Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: DM-revanche stævne 18.9.2021
Skovdalen Atletikstadion

M 100 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM11.67
  
 SB
2Simon Fløj ThomsenSimon Fløj Thomsen ('98)Aalborg AM11.74
  
 PB
3Mark DrongesenMark Drongesen Aalborg AM11.99
  
 SB
4Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM12.48
  
 SB
5Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM12.55
  
  K Mixed competition
Finale B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM13.46
  
  K Mixed competition
2Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM14.10
  
  K Mixed competition
3Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM14.36
  
  K Mixed competition
4Jemo Krogh Vestergaard RasmussenJemo Krogh Vestergaard Rasmussen ('07)Aalborg Øst RRC14.40
  
 PB
5Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM15.23
  
  K Mixed competition
6Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM15.59
  
  K Mixed competition
7Victoria Loose BrixVictoria Loose Brix ('07)Aalborg AM16.51
  
  K Mixed competition
M 300 m    

Finale A

Finale
1Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM37.29
  
 PB
2Sarah Bang Schnack LarsenSarah Bang Schnack Larsen ('08)Aalborg AM46.37
  
  K Mixed competition
3Marguerite SørensenMarguerite Sørensen ('07)Aalborg Øst RRC50.55
  
  K Mixed competition
4Signe Hejbøll LarsenSigne Hejbøll Larsen ('09)Aalborg AM51.84
  
  K Mixed competition
M 400 m    

Finale A

Finale
1Oliver KraglundOliver Kraglund ('06)Aalborg AM53.79
  
 PB
2Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik1:02.65
  
  K Mixed competition
3Signe LehmannSigne Lehmann ('02)Aalborg AM1:03.66
  
  K Mixed competition
4Marie B. OlesenMarie B. Olesen ('07)Aalborg AM1:04.71
  
  K Mixed competition
M 800 m    

Finale A

Finale
1Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM2:20.07
  
  K Mixed competition
2Line Baun GrubakLine Baun Grubak ('96)AGF Atletik2:49.83
  
  K Mixed competition
3Marguerite SørensenMarguerite Sørensen ('07)Aalborg Øst RRC2:56.44
  
  K Mixed competition
Marius M SzwedMarius M Szwed ('05)Aalborg AM DNF
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1Nikolas KraglundNikolas Kraglund ('01)Aalborg AM4:10.12
  
 PB
2Bertram Gitz-JohansenBertram Gitz-Johansen ('96)Aalborg AM4:15.02
  
 PB
3Emma HoráčkováEmma Horáčková ('01)Aarhus 1900 / CZE4:54.49
  
  K Mixed competition
4Camilla FlyvbjergCamilla Flyvbjerg ('04)Aalborg AM5:10.06
  
  K Mixed competition
Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik DNF
  
  K Mixed competition
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Malthe BøgebjergMalthe Bøgebjerg ('03)SAK7715:16.72
  
 
2Christian Nørgaard NielsenChristian Nørgaard Nielsen ('83)Aalborg AM16:56.46
  
 PB
3Daniel BendorffDaniel Bendorff ('93)Aalborg AM17:00.00
  
 PB
4Andreas LarsenAndreas Larsen ('93)Aalborg AM18:36.20
  
 PB
5Jesper ThingJesper Thing ('70)Aalborg AM18:46.26
  
 PB
Markus Kirk KjeldsenMarkus Kirk Kjeldsen ('01)SAK77 DNF
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
1Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM1.80
  
 SB
 
1.70 SB
  O
1.75 SB
XXO
1.80 SB
 XO
1.85
XXX
    
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM5.59
-0.8
  
 SB
 
  X
 0.0
5.59 SB
 -0.8
5.49
 -0.7
5.47
 0.0
5.41
 -0.7
5.25
 0.0
  
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM10.51
  
 SB
 
9.94 SB9.6910.40 SB10.51 SB10.4110.18  
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM35.02
  
 PB
 
30.87 PB32.06 PB35.01 PB35.02 PB34.28  X  
2Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM31.29
  
 SB
 
  X  X30.26 SB30.2531.29 SB  X  
M30 Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Thor SørensenThor Sørensen ('89)Aalborg AM51.89
  
 
 
51.89  X  X  X51.5951.14  
M22 Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)Aalborg AM28.54
  
 PB
 
26.45 PB  X26.48 PB  X27.97 PB28.54 PB  
P19 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM8.68
  
 
 
8.688.498.638.418.398.28  
P19 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM22.06
  
 
 
  X  X19.99  X  X22.06  
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Annika Mejls RamsgaardAnnika Mejls Ramsgaard ('03)AK Holstebro47.94
  
 PB
 
  X47.28 PB46.8846.9347.94 PB47.08  
2Alberte Brogaard JensenAlberte Brogaard Jensen ('03)Aalborg AM41.27
  
 
 
  X41.27  X  X  X40.95  
P17 Længdespring    

Finale A

Finale
1Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM4.96
-0.8
  
 PB
 
4.89 SB
 -0.8
  X
 0.0
4.80
 -1.3
4.81
 0.0
4.96 PB
 -0.8
  X
 0.0
  
P17 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM11.72
  
 PB
 
11.15 PB  X11.72 PB10.6111.21  X  
2Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM9.11
  
 PB
 
8.70 PB8.448.679.07 PB9.11 PB8.23  
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Eva Sabro LarsenEva Sabro Larsen ('04)Aalborg AM43.95
  
 PB
 
43.95 PB  X  X42.58  X  X  
D15 Højdespring    

Finale A

Finale
1William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM1.35
  
 
 
1.20
  O
1.25
  O
1.30
  O
1.35
 XO
1.40
XXX
   
2Jemo Krogh Vestergaard RasmussenJemo Krogh Vestergaard Rasmussen ('07)Aalborg Øst RRC1.30
  
 PB
 
1.20 PB
  O
1.25 PB
  O
1.30 PB
  O
1.35
XXX
    
D15 Længdespring    

Finale A

Finale
1William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM3.98
-1.6
  
 
 
  X
 0.0
3.80
 0.0
3.56
 0.0
3.98
 -1.6
3.97
 -1.6
3.27
 -1.6
  
D15 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
2William GiessingWilliam Giessing ('07)Aalborg AM18.06
  
 PB
 
17.79 PB18.06 PB15.2114.5916.00  X  
P15 Højdespring    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM1.50
  
 
 
1.40
  O
1.45
  O
1.50
  O
1.55
XXX
    
P15 Længdespring    

Finale A

Finale
1Frederikke Voss VestergaardFrederikke Voss Vestergaard ('06)Aalborg AM5.24
0.0
  
 
 
  X
 0.0
5.24
 0.0
5.11
 -0.3
5.11
 -2.1
  X
 0.0
5.00
 0.0
  
2Signe B. NielsenSigne B. Nielsen ('06)Aalborg AM4.93
-0.4
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
4.61
 -0.9
4.93
 -0.4
4.84
 -0.7
4.92
 -1.3
  
3Ida B NielsenIda B Nielsen ('07)Aalborg AM4.52
0.0
  
 
 
  X
 0.0
4.37
 -0.9
4.52
 0.0
4.47
 -0.3
  X
 0.0
  X
 0.0
  
4Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM4.20
-2.0
  
 
 
4.10
 -1.5
  X
 0.0
4.20
 -2.0
4.11
 -0.7
  X
 0.0
4.04
 -3.0
  
5Anna BinderupAnna Binderup ('07)Aalborg AM3.83
-1.7
  
 PB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
3.83 PB
 -1.7
2.66
 -2.1
  X
 0.0
  
6Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM3.70
-2.0
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
3.70
 -2.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
7Marguerite SørensenMarguerite Sørensen ('07)Aalborg Øst RRC3.65
-0.7
  
 PB
 
3.65 PB
 -0.7
  X
 0.0
  –
 0.0
2.89
 -0.8
3.29
 -1.9
  X
 0.0
  
8Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM3.63
0.0
  
 
 
  X
 0.0
3.63
 0.0
3.51
 0.0
  X
 0.0
3.31
 -1.3
3.49
 -0.1
  
9Victoria Loose BrixVictoria Loose Brix ('07)Aalborg AM3.40
-0.9
  
 
 
3.40
 -0.9
3.14
 0.2
  X
 0.0
3.09
 -1.6
2.95
 0.0
2.83
 -0.6
  
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Sofie FlyvbjergSofie Flyvbjerg ('07)Aalborg AM8.01
  
 
 
6.738.01  X  X7.187.91  
2Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM7.25
  
 PB
 
6.88 PB7.25 PB6.856.806.676.76  
3Anna BinderupAnna Binderup ('07)Aalborg AM7.16
  
 PB
 
7.16 PB6.686.545.925.685.87  
4Amalie Bønnelykke SørensenAmalie Bønnelykke Sørensen ('07)Aalborg AM6.62
  
 PB
 
5.505.346.62 PB4.055.535.28  
P15 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
1Emmelie OverladeEmmelie Overlade ('07)Aalborg AM17.48
  
 PB
 
15.95 PB14.53  X17.48 PB16.71  X  
D13 80 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM11.07
  
  K Mixed competition
2Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM11.82
  
 
3Sarah Bang Schnack LarsenSarah Bang Schnack Larsen ('08)Aalborg AM11.87
  
  K Mixed competition
4Agata Eva JancewiczAgata Eva Jancewicz ('08)Aalborg AM12.43
  
  K Mixed competition
5Signe Hejbøll LarsenSigne Hejbøll Larsen ('09)Aalborg AM12.62
  
  K Mixed competition
6Frida SørensenFrida Sørensen ('08)Aalborg Øst RRC12.67
  
  K Mixed competition
7Frida NielsenFrida Nielsen ('09)Aalborg AM13.25
  
  K Mixed competition
D13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM4.00
+0.7
  
 =SB
 
4.00 =SB
 0.7
3.72
 -1.0
4.00 =SB
 0.0
3.93
 -0.1
    
D13 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1William AaboWilliam Aabo ('08)Aalborg AM8.92
  
 PB
 
8.86 PB8.92 PB8.218.547.057.88  
D13 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
2Lukas Dragø SchiørringLukas Dragø Schiørring ('08)Aalborg AM19.56
  
 PB
 
  X17.51 PB18.44 PB18.40  X19.56 PB  
D13 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1William AaboWilliam Aabo ('08)Aalborg AM24.58
  
 PB
 
  X24.18 PB24.58 PB23.21  X  X  
P13 Længdespring 1 m zone    

Finale A

Finale
1Laura Juul LassenLaura Juul Lassen ('08)Aalborg AM4.37
-0.3
  
 
 
4.12
 -0.1
  X
 0.0
4.26
 -1.2
4.37
 -0.3
    
2Signe Hejbøll LarsenSigne Hejbøll Larsen ('09)Aalborg AM4.35
-1.3
  
 PB
 
3.97 PB
 -0.1
3.52
 0.0
3.53
 1.3
4.35 PB
 -1.3
    
3Agata Eva JancewiczAgata Eva Jancewicz ('08)Aalborg AM4.13
0.0
  
 
 
4.10
 -0.1
4.12
 -0.1
4.09
 -0.7
4.13
 0.0
    
4Sarah Bang Schnack LarsenSarah Bang Schnack Larsen ('08)Aalborg AM4.00
0.0
  
 
 
3.99
 0.0
3.90
 -2.4
4.00
 0.0
  X
 0.0
    
5Frida NielsenFrida Nielsen ('09)Aalborg AM3.98
-0.1
  
 
 
3.84
 -0.5
3.91
 0.0
3.93
 -0.5
3.98
 -0.1
    
P13 Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM11.96
  
 
 
11.7011.2311.3811.2011.9611.89  
2Frida NielsenFrida Nielsen ('09)Aalborg AM7.94
  
 
 
7.947.497.837.127.466.33  
3Agata Eva JancewiczAgata Eva Jancewicz ('08)Aalborg AM6.56
  
 PB
 
5.54 PB6.15 PB6.26 PB6.56 PB6.145.92  
4Signe Hejbøll LarsenSigne Hejbøll Larsen ('09)Aalborg AM6.46
  
 PB
 
6.14 PB5.756.40 PB6.46 PB6.265.92  
P13 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
1Elin LyngeElin Lynge ('08)Aalborg AM25.28
  
 PB
 
  X  X20.16 PB25.28 PB23.2321.17  
M45 Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Bjørn BinderupBjørn Binderup ('74)Aalborg AM9.37
  
 SB
 
  X8.95 SB9.37 SB  X  X  X  
M55 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Torben HansenTorben Hansen ('66)AK Holstebro45.54
  
 SB
 
  X43.84 SB  X  X45.54 SB  X  

Seneste resultater

16.10HerningHerning kast 2
12.10ViborgEfterårsstævne
10.10Randersintern kastestævne
9.10BagsværdBAC/HIF Klub Kast
9.10GreveKastestævne
6.10AalborgNålestævne i Aalborg
6.10KøbenhavnNålestævne Østerbro stadion
6.10Maribo Kastestævne
6.10EsbjergKast i gården
6.10TårnbyTårnby Kast - 6
3.10SlagelseMonster 3 kamp
3.10FrederiksbergKaste Mange Kamp
3.10LyngbyKlubstævne - Angreb på top-10 i Spydkast
2.10BagsværdBAC/HIF klub kast
2.10FrederiksbergKlubmesterskab 2021
2.10VejenDGI Sydmesterskaber 2021
1.10TårnbyLysstævne
30.9BallerupKastestævne
28.9BallerupBallerup Kast
28.9Skive1000m stafet
28.9TårnbyTårnby 10.000 m
27.9AabenraaNålestævne
26.9HolstebroKastestævne
26.9OdenseHans Christian Andersen Marathon
26.9OdenseDM Marathon
25.9HvidovreKastemangekamp
24.9HerningHerning kast 1
24‐26.9GreveAfslutningsstævne
23.9KøbenhavnDen sidste dans
21.9HvidovreKastestævne
21.9AarhusEfterårskast
20.9HolstebroIntern Kastestævne
19.9AabenraaSønderjysk Mesterskab
19.9SkiveNVJ Mesterskabsstævne
19.9KøbenhavnCPH Half
18.9EsbjergRegionsstævne
18.9AalborgDM-revanche stævne
18.9KøbenhavnDM i kapgang
16.9GlostrupTages Kaste 3-kamp
15.9HerlevGert Kærlin Tribute 2021
15.9TårnbyTårnby Kast - 4
11‐12.9HvidovreDM ungdom
7.9RandersNålestævne
7.9KøbenhavnLet’s get it 1500m
7.9AarhusSensommerstævne
6.9StoholmKlubstævne Stoholm
6.9RønneDGI individuelle mesterskaber
5.9RønneDiskosstævne
5.9AarhusDM Hold 2021
4.9LyngbyØstdanske Holdmesterskaber for Ungdom
4.9GreveDT Master Finale
3‐4.9TórshavnFM Ung 2021
2.9OdenseSprintstævne
2.9KøbenhavnTorsdagskast
2.9TårnbyUP stævne Tårnby
1.9GrindstedJump event 2
30.8SilkeborgKastestævne
30.8HerlufsholmKlubstævne
29.8KøbenhavnSparta Springstævne
29.8AarhusAarhus springer i luften 3