Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Sparta 5000 & 1 Nats PB 24.8.2021
Østerbro Stadion

M 5000 m    

Finale A

Finale
1Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik13:56.37
  
 PB
2Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik13:58.22
  
 
3Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)AGF Atletik14:12.66
  
 
4Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)THS14:18.26
  
 PB
5Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 14:21.32
  
 SB
6Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)THS14:21.82
  
 SB
7Omar Hassan OmarOmar Hassan Omar ('90)AGF Atletik / ETH14:23.39
  
 SB
8Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne14:35.75
  
 
9Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad14:38.65
  
 PB
10Morten HesselbjergMorten Hesselbjerg ('91)NBRO14:47.40
  
 PB
11Asbjørn Eller SkaarupAsbjørn Eller Skaarup ('95)Sparta14:47.91
  
 PB
12Thomas Svare EhlersThomas Svare Ehlers ('89)NBRO14:54.54
  
 PB
13Mads Martinus BredtoftMads Martinus Bredtoft ('94)Sparta15:01.00
  
 PB
14Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta15:02.59
  
 
15Yousef BellouchYousef Bellouch ('98)Frederiksberg IF15:03.31
  
 PB
16Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF15:06.23
  
 SB
17Frederik Tronier KapperFrederik Tronier Kapper ('95)Sparta15:06.84
  
 PB
18Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta15:18.03
  
 SB
19Søren Bøge Edlund JøhnkSøren Bøge Edlund Jøhnk ('97)BAC15:19.31
  
 
Finale B
1Jonas KristiansenJonas Kristiansen ('90)Sparta15:12.23
  
 PB
2Till Lehmann ChristiansenTill Lehmann Christiansen ('93)15:17.95
  
 PB
3Joachim RønsholtJoachim Rønsholt ('99)Sparta15:20.41
  
 PB
4Oliver BredgaardOliver Bredgaard ('96)Sparta15:25.73
  
 PB
5Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk15:30.29
  
 PB
6Jonas PedersenJonas Pedersen ('96)Frederiksberg IF15:39.72
  
 PB
7Mukhtar IsaqMukhtar Isaq ('94)Sparta15:48.76
  
 PB
8Emil Hammer LuxEmil Hammer Lux ('02)Sparta15:49.16
  
 PB
9Thomas Møller LorentzenThomas Møller Lorentzen ('86)Sparta15:51.91
  
 
10Rene AggerRene Agger ('81)Aalborg AM15:54.87
  
 SB
11
Michael Stewart Fogh
Michael Stewart Fogh ('62)
/ GBR15:54.88
  
 SB
12Nicolai Riise MadsenNicolai Riise Madsen ('93)Sparta15:59.36
  
 PB
13August Alexander DueAugust Alexander Due ('02)Sparta16:03.09
  
 PB
14Rasmus VidøRasmus Vidø ('80)Team DistanceRunning.dk16:17.92
  
 SB
15Frans PedersenFrans Pedersen ('84)NBRO16:18.85
  
 PB
16Johan PlatzJohan Platz ('94)Sparta16:27.80
  
 PB
17Jakob Lund FriskJakob Lund Frisk BAC16:35.89
  
 PB
18Stefán GuðmundssonStefán Guðmundsson ('70)Snik Atletik / ISL16:37.67
  
 SB
19Christopher MeulengrachtChristopher Meulengracht ('93)NBRO16:48.17
  
 SB
20Bjørn Torgils Våge KnutsenBjørn Torgils Våge Knutsen ('94)NBRO16:48.18
  
 PB
21Emil Jønsson KristiansenEmil Jønsson Kristiansen ('96)Sparta16:51.02
  
 PB
22Jens HolmJens Holm ('93)Frederiksberg IF17:03.20
  
 PB
23Gustav LiebingGustav Liebing Sparta18:05.77
  
 PB
Christian LindgreenChristian Lindgreen ('02)Sparta DNF
  
 
Finale C
1Malthe PoulsenMalthe Poulsen Blovstrød Løverne18:27.38
  
 PB
2Jacob HansenJacob Hansen ('93)Sparta18:39.63
  
 PB
3Martin LindhardtMartin Lindhardt ('85)18:40.51
  
 PB
4Michael Kammer MortensenMichael Kammer Mortensen ('74)Sparta18:52.41
  
 PB
5Sune Lehman-JacobsenSune Lehman-Jacobsen 19:17.57
  
 PB
6Pia Joan SørensenPia Joan Sørensen ('67)AC Pain19:17.98
  
  K Mixed competition
7Niels ØstergaardNiels Østergaard ('01)BAC20:01.36
  
 
8Lars Ole MortensenLars Ole Mortensen 20:08.39
  
 PB
9Nynne JakobsenNynne Jakobsen ('04)21:29.44
  
  K Mixed competition
Mette Sommer FritzeMette Sommer Fritze ('79)Sparta DNF
  
  K Mixed competition
K 5000 m    

Finale A

Finale
1Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta16:54.84
  
 
2Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta16:57.63
  
 SB
3Marie Holst MørchMarie Holst Mørch ('94)Sparta17:07.98
  
 PB
4Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)Blovstrød Løverne17:14.09
  
 
5Klara HansenKlara Hansen ('03)THS17:21.37
  
 
6Stine Muldbak AndersenStine Muldbak Andersen ('91)Sparta17:22.75
  
 PB
7Josefine RytterJosefine Rytter ('94)BAC17:30.86
  
 PB
8Signe HyllebergSigne Hylleberg ('96)Sparta17:31.85
  
 PB
9Aline Hedegård BruhnAline Hedegård Bruhn ('08)Frederiksberg IF17:32.19
  
 PB
10Nanna BovéNanna Bové ('95)Sparta17:34.55
  
 
11Lea TybirkLea Tybirk ('89)Aarhus Fremad17:44.52
  
 PB
12Maria AndersenMaria Andersen ('98)Sparta17:44.70
  
 
13Camilla Balle BechCamilla Balle Bech ('94)Sparta17:45.52
  
 PB
14Camilla Sofie LinanderCamilla Sofie Linander ('95)Sparta18:06.10
  
 PB
15Mathilde Helms KjærMathilde Helms Kjær ('98)Viking Atletik18:06.15
  
 PB
16Emma HansenEmma Hansen ('95)Sparta18:16.93
  
 PB
17Camilla Prisak PedersenCamilla Prisak Pedersen ('94)Sparta18:54.10
  
 PB
Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)Sparta DNF
  
 
Michelle PoulsenMichelle Poulsen ('92)Sparta DNF
  
 
Caroline ChristiansenCaroline Christiansen ('94)Sparta DNF
  
 

Seneste resultater

16.10HerningHerning kast 2
12.10ViborgEfterårsstævne
10.10Randersintern kastestævne
9.10BagsværdBAC/HIF Klub Kast
9.10GreveKastestævne
6.10AalborgNålestævne i Aalborg
6.10KøbenhavnNålestævne Østerbro stadion
6.10Maribo Kastestævne
6.10EsbjergKast i gården
6.10TårnbyTårnby Kast - 6
3.10SlagelseMonster 3 kamp
3.10FrederiksbergKaste Mange Kamp
3.10LyngbyKlubstævne - Angreb på top-10 i Spydkast
2.10BagsværdBAC/HIF klub kast
2.10FrederiksbergKlubmesterskab 2021
2.10VejenDGI Sydmesterskaber 2021
1.10TårnbyLysstævne
30.9BallerupKastestævne
28.9BallerupBallerup Kast
28.9Skive1000m stafet
28.9TårnbyTårnby 10.000 m
27.9AabenraaNålestævne
26.9HolstebroKastestævne
26.9OdenseHans Christian Andersen Marathon
26.9OdenseDM Marathon
25.9HvidovreKastemangekamp
24.9HerningHerning kast 1
24‐26.9GreveAfslutningsstævne
23.9KøbenhavnDen sidste dans
21.9HvidovreKastestævne
21.9AarhusEfterårskast
20.9HolstebroIntern Kastestævne
19.9AabenraaSønderjysk Mesterskab
19.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
19.9KøbenhavnCPH Half
18.9EsbjergRegionsstævne
18.9AalborgDM-revanche stævne
18.9KøbenhavnDM i kapgang
16.9GlostrupTages Kaste 3-kamp
15.9HerlevGert Kærlin Tribute 2021
15.9TårnbyTårnby Kast - 4
11‐12.9HvidovreDM ungdom
7.9RandersNålestævne
7.9KøbenhavnLet’s get it 1500m
7.9AarhusSensommerstævne
6.9StoholmKlubstævne Stoholm
6.9RønneDGI individuelle mesterskaber
5.9RønneDiskosstævne
5.9AarhusDM Hold 2021
4.9LyngbyØstdanske Holdmesterskaber for Ungdom
4.9GreveDT Master Finale
3‐4.9TórshavnFM Ung 2021
2.9OdenseSprintstævne
2.9KøbenhavnTorsdagskast
2.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9GrindstedJump event 2
30.8SilkeborgKastestævne
30.8HerlufsholmKlubstævne
29.8KøbenhavnSparta Springstævne
29.8AarhusAarhus springer i luften 3