Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: Aalborg stævne 7 (ny dato) 12.8.2021
Skovdalen Atletikstadion

M 200 m    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1Rasmus Overgaard MadsenRasmus Overgaard Madsen ('92)Randers Freja21.86
  
 
2Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM25.35
  
  K Mixed competition
3Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM26.11
  
  K Mixed competition
4Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)Aarhus Fremad26.33
  
  K Mixed competition
5Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM26.79
  
  K Mixed competition
Finale B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Nikolaj R. JensenNikolaj R. Jensen ('07)SIK8026.68
  
 PB
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM27.77
  
  K Mixed competition
3Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM28.28
  
  K Mixed competition
4Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)SIK8028.41
  
  K Mixed competition
5Ida JønsonIda Jønson ('09)Aalborg AM30.11
  
  K Mixed competition
6William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM30.61
  
 
Finale C
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM28.78
  
  K Mixed competition
2Sarah Bang Schnack LarsenSarah Bang Schnack Larsen ('08)Aalborg AM29.51
  
  K Mixed competition
3Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM31.25
  
  K Mixed competition
4Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM34.94
  
  K Mixed competition
Finale D
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM29.68
  
 PB
2Astrid Pihl AndersenAstrid Pihl Andersen ('08)Aalborg AM31.16
  
  K Mixed competition
3Caroline KraglundCaroline Kraglund ('08)Aalborg AM31.94
  
  K Mixed competition
4Simon Hjørnet NielsenSimon Hjørnet Nielsen ('09)Aalborg AM32.39
  
 PB
5Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM33.55
  
  K Mixed competition
M 300 m    

Finale A

Finale
1Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM36.26
  
 PB
2Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM37.50
  
 PB
3Oliver KraglundOliver Kraglund ('06)Aalborg AM39.44
  
 PB
4Nikolaj R. JensenNikolaj R. Jensen ('07)SIK8043.94
  
 PB
Finale B
1Ellen OlesenEllen Olesen ('06)Aalborg AM45.21
  
  K Mixed competition
2Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM46.50
  
  K Mixed competition
3Sarah Bang Schnack LarsenSarah Bang Schnack Larsen ('08)Aalborg AM47.79
  
  K Mixed competition
4Tobias DyrhaveTobias Dyrhave ('09)Aalborg AM56.70
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1Marius M SzwedMarius M Szwed ('05)Aalborg AM58.35
  
 
2Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)Aarhus Fremad1:00.07
  
  K Mixed competition
3Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM1:01.41
  
  K Mixed competition
4Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)Aalborg AM1:02.48
  
  K Mixed competition
5Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:03.91
  
  K Mixed competition
6Caroline T. HolstCaroline T. Holst ('05)Aalborg AM1:10.09
  
  K Mixed competition
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta4:10.27
  
 
2Nikolas KraglundNikolas Kraglund ('01)Aalborg AM4:10.77
  
 PB
3Rene AggerRene Agger ('81)Aalborg AM4:15.97
  
 PB
4Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19004:25.02
  
  K Mixed competition
5Mathilde Meedom LarsenMathilde Meedom Larsen ('04)Viborg AM4:43.11
  
  K Mixed competition
6Jeppe GardeJeppe Garde ('65)Aalborg AM4:43.97
  
 SB
7Ida JørgensenIda Jørgensen ('01)Aalborg AM4:58.11
  
  K Mixed competition
8Amanda Paaske FrederiksenAmanda Paaske Frederiksen ('07)Kolding KFUM 5:04.11
  
  K Mixed competition
9Camilla FlyvbjergCamilla Flyvbjerg ('04)Aalborg AM5:09.33
  
  K Mixed competition
10Daniella Guldhammer NielsenDaniella Guldhammer Nielsen ('92)Aalborg AM5:21.01
  
  K Mixed competition
Oliver BjørslevOliver Bjørslev Aalborg AM DNF
  
 
Roberto SanchezRoberto Sanchez ('97)Aalborg AM DNF
  
 
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Bjørn HansenBjørn Hansen ('80)Aalborg AM16:05.17
  
 PB
2Kasper NielsenKasper Nielsen ('80)16:27.06
  
 PB
3Lasse BoesenbækLasse Boesenbæk ('05)Viborg AM16:45.16
  
 PB
4Emil PoulsenEmil Poulsen ('89)VEXA HLM Running17:48.82
  
 PB
Hans-Henrik DamgaardHans-Henrik Damgaard ('79)VEXA HLM Running DNF
  
 
M Stangspring    

Finale A

Finale
1Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM4.20
  
 
 
3.80
  O
4.00
  O
4.20
 XO
4.30
XXX
    
2Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM3.60
  
 SB
 
3.40 SB
  O
3.60 SB
  O
3.80
XXX
     
M Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Willads MogensbækWillads Mogensbæk ('09)SIK804.44
0.0
  
 PB
 
4.41 PB
 0.0
4.44 PB
 0.0
4.24
 -1.0
4.09
 0.0
    
D19 Længdespring    

Finale A

Finale
1Max Kørner AndersenMax Kørner Andersen ('03)Randers Freja5.94
0.0
  
 
 
5.91
 -0.1
5.94
 0.0
  X
 0.0
5.91
 -0.7
    
D19 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM34.45
  
 
 
34.45  –  –  –    
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
P17 Højdespring    

Finale A

Finale
1Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM1.45
  
 
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
XXX
     
P17 Stangspring    

Finale A

Finale
1Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM2.90
  
 PB
 
2.40 SB
  O
2.60 SB
XXO
2.70 SB
  O
2.80 =PB
  O
2.90 PB
  O
3.00
XXX
  
D15 Højdespring    

Finale A

Finale
1William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM1.30
  
 PB
 
1.20 =PB
 XO
1.25 PB
  O
1.30 PB
  O
1.35
XXX
    
D15 Længdespring    

Finale A

Finale
1Nikolaj R. JensenNikolaj R. Jensen ('07)SIK805.12
0.0
  
 
 
5.12
 0.0
4.87
 0.0
  X
 0.0
  –
 0.0
    
D15 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Benjamin Vissing HansenBenjamin Vissing Hansen ('07)Aalborg AM31.50
  
 
 
30.9531.5028.8327.8929.2128.54  
P15 Højdespring    

Finale A

Finale
1Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)SIK801.55
  
 
 
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXO
1.60
XXX
    
2Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM1.50
  
 =PB
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50 =PB
 XO
1.55
XXX
    
3Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM1.40
  
 =PB
 
1.20
  O
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40 =PB
  O
1.45
XXX
  
4Frida PedersenFrida Pedersen ('07)SIK801.40
  
 
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
XXO
1.45
XXX
    
P15 Stangspring    

Finale A

Finale
1Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM2.20
  
 
 
2.10
  O
2.20
 XO
2.35
XXX
     
P15 Længdespring    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM5.09
0.0
  
 
 
  X
 0.0
4.88
 0.0
  X
 0.0
5.09
 0.0
    
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM4.93
-0.3
  
 
 
  X
 0.0
4.92
 0.0
4.93
 -0.3
4.92
 0.2
    
3Anna Glinvad KroghAnna Glinvad Krogh ('07)SIK804.63
0.0
  
 PB
 
4.42
 0.0
4.63 PB
 0.0
4.19
 0.0
  –
 0.0
    
4Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM4.43
0.0
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
4.43
 0.0
  –
 0.0
    
5Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM4.42
0.0
  
 PB
 
4.10 PB
 -0.1
4.42 PB
 0.0
4.15
 0.0
4.26
 0.0
    
6Freja Lützhøft SørensenFreja Lützhøft Sørensen ('07)Aalborg AM4.08
0.0
  
 PB
 
4.08 PB
 0.0
4.00
 0.0
3.81
 -0.1
  –
 0.0
    
Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM NM
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  –
 0.0
    
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Savannah JohanssonSavannah Johansson ('07)Aalborg AM44.72
  
 
 
  X  X44.72  X  X  X  
P15 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Frida PedersenFrida Pedersen ('07)SIK8026.45
  
 PB
 
26.40 PB26.45 PB21.6926.4024.1525.43  
2Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM24.63
  
 
 
22.23  X24.6323.36  X22.34  
3Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM24.10
  
 
 
21.6922.6223.6721.6922.8824.10  
4Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM23.72
  
 PB
 
21.63 PB21.3820.1223.06 PB  X23.72 PB  
D13 Højdespring    

Finale A

Finale
1Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK801.45
  
 =PB
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45 =PB
 XO
1.50
XXX
1.50
  X
 
2Willads MogensbækWillads Mogensbæk ('09)SIK801.45
  
 PB
 
1.20
  O
1.25
  O
1.30
  O
1.35
 XO
1.40 PB
 XO
1.45 PB
XXO
1.50
XXX
 
3Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM1.00
  
 PB
 
1.00 PB
  O
1.10
XXX
      
Tobias DyrhaveTobias Dyrhave ('09)Aalborg AM NH
  
 
 
1.00
  r
       
D13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK804.52 w
w
  
 
 
4.52
 0.0
  X
 0.0
4.25
 -0.5
4.39
 0.0
    
2Simon Hjørnet NielsenSimon Hjørnet Nielsen ('09)Aalborg AM3.63
+0.3
  
 PB
 
3.63 PB
 0.3
3.52
 0.0
3.61
 0.0
3.43
 0.0
    
D13 Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
1Pelle ChristiansenPelle Christiansen ('08)SIK8027.52
  
 
 
23.5927.5224.59     
2Willads MogensbækWillads Mogensbæk ('09)SIK8027.14
  
 PB
 
20.9027.14 PB26.03     
3Simon Hjørnet NielsenSimon Hjørnet Nielsen ('09)Aalborg AM23.67
  
 PB
 
22.14 PB23.67 PB23.51     
4Alfred NielsenAlfred Nielsen ('09)Aalborg AM23.49
  
 
 
23.4920.2320.33     
5Tobias DyrhaveTobias Dyrhave ('09)Aalborg AM20.82
  
 
 
20.8120.7220.82     
6Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM20.64
  
 PB
 
20.64 PB19.7919.53     
P13 Højdespring    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM1.45
  
 =SB
 
1.30
  O
1.35
  O
1.40
  O
1.45 =SB
 XO
1.50
  X
1.50
XXX
  
2Frida Rengnér FischerFrida Rengnér Fischer ('08)SIK801.40
  
 =SB
 
1.25
  O
1.30
  O
1.35
  O
1.40 =SB
XXO
1.45
XXX
   
Ida JønsonIda Jønson ('09)Aalborg AM NH
  
 
 
1.00
  r
       
Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM NH
  
 
 
1.00
  r
       
P13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM4.97
0.0
  
 
 
4.94
 0.0
4.97
 0.0
4.81
 0.0
4.95
 0.0
    
2Sarah Bang Schnack LarsenSarah Bang Schnack Larsen ('08)Aalborg AM4.34
0.0
  
 PB
 
4.19 PB
 0.0
4.34 PB
 0.0
4.15
 0.0
4.16
 0.0
    
3Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM4.32
0.0
  
 
 
4.32
 0.0
3.97
 0.0
  X
 0.0
  –
 0.0
    
4Frida NielsenFrida Nielsen ('09)Aalborg AM4.06
0.0
  
 PB
 
4.06 PB
 0.0
3.79
 0.0
3.93
 0.0
3.95
 0.0
    
5Ida JønsonIda Jønson ('09)Aalborg AM4.01
0.0
  
 PB
 
3.64
 0.0
4.01 PB
 0.0
3.98
 0.0
3.95
 0.0
    
6Astrid Pihl AndersenAstrid Pihl Andersen ('08)Aalborg AM3.89
0.0
  
 PB
 
3.87 PB
 0.0
3.83
 0.0
3.89 PB
 0.0
3.74
 0.0
    
7Caroline KraglundCaroline Kraglund ('08)Aalborg AM3.78 w
w
  
 
 
3.78
 0.0
3.62
 0.0
  X
 0.0
3.73
 -0.7
    
P13 Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
1Frida Rengnér FischerFrida Rengnér Fischer ('08)SIK8023.70
  
 
 
23.7023.4521.74     
2Julie SønderlundJulie Sønderlund ('09)Aalborg AM23.16
  
 
 
23.1620.9221.65     
3Frida NielsenFrida Nielsen ('09)Aalborg AM20.52
  
 PB
 
  X19.42 PB20.52 PB     

Seneste resultater

16.10HerningHerning kast 2
12.10ViborgEfterårsstævne
10.10Randersintern kastestævne
9.10BagsværdBAC/HIF Klub Kast
9.10GreveKastestævne
6.10AalborgNålestævne i Aalborg
6.10KøbenhavnNålestævne Østerbro stadion
6.10Maribo Kastestævne
6.10EsbjergKast i gården
6.10TårnbyTårnby Kast - 6
3.10SlagelseMonster 3 kamp
3.10FrederiksbergKaste Mange Kamp
3.10LyngbyKlubstævne - Angreb på top-10 i Spydkast
2.10BagsværdBAC/HIF klub kast
2.10FrederiksbergKlubmesterskab 2021
2.10VejenDGI Sydmesterskaber 2021
1.10TårnbyLysstævne
30.9BallerupKastestævne
28.9BallerupBallerup Kast
28.9Skive1000m stafet
28.9TårnbyTårnby 10.000 m
27.9AabenraaNålestævne
26.9HolstebroKastestævne
26.9OdenseHans Christian Andersen Marathon
26.9OdenseDM Marathon
25.9HvidovreKastemangekamp
24.9HerningHerning kast 1
24‐26.9GreveAfslutningsstævne
23.9KøbenhavnDen sidste dans
21.9HvidovreKastestævne
21.9AarhusEfterårskast
20.9HolstebroIntern Kastestævne
19.9AabenraaSønderjysk Mesterskab
19.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
19.9KøbenhavnCPH Half
18.9EsbjergRegionsstævne
18.9AalborgDM-revanche stævne
18.9KøbenhavnDM i kapgang
16.9GlostrupTages Kaste 3-kamp
15.9HerlevGert Kærlin Tribute 2021
15.9TårnbyTårnby Kast - 4
11‐12.9HvidovreDM ungdom
7.9RandersNålestævne
7.9KøbenhavnLet’s get it 1500m
7.9AarhusSensommerstævne
6.9StoholmKlubstævne Stoholm
6.9RønneDGI individuelle mesterskaber
5.9RønneDiskosstævne
5.9AarhusDM Hold 2021
4.9LyngbyØstdanske Holdmesterskaber for Ungdom
4.9GreveDT Master Finale
3‐4.9TórshavnFM Ung 2021
2.9OdenseSprintstævne
2.9KøbenhavnTorsdagskast
2.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9GrindstedJump event 2
30.8SilkeborgKastestævne
30.8HerlufsholmKlubstævne
29.8KøbenhavnSparta Springstævne
29.8AarhusAarhus springer i luften 3