Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Morten Dalgaard Madsen

Født: 5 maj 1995

Klub: Skive Atletik- og Motionsklub

  •  2 DM‐guld
  •  1 DM‐sølv
  •  2 DM‐bronze
  •  3 IDM‐guld
  •  1 IDM‐sølv

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

Ingen resultater i 2022. Seneste resultat er fra 2016.

2016

60 m  [8]
6.88
i
SB SkiveSkive23.1.16
6.91
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE30.1.16
6.75
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE30.1.16
6.80
i
v3NatVäxjö, SWEv3Nat, Växjö, SWE13.2.16
6.82
i
DMiSkiveDMi, Skive28.2.16
6.77
i
DMiSkiveDMi, Skive28.2.16
6.83
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.16
6.78
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.16
100 m  [12]
10.71
SB DT AalborgDT , Aalborg21.5.16-0.2
10.66
SB SparkassenRegensburg, GERSparkassen, Regensburg, GER5.6.160.0
10.48
SB BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR9.6.16-1.2
10.65
Genève, SUIGenève, SUI11.6.16+1.1
10.52
CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6.16+1.5
10.39
w
CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6.16+2.3
10.66
AarhusAarhus25.6.16-0.7
10.54
AarhusAarhus25.6.16+0.3
10.47
w
NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN20.8.16+2.6
10.74
DMAarhusDM, Aarhus27.8.16-0.7
10.73
DMAarhusDM, Aarhus27.8.16-0.5
10.82
BagsværdBagsværd11.9.16+0.5
200 m  [5]
21.85
SB DT AalborgDT , Aalborg21.5.16-0.7
21.54
SB NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN21.8.16+1.9
21.68
DMAarhusDM, Aarhus28.8.16+0.4
21.35
SB DMAarhusDM, Aarhus28.8.16+1.7
22.28
BagsværdBagsværd11.9.16+0.5
300 m  [1]
35.14
PB TårnbyTårnby7.5.16
Længdespring  [1]
6.76
SB BagsværdBagsværd11.9.16+2.0
4 x 200 m stafet  [1]
DQ
i
v3NatVäxjö, SWEv3Nat, Växjö, SWE13.2.16
 DenmarkIceland
Morten Dalgaard Madsen, Nick Ekelund-Arenander
Kolbeinn Hödur Gunnarsson, Benjamin Lobo Vedel

2015

60 m  [9]
6.87
i
SB SkiveSkive17.1.15
6.81
i
PB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE24.1.15
6.82
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE24.1.15
6.83
i
SkiveSkive7.2.15
6.72
i
PB v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
6.73
i
DMiSkiveDMi, Skive22.2.15
6.71
i
PB DMiSkiveDMi, Skive22.2.15
6.69
i
PB iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE7.3.15
9.47
i
iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE8.3.15
100 m  [17]
10.47
SB TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby2.5.15+2.0
10.46
SB TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby2.5.15+1.3
10.45
w
EsbjergEsbjerg17.5.15+2.2
10.72
Nordic ChallAarhusNordic Chall, Aarhus23.5.15+1.3
10.67
Nordic ChallAarhusNordic Chall, Aarhus23.5.15-3.0
10.47
SkiveSkive20.6.15+1.8
10.55
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7.15+2.0
10.46
=SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7.15+0.2
10.72
EM U23Tallinn, ESTEM U23, Tallinn, EST9.7.15-1.2
10.56
CoAGKøbenhavnCoAG, København5.8.15+0.3
10.66
CoAGKøbenhavnCoAG, København5.8.15+0.8
10.57
DMAarhusDM, Aarhus8.8.15+1.5
10.64
DMAarhusDM, Aarhus8.8.15-0.8
10.68
DMUHvidovreDMU, Hvidovre22.8.15+1.3
10.51
DMUHvidovreDMU, Hvidovre22.8.15+1.1
10.76
w
TårnbyTårnby6.9.15+2.6
11.04
SkiveSkive25.9.150.0
200 m  [7]
21.39
SB EsbjergEsbjerg17.5.150.0
21.30
SB BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR11.6.15-0.3
21.32
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE5.7.15+2.3
21.37
EM U23Tallinn, ESTEM U23, Tallinn, EST10.7.15-0.9
21.56
DMAarhusDM, Aarhus9.8.15+0.6
21.35
DMAarhusDM, Aarhus9.8.15+1.5
22.01
DMUHvidovreDMU, Hvidovre23.8.15-2.3
400 m  [1]
50.59
SB SkiveSkive25.9.15
1500 m  [1]
5:15.91
PB SkiveSkive25.9.15
110 m hæk  [1]
16.60
PB SkiveSkive25.9.150.0
Højdespring  [1]
1.83
PB SkiveSkive25.9.15
Stangspring  [1]
2.50
PB SkiveSkive25.9.15
Længdespring  [2]
7.15
w
TårnbyTårnby6.9.15+2.8
6.09
SB SkiveSkive25.9.15-0.7
Kuglestød 7.26 kg  [1]
9.18
PB SkiveSkive25.9.15
Diskoskast 2.0 kg  [1]
26.88
PB SkiveSkive25.9.15
Spydkast 800 gram  [1]
29.62
PB SkiveSkive25.9.15
Tikamp  [1]
5.414
PB SkiveSkive25.9.15
            
            
4 x 200 m stafet  [1]
1:25.10
i
DR PB v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
 Denmark
Morten Dalgaard Madsen, Andreas Martinsen
Emil Strøm, Nick Ekelund-Arenander

2014

60 m  [6]
6.95
i
SB AarhusAarhus1.2.14
6.97
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
6.88
i
PB AarhusAarhus10.2.14
6.92
i
DMiSkiveDMi, Skive22.2.14
6.86
i
PB (64)DMiSkiveDMi, Skive22.2.14
6.88
i
iDMUSkiveiDMU, Skive2.3.14
100 m  [23]
10.67
w
TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby3.5.14+3.6
10.60
PB TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby3.5.14+0.9
10.52
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5.14+4.4
10.39
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5.14+3.3
10.76
AabenraaAabenraa31.5.14+0.7
10.80
RandersRanders7.6.14-0.1
10.69
RandersRanders7.6.14+0.3
10.78
AalborgAalborg9.6.140.0
1DQ
EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT21.6.140.0
10.58
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6.14+0.3
10.62
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6.14-1.3
10.49
PB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER5.7.14+1.3
10.42
w
BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER5.7.14+2.5
10.38
DUR-19 PB (38)VM U20Eugene, ORVM U20, Eugene, OR22.7.14+1.1
10.48
DUR-19 VM U20Eugene, ORVM U20, Eugene, OR23.7.14-0.3
11.07
OdenseOdense2.8.14-2.4
10.80
DMOdenseDM, Odense2.8.14-0.5
10.45
w
v3NatKristiansand, NORv3Nat, Kristiansand, NOR16.8.14+2.7
10.95
SkiveSkive26.8.140.0
11.03
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-1.9
10.68
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-0.5
10.77
AalborgAalborg7.9.140.0
10.65
AalborgAalborg13.9.14-0.1
200 m  [9]
21.94
SB AabenraaAabenraa31.5.14+2.0
22.02
RandersRanders8.6.14-0.4
21.65
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.14+3.2
21.41
PB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER5.7.14+1.6
21.21
PB VM U20Eugene, ORVM U20, Eugene, OR24.7.14+0.7
21.06
DUR PB (69)VM U20Eugene, ORVM U20, Eugene, OR24.7.14+1.8
21.86
v3NatKristiansand, NORv3Nat, Kristiansand, NOR17.8.14-1.8
22.41
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-1.8
21.61
AalborgAalborg7.9.140.0
Længdespring  [3]
6.63
SB AalborgAalborg9.6.140.0
6.81
SB AalborgAalborg7.9.140.0
7.25
PB AalborgAalborg13.9.140.0
4 x 100 m stafet  [1]
40.44
SB EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT21.6.14
 Denmark
Festus Asante, Morten Dalgaard Madsen
Mike Kalisz, Frederik Schou-Nielsen

2013

60 m  [6]
6.98
i
DUR-17 PB SkiveSkive16.12.12
7.09
i
SkiveSkive19.1.13
6.95
i
PB SkiveSkive23.2.13
6.91
i
PB (87)DMiSkiveDMi, Skive24.2.13
6.97
i
SkiveSkive9.3.13
6.93
i
SkiveSkive9.3.13
100 m  [10]
11.01
SB SkiveSkive4.5.13-0.1
10.80
SB AalborgAalborg9.5.13-0.1
10.79
=PB HvidovreHvidovre11.5.13+0.6
10.90
HelsingørHelsingør8.6.13+1.0
10.68
PB HelsingørHelsingør8.6.13-0.7
10.77
EM U20Rieti, ITAEM U20, Rieti, ITA18.7.13+0.6
10.88
AarhusAarhus31.8.130.0
11.26
AarhusAarhus31.8.13-1.6
11.20
SkiveSkive7.9.13-1.6
10.76
KøbenhavnKøbenhavn14.9.13+0.6
200 m  [3]
22.31
i
PB SkiveSkive9.3.13
22.58
SB HelsingørHelsingør8.6.13+0.3
22.1h
SkiveSkive7.9.13-1.4
Længdespring  [7]
6.26
i
PB SkiveSkive16.12.12
7.16
i
PB SkiveSkive9.3.13
6.97
PB AalborgAalborg9.5.130.0
6.73
HvidovreHvidovre11.5.13-1.9
6.75
AarhusAarhus31.8.13+1.5
6.30
SkiveSkive7.9.130.0
6.46
KøbenhavnKøbenhavn14.9.13+0.6
4 x 100 m stafet  [1]
40.86
SB NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN17.8.13
 Denmark
Kristoffer Hari, Morten Dalgaard Madsen
Festus Asante, Frederik Schou-Nielsen

2012

60 m  [6]
7.15
i
SB SkiveSkive3.12.11
7.12
i
SB AarhusAarhus21.1.12
7.15
i
AarhusAarhus21.1.12
7.08
i
SB SkiveSkive25.2.12
7.16
i
SkiveSkive3.3.12
7.06
i
SB SkiveSkive3.3.12
100 m  [11]
11.01
SB OdenseOdense13.5.12+1.6
11.26
AalborgAalborg3.6.12+1.3
11.18
ÅrhusÅrhus13.6.12+0.1
11.19
SkiveSkive23.6.12+0.5
10.99
SB DMKøbenhavnDM, København25.8.120.0
10.94
SB KøbenhavnKøbenhavn25.8.12+0.3
10.88
SB HvidovreHvidovre1.9.12+1.3
10.62
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre1.9.12+3.5
10.74
w
KøbenhavnKøbenhavn8.9.12+2.3
10.79
PB (62)ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR15.9.12-0.2
10.89
AabenraaAabenraa22.9.12+0.3
200 m  [9]
23.44
i
SB SkiveSkive4.2.12
22.56
i
PB SkiveSkive3.3.12
22.37
w
OdenseOdense13.5.12+2.3
22.34
SB SkiveSkive11.8.12+0.2
21.89
PB KøbenhavnKøbenhavn25.8.12+0.6
22.42
KøbenhavnKøbenhavn25.8.12+1.5
22.05
w
HvidovreHvidovre1.9.12+2.5
21.76
PB KøbenhavnKøbenhavn8.9.12+2.0
21.99
(65)ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR15.9.12-0.4
400 m  [1]
50.42
PB HerningHerning30.9.12
Længdespring  [3]
6.26
PB AalborgAalborg3.6.12-0.1
6.87
PB AabenraaAabenraa22.9.12-0.8
6.69
HerningHerning30.9.12-0.3
4 x 100 m stafet  [2]
40.60
DUR VM U20Barcelona, ESPVM U20, Barcelona, ESP13.7.12
 Denmark
Morten Dalgaard Madsen, Andreas Trajkovski
Emil Strøm, Frederik Thomsen
57.84
PB ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR15.9.12
 Skive A.M.
Nicklas Krogh Andersen, Frederik Neergaard Sørensen
Gustav Vad Thomsen, Morten Dalgaard Madsen

2011

60 m  [10]
7.16
i
PB AarhusAarhus11.12.10
7.32
i
AarhusAarhus30.12.10
7.38
i
AarhusAarhus30.12.10
7.33
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
7.32
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
7.37
i
SkiveSkive5.2.11
7.11
i
PB SkiveSkive19.2.11
7.13
i
PB SkiveSkive19.2.11
7.04
i
DUR-16 PB SkiveSkive5.3.11
7.11
i
=PB SkiveSkive5.3.11
100 m  [18]
11.27
TårnbyTårnby7.5.11-3.0
11.17
PB TårnbyTårnby7.5.11-2.1
11.14
PB KøbenhavnKøbenhavn14.5.11-1.0
10.87
PB SkiveSkive9.6.11+1.3
11.02
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11-0.5
11.08
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11-0.9
10.93
EYOFTrabzon, TUREYOF, Trabzon, TUR25.7.11+1.1
10.90
EYOFTrabzon, TUREYOF, Trabzon, TUR25.7.11+0.7
10.90
(78)EYOFTrabzon, TUREYOF, Trabzon, TUR25.7.11+1.7
11.11
SkiveSkive2.8.110.0
11.04
KøbenhavnKøbenhavn6.8.11+1.0
10.97
w
KøbenhavnKøbenhavn6.8.11+3.6
11.35
HelsingørHelsingør13.8.11-2.1
11.22
OdenseOdense27.8.11+0.7
11.12
OdenseOdense27.8.11-0.3
11.62
SkiveSkive10.9.11-2.1
10.98
ECCC-ACastellón, ESPECCC-A, Castellón, ESP17.9.11+0.9
11.19
SkiveSkive30.9.11+0.7
200 m  [13]
23.32
i
PB SkiveSkive9.12.10
23.27
i
PB SkiveSkive5.2.11
22.91
i
PB SkiveSkive19.2.11
22.96
i
SkiveSkive5.3.11
22.76
PB TårnbyTårnby7.5.11-1.7
22.59
PB KøbenhavnKøbenhavn14.5.11-1.0
22.08
w
KøbenhavnKøbenhavn3.6.11+2.1
22.16
PB (84)EYOFTrabzon, TUREYOF, Trabzon, TUR27.7.11+1.6
22.44
KøbenhavnKøbenhavn6.8.11+1.2
22.12
PB KøbenhavnKøbenhavn6.8.11+1.4
22.56
OdenseOdense27.8.11+0.3
22.54
SkiveSkive10.9.11-2.7
22.31
w
ECCC-ACastellón, ESPECCC-A, Castellón, ESP17.9.11+2.6
300 m  [1]
35.84
PB SkiveSkive30.4.11
400 m  [1]
54.54
PB SkiveSkive30.9.11
1500 m  [1]
6:26.3h
PB SkiveSkive30.9.11
110 m hæk  [1]
21.7h
SkiveSkive30.9.11-0.1
Højdespring  [1]
1.52
PB SkiveSkive30.9.11
Stangspring  [1]
2.30
PB SkiveSkive30.9.11
Længdespring  [3]
5.68
SB SkiveSkive23.8.110.0
5.86
PB Castellón, ESPCastellón, ESP15.9.11+1.7
5.87
PB SkiveSkive30.9.11+1.5
Kuglestød 7.26 kg  [1]
6.68
PB SkiveSkive30.9.11
Diskoskast 2.0 kg  [1]
15.86
PB SkiveSkive30.9.11
Spydkast 800 gram  [1]
14.36
PB SkiveSkive30.9.11
Tikamp  [1]
3.549
PB SkiveSkive30.9.11
            
            
4 x 100 m stafet  [1]
DQ
ECCC-ACastellón, ESPECCC-A, Castellón, ESP17.9.11
 Skive A.M.
Nicklas Krogh Andersen, Morten Dalgaard Madsen
Martin Holbøl Kristensen, Mads Dalgaard Madsen

2010

100 m  [4]
11.55
PB GlostrupGlostrup4.9.10+1.9
11.45
PB GlostrupGlostrup4.9.10+1.2
15.08
HvidovreHvidovre11.9.10+1.8
11.31
PB HerningHerning25.9.100.0
200 m  [2]
23.61
PB GlostrupGlostrup4.9.10+1.1
23.36
PB HvidovreHvidovre11.9.10+1.1
300 m  [1]
37.39
PB HerningHerning25.9.10
Længdespring  [1]
5.79
PB HerningHerning25.9.10-1.3

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde6.69   Praha, CZE7.3.15
100 m
Ude10.38   DUR-19Eugene, OR22.7.14+1.110 
200 m
Ude21.06   DUREugene, OR24.7.14+1.811 
Inde22.31   Skive9.3.1338 
400 m
Ude50.42   Herning30.9.12
1500 m
Ude5:15.91   Skive25.9.15
110 m hæk
Ude16.60   Skive25.9.150.0
Højdespring
Ude1.83   Skive25.9.15
Stangspring
Ude2.50   Skive25.9.15
Længdespring
Ude7.25   Aalborg13.9.140.046 
Inde7.16   Skive9.3.1327 
Kuglestød 7.26 kg
Ude9.18   Skive25.9.15
Diskoskast 2.0 kg
Ude26.88   Skive25.9.15
Spydkast 800 gram
Ude29.62   Skive25.9.15
Tikamp
Ude5.414   Skive25.9.15
4 x 200 m stafet
Inde1:25.10   DRBærum, NOR14.2.15

300 m
Ude35.14   Tårnby7.5.1638 

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 237
Per disciplin:
60 m:45
100 m:95
200 m:48
300 m:3
400 m:3
1500 m:2
110 m hæk:2
Højdespring:2
Stangspring:2
Længdespring:20
Kuglestød 7.26 kg:2
Diskoskast 2.0 kg:2
Spydkast 800 gram:2
Tikamp:2
4 x 100 m stafet:5
4 x 200 m stafet:2

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2012 3
10.99
DM 2014 1
10.80
DM 2015 1
10.64 1
h1
10.57
DM 2016 4
10.73 1
h4
10.74
200 m
DM 2015 2
21.35 1
h1
21.56
DM 2016 3
21.35 2
h2
21.68
Inde
60 m
DMi 2013 2
6.91
DMi 2014 1
6.86 1
h2
6.92
DMi 2015 1
6.71 1
h1
6.73
DMi 2016 1
6.77 1
h2
6.82

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2012 1
17
10.62
DMU 2015 1
22
10.51 1
22
h1
10.68
200 m
DMU 2015 1
22
22.01
Inde
60 m
iDMU 2014 1
19
6.88
iDMU 2016 1
22
6.78 1
22
h1
6.83

Internationale stævner

Ude
100 m
EM-Hold Div 2 2014
DQ
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 2 2014 3
40.44
Inde
60 m
iEM 2015
8
s1
9.47 5
h5
6.69

Ude
100 m
EYOF 2011 7
17
10.90 3
17
s1
10.90 2
17
h2
10.93
EM U20 2013
6
19
h3
10.77
VM U20 2014
6
19
s2
10.48 3
19
h5
10.38
EM U23 2015
6
22
h2
10.72
200 m
EYOF 2011
6
17
h3
22.16
VM U20 2014
5
19
s3
21.06 2
19
h3
21.21
EM U23 2015
4
22
h2
21.37
4 x 100 m stafet
VM U20 2012
6
19
h2
40.60