Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: Aalborg stævne 8 21.8.2021
Skovdalen Atletikstadion

M 800 m    

Finale A

Finale
1Christian Abild LarsenChristian Abild Larsen ('93)Aarhus 19001:59.60
  
 
2Nikolas KraglundNikolas Kraglund ('01)Aalborg AM2:00.64
  
 PB
3Tito PhiriTito Phiri ('82)Aarhus 19002:02.49
  
 
4Jeppe ThomsenJeppe Thomsen ('77)Aarhus 19002:03.11
  
 SB
5Thomas Søholm LarsenThomas Søholm Larsen Esbjerg AM2:06.30
  
 SB
6Daniel GraversgaardDaniel Graversgaard ('97)AGF Atletik2:07.26
  
 SB
Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM DNF
  
 
Finale B
1Bertram Gitz-JohansenBertram Gitz-Johansen ('96)Aalborg AM2:03.27
  
 PB
2Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM2:07.15
  
 PB
3Kenneth Holm PetersenKenneth Holm Petersen ('82)Aarhus 19002:10.26
  
 
4Andreas SørensenAndreas Sørensen ('02)AGF Atletik2:13.36
  
 
Carl August AllerødCarl August Allerød ('03)Aalborg AM DNF
  
 
Marius M SzwedMarius M Szwed ('05)Aalborg AM DNF
  
 
Finale C
1Ida JørgensenIda Jørgensen ('01)Aalborg AM2:16.00
  
  K 1 Mixed competition
2Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM2:17.30
  
  K 2 Mixed competition
3Sofia ThirupSofia Thirup ('04)Viborg AM2:24.65
  
  K 3 Mixed competition
4Ellen OlesenEllen Olesen ('06)Aalborg AM2:25.56
  
  K 4 Mixed competition
5Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM2:28.61
  
  K 5 Mixed competition
6Daniella Guldhammer NielsenDaniella Guldhammer Nielsen ('92)Aalborg AM2:32.07
  
  K 6 Mixed competition
7Frida FrobergFrida Froberg ('05)AGF Atletik2:33.25
  
  K 7 Mixed competition
8Line Baun GrubakLine Baun Grubak ('96)AGF Atletik2:44.56
  
  K 8 Mixed competition
Omar Hassan OmarOmar Hassan Omar ('90)AGF Atletik / ETH DNF
  
 
Oliver BjørslevOliver Bjørslev Aalborg AM DNF
  
 
Emma Stentz HansenEmma Stentz Hansen ('03)Aalborg AM DNF
  
  K Mixed competition
Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik DNF
  
  K Mixed competition
M 3000 m    

Finale A

Finale
1Omar Hassan OmarOmar Hassan Omar ('90)AGF Atletik / ETH8:38.20
  
 SB
2Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik8:47.86
  
 SB
3Malthe BøgebjergMalthe Bøgebjerg ('03)SAK778:58.23
  
 
4Bjørn HansenBjørn Hansen ('80)Aalborg AM9:27.04
  
 PB
5Rasmus Meldgaard KristensenRasmus Meldgaard Kristensen ('96)Aalborg AM9:35.09
  
 PB
6Anders Bøgh HedegaardAnders Bøgh Hedegaard ('98)Aalborg AM9:35.17
  
 PB
7Daniel BendorffDaniel Bendorff ('93)Aalborg AM9:55.13
  
 PB
8Martin PatwaryMartin Patwary ('97)AGF Atletik10:00.59
  
 SB
9Laura AstrupLaura Astrup Aarhus 190010:03.12
  
  K 1 Mixed competition
10Mathilde Meedom LarsenMathilde Meedom Larsen ('04)Viborg AM10:08.15
  
  K 2 Mixed competition
11Siv BertelsenSiv Bertelsen ('06)AK Heden 10:24.31
  
  K 3 Mixed competition
Mathias Birk MadsenMathias Birk Madsen ('01)AGF Atletik DNF
  
 
Martin Skytte GlerupMartin Skytte Glerup ('03)SAK77 DNF
  
 
Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik DNF
  
  K Mixed competition
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM54.05
  
 PB
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM46.96
  
 SB
 
43.5342.4141.1246.96 SB  X  X  
D19 100 m    
Vind: +1.8

Finale A

Finale
Vind: +1.8
1Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Kolding KFUM 11.70
  
 PB
2Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)12.50
  
  F 1 Mixed competition
3Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)12.95
  
  F 2 Mixed competition
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM10.47
  
 SB
 
10.03 SB  X9.7510.15 SB10.47 SB9.83  
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM32.00
  
 SB
 
30.04 SB  X  X28.0232.00 SB  X  
P19 400 m hæk    

Finale A

Finale
1Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:11.56
  
 
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM8.88
  
 PB
 
8.88 PB8.26  X8.508.738.87  
P19 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM23.29
  
 SB
 
22.53 SB  X23.29 SB  X  X21.88  
P19 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Liv BertelsenLiv Bertelsen ('02)AK Heden 27.17
  
 SB
 
21.69 SB  X23.21 SB27.17 SB20.32  X  
2Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM20.82
  
 PB
 
  X18.57 PB20.80 PB  X18.8720.82 PB  
P17 Højdespring    

Finale A

Finale
1Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM1.45
  
 
 
1.45
  O
1.50
XXX
      
P17 Længdespring    

Finale A

Finale
1Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF5.00
+1.0
  
 PB
 
4.88 PB
 0.0
4.82
 0.0
5.00 PB
 1.0
4.82
 0.0
  –
 0.0
  –
 0.0
  
P17 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
1Lykke BertelsenLykke Bertelsen ('04)AK Heden 27.15
  
 PB
 
27.15 PB  X  X21.6624.2020.30  
D15 Højdespring    

Finale A

Finale
1William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM1.40
  
 PB
 
1.10
  O
1.15
  O
1.20
  O
1.25
  O
1.30 =PB
  O
1.35 PB
  O
1.37 PB
  O
1.40 PB
  O
1.42
XXX
       
D15 Længdespring    

Finale A

Finale
1William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM4.30
0.0
  
 
 
4.16
 0.1
4.22
 1.3
4.30
 0.0
4.24
 0.9
4.30
 0.6
  –
 0.0
  
D15 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Benjamin Vissing HansenBenjamin Vissing Hansen ('07)Aalborg AM8.76
  
 PB
 
8.37 PB8.188.76 PB8.168.148.32  
D15 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Benjamin Vissing HansenBenjamin Vissing Hansen ('07)Aalborg AM25.25
  
 PB
 
  X25.25 PB21.70  X21.60  X  
D15 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Benjamin Vissing HansenBenjamin Vissing Hansen ('07)Aalborg AM31.00
  
 
 
29.6631.0029.8929.8827.4827.99  
2William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM21.20
  
 PB
 
  X  X19.58 PB17.1021.20 PB18.47  
D13 Højdespring    

Finale A

Finale
1Alfred NielsenAlfred Nielsen ('09)Aalborg AM1.15
  
 PB
 
1.00 PB
  O
1.05 PB
  O
1.10 PB
  O
1.15 PB
  O
1.20
XXX
   
2Simon Hjørnet NielsenSimon Hjørnet Nielsen ('09)Aalborg AM1.10
  
 PB
 
1.00 PB
  O
1.05 PB
  O
1.10 PB
 XO
1.15
XXX
    
D13 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Alfred NielsenAlfred Nielsen ('09)Aalborg AM7.30
  
 
 
  X7.007.307.247.15  X  
2Simon Hjørnet NielsenSimon Hjørnet Nielsen ('09)Aalborg AM7.25
  
 PB
 
6.90  X6.827.077.25 PB  X  
D13 Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
1Alfred NielsenAlfred Nielsen ('09)Aalborg AM25.40
  
 PB
 
21.2221.9025.40 PB  X24.40  X  
2Simon Hjørnet NielsenSimon Hjørnet Nielsen ('09)Aalborg AM23.80
  
 PB
 
20.7223.80 PB  X  X  X  X  
P13 80 m    
Vind: +0.6

Finale A

Finale
Vind: +0.6
1Ida JønsonIda Jønson ('09)Aalborg AM11.61
  
 PB
2Agata Eva JancewiczAgata Eva Jancewicz ('08)Aalborg AM12.36
  
 
P13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Ida JønsonIda Jønson ('09)Aalborg AM4.36
0.0
  
 PB
 
4.36 PB
 0.0
3.93
 0.8
3.95
 -0.5
4.07
 0.0
4.20
 0.0
4.01
 1.1
  
2Agata Eva JancewiczAgata Eva Jancewicz ('08)Aalborg AM4.17
+0.8
  
 
 
4.17
 0.8
4.05
 -0.4
3.89
 0.0
3.88
 -0.1
4.10
 0.0
4.01
 0.0
  
P13 Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
1Ida JønsonIda Jønson ('09)Aalborg AM16.72
  
 
 
  X16.57  X16.7216.63  X  

Seneste resultater

16.10HerningHerning kast 2
12.10ViborgEfterårsstævne
10.10Randersintern kastestævne
9.10BagsværdBAC/HIF Klub Kast
9.10GreveKastestævne
6.10AalborgNålestævne i Aalborg
6.10KøbenhavnNålestævne Østerbro stadion
6.10Maribo Kastestævne
6.10EsbjergKast i gården
6.10TårnbyTårnby Kast - 6
3.10SlagelseMonster 3 kamp
3.10FrederiksbergKaste Mange Kamp
3.10LyngbyKlubstævne - Angreb på top-10 i Spydkast
2.10BagsværdBAC/HIF klub kast
2.10FrederiksbergKlubmesterskab 2021
2.10VejenDGI Sydmesterskaber 2021
1.10TårnbyLysstævne
30.9BallerupKastestævne
28.9BallerupBallerup Kast
28.9Skive1000m stafet
28.9TårnbyTårnby 10.000 m
27.9AabenraaNålestævne
26.9HolstebroKastestævne
26.9OdenseHans Christian Andersen Marathon
26.9OdenseDM Marathon
25.9HvidovreKastemangekamp
24.9HerningHerning kast 1
24‐26.9GreveAfslutningsstævne
23.9KøbenhavnDen sidste dans
21.9HvidovreKastestævne
21.9AarhusEfterårskast
20.9HolstebroIntern Kastestævne
19.9AabenraaSønderjysk Mesterskab
19.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
19.9KøbenhavnCPH Half
18.9EsbjergRegionsstævne
18.9AalborgDM-revanche stævne
18.9KøbenhavnDM i kapgang
16.9GlostrupTages Kaste 3-kamp
15.9HerlevGert Kærlin Tribute 2021
15.9TårnbyTårnby Kast - 4
11‐12.9HvidovreDM ungdom
7.9RandersNålestævne
7.9KøbenhavnLet’s get it 1500m
7.9AarhusSensommerstævne
6.9StoholmKlubstævne Stoholm
6.9RønneDGI individuelle mesterskaber
5.9RønneDiskosstævne
5.9AarhusDM Hold 2021
4.9LyngbyØstdanske Holdmesterskaber for Ungdom
4.9GreveDT Master Finale
3‐4.9TórshavnFM Ung 2021
2.9OdenseSprintstævne
2.9KøbenhavnTorsdagskast
2.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9GrindstedJump event 2
30.8SilkeborgKastestævne
30.8HerlufsholmKlubstævne
29.8KøbenhavnSparta Springstævne
29.8AarhusAarhus springer i luften 3