Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Tórshavn: FM vaksin 2021 14‐15.8.2021

M 100 m    
14.8. Vind: -0.2

Finale A

Finale
14.8.Vind: -0.2
1Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Aarhus 190011.32
Q
  
 SB
2Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið11.61
Q
  
 
3Miso BuhaMiso Buha ('03)Hvirlan11.70
  
 PB
4Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið11.72
  
 SB
5Sveinur SilvursteinSveinur Silvurstein ('02)Bragdið12.14
  
 
6Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið12.28
  
 
Semifinale14.8.
Semi 1
14.8. Vind: +1.0
14.8.Vind: +1.0
1Miso BuhaMiso Buha ('03)Hvirlan11.87
Q
  
 
2Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið11.94
Q
  
 
3Sveinur SilvursteinSveinur Silvurstein ('02)Bragdið12.09
q
  
 PB
4Villiam á Lava PerssonVilliam á Lava Persson ('07)Hvirlan15.33 w
  
 
Semi 2
14.8. Vind: +1.7
14.8.Vind: +1.7
1Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Aarhus 190011.55
Q
  
 SB
2Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið12.01
Q
  
 
3Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið12.06
q
  
 PB
4Júst í TúniJúst í Túni ('86)Treysti17.96
  
 
M 200 m    
15.8. Vind: +0.6

Finale A

Finale
15.8.Vind: +0.6
1Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið23.15
Q
  
 PB
2Sveinur SilvursteinSveinur Silvurstein ('02)Bragdið24.21
Q
  
 PB
3Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið24.51
  
 PB
4Markus KøtlumMarkus Køtlum ('02)Bragdið25.71
  
 PB
5Júst í TúniJúst í Túni ('86)Treysti36.35
  
 
M 400 m    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið51.95
  
 PB
2Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið55.52
  
 PB
M 1500 m    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Andreas Eidorff MadsenAndreas Eidorff Madsen Viborg AM4:43.36
  
 SB
2Jan NiclassenJan Niclassen ('69)Bragdið5:10.19
  
 PB
3Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti5:16.10
  
  K Mixed competition
M 5000 m    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Ingi JohannesenIngi Johannesen ('02)Roysnið18:08.64
  
 
2Jaspur HøjgaardJaspur Højgaard ('85)Roysnið18:13.10
  
 
3Súni JacobsenSúni Jacobsen ('67)Bragdið18:34.96
  
 PB
M 10000 m    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Ingi JohannesenIngi Johannesen ('02)Roysnið37:56.30
  
 
2Jaspur HøjgaardJaspur Højgaard ('85)Roysnið38:26.35
  
 PB
3Súni JacobsenSúni Jacobsen ('67)Bragdið39:28.03
  
 PB
M Højdespring    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Markus KøtlumMarkus Køtlum ('02)Bragdið1.70
  
 PB
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65 =PB
  O
1.70 PB
 XO
1.75
XXX
   
2Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið1.70
  
 
 
1.65
 XO
1.70
  O
1.75
XXX
     
M Længdespring    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Aarhus 19006.91 w
+2.7
  
 
 
6.58
 1.0
  X
 0.0
  X
 0.0
6.53
 1.4
6.49
 0.8
6.91
 2.7
  
2Jónas Gunnleivsson IsaksenJónas Gunnleivsson Isaksen ('05)Bragdið6.50 w
+2.1
  
 
 
6.11
 1.6
5.99
 1.0
5.98
 0.2
6.05
 0.0
6.50
 2.1
  X
 0.0
  
3Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið6.37 w
+2.2
  
 
 
6.36 SB
 1.5
6.22
 1.7
  X
 0.0
  X
 0.3
6.37
 2.2
6.07
 1.7
  
4Hans Erland ThomsenHans Erland Thomsen ('03)Hvidovre AM5.81
-0.9
  
 SB
 
5.63 SB
 0.9
5.81 SB
 -0.9
5.70
 0.8
5.77
 -1.1
5.73
 0.7
  –
 0.0
  
5Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið5.16
+1.9
  
 PB
 
3.58
 1.3
4.29
 0.2
4.78 PB
 0.7
4.97 PB
 0.2
5.16 PB
 1.9
4.67
 1.5
  
6Villiam á Lava PerssonVilliam á Lava Persson ('07)Hvirlan3.75
+1.6
  
 
 
3.14
 -1.1
3.75
 1.6
3.61
 0.0
3.43
 2.4
  X
 0.0
   
Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið NM
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 2.7
  
M Trespring    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)Aarhus 190014.07
-0.6
  
 
 
13.22
 -1.4
  X
 0.0
13.85
 -0.1
  X
 0.0
14.07
 -0.6
13.87
 -2.8
  
2Miso BuhaMiso Buha ('03)Hvirlan11.52
-3.9
  
 
 
  X
 0.0
11.52
 -3.9
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
3Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið10.95
0.0
  
 PB
 
10.13
 1.0
  X
 0.0
10.70 PB
 1.2
10.59
 1.9
10.95 PB
 0.0
10.68
 -1.1
  
M Kuglestød 7.26 kg    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Leon JohannesenLeon Johannesen ('02)Bragdið7.76
  
 PB
 
7.16 PB7.39 PB7.61 PB7.76 PB7.147.73  
M Diskoskast 2.0 kg    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Heri ZiskaHeri Ziska ('67)Aarhus 190030.31
  
 SB
 
29.76 SB30.31 SB28.9429.3729.1128.98  
M Hammerkast 7.26 kg    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Heri ZiskaHeri Ziska ('67)Aarhus 190031.33
  
 SB
 
28.68  X  –31.33 SB  –   
K 100 m    
14.8. Vind: +3.2

Finale A

Finale
14.8.Vind: +3.2
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið12.89 w
Q
  
 
2Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Treysti13.17 w
Q
  
 
3Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið13.32 w
  
 
4Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan13.41 w
  
 
5Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið13.42 w
  
 
6Bjørg JensenBjørg Jensen ('03)Bragdið14.12 w
  
 
Semifinale14.8.
Semi 1
14.8. Vind: 0.0
14.8.Vind: 0.0
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið13.24
Q
  
 SB
2Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan13.63
Q
  
 PB
3Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið13.67
q
  
 SB
Semi 2
14.8. Vind: -0.1
14.8.Vind: -0.1
1Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Treysti13.38
Q
  
 SB
2Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið13.64
Q
  
 SB
3Bjørg JensenBjørg Jensen ('03)Bragdið14.02
q
  
 SB
4Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið14.42
  
 
K 200 m    
15.8. Vind: -0.1

Finale A

Finale
15.8.Vind: -0.1
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið26.67
Q
  
 SB
2Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)Treysti27.51
Q
  
 SB
3Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið28.05
  
 
4Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið28.42
  
 
5Bjørg JensenBjørg Jensen ('03)Bragdið29.26
  
 PB
6Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið30.19
  
 
K 400 m    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti59.14
  
 SB
2Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið59.28
  
 PB
3Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti1:04.95
  
 
4Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið1:08.15
  
 PB
K 800 m    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti2:25.12
  
 
2Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)Treysti2:28.30
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
15.8. Vind: 0.0

Finale A

Finale
15.8.Vind: 0.0
1Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti17.64
  
 SB
K 400 m hæk    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti1:08.01
  
 SB
K Højdespring    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið1.58
  
 =SB
 
1.45
  O
1.50
  O
1.55
  O
1.58 =SB
XXO
1.61
XXX
   
K Længdespring    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið4.89
-0.5
  
 PB
 
4.31
 -0.3
4.46
 0.7
4.42
 0.0
4.62
 0.0
4.45
 -2.9
4.89 PB
 -0.5
  
2Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið4.76
+1.6
  
 SB
 
4.30
 1.0
4.66
 0.4
4.72
 0.1
4.63
 0.0
4.76 SB
 1.6
4.72
 0.6
  
3Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan4.69
+1.9
  
 PB
 
4.69 PB
 1.9
4.51
 -0.9
  X
 0.0
  X
 0.0
4.56
 0.0
4.37
 0.0
  
4Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið4.44
+0.1
  
 
 
4.20
 0.2
4.22
 -0.1
4.35
 1.6
4.44
 0.1
4.09
 -1.7
  –
 0.0
  
5Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið4.31
+1.2
  
 
 
4.15
 0.3
3.68
 -0.1
3.67
 1.1
3.78
 0.3
4.21
 -0.6
4.31
 1.2
  
6Bjørg JensenBjørg Jensen ('03)Bragdið4.07
+1.4
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
4.07 SB
 1.4
4.07 =SB
 1.0
  –
 0.0
   
K Trespring     
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)Bragdið10.93
+1.3
  
 SB
 
10.41
 -2.0
10.55
 -1.0
10.74 SB
 -0.7
  X
 0.0
10.93 SB
 1.3
  X
 0.0
  
2Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)Bragdið10.50
-0.7
  
 SB
 
  X
 0.0
10.14
 -1.3
10.48
 2.1
  X
 0.0
10.50 SB
 -0.7
  X
 0.0
  
3Arina Ludvig MichelsenArina Ludvig Michelsen ('05)Bragdið10.36
+1.3
  
 PB
 
9.44 SB
 -0.7
9.74 SB
 0.5
9.93 =PB
 1.2
10.18
 2.6
10.36 PB
 1.3
10.08
 1.2
  
4Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)Bragdið10.25
-0.8
  
 PB
 
9.56
 -0.2
  X
 0.0
9.54
 -0.7
10.21
 2.4
10.25 PB
 -0.8
9.73
 1.5
  
Børka Berg JørgensenBørka Berg Jørgensen ('04)Hvirlan NM
  
 
 
  –
 0.0
       
K Kuglestød 4.0 kg    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan8.20
  
 
 
7.798.188.207.887.947.91  
2Edna Maria DebesEdna Maria Debes ('97)Aarhus 19007.33
  
 SB
 
7.24 SB7.33 SB6.797.167.287.12  
3Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan6.15
  
 PB
 
5.72 PB5.99 PB5.746.15 PB  X5.35  
K Diskoskast 1.0 kg    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan20.90
  
 
 
20.90  –      
2Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan20.35
  
 PB
 
19.46 PB20.28 PB19.9220.35 PB  X  X  
K Hammerkast 4.0 kg    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan21.28
  
 PB
 
  X  X21.28 PB19.62  –  –  
2Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan12.80
  
 PB
 
  X12.80 PB  X  –    
K Spydkast 600 gram    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Elin NiclasenElin Niclasen ('03)Hvirlan37.12
  
 SB
 
37.12 SB36.8632.5433.2633.8835.36  
2Tinna Berg JørgensenTinna Berg Jørgensen ('99)Hvirlan20.33
  
 PB
 
  X  X  X  X20.04 PB20.33 PB  
3Bjørg JensenBjørg Jensen ('03)Bragdið13.83
  
 PB
 
  X  X13.83 PB  –    
D19 110 m hæk 99.1 cm    
15.8. Vind: 0.0

Finale A

Finale
15.8.Vind: 0.0
1Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)Bragdið16.30
  
 SB
D17 110 m hæk 91.4 cm    
15.8. Vind: 0.0

Finale A

Finale
15.8.Vind: 0.0
1Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)Bragdið15.54
  
 PB

Seneste resultater

16.10HerningHerning kast 2
12.10ViborgEfterårsstævne
10.10Randersintern kastestævne
9.10BagsværdBAC/HIF Klub Kast
9.10GreveKastestævne
6.10AalborgNålestævne i Aalborg
6.10KøbenhavnNålestævne Østerbro stadion
6.10Maribo Kastestævne
6.10EsbjergKast i gården
6.10TårnbyTårnby Kast - 6
3.10SlagelseMonster 3 kamp
3.10FrederiksbergKaste Mange Kamp
3.10LyngbyKlubstævne - Angreb på top-10 i Spydkast
2.10BagsværdBAC/HIF klub kast
2.10FrederiksbergKlubmesterskab 2021
2.10VejenDGI Sydmesterskaber 2021
1.10TårnbyLysstævne
30.9BallerupKastestævne
28.9BallerupBallerup Kast
28.9Skive1000m stafet
28.9TårnbyTårnby 10.000 m
27.9AabenraaNålestævne
26.9HolstebroKastestævne
26.9OdenseHans Christian Andersen Marathon
26.9OdenseDM Marathon
25.9HvidovreKastemangekamp
24.9HerningHerning kast 1
24‐26.9GreveAfslutningsstævne
23.9KøbenhavnDen sidste dans
21.9HvidovreKastestævne
21.9AarhusEfterårskast
20.9HolstebroIntern Kastestævne
19.9AabenraaSønderjysk Mesterskab
19.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
19.9KøbenhavnCPH Half
18.9EsbjergRegionsstævne
18.9AalborgDM-revanche stævne
18.9KøbenhavnDM i kapgang
16.9GlostrupTages Kaste 3-kamp
15.9HerlevGert Kærlin Tribute 2021
15.9TårnbyTårnby Kast - 4
11‐12.9HvidovreDM ungdom
7.9RandersNålestævne
7.9KøbenhavnLet’s get it 1500m
7.9AarhusSensommerstævne
6.9StoholmKlubstævne Stoholm
6.9RønneDGI individuelle mesterskaber
5.9RønneDiskosstævne
5.9AarhusDM Hold 2021
4.9LyngbyØstdanske Holdmesterskaber for Ungdom
4.9GreveDT Master Finale
3‐4.9TórshavnFM Ung 2021
2.9OdenseSprintstævne
2.9KøbenhavnTorsdagskast
2.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9GrindstedJump event 2
30.8SilkeborgKastestævne
30.8HerlufsholmKlubstævne
29.8KøbenhavnSparta Springstævne
29.8AarhusAarhus springer i luften 3