||||||||||
6 | Mame Moussa Ndiaye Mame Moussa Ndiaye ('99) | 99 | SEN | 21.85 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.1 | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Lindokuhle Gora Lindokuhle Gora ('01) | 01 | RSA | 21.10 | PB | ||||||||||
2 | Lorenzo Angelini Lorenzo Angelini ('92) | 92 | ITA | 21.59 | |||||||||||
3 | Luca Biancardi Luca Biancardi | 00 | ITA | 21.61 | |||||||||||
4 | András Osztrogonácz András Osztrogonácz ('94) | 94 | HUN | 21.87 | |||||||||||
Finale C Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Olotu Samuel Eghagha Olotu Samuel Eghagha ('01) | 01 | ITA | 21.79 | PB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mihai Cristian Pislaru Mihai Cristian Pislaru ('99) | 99 | ROU | 46.66 | |||||||||||
2 | Bakary Pozzi Dandio Bakary Pozzi Dandio ('97) | 97 | SEN | 47.12 | |||||||||||
3 | Ivan Danny Geldenhuys Ivan Danny Geldenhuys ('01) | 01 | NAM | 47.33 | |||||||||||
4 | Umberto Mezzaluna Umberto Mezzaluna ('97) | 97 | ITA | 48.50 | |||||||||||
5 | Marco Zunino Marco Zunino ('03) | 03 | ITA | 48.84 | SB | ||||||||||
6 | Gabriele Scarrone Gabriele Scarrone ('97) | 97 | ITA | 49.58 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Simone Barontini Simone Barontini ('99) | 99 | ITA | 1:47.49 | |||||||||||
2 | Jonah Koech Jonah Koech ('96) | 96 | USA | 1:47.68 | |||||||||||
3 | Nesim Amsellek Nesim Amsellek ('99) | 99 | ITA | 1:47.69 | PB | ||||||||||
4 | Abdelhakim Elliasmine Abdelhakim Elliasmine ('99) | 99 | ITA | 1:48.09 | |||||||||||
5 | Gabriele Aquaro Gabriele Aquaro ('97) | 97 | ITA | 1:48.53 | |||||||||||
6 | Kevin Viezee Kevin Viezee ('97) | 97 | NED | 1:48.82 | |||||||||||
7 | Youssef Benzamia Youssef Benzamia ('93) | 93 | FRA | 1:48.94 | |||||||||||
8 | Máté Együd Máté Együd ('96) | 96 | HUN | 1:49.03 | |||||||||||
9 | Abdessalam Machmach Abdessalam Machmach ('89) | 89 | ITA | 1:49.43 | |||||||||||
10 | Nick JensenNick Jensen ('91) | 91 | DEN | 1:52.39 | SB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Giovanni Crotti Giovanni Crotti ('99) | 99 | ITA | 1:51.11 | |||||||||||
2 | Ossama El Kabbouri Ossama El Kabbouri | 00 | ITA | 1:51.14 | |||||||||||
3 | Andrea Del Sarto Andrea Del Sarto ('95) | 95 | ITA | 1:54.18 | |||||||||||
4 | Umberto Brero Umberto Brero ('02) | 02 | ITA | 1:54.83 | SB | ||||||||||
5 | Samir Benaddi Samir Benaddi | 00 | ITA | 1:54.90 | PB | ||||||||||
6 | Mattia Roda Savoini Mattia Roda Savoini ('95) | 95 | ITA | 1:55.61 | SB | ||||||||||
M 1000 m | |||||||||||||||
3 | Rota Matthew Rota Matthew ('93) | 93 | MLT | 2:41.20 | PB | ||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Malik James-King Malik James-King ('99) | 99 | JAM | 49.51 | PB | ||||||||||
2 | José Reynaldo Bencosme José Reynaldo Bencosme ('92) | 92 | ITA | 50.59 | SB | ||||||||||
3 | Lindokuhle Gora Lindokuhle Gora ('01) | 01 | RSA | 51.00 | |||||||||||
4 | Cameron French Cameron French ('92) | 92 | NZL | 51.67 | |||||||||||
5 | Leo Köhldorfer Leo Köhldorfer ('01) | 01 | AUT | 52.30 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jean Marie Robbin Jean Marie Robbin ('98) | 98 | ITA | 52.59 | SB | ||||||||||
2 | Allassane Diallo Allassane Diallo ('99) | 99 | SEN | 52.76 | |||||||||||
Francesco Rebagliati Francesco Rebagliati ('96) | 96 | ITA | DNF | ||||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ernesto Pascone Ernesto Pascone ('99) | 99 | ITA | 2.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aubrey Allen Aubrey Allen ('94) | 94 | JAM | 7.67 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.51 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mohamed Reda Chahboun Mohamed Reda Chahboun ('97) | 97 | ITA | 7.37 | -0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Federico Scarselli Federico Scarselli ('02) | 02 | ITA | 7.20 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sasman Bevan Sasman Bevan ('99) | 99 | RSA | 7.03 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lorenzo Cagliero Lorenzo Cagliero ('03) | 03 | ITA | 7.00 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Dejan Travar Dejan Travar ('03) | 03 | ITA | 7.00 | +0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Giordano Musso Giordano Musso ('98) | 98 | ITA | 15.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Giorgia Bellinazzi Giorgia Bellinazzi | 00 | ITA | 11.75 | |||||||||||
2 | Shian Hyde Shian Hyde ('96) | 96 | JAM | 11.76 | |||||||||||
3 | Charlize Eilerd Charlize Eilerd ('02) | 02 | RSA | 12.02 | |||||||||||
4 | Kate Doherty Kate Doherty ('97) | 97 | IRL | 12.10 | |||||||||||
5 | Lili Furulyás Lili Furulyás | 00 | HUN | 12.16 | |||||||||||
6 | Sarah Busuttil Sarah Busuttil ('91) | 91 | MLT | 12.41 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Ilaria Elvira Accame Ilaria Elvira Accame ('01) | 01 | ITA | 12.16 | PB | ||||||||||
5 | Sofia Barbè Cornalba Sofia Barbè Cornalba ('97) | 97 | ITA | 12.81 | PB | ||||||||||
K 200 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Alessia Pavese Alessia Pavese ('98) | 98 | ITA | 23.70 | |||||||||||
2 | Zeney Van Der Walt Zeney Van Der Walt | 00 | RSA | 23.93 | PB | ||||||||||
3 | Giorgia Bellinazzi Giorgia Bellinazzi | 00 | ITA | 24.03 | |||||||||||
4 | Charlize Eilerd Charlize Eilerd ('02) | 02 | RSA | 24.42 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Gezelle Magerman Gezelle Magerman ('97) | 97 | RSA | 23.96 | PB | ||||||||||
2 | Lili Furulyás Lili Furulyás | 00 | HUN | 24.61 | |||||||||||
3 | Sarah Busuttil Sarah Busuttil ('91) | 91 | MLT | 25.11 | |||||||||||
4 | Mila Compaan Mila Compaan ('03) | 03 | RSA | 25.21 | |||||||||||
5 | Makissia Bamba Makissia Bamba ('04) | 04 | CIV | 25.55 | |||||||||||
Finale C Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
2 | Deirdre Murray Deirdre Murray | 00 | IRL | 25.48 | =PB | ||||||||||
3 | Arianna Frigatti Arianna Frigatti ('04) | 04 | ITA | 26.01 | PB | ||||||||||
4 | Elisa Lugli Elisa Lugli ('97) | 97 | ITA | 26.15 | PB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marit Dopheide Marit Dopheide ('90) | 90 | NED | 53.30 | |||||||||||
2 | Andriána Férra Andriána Férra ('88) | 88 | GRE | 53.33 | SB | ||||||||||
3 | Denise Rega Denise Rega ('96) | 96 | ITA | 55.21 | |||||||||||
4 | Angelique Strijdom Angelique Strijdom ('02) | 02 | RSA | 55.63 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Veronica Pirana Veronica Pirana ('96) | 96 | ITA | 57.68 | PB | ||||||||||
2 | Greta Orlandi Greta Orlandi ('03) | 03 | ITA | 58.58 | PB | ||||||||||
4 | Emma Biason Emma Biason ('02) | 02 | ITA | 1:01.37 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Suzanne Voorrips Suzanne Voorrips ('93) | 93 | NED | 2:05.60 | |||||||||||
2 | Marissa Damink Marissa Damink ('95) | 95 | NED | 2:05.86 | |||||||||||
3 | Anna Ferencz Anna Ferencz ('97) | 97 | HUN | 2:06.10 | |||||||||||
4 | Lorea Ibarzabal Lorea Ibarzabal ('94) | 94 | ESP | 2:08.03 | |||||||||||
5 | Sana Hammami Sana Hammami ('94) | 94 | FRA | 2:08.34 | |||||||||||
6 | Martina Canazza Martina Canazza ('03) | 03 | ITA | 2:10.05 | |||||||||||
7 | Breanna Federica Selley Breanna Federica Selley ('04) | 04 | GBR | 2:10.17 | PB | ||||||||||
8 | Federica Baldini Federica Baldini ('98) | 98 | ITA | 2:11.36 | SB | ||||||||||
Stefania Biscuola Stefania Biscuola ('92) | 92 | ITA | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Alice Franceschini Alice Franceschini ('96) | 96 | ITA | 2:12.56 | PB | ||||||||||
2 | Alessia Peduzzi Alessia Peduzzi ('98) | 98 | ITA | 2:13.60 | PB | ||||||||||
3 | Giada Eleonora Mingiano Giada Eleonora Mingiano ('94) | 94 | ITA | 2:14.02 | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -0.7 Finale A Finale | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Kate Doherty Kate Doherty ('97) | 97 | IRL | 13.80 | |||||||||||
2 | Marione Fourie Marione Fourie ('02) | 02 | RSA | 13.85 | |||||||||||
3 | Anabel Vitale Anabel Vitale ('03) | 03 | ITA | 14.41 | |||||||||||
4 | Rebecca Provenzi Rebecca Provenzi ('02) | 02 | ITA | 14.58 | |||||||||||
5 | Chiara Sala Chiara Sala ('99) | 99 | ITA | 14.63 | |||||||||||
6 | Sofia Barbè Cornalba Sofia Barbè Cornalba ('97) | 97 | ITA | 14.95 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Zeney Van Der Walt Zeney Van Der Walt | 00 | RSA | 56.07 | |||||||||||
2 | Gezelle Magerman Gezelle Magerman ('97) | 97 | RSA | 56.38 | |||||||||||
3 | Rebecca Sartori Rebecca Sartori ('97) | 97 | ITA | 57.90 | |||||||||||
4 | Kelsey Balkwill Kelsey Balkwill ('92) | 92 | CAN | 58.22 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Deirdre Murray Deirdre Murray | 00 | IRL | 58.92 | PB | ||||||||||
2 | Marielle Kleemeier Marielle Kleemeier ('96) | 96 | EST | 59.05 | |||||||||||
3 | Lena Pressler Lena Pressler ('01) | 01 | AUT | 59.19 | |||||||||||
4 | Ludovica Cavo Ludovica Cavo ('04) | 04 | ITA | 1:00.84 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Martina Stranieri Martina Stranieri ('03) | 03 | ITA | 1:03.26 | PB | ||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fatim Affessi Fatim Affessi ('93) | 93 | SUI | 6.00 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Chiara Sala Chiara Sala ('99) | 99 | ITA | 6.00 | +0.5 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Matilde Brozzo Matilde Brozzo ('01) | 01 | ITA | 5.82 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Milica Travar Milica Travar | 00 | ITA | 5.71 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Francesca Paolin Francesca Paolin ('02) | 02 | ITA | 5.29 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
D15 300 m Finale A Finale | |||||||||||||||
2 | Matthew Galea Soler Matthew Galea Soler ('06) | 06 | MLT | 37.03 | PB |