Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Philip Braun

Født: 4 august 1990

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  1 IDM‐bronze

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2021.

2021

100 m  [2]
11.41
SB KøbenhavnKøbenhavn9.5.210.0
11.59
KøbenhavnKøbenhavn15.5.21+0.2
300 m  [1]
35.98
SB KøbenhavnKøbenhavn9.5.21
400 m  [2]
50.84
SB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21
50.57
SB GreveGreve23.5.21

2020

60 m  [1]
7.30
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.20
200 m  [1]
22.62
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE17.1.20
400 m  [3]
50.17
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE18.1.20
50.53
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
50.66
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.20

2019

200 m  [2]
23.22
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
22.67
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19+2.0
400 m  [8]
50.15
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.19
50.00
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
49.70
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.2.19
49.75
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
49.99
SB HvidovreHvidovre8.6.19
48.79
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6.19
49.42
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19
48.90
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19
4 x 400 m stafet  [1]
3:09.92
SB EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO11.8.19
 Denmark
Gustav Lundholm Nielsen, Philip Braun
Kasper Olsen, Nicolai Trock Hartling

2018

400 m  [9]
50.25
SB BallerupBallerup15.5.18
49.60
SB TårnbyTårnby29.5.18
49.97
AarhusAarhus5.6.18
49.57
SB KøbenhavnKøbenhavn12.6.18
49.14
SB KøbenhavnKøbenhavn26.6.18
49.33
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18
49.51
AarhusAarhus15.8.18
49.47
DMOdenseDM, Odense25.8.18
49.57
KøbenhavnKøbenhavn8.9.18
4 x 400 m stafet  [1]
3:16.01
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR27.5.18
 Sparta Atletik og Løb
Gustav Lundholm Nielsen, Philip Braun
Oliver Chabert, Tobias Gorgone Larsen

2016

200 m  [2]
23.21
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.16
23.24
i
SkiveSkive27.2.16
300 m  [1]
35.69
SB TårnbyTårnby7.5.16
400 m  [8]
50.41
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
51.77
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE6.2.16
50.99
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.16
49.99
i
PB SkiveSkive27.2.16
50.79
SB AllerødAllerød14.5.16
49.78
SB AalborgAalborg21.5.16
49.83
TårnbyTårnby24.5.16
49.87
FrederiksbergFrederiksberg4.6.16
4 x 400 m stafet  [1]
3:12.70
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR29.5.16
 Sparta Atletik og Løb
Philip Braun, Marquis Caldwell
Nicolai Trock Hartling, Emil Strøm

2015

100 m  [2]
11.41
SB TårnbyTårnby2.5.15+1.9
11.30
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.15+1.5
200 m  [4]
22.94
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE7.2.15
22.98
SB AarhusAarhus23.5.15-0.4
22.40
w
HvidovreHvidovre13.6.15+2.2
23.12
HvidovreHvidovre1.8.15-0.1
300 m  [2]
35.59
SB TårnbyTårnby2.5.15
36.12
HvidovreHvidovre1.8.15
400 m  [11]
51.14
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
50.67
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE31.1.15
50.05
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE7.2.15
49.87
SB HelsingørHelsingør9.5.15
50.06
AllerødAllerød12.5.15
49.38
SB AarhusAarhus23.5.15
49.19
SB FrederiksbergFrederiksberg6.6.15
49.46
BagsværdBagsværd9.6.15
49.23
HvidovreHvidovre13.6.15
49.79
FrederiksbergFrederiksberg25.6.15
49.29
WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR8.7.15
4 x 400 m stafet  [1]
3:13.14
WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR11.7.15
 Denmark
Kasper Olsen, Emil Strøm
Philip Braun, Nick Ekelund-Arenander

2014

100 m  [3]
11.21
w
TårnbyTårnby3.5.14+2.4
11.46
SB KøbenhavnKøbenhavn12.8.14+0.7
11.39
PB HolteHolte23.8.14+1.2
200 m  [9]
23.06
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE18.1.14
23.09
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
23.21
i
SkiveSkive22.2.14
23.00
i
PB SkiveSkive22.2.14
22.97
PB RandersRanders7.6.14-3.3
22.71
PB RandersRanders7.6.14-0.5
22.50
PB HvidovreHvidovre14.6.14+1.0
22.63
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6.14+1.8
22.76
OdenseOdense2.8.14+0.6
300 m  [2]
35.34
PB TårnbyTårnby3.5.14
35.55
KøbenhavnKøbenhavn12.8.14
400 m  [19]
51.04
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
51.18
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.14
Uregelmæssighed: Oversized track
50.08 OT
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
50.35
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE15.2.14
50.31
i
PB SkiveSkive22.2.14
50.58
SB KøbenhavnKøbenhavn8.5.14
49.52
PB FrederiksbergFrederiksberg17.5.14
49.48
PB HelsingørHelsingør24.5.14
49.66
AabenraaAabenraa31.5.14
49.53
RandersRanders7.6.14
49.85
HvidovreHvidovre14.6.14
49.53
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6.14
49.28
PB Hässleholm, SWEHässleholm, SWE25.7.14
50.43
OdenseOdense2.8.14
49.45
OdenseOdense2.8.14
49.72
KøbenhavnKøbenhavn6.8.14
50.10
KøbenhavnKøbenhavn16.8.14
49.87
HolteHolte23.8.14
48.88
PB AabenraaAabenraa6.9.14
800 m  [1]
1:59.47
PB KøbenhavnKøbenhavn16.8.14
1500 m  [1]
4:32.42
PB HolteHolte23.8.14
110 m hæk  [1]
22.07
PB HolteHolte23.8.14+1.2
Højdespring  [1]
1.79
SB HolteHolte23.8.14
Stangspring  [1]
2.40
PB HolteHolte23.8.14
Længdespring  [2]
4.53
PB HolteHolte23.8.14+1.2
6.07
w
HolteHolte23.8.14+3.4
Kuglestød 7.26 kg  [1]
8.83
PB HolteHolte23.8.14
Diskoskast 2.0 kg  [1]
19.74
PB HolteHolte23.8.14
Spydkast 800 gram  [1]
35.13
PB HolteHolte23.8.14
Tikamp  [1]
5.026
PB HolteHolte23.8.14
            
            
4 x 300 m stafet  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:18.75 OT
i
PB v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
 Denmark
Emil Strøm, Andreas Martinsen
Philip Braun, Morten Jensen

2013

100 m  [3]
11.45
PB HvidovreHvidovre15.6.13+1.0
11.33
w
KøbenhavnKøbenhavn20.6.13+2.2
11.70
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13-1.2
200 m  [6]
22.91
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE18.5.13+4.7
23.28
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE18.5.13+4.3
23.40
SB KøbenhavnKøbenhavn20.5.13-1.4
23.39
SB HelsingørHelsingør8.6.13+0.6
23.38
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13-0.1
23.65
AalborgAalborg27.7.13-1.6
300 m  [3]
36.77
SB TårnbyTårnby4.5.13
36.38
=PB BagsværdBagsværd16.5.13
35.70
PB KøbenhavnKøbenhavn20.6.13
400 m  [14]
52.55
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.2.13
51.62
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.13
52.05
i
SkiveSkive23.2.13
50.13
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.13
50.69
HelsingørHelsingør8.6.13
50.67
HvidovreHvidovre22.6.13
50.68
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13
51.72
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE5.7.13
50.37
AalborgAalborg27.7.13
50.68
AalborgAalborg27.7.13
50.53
KøbenhavnKøbenhavn1.8.13
50.25
BlovstrødBlovstrød10.8.13
50.19
HvidovreHvidovre17.8.13
49.89
PB KøbenhavnKøbenhavn24.8.13
800 m  [1]
2:00.93
PB KøbenhavnKøbenhavn24.8.13

2012

100 m  [2]
11.58
SB TårnbyTårnby5.5.12+2.0
11.45
w
TårnbyTårnby5.5.12+4.2
200 m  [3]
23.83
i
SB SkiveSkive25.2.12
23.82
i
SB SkiveSkive3.3.12
23.43
SB HvidovreHvidovre1.9.12+1.6
300 m  [1]
36.89
SB TårnbyTårnby5.5.12
400 m  [6]
52.57
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.2.12
52.71
i
SkiveSkive25.2.12
51.62
i
SB SkiveSkive3.3.12
51.37
SB HvidovreHvidovre8.6.12
51.79
KøbenhavnKøbenhavn25.8.12
51.70
HvidovreHvidovre1.9.12

2011

60 m  [3]
7.34
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE22.1.11
7.38
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
7.39
i
KøbenhavnKøbenhavn15.2.11
200 m  [2]
23.64
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE22.1.11
23.71
i
SkiveSkive19.2.11
400 m  [2]
52.16
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE22.1.11
52.47
i
SkiveSkive19.2.11
Spydkast 800 gram  [1]
34.05
PB Olhos de Água, POROlhos de Água, POR25.4.11

2010

60 m  [5]
7.50
i
SB Malmö, SWEMalmö, SWE24.1.10
7.38
i
SB Malmö, SWEMalmö, SWE31.1.10
7.51
i
Vellinge, SWEVellinge, SWE6.2.10
7.34
i
SB KøbenhavnKøbenhavn21.2.10
7.41
i
KøbenhavnKøbenhavn21.2.10
100 m  [3]
11.60
PB TårnbyTårnby1.5.10+1.3
11.54
PB GlostrupGlostrup29.5.10-0.3
11.57
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10-0.5
200 m  [4]
23.85
i
SB Malmö, SWEMalmö, SWE24.1.10
23.53
SB KøbenhavnKøbenhavn11.5.10+0.4
23.76
KøbenhavnKøbenhavn4.6.100.0
23.44
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10+0.5
300 m  [1]
36.38
PB TårnbyTårnby1.5.10
400 m  [11]
53.12
i
SB Malmö, SWEMalmö, SWE24.1.10
52.00
i
SB Malmö, SWEMalmö, SWE31.1.10
52.84
i
Göteborg, SWEGöteborg, SWE13.2.10
52.85
i
SkiveSkive28.2.10
51.88
SB EsbjergEsbjerg15.5.10
51.02
SB GlostrupGlostrup29.5.10
50.80
PB KøbenhavnKøbenhavn4.6.10
51.43
OdenseOdense27.6.10
50.80
=PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10
50.46
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.10
51.17
HolbækHolbæk15.7.10
Højdespring  [4]
1.80
PB TårnbyTårnby1.5.10
1.75
EsbjergEsbjerg15.5.10
1.71
OdenseOdense27.6.10
1.77
HvidovreHvidovre11.9.10

2009

60 m  [3]
7.32
i
PB Vellinge, SWEVellinge, SWE7.2.09
7.39
i
Karlskrona, SWEKarlskrona, SWE22.2.09
7.37
i
Karlskrona, SWEKarlskrona, SWE22.2.09
100 m  [5]
11.76
PB TårnbyTårnby4.5.09+1.2
11.68
PB ÅrhusÅrhus14.6.09-0.7
11.34
w
FrederiksbergFrederiksberg20.6.09+3.2
11.69
Uddevalla, SWEUddevalla, SWE25.7.09+0.6
25.00
TårnbyTårnby15.8.09-0.5
200 m  [5]
23.53
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE31.1.09
23.49
i
PB SkiveSkive28.2.09
23.14
PB FrederiksbergFrederiksberg20.6.09+0.9
23.55
Halmstad, SWEHalmstad, SWE19.7.09-0.2
23.37
Halmstad, SWEHalmstad, SWE19.7.09+0.9
300 m  [1]
36.82
PB TårnbyTårnby4.5.09
400 m  [10]
52.14
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.09
53.11
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE31.1.09
51.91
i
PB Karlskrona, SWEKarlskrona, SWE22.2.09
51.43
i
PB SkiveSkive28.2.09
51.13
PB HerlufsholmHerlufsholm9.5.09
51.3h
OdenseOdense16.5.09
50.92
PB FrederiksbergFrederiksberg20.6.09
51.34
Halmstad, SWEHalmstad, SWE19.7.09
51.15
Uddevalla, SWEUddevalla, SWE25.7.09
52.10
ECCC-BTuzla, BIHECCC-B, Tuzla, BIH19.9.09
4 x 100 m stafet  [1]
43.30
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP30.5.09
 Sparta Atletik og Løb
Mike Kalisz, Jacob Wolfgang
Niklas Müller, Philip Braun
4 x 400 m stafet  [1]
3:16.61
PB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP31.5.09
 Sparta Atletik og Løb
Nicklas Hyde, Jacob Riis
Philip Braun, Jacob Wolfgang

2008

400 m  [2]
53.30
PB SkiveSkive23.8.08
52.10
PB HvidovreHvidovre14.9.08
4 x 100 m stafet  [1]
43.11
ECCC-CNivelles, BELECCC-C, Nivelles, BEL20.9.08
 Sparta Atletik og Løb
Philip Braun, Mike Kalisz
Rasmus Olsen, Rasmus Gunnar Jørgensen
4 x 400 m stafet  [1]
3:27.41
SB ECCC-CNivelles, BELECCC-C, Nivelles, BEL20.9.08
 Sparta Atletik og Løb
Nick Jensen, Rasmus Olsen
Jeppe Harboe, Philip Braun

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde7.30   Göteborg/FH, SWE1.2.20
100 m
Ude11.30   Frederiksberg6.6.15+1.5
200 m
Ude22.50   Hvidovre14.6.14+1.0
Inde22.62   Växjö, SWE17.1.20
400 m
Ude48.79   København18.6.19
Inde49.70   Göteborg/FH, SWE2.2.1927 
800 m
Ude1:59.47   København16.8.14
1500 m
Ude4:32.42   Holte23.8.14
110 m hæk
Ude22.07   Holte23.8.14+1.2
Højdespring
Ude1.80   Tårnby1.5.10
Stangspring
Ude2.40   Holte23.8.14
Længdespring
Ude4.53   Holte23.8.14+1.2
Kuglestød 7.26 kg
Ude8.83   Holte23.8.14
Diskoskast 2.0 kg
Ude19.74   Holte23.8.14
Spydkast 800 gram
Ude35.13   Holte23.8.14
Tikamp
Ude5.026   Holte23.8.14

300 m
Ude35.34   Tårnby3.5.1450 
4 x 300 m stafet
Inde2:18.75 OT   Tampere, FIN8.2.14

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 213
Per disciplin:
60 m:12
100 m:20
200 m:38
300 m:12
400 m:105
800 m:2
1500 m:1
110 m hæk:1
Højdespring:5
Stangspring:1
Længdespring:2
Kuglestød 7.26 kg:1
Diskoskast 2.0 kg:1
Spydkast 800 gram:2
Tikamp:1
4 x 100 m stafet:2
4 x 300 m stafet:1
4 x 400 m stafet:6

Danske mesterskaber

Ude
400 m
DM 2018 4
49.47
DM 2019 4
48.90
Inde
400 m
DMi 2019 3
49.75

Internationale stævner

Ude
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 2 2019 4
3:09.92