Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Cho Mihn Kyun

Født: 29 november 1994

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  1 DM‐sølv
  •  1 IDM‐sølv

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2018.

2018

1500 m  [5]
3:52.64
SB KøbenhavnKøbenhavn12.6.18
3:50.12
SB BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR23.6.18
3:50.87
Sollentuna, SWESollentuna, SWE28.6.18
3:54.22
BMCEltham, GBRBMC, Eltham, GBR7.7.18
DNF
DMOdenseDM, Odense25.8.18

2017

1500 m  [9]
3:58.55
i
PB Stockholm, SWEStockholm, SWE4.2.17
Uregelmæssighed: Oversized track
3:49.86 OT
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
3:51.83
i
PB DMiSkiveDMi, Skive18.2.17
3:55.28
SB BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR24.6.17
3:54.64
SB FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE29.6.17
3:53.68
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.17
3:49.38
PB WUGTaipei, TPEWUG, Taipei, TPE23.8.17
3:50.63
DMAalborgDM, Aalborg2.9.17
4:04.47
OdenseOdense9.9.17

2016

800 m  [3]
1:57.16
SB AarhusAarhus27.8.16
1:54.77
SB DMAarhusDM, Aarhus28.8.16
1:57.05
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16
1500 m  [4]
3:50.7h
=PB AarhusAarhus9.8.16
3:58.74
AarhusAarhus27.8.16
4:38.16
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16
3:58.28
KøbenhavnKøbenhavn10.9.16
1 mile  [1]
4:13.51
PB FrederiksbergFrederiksberg7.7.16
5000 m  [1]
14:57.97
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9.16

2015

800 m  [9]
1:59.16
SB EsbjergEsbjerg17.5.15
1:51.96
SB GSpikeLeiden, NEDGSpike, Leiden, NED13.6.15
1:52.56
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE25.6.15
1:51.53
SB BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR27.6.15
1:57.41
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE3.7.15
1:53.09
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE22.7.15
1:50.71
SB CoAGKøbenhavnCoAG, København5.8.15
1:55.72
AarhusAarhus8.8.15
1:53.55
DMAarhusDM, Aarhus9.8.15
1500 m  [1]
4:19.73
SB KøbenhavnKøbenhavn5.9.15
3000 m  [1]
9:02.53
i
SB SkiveSkive21.2.15

2014

400 m  [1]
51.66
SB KøbenhavnKøbenhavn16.8.14
800 m  [12]
1:52.37
SB Watford, GBRWatford, GBR17.5.14
1:55.86
AabenraaAabenraa31.5.14
1:54.60
RandersRanders7.6.14
1:53.77
Göteborg GPGöteborg/S, SWEGöteborg GP, Göteborg/S, SWE14.6.14
1:52.47
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE26.6.14
1:50.76
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.14
1:51.90
BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL5.7.14
1:53.48
NMKøbenhavnNM, København26.7.14
1:54.57
DMOdenseDM, Odense3.8.14
1:50.63
PB CoAGKøbenhavnCoAG, København6.8.14
1:57.08
DNGStockholm/S, SWEDNG, Stockholm/S, SWE21.8.14
2:01.46
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
1500 m  [4]
4:05.39
i
PB SkiveSkive22.2.14
3:57.43
PB ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14
4:17.98
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
3:59.91
AabenraaAabenraa6.9.14
3000 m  [1]
8:58.11
i
PB SkiveSkive22.2.14

2013

400 m  [4]
51.40
i
PB SkiveSkive9.3.13
51.06
PB GreveGreve9.5.13
51.35
BlovstrødBlovstrød10.8.13
53.13
KøbenhavnKøbenhavn14.9.13
800 m  [20]
1:57.20
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
1:54.95
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.2.13
1:57.21
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.13
1:57.95
i
SkiveSkive23.2.13
1:55.03
i
SkiveSkive23.2.13
1:55.82
i
SkiveSkive9.3.13
1:52.68
PB HvidovreHvidovre11.5.13
1:54.66
Brandbu, NORBrandbu, NOR22.5.13
1:52.70
Manchester, GBRManchester, GBR1.6.13
1:56.35
HelsingørHelsingør8.6.13
1:53.39
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE15.6.13
1:56.85
KøbenhavnKøbenhavn20.6.13
1:53.44
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE27.6.13
1:53.35
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE23.7.13
1:55.55
AalborgAalborg27.7.13
1:52.26
PB DMAalborgDM, Aalborg28.7.13
1:53.58
KøbenhavnKøbenhavn1.8.13
1:55.84
AarhusAarhus31.8.13
1:59.35
KøbenhavnKøbenhavn7.9.13
1:56.91
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR21.9.13
1500 m  [2]
4:07.40
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
4:01.53
PB AarhusAarhus31.8.13
4 x 400 m stafet  [1]
3:26.87
SB ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR21.9.13
 Sparta Atletik og Løb
Cho Mihn Kyun, Benjamin Gabrielsen
Rasmus H. Christensen, Nicolai Trock Hartling

2012

800 m  [20]
1:57.13
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
Uregelmæssighed: Oversized track
1:53.80 OT
i
(31)BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN7.2.12
2:03.42
i
SkiveSkive25.2.12
1:57.69
i
SkiveSkive25.2.12
1:57.46
i
SkiveSkive3.3.12
2:01.91
SB OdenseOdense13.5.12
1:55.41
SB Manchester, GBRManchester, GBR19.5.12
1:55.20
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.12
1:58.97
HvidovreHvidovre8.6.12
1:53.91
SB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE14.6.12
1:53.52
PB Mannheim, GERMannheim, GER23.6.12
1:53.86
KøbenhavnKøbenhavn27.6.12
1:54.55
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE7.7.12
1:55.79
FolksamMölndal, SWEFolksam, Mölndal, SWE4.8.12
1:54.51
Växjö, SWEVäxjö, SWE18.8.12
1:54.29
KøbenhavnKøbenhavn21.8.12
2:00.57
KøbenhavnKøbenhavn25.8.12
1:55.46
KøbenhavnKøbenhavn25.8.12
1:58.41
HvidovreHvidovre1.9.12
2:01.11
KøbenhavnKøbenhavn8.9.12
1500 m  [3]
4:10.72
i
PB SkiveSkive3.3.12
4:02.36
PB HvidovreHvidovre1.9.12
4:13.83
AabenraaAabenraa22.9.12

2011

400 m  [8]
53.41
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
52.62
i
PB SkiveSkive5.3.11
52.78
SB GreveGreve15.5.11
51.8h
HerlufsholmHerlufsholm21.5.11
52.90
BallerupBallerup18.6.11
51.40
PB HelsingørHelsingør13.8.11
51.99
OdenseOdense27.8.11
51.81
HelsingørHelsingør11.9.11
800 m  [18]
1:57.53
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
1:56.23
i
PB SkiveSkive19.2.11
1:58.67
i
SkiveSkive19.2.11
2:00.58
i
SkiveSkive5.3.11
2:04.17
SB GreveGreve15.5.11
1:55.79
PB HillerødHillerød25.5.11
2:04.08
KøbenhavnKøbenhavn3.6.11
1:57.22
OdenseOdense11.6.11
2:00.43
BallerupBallerup18.6.11
1:53.54
PB (58)VM U18Villeneuve d'Ascq, FRAVM U18, Villeneuve d'Ascq, FRA6.7.11
1:54.38
VM U18Villeneuve d'Ascq, FRAVM U18, Villeneuve d'Ascq, FRA7.7.11
1:56.96
EYOFTrabzon, TUREYOF, Trabzon, TUR26.7.11
1:54.88
KøbenhavnKøbenhavn6.8.11
1:54.71
KøbenhavnKøbenhavn6.8.11
1:56.33
KøbenhavnKøbenhavn11.8.11
1:59.98
OdenseOdense27.8.11
1:55.34
KøbenhavnKøbenhavn3.9.11
2:02.81
HelsingørHelsingør11.9.11
1500 m  [1]
4:15.12
i
PB SkiveSkive5.3.11
Kuglestød 6.0 kg  [2]
9.40
PB HerlufsholmHerlufsholm21.5.11
9.21
HelsingørHelsingør13.8.11

2010

400 m  [5]
55.13
i
PB SkiveSkive7.3.10
54.16
PB KøbenhavnKøbenhavn9.5.10
52.63
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10
52.95
SkiveSkive14.8.10
52.95
GlostrupGlostrup4.9.10
800 m  [12]
2:06.94
i
PB SkiveSkive7.3.10
2:00.90
PB TårnbyTårnby1.5.10
2:00.80
PB KøbenhavnKøbenhavn11.5.10
2:05.29
BagsværdBagsværd16.5.10
2:03.09
Korsør Korsør 27.6.10
1:59.32
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10
1:58.94
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.10
2:00.23
AllerødAllerød29.7.10
1:59.92
OdenseOdense7.8.10
1:56.79
PB KøbenhavnKøbenhavn12.8.10
2:00.13
VejenVejen22.8.10
1:59.12
GlostrupGlostrup4.9.10
1500 m  [2]
4:23.50
i
SB Malmö, SWEMalmö, SWE31.1.10
4:20.09
PB KøbenhavnKøbenhavn4.6.10
Kuglestød 6.0 kg  [1]
8.10
PB SkiveSkive14.8.10
Diskoskast 1.75 kg  [1]
20.49
PB KøbenhavnKøbenhavn9.5.10

2009

200 m  [1]
25.73
PB GreveGreve27.9.09+0.2
400 m  [3]
55.38
PB HolbækHolbæk16.5.09
57.53
BallerupBallerup13.6.09
55.84
HolbækHolbæk12.9.09
800 m  [5]
2:06.99
i
PB SkiveSkive28.2.09
2:01.07
PB HolbækHolbæk16.5.09
2:01.21
LyngbyLyngby31.5.09
2:05.84
BallerupBallerup13.6.09
2:03.99
HolbækHolbæk12.9.09
1500 m  [2]
4:19.04
i
PB SkiveSkive28.2.09
4:37.60
SB GreveGreve27.9.09

2008

200 m  [1]
26.83
PB GreveGreve27.9.08+0.6
400 m  [2]
1:00.14
PB LyngbyLyngby16.6.08
57.60
PB HolbækHolbæk6.9.08
800 m  [3]
2:16.96
PB GreveGreve11.5.08
2:16.63
PB LyngbyLyngby16.6.08
2:12.91
PB HolbækHolbæk6.9.08
1500 m  [2]
6:19.75
PB LyngbyLyngby16.6.08
4:34.60
PB GreveGreve27.9.08

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

200 m
Ude25.73   Greve27.9.09+0.2
400 m
Ude51.06   Greve9.5.13
Inde51.40   Skive9.3.13
800 m
Ude1:50.63   København6.8.1446 
Inde1:54.95   Göteborg/FH, SWE2.2.1335 
1500 m
Ude3:49.38   Taipei, TPE23.8.17
Inde3:51.83   Skive18.2.1725 
3000 m
Inde8:58.11   Skive22.2.14
5000 m
Ude14:57.97   København3.9.16

1 mile
Ude4:13.51   Frederiksberg7.7.1647 
Kuglestød 6.0 kg
Ude9.40   Herlufsholm21.5.11
Diskoskast 1.75 kg
Ude20.49   København9.5.10

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 171
Per disciplin:
200 m:2
400 m:23
800 m:102
1500 m:35
1 mile:1
3000 m:2
5000 m:1
Kuglestød 6.0 kg:3
Diskoskast 1.75 kg:1
4 x 400 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
800 m
DM 2013 4
1:52.26
DM 2014 2
1:54.57
DM 2015 4
1:53.55
DM 2016 6
1:54.77
1500 m
DM 2017 7
3:50.63
DM 2018
Inde
1500 m
DMi 2017 2
3:51.83

Internationale stævner


Ude
800 m
EYOF 2011
6
17
h3
1:56.96
VM U18 2011
8
17
s2
1:54.38 3
17
h1
1:53.54