Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Benjamin Gabrielsen

Født: 13 juni 1995

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  2 DM‐guld
  •  3 DM‐sølv
  •  3 DM‐bronze
  •  2 IDM‐guld
  •  2 IDM‐sølv
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

60 m  [4]
7.19
i
SB OdenseOdense5.2.22
7.21
i
OdenseOdense5.2.22
7.18
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
7.26
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
100 m  [4]
11.13
w
TårnbyTårnby7.5.22+3.1
11.27
w
TårnbyTårnby7.5.22+2.7
1NT
SB FrederiksbergFrederiksberg4.6.22-2.2
11.35
SB FrederiksbergFrederiksberg4.6.22-1.1
Længdespring  [10]
7.20
i
SB KøbenhavnKøbenhavn23.1.22
 
7.07 SBX7.20 SBXXX
7.26
i
SB RandersRanders30.1.22
 
7.26 SB7.236.977.097.16X
6.96
i
OdenseOdense5.2.22
 
6.956.816.966.876.73
6.94
i
DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
 
XX6.81X6.946.65
7.11
SB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22+1.5
 
6.99 SB
 +0.7
XX7.11 SB
 +1.5
XX
7.23
SB FrederiksbergFrederiksberg5.6.220.0
 
7.07
 0.0
7.23 SB
 0.0
XXXX
6.82
HvidovreHvidovre11.6.220.0
 
6.82
 0.0
6.82
 +0.7
X
 0.0
6.52
 -0.6
X
 0.0
X
 0.0
7.23
=SB CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22-0.1
 
7.23 =SB
 -0.1
XX7.17
 0.0
X6.92
 0.0
7.00
DMAalborgDM, Aalborg24.6.22-2.6
 
X6.88
 -0.2
XXX7.00
 -2.6
6.91
KøbenhavnKøbenhavn10.8.22+1.1
 
XXXXX6.91
 +1.1

2021

100 m  [4]
11.07
w
KøbenhavnKøbenhavn29.5.21+2.8
11.10
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.9
11.15
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.3
11.02
SB TårnbyTårnby19.8.210.0
Længdespring  [10]
7.39
i
SB AarhusAarhus23.1.21
 
7.14 SB7.39 SB7.14
7.29
i
AarhusAarhus6.2.21
 
XX7.29X
7.19
i
KøbenhavnKøbenhavn13.2.21
 
X7.027.196.667.03X
7.52
i
SB DMiAarhusDMi, Aarhus21.2.21
 
7.23X7.24X7.41 SB7.52 SB
7.23
SB KøbenhavnKøbenhavn29.5.210.0
 
X
 0.0
X
 0.0
7.19 SB
 -1.2
X
 0.0
7.23 SB
 0.0
NM
HvidovreHvidovre12.6.21
7.07
DMOdenseDM, Odense27.6.21+1.8
 
7.07
 +1.8
X
 0.0
6.83
 +1.3
X
 0.0
X
 0.0
X
 0.0
6.90
Mölndal, SWEMölndal, SWE7.8.21+0.9
 
X
 +0.5
X
 +1.2
6.90
 +0.9
X
 +0.7
6.82
 +0.5
R
 0.0
6.94
KøbenhavnKøbenhavn15.8.21-1.4
 
X
 0.0
6.94
 -1.4
X
 0.0
X
 0.0
6.84
 0.0
6.87
 -0.8
6.98
KøbenhavnKøbenhavn29.8.21-1.9
 
6.98
 -1.9
6.73
 0.0
3.20
 +0.2
6.46
 +1.5
6.68
 +0.1
R
 0.0

2020

Længdespring  [5]
5.64
w
KøbenhavnKøbenhavn27.6.20+2.2
 
X5.64
 +2.2
XXX
7.29
SB KøbenhavnKøbenhavn29.6.200.0
 
X
 +0.1
X
 -1.5
X
 -0.5
X
 +0.1
7.29 SB
 0.0
X
 -0.4
6.93
KøbenhavnKøbenhavn22.7.20+1.6
 
6.41
 -0.2
6.62
 +1.2
6.55
 -0.6
6.93
 +1.6
6.92
 +0.5
6.83
 +0.8
5.64
w
KøbenhavnKøbenhavn26.7.20+2.2
 
X5.64
 +2.2
XXX
NM
DMKøbenhavnDM, København16.8.20
Trespring  [2]
12.69
w
KøbenhavnKøbenhavn27.6.20
 
12.69 PB12.43X
12.69
w
KøbenhavnKøbenhavn26.7.20
 
12.69 =PB12.43X

2019

Længdespring  [6]
7.43
w
OdenseOdense1.6.19+3.6
7.28
SB BislettGOslo, NORBislettG, Oslo, NOR13.6.19+1.2
 
X
 +2.0
7.05 SB
 +1.8
7.15 SB
 +0.9
7.12
 +1.0
7.28 SB
 +1.2
7.00
 -0.7
7.41
SB KøbenhavnKøbenhavn18.6.19-1.0
 
XXXX7.41 SB
 -1.0
7.15
 -0.5
7.59
SB WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA12.7.19-1.8
 
7.59 SB
 -1.8
X7.03
 -1.4
7.61
SB WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA13.7.19+0.2
 
7.56
 +0.4
7.497.61 SB
 +0.2
7.43
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19-0.1

2018

100 m  [2]
11.34
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18+1.2
11.18
SB KøbenhavnKøbenhavn18.8.18+0.4
Længdespring  [18]
7.09
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
7.56
i
SB Reykjavik, ISLReykjavik, ISL3.2.18
 
7.46 SBXX7.56 SB7.417.36
7.11
i
v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE11.2.18
 
6.797.117.077.066.93
7.23
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
7.33
SB SkiveSkive19.5.18+2.0
7.56
w
SkiveSkive19.5.18+4.2
7.19
w
ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR26.5.18+2.3
7.27
Budapest, HUNBudapest, HUN2.6.180.0
7.87
PB BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR7.6.18+1.5
 
7.74 SB
 +1.6
7.87 PB
 +1.5
X
 +2.0
X
 +0.9
X
 +0.1
7.41
 -0.6
7.66
KøbenhavnKøbenhavn26.6.18+1.8
 
XX7.667.527.597.58
7.47
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.18+0.6
7.58
SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI9.7.18+0.1
7.60
w
SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI9.7.18+2.1
 
7.60
 +2.1
7.58
 +0.1
7.57
 +0.3
7.33
 +0.5
7.51
 +0.6
7.44
 +1.5
7.21
Sotteville-lès-Rouen, FRASotteville-lès-Rouen, FRA17.7.18+1.5
7.36
w
Sotteville-lès-Rouen, FRASotteville-lès-Rouen, FRA17.7.18+2.4
 
7.36
 +2.4
X
 +1.6
X
 +1.3
X
 +1.8
7.21
 +1.5
6.47
 +1.0
7.43
Karlstad, SWEKarlstad, SWE25.7.18+1.7
 
X
 +1.8
7.43
 +1.7
X
 +0.9
7.36
 +1.9
7.24
 -0.2
7.28
 +0.4
7.53
KøbenhavnKøbenhavn29.7.18+1.9
7.58
w
KøbenhavnKøbenhavn29.7.18+2.3
7.17
DMOdenseDM, Odense26.8.18+0.6
 
XXXXX7.17
7.17
KøbenhavnKøbenhavn8.9.18+1.6
6.52
HerlevHerlev3.10.180.0

2017

60 m  [5]
7.13
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1.17
7.16
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
7.10
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
7.02
i
SkiveSkive25.2.17
7.00
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive25.2.17
100 m  [3]
10.95
SB TårnbyTårnby6.5.17+1.2
10.91
SB KøbenhavnKøbenhavn10.8.17+1.7
10.91
=SB WUGTaipei, TPEWUG, Taipei, TPE23.8.17+1.4
Længdespring  [21]
7.34
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
7.50
i
SB AarhusAarhus5.2.17
7.35
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
 
7.087.037.297.347.35X
7.44
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2.17
7.43
i
SkiveSkive26.2.17
7.57
SB KøbenhavnKøbenhavn12.5.17+2.0
7.66
w
KøbenhavnKøbenhavn12.5.17+2.5
7.61
SB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL27.5.17+0.7
7.62
SB KøbenhavnKøbenhavn3.6.17+1.0
7.53
Genève, SUIGenève, SUI10.6.17+0.1
7.48
KøbenhavnKøbenhavn20.6.17+1.7
3.54
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN24.6.17-0.3
 
3.54
 -0.3
7.70
SB EM U23Bydgoszcz, POLEM U23, Bydgoszcz, POL13.7.17+0.9
 
7.55
 +1.1
7.41
 +1.0
7.70 SB
 +0.9
7.54
EM U23Bydgoszcz, POLEM U23, Bydgoszcz, POL14.7.17+0.7
 
X
 +1.6
7.28
 +0.7
7.51
 +0.8
X
 +1.0
7.54
 +0.7
7.28
 +0.7
7.46
Karlstad, SWEKarlstad, SWE25.7.17
 
7.27
 +0.4
7.34
 +0.7
7.36
 +1.4
X
 +1.9
7.33
 +1.0
7.46
7.41
KøbenhavnKøbenhavn10.8.170.0
7.58
Manchester, GBRManchester, GBR16.8.17+1.3
7.63
w
Manchester, GBRManchester, GBR16.8.17+3.6
7.39
WUGTaipei, TPEWUG, Taipei, TPE27.8.17+0.3
 
7.39
 +0.3
7.30
 +2.5
7.12
 +2.7
7.60
DMAalborgDM, Aalborg2.9.170.0
7.11
OdenseOdense9.9.17-1.2

2016

60 m  [3]
6.99
i
PB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE30.1.16
6.95
i
PB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE30.1.16
7.07
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE6.2.16
100 m  [5]
11.10
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR28.5.16+0.1
11.13
KøbenhavnKøbenhavn4.8.16-0.1
11.15
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16+0.6
10.99
w
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16+2.3
11.02
SB KøbenhavnKøbenhavn10.9.16+0.3
200 m  [1]
23.11
SB KøbenhavnKøbenhavn3.9.16-2.0
Længdespring  [13]
7.27
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE31.1.16
7.35
i
SB v3NatVäxjö, SWEv3Nat, Växjö, SWE13.2.16
 
7.047.35 SBX7.07
7.47
SB KøbenhavnKøbenhavn12.5.16+1.8
7.21
DT AalborgDT , Aalborg21.5.16+0.9
7.39
BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE16.6.16-0.6
 
7.317.30
 -0.8
X
 -0.3
7.25
 -1.0
X
 -0.1
7.39
 -0.6
NM
CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6.160.0
7.53
SB BoysenOslo, NORBoysen, Oslo, NOR24.6.16+0.5
7.31
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7.16-1.1
7.45
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7.16+3.8
7.47
KøbenhavnKøbenhavn14.8.16+0.9
7.31
NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN21.8.16+1.2
7.36
w
NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN21.8.16+2.1
 
7.18
 +1.5
5.26
 +0.8
7.36
 +2.1
7.27
 +1.3
7.31
 +1.2
X
 +1.2
7.31
DMAarhusDM, Aarhus28.8.16+1.5
7.20
KøbenhavnKøbenhavn3.9.160.0
7.21
KøbenhavnKøbenhavn10.9.160.0
4 x 100 m stafet  [1]
41.36
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR28.5.16
 Sparta Atletik og Løb
Benjamin Gabrielsen, Frederik Schou-Nielsen
Emil Strøm, Morten Jensen

2015

60 m  [2]
7.06
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
7.05
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
100 m  [8]
10.88
w
TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby2.5.15+4.2
10.95
=PB TårnbyTårnby2.5.15+1.3
11.06
DMAarhusDM, Aarhus8.8.15+0.6
11.01
DMAarhusDM, Aarhus8.8.15-0.8
10.92
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre22.8.15+1.0
10.84
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre22.8.15+1.1
11.12
KøbenhavnKøbenhavn29.8.15+1.2
10.97
w
KøbenhavnKøbenhavn5.9.15+2.4
200 m  [1]
23.03
PB HvidovreHvidovre22.8.15-2.4
Længdespring  [18]
7.40
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE25.1.15
7.26
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE31.1.15
7.54
i
PB v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
 
X7.277.54 PBX7.54 =PBX
7.70
i
DR22
DUR-20
PB (92)
DMiSkiveDMi, Skive21.2.15
 
7.245.827.157.43X7.70 PB
7.62
i
iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE5.3.15
 
7.497.627.47
7.66
SB EsbjergEsbjerg17.5.15+1.1
7.64
Torremolinos, ESPTorremolinos, ESP23.5.15+0.1
7.72
w
KøbenhavnKøbenhavn31.5.15+2.5
7.65
SchulekBudapest, HUNSchulek, Budapest, HUN13.6.15+1.5
7.80
w
SchulekBudapest, HUNSchulek, Budapest, HUN13.6.15+2.8
7.52
EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.15
 
5.45
 +1.3
7.41
 +1.1
X7.52
 +0.7
7.52
PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN25.6.15+0.7
 
7.13
 +2.3
X
 +1.7
7.41
 +2.6
7.44
 +1.6
X
 +0.8
7.52
 +0.7
7.40
EM U23Tallinn, ESTEM U23, Tallinn, EST9.7.15-1.2
 
7.40
 -1.2
X
 -0.7
6.32
 -1.8
7.73
PB EM U23Tallinn, ESTEM U23, Tallinn, EST10.7.15-0.4
 
7.67 SB
 -0.5
X
 -1.2
X
 +1.0
7.65
 +0.1
7.73 PB
 -0.4
7.47
 -1.2
7.71
KøbenhavnKøbenhavn16.7.15+1.7
7.22
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE22.7.15+1.3
7.73
w
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE22.7.15+2.4
7.76
DUR-20 PB CoAGKøbenhavnCoAG, København5.8.15+1.7
 
XX7.76 PB
 +1.7
X7.04
 +0.9
X
7.56
DUR-20 DMAarhusDM, Aarhus9.8.15+0.4
7.40
KøbenhavnKøbenhavn5.9.15-1.5

2014

60 m  [10]
7.24
i
SB HelsingørHelsingør11.1.14
7.16
i
SB BallerupBallerup18.1.14
7.14
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
7.16
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
7.14
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.14
7.16
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.14
7.06
i
PB SkiveSkive22.2.14
7.10
i
PB SkiveSkive22.2.14
7.14
i
SkiveSkive1.3.14
7.13
i
SkiveSkive1.3.14
100 m  [13]
10.95
PB TårnbyTårnby3.5.14+0.9
11.04
w
TårnbyTårnby3.5.14+2.4
10.99
KøbenhavnKøbenhavn8.5.140.0
11.13
ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14+0.5
11.00
w
Maribo Maribo 9.6.14+2.7
11.16
BallerupBallerup21.6.14-0.4
11.28
KøbenhavnKøbenhavn6.8.140.0
11.39
KøbenhavnKøbenhavn12.8.14+0.7
11.15
Kristiansand, NORKristiansand, NOR16.8.14+1.5
11.29
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14+0.6
11.26
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-0.5
11.27
AalborgAalborg13.9.140.0
11.21
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR20.9.14-2.0
Længdespring  [19]
7.30
i
SB BWGVäxjö, SWEBWG, Växjö, SWE19.1.14
7.26
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE26.1.14
7.00
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.14
7.36
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.14
7.26
i
RödBlåGöteborg/FH, SWERödBlå, Göteborg/FH, SWE15.2.14
7.42
i
PB (28)DMiSkiveDMi, Skive23.2.14
7.29
i
iDMUSkiveiDMU, Skive2.3.14
6.95
SB TårnbyTårnby3.5.14+1.3
6.85
BallerupBallerup14.5.140.0
7.12
w
AabenraaAabenraa31.5.14+4.5
7.21
SB RandersRanders7.6.140.0
6.77
Maribo Maribo 9.6.14+0.3
7.18
CaillatGenève, SUICaillat, Genève, SUI14.6.14-1.6
7.12
Lerum, SWELerum, SWE18.6.14+0.8
7.34
SB BallerupBallerup21.6.14+0.3
7.07
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE26.6.14-0.5
 
7.01
 +0.3
X7.027.07
 -0.5
7.02
 -0.3
4.91
 -0.3
7.11
Ried, AUTRied, AUT11.7.140.0
6.87
AalborgAalborg13.9.140.0
6.80
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR20.9.14+0.6
4 x 100 m stafet  [2]
41.69
SB ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14
 Sparta Atletik og Løb
Benjamin Gabrielsen, Emil Strøm
Mike Kalisz, Frederik Schou-Nielsen
43.81
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR20.9.14
 Sparta Atletik og Løb
Aske Valdemar Petersen, Benjamin Gabrielsen
Massin Ait Bouziad, Sebastian Ree Pedersen
4 x 400 m stafet  [1]
3:36.86
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR20.9.14
 Sparta Atletik og Løb
Aske Valdemar Petersen, Benjamin Gabrielsen
Massin Ait Bouziad, Sebastian Ree Pedersen

2013

60 m  [12]
7.31
i
BallerupBallerup12.1.13
7.24
i
PB BallerupBallerup12.1.13
7.21
i
PB KøbenhavnKøbenhavn19.1.13
7.25
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
7.30
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
7.20
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.2.13
7.18
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.13
7.21
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.13
7.20
i
SkiveSkive23.2.13
7.14
i
PB SkiveSkive23.2.13
7.24
i
SkiveSkive9.3.13
7.29
i
SkiveSkive9.3.13
100 m  [5]
11.63
SB GreveGreve9.5.13
11.50
SB KøbenhavnKøbenhavn24.8.13-1.1
11.42
PB KøbenhavnKøbenhavn24.8.130.0
11.26
PB AarhusAarhus31.8.13-2.2
11.13
PB AarhusAarhus31.8.130.0
200 m  [4]
23.36
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
23.83
i
SkiveSkive9.3.13
23.18
PB HelsingørHelsingør8.6.13+0.1
23.75
AalborgAalborg27.7.130.0
Længdespring  [24]
6.82
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.2.13
7.36
i
PB (30)AtleticumspMalmö/A, SWEAtleticumsp, Malmö/A, SWE9.2.13
6.90
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.13
7.04
i
KøbenhavnKøbenhavn13.2.13
7.11
i
SkiveSkive23.2.13
6.70
i
SkiveSkive9.3.13
6.86
SB GreveGreve9.5.13+1.0
6.75
HvidovreHvidovre11.5.13-0.8
7.12
SB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.6.130.0
6.83
HelsingørHelsingør8.6.13+0.1
7.14
w
HelsingørHelsingør8.6.13+2.1
7.33
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE14.6.13+1.6
7.06
Lerum, SWELerum, SWE19.6.13-2.2
7.47
PB BallerupBallerup22.6.13+0.4
6.95
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13+1.8
7.10
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE5.7.13+1.8
7.24
w
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE7.7.13+3.3
7.69
DUR-18 PB (23)EM U20Rieti, ITAEM U20, Rieti, ITA18.7.13+0.7
 
7.69 PB
 +0.7
7.44
DUR-18 EM U20Rieti, ITAEM U20, Rieti, ITA19.7.13-0.5
 
X
 +0.6
7.37
 -0.4
X
 -0.3
X
 +0.6
X
 -0.7
7.44
 -0.5
7.21
DMAalborgDM, Aalborg27.7.13+0.4
7.52
CoAGKøbenhavnCoAG, København1.8.13+1.1
6.83
Espoo, FINEspoo, FIN17.8.13-0.2
7.22
AarhusAarhus31.8.130.0
7.00
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR21.9.13-0.3
4 x 100 m stafet  [1]
DNF
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR21.9.13
 Sparta Atletik og Løb
Sebastian Ree Pedersen, Massin Ait Bouziad
Benjamin Gabrielsen, Frederik Schou-Nielsen
4 x 400 m stafet  [1]
3:26.87
SB ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR21.9.13
 Sparta Atletik og Løb
Cho Mihn Kyun, Benjamin Gabrielsen
Rasmus H. Christensen, Nicolai Trock Hartling

2012

60 m  [15]
7.36
i
SB HelsingørHelsingør7.1.12
7.41
i
KøbenhavnKøbenhavn14.1.12
7.44
i
KøbenhavnKøbenhavn14.1.12
7.31
i
PB BallerupBallerup21.1.12
7.33
i
BallerupBallerup21.1.12
7.33
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
7.35
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
7.28
i
PB Vellinge, SWEVellinge, SWE11.2.12
7.35
i
Vellinge, SWEVellinge, SWE11.2.12
7.35
i
AarhusAarhus16.2.12
7.52
i
KøbenhavnKøbenhavn18.2.12
7.45
i
KøbenhavnKøbenhavn18.2.12
7.36
i
SkiveSkive25.2.12
7.39
i
SkiveSkive25.2.12
7.31
i
SkiveSkive3.3.12
100 m  [11]
11.54
TårnbyTårnby5.5.12+1.2
11.47
PB TårnbyTårnby5.5.12+1.3
11.51
w
OdenseOdense13.5.12+2.6
11.69
GreveGreve23.6.12-0.1
11.76
GreveGreve23.6.12-0.3
11.70
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE7.7.12-0.3
11.44
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.12+1.8
11.53
KøbenhavnKøbenhavn21.8.120.0
11.34
w
HvidovreHvidovre1.9.12+4.2
11.23
w
HvidovreHvidovre1.9.12+3.5
11.57
AabenraaAabenraa22.9.12+0.6
200 m  [3]
23.63
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
23.86
i
Malmö, SWEMalmö, SWE4.2.12
23.28
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.12+1.5
110 m hæk 91.4 cm  [1]
16.53
w
TårnbyTårnby5.5.12+2.7
Længdespring  [23]
6.42
i
SB KøbenhavnKøbenhavn14.1.12
6.31
i
BallerupBallerup21.1.12
6.48
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
6.63
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.2.12
6.81
i
PB Vellinge, SWEVellinge, SWE11.2.12
6.89
i
PB AarhusAarhus16.2.12
6.75
i
SkiveSkive25.2.12
6.93
i
PB SkiveSkive3.3.12
6.91
SB TårnbyTårnby5.5.12+1.5
4.95
OdenseOdense13.5.120.0
6.60
w
OdenseOdense13.5.12+4.0
6.99
PB HvidovreHvidovre8.6.12+1.6
6.82
w
LyngbyLyngby16.6.12+2.1
6.39
GreveGreve23.6.12+1.8
6.90
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE29.6.12-0.2
7.20
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE7.7.12+1.2
7.14
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE7.7.12+1.5
7.26
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE7.7.12+2.3
7.11
FolksamMölndal, SWEFolksam, Mölndal, SWE4.8.12+1.6
7.27
PB (32)CoAGKøbenhavnCoAG, København21.8.120.0
7.27
=PB DMKøbenhavnDM, København25.8.12
6.97
KøbenhavnKøbenhavn8.9.120.0
7.06
AabenraaAabenraa22.9.12+1.2

2011

60 m  [18]
7.56
i
PB KøbenhavnKøbenhavn18.12.10
7.54
i
PB KøbenhavnKøbenhavn18.12.10
7.53
i
PB HelsingørHelsingør15.1.11
7.59
i
HelsingørHelsingør15.1.11
7.47
i
PB BallerupBallerup22.1.11
7.51
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
7.43
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
7.44
i
Vellinge, SWEVellinge, SWE5.2.11
7.41
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.11
7.43
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.11
7.48
i
KøbenhavnKøbenhavn15.2.11
7.41
i
=PB SkiveSkive19.2.11
7.48
i
HelsingørHelsingør26.2.11
7.42
i
HelsingørHelsingør26.2.11
7.36
i
SkiveSkive5.3.11
7.32
i
PB SkiveSkive5.3.11
7.45
i
Örebro, SWEÖrebro, SWE26.3.11
7.40
i
Örebro, SWEÖrebro, SWE26.3.11
100 m  [6]
11.74
=PB KøbenhavnKøbenhavn3.6.11-0.7
11.61
PB OdenseOdense11.6.11-1.8
11.66
BallerupBallerup18.6.11-1.6
11.33
w
FrederiksbergFrederiksberg25.6.11+2.8
11.53
PB OdenseOdense27.8.11-0.3
11.62
OdenseOdense27.8.11+0.7
200 m  [5]
24.46
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.11
24.15
i
PB Örebro, SWEÖrebro, SWE26.3.11
23.34
PB KøbenhavnKøbenhavn23.5.11-0.2
23.54
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.110.0
23.58
OdenseOdense27.8.11+0.3
300 m  [1]
39.06
PB TårnbyTårnby7.5.11
Længdespring  [27]
6.10
i
PB HelsingørHelsingør15.1.11
5.86
i
BallerupBallerup22.1.11
5.90
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
6.29
i
PB Vellinge, SWEVellinge, SWE5.2.11
6.34
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.11
6.18
i
KøbenhavnKøbenhavn15.2.11
5.79
i
SkiveSkive19.2.11
6.18
i
HelsingørHelsingør26.2.11
6.48
i
PB SkiveSkive5.3.11
6.34
PB TårnbyTårnby7.5.11+1.7
6.25
KøbenhavnKøbenhavn14.5.110.0
6.26
HerlufsholmHerlufsholm21.5.11+1.6
6.93
PB KøbenhavnKøbenhavn3.6.11+0.9
6.65
OdenseOdense11.6.11+1.1
6.70
BallerupBallerup18.6.11+1.8
6.49
FrederiksbergFrederiksberg25.6.11+0.1
6.84
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE2.7.11+1.0
6.70
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE2.7.11+1.9
6.50
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11+0.9
6.64
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11+0.2
6.87
w
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11+2.2
6.53
w
EYOFTrabzon, TUREYOF, Trabzon, TUR26.7.11+3.1
6.28
KøbenhavnKøbenhavn6.8.11+1.4
6.55
i
PB KøbenhavnKøbenhavn11.8.11
6.38
HelsingørHelsingør13.8.11-0.8
6.76
OdenseOdense27.8.11+1.1
6.33
SkiveSkive10.9.11+1.4

2010

50 m  [1]
6.59
i
PB HvidovreHvidovre14.2.10
60 m  [7]
7.69
i
PB BallerupBallerup24.1.10
7.71
i
BallerupBallerup24.1.10
7.66
i
PB BallerupBallerup24.1.10
7.72
i
KøbenhavnKøbenhavn21.2.10
7.57
i
PB KøbenhavnKøbenhavn21.2.10
7.61
i
SkiveSkive7.3.10
7.74
i
SkiveSkive7.3.10
100 m  [10]
12.00
GlostrupGlostrup29.5.10+1.8
11.92
PB GlostrupGlostrup29.5.10-0.5
11.74
PB GreveGreve19.6.10+0.4
11.93
GreveGreve19.6.100.0
11.99
FrederiksbergFrederiksberg26.6.10+1.6
11.90
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10-1.2
11.98
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10-1.9
11.87
KøbenhavnKøbenhavn12.8.10+1.2
11.94
SkiveSkive14.8.10+0.7
12.06
KøbenhavnKøbenhavn29.8.100.0
200 m  [5]
25.14
i
PB SkiveSkive7.3.10
25.47
PB KøbenhavnKøbenhavn11.5.10-0.6
24.50
PB GreveGreve19.6.10-0.1
24.57
FrederiksbergFrederiksberg26.6.10+0.8
23.92
PB GlostrupGlostrup4.9.10+1.4
Længdespring  [12]
5.80
i
PB BallerupBallerup24.1.10
5.62
i
HvidovreHvidovre14.2.10
5.59
i
KøbenhavnKøbenhavn21.2.10
5.73
i
SkiveSkive7.3.10
5.71
PB GlostrupGlostrup29.5.10+0.8
6.32
PB GreveGreve19.6.100.0
6.00
KøbenhavnKøbenhavn18.7.10+0.7
5.96
KøbenhavnKøbenhavn12.8.10+0.5
5.99
SkiveSkive14.8.100.0
5.92
KøbenhavnKøbenhavn29.8.10+0.1
6.24
w
KøbenhavnKøbenhavn29.8.10+3.2
5.77
GlostrupGlostrup4.9.10-1.4
Kuglestød 4.0 kg  [1]
9.87
i
PB BallerupBallerup24.1.10

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.59   Hvidovre14.2.10
60 m
Inde6.95   Malmö/A, SWE30.1.1638 
100 m
Ude10.84   Hvidovre22.8.15+1.1
200 m
Ude23.03   Hvidovre22.8.15-2.4
Inde23.36   Malmö/A, SWE26.1.13
Længdespring
Ude7.87   Oslo, NOR7.6.18+1.5
Inde7.70   DR22 DUR-20Skive21.2.15
Trespring
Ude12.69   København27.6.20

300 m
Ude39.06   Tårnby7.5.11
Kuglestød 4.0 kg
Inde9.87   Ballerup24.1.10

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 391
Per disciplin:
50 m:1
60 m:76
100 m:71
200 m:19
300 m:1
110 m hæk 91.4 cm:1
Længdespring:213
Trespring:2
Kuglestød 4.0 kg:1
4 x 100 m stafet:4
4 x 400 m stafet:2

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2015 6
11.01 2
h2
11.06
Længdespring
DM 2012 2
7.27
DM 2013 1
7.21
DM 2015 3
7.56
DM 2016 2
7.31
DM 2017 1
7.60
DM 2018 3
7.17
DM 2019 2
7.43
DM 2020
DM 2021 5
7.07
DM 2022 3
7.00
Inde
Længdespring
DMi 2014 2
7.42
DMi 2015 1
7.70
DMi 2017 1
7.44
DMi 2018 3
7.23
DMi 2021 2
7.52
DMi 2022 6
6.94

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2015 2
22
10.84 1
22
h2
10.92
Inde
60 m
iDMU 2017 3
22
7.00
Længdespring
iDMU 2014 1
19
7.29

Internationale stævner

Ude
Længdespring
EM-Hold Div 2 2015 3
7.52
EM-Hold Div 1 2017 12
3.54
Inde
Længdespring
iEM 2015
16
Q
7.62

Ude
Længdespring
EYOF 2011
18
17
Q
6.53w
EM U20 2013 7
19
7.44 1
19
Q
7.69
EM U23 2015 5
22
7.73 9
22
Q
7.40
EM U23 2017 7
22
7.54 4
22
Q
7.70