Født: 21 maj 1959
Klub: Herlufsholm Gymnastikforening
Tidligere klubber:
Sparta Atletik og løb ‐30.9.2021
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:31.74 i | SB | 1 | 65 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.24 | |
2:28.82 i | PB | 65 | DMM | Varberg, SWE | DMM, Varberg, SWE | 3.3.24 | ||
1500 m [2] | ||||||||
5:16.75 i | SB | 2 | 65 | DMM | Randers | DMM, Randers | 3.2.24 | |
5:13.59 i | SB | 65 | DMM | Varberg, SWE | DMM, Varberg, SWE | 2.3.24 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:33.82 | SB | 4 | Greve | Greve | 13.6.23 | |||
1500 m [6] | ||||||||
5:09.00 i | SB | 2 | 60 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.23 | |
5:13.52 | SB | 2 | Greve | Greve | 15.5.23 | |||
5:00.26 | SB | 2 | 60 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 26.8.23 | |
5:19.07 | 13 | Greve | Greve | 10.9.23 | ||||
4:56.43 | SB | 8 | 60 h2 | EM Masters | Pescara, ITA | EM Masters, Pescara, ITA | 22.9.23 | |
4:58.83 | 12 | 60 | EM Masters | Pescara, ITA | EM Masters, Pescara, ITA | 23.9.23 | ||
3000 m [1] | ||||||||
11:29.44 i | SB | 2 | 60 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.2.23 | |
5000 m [5] | ||||||||
19:22.88 | SB | 3 | Greve | Greve | 15.5.23 | |||
19:20.58 | SB | 5 | Greve | Greve | 13.6.23 | |||
18:53.69 | SB | 2 | 60 | København | København | 1.7.23 | ||
19:03.13 | 3 | 60 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.23 | ||
19:17.13 | 11 | Greve | Greve | 10.9.23 | ||||
10 km [1] | ||||||||
40:45 | SB | 12 | 60 | VMM | Toruń, POL | VMM, Toruń, POL | 29.3.23 | |
Cross 6 km [2] | ||||||||
25:18 | 2 | 60 | København | København | 22.10.23 | |||
22:54 | 2 | 60 | DMM | Aarhus | DMM, Aarhus | 18.11.23 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:08.48 | PB | 1 | Aabenraa | Aabenraa | 6.8.22 | |||
800 m [6] | ||||||||
2:30.97 i | PB | 3 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 6.2.22 | |
2:29.43 i | PB | 5 | 60 h4 | EM Masters | Braga, POR | EM Masters, Braga, POR | 22.2.22 | |
2:26.08 | SB | 1 | B | Greve | Greve | 8.6.22 | ||
2:25.4h | SB | 8 | København | København | 14.6.22 | |||
2:28.51 | 2 | Aabenraa | Aabenraa | 6.8.22 | ||||
2:25.92 | 1 | 60 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.22 | ||
1500 m [5] | ||||||||
5:11.71 i | SB | 3 | 60 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.2.22 | |
4:58.64 i | PB | 6 | 60 B | EM Masters | Braga, POR | EM Masters, Braga, POR | 26.2.22 | |
5:12.18 | SB | 2 | Hillerød | Hillerød | 11.5.22 | |||
5:21.09 | 2 | 60 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.22 | ||
5:01.72 | SB | Greve | Greve | 4.9.22 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
11:01.95 i | PB | 3 | 60 B | EM Masters | Braga, POR | EM Masters, Braga, POR | 24.2.22 | |
5000 m [1] | ||||||||
DNF | Herlev | Herlev | 14.9.22 |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:23.58 | PB | 3 | Hvidovre | Hvidovre | 30.6.21 | |||
2:27.17 | 1 | 60 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 29.8.21 | ||
1500 m [3] | ||||||||
5:00.59 | SB | 6 | B | Bagsværd | Bagsværd | 11.5.21 | ||
4:56.42 | SB | 2 | Slagelse | Slagelse | 19.5.21 | |||
5:06.23 | 2 | 60 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.21 | ||
1 mile [1] | ||||||||
5:27.79 | PB | 13 | København | København | 1.6.21 | |||
1000 m stafet [1] | ||||||||
2:56.26 | 4 | Hvidovre | Hvidovre | 30.6.21 | ||||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Knud Jesper Jørgensen, Johnny Møller Henning Steffan Jensen, Marjo Hints | ||||||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
45:52 | 3 | 60 | DMM | Korsør | DMM, Korsør | 27.11.21 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:34.68 i | PB | 1 | 60 | DMM | Randers | DMM, Randers | 2.2.20 | |
2:26.24 | PB | 2 | C | København | København | 27.7.20 | ||
DNF | 60 | DMM | Greve | DMM, Greve | 23.8.20 | |||
1500 m [1] | ||||||||
5:04.60 i | PB | 2 | 60 | DMM | Randers | DMM, Randers | 1.2.20 | |
3000 m [1] | ||||||||
11:11.99 i | PB | 3 | 60 | DMM | Randers | DMM, Randers | 2.2.20 | |
5000 m [1] | ||||||||
18:54.83 | SB | 10 | Herlev | Herlev | 28.9.20 | |||
Cross 6 km [1] | ||||||||
24:41 | 4 | 60 | DMM | Roskilde | DMM, Roskilde | 8.3.20 |
1500 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:59.87 | SB | 6 | D | Bagsværd | Bagsværd | 18.5.19 | ||
4:59.96 | Greve | Greve | 4.6.19 | |||||
5:06.12 | Hvidovre | Hvidovre | 17.8.19 | |||||
4:55.05 | SB | Venezia, ITA | Venezia, ITA | 5.9.19 | ||||
4:55.88 | Venezia, ITA | Venezia, ITA | 7.9.19 | |||||
5000 m [1] | ||||||||
18:58.95 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 18.8.19 |
1500 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:56.47 | SB | Greve | Greve | 30.5.18 | ||||
4:52.25 | SB | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.8.18 | |||
4:48.85 | SB | Málaga, ESP | Málaga, ESP | 15.9.18 | ||||
5:05.86 | Ballerup | Ballerup | 23.9.18 | |||||
5000 m [3] | ||||||||
18:32.27 | SB | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.8.18 | |||
18:35.72 | Málaga, ESP | Málaga, ESP | 12.9.18 | |||||
18:24.80 | SB | Ballerup | Ballerup | 23.9.18 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:47.75 | SB | DMM | Greve | DMM, Greve | 24.6.17 | |||
5000 m [4] | ||||||||
18:23.02 | SB | Greve | Greve | 24.5.17 | ||||
18:00.18 | SB | København | København | 31.5.17 | ||||
18:17.44 | Ballerup | Ballerup | 13.6.17 | |||||
18:03.74 | Aarhus | Aarhus | 3.8.17 |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:54.48 | SB | Hillerød | Hillerød | 25.5.16 | ||||
5:01.44 | Hillerød | Hillerød | 14.6.16 | |||||
4:45.40 | SB | Odense | Odense | 1.7.16 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
18:28.94 | SB | Hillerød | Hillerød | 25.5.16 | ||||
18:20.71 | SB | Hillerød | Hillerød | 14.6.16 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:46.70 | SB | Holbæk | Holbæk | 27.6.15 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
18:15.07 | SB | Greve | Greve | 9.6.15 | ||||
17:59.25 | SB | Holbæk | Holbæk | 27.6.15 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
36:45.53 | SB | Aarhus | Aarhus | 23.5.15 |
10000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30:31.2h | PB | 1 | DM | Grenå | DM, Grenå | 11.5.96 |
Cross team [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 | EM | Alnwick, GBR | EM, Alnwick, GBR | 2.12.95 | ||||
Denmark | ||||||||
Carsten Jørgensen, Kåre Sørensen Klaus Hansen, Rene Carlsen | ||||||||
Cross 9.1 km [1] | ||||||||
DNF | EM | Alnwick, GBR | EM, Alnwick, GBR | 2.12.95 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:51.46 | PB | Herlev | Herlev | 1.9.94 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
8:16.50 | DR35 PB (70) | Nærum | Nærum | 8.6.94 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
14:23.49 | PB | Aarhus | Aarhus | 23.5.94 | ||||
Cross team [1] | ||||||||
11 | EM | Alnwick, GBR | EM, Alnwick, GBR | 10.12.94 | ||||
Denmark | ||||||||
Carsten Jørgensen, Klaus Hansen Kåre Sørensen, Kenth Viggo Jensen | ||||||||
Cross 9.5 km [1] | ||||||||
32:14 | 96 | EM | Alnwick, GBR | EM, Alnwick, GBR | 10.12.94 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:52.80 | PB | 3 | DM | Glostrup | DM, Glostrup | 8.8.93 |
Placering på danske alletiders liste på dato
400 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 1:08.48 | Aabenraa | 6.8.22 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:23.58 | Hvidovre | 30.6.21 | ||
Inde | 2:28.82 | Varberg, SWE | 3.3.24 | ||
1500 m | |||||
Ude | 3:51.46 | Herlev | 1.9.94 | ||
Inde | 4:58.64 | Braga, POR | 26.2.22 | ||
3000 m | |||||
Ude | 8:16.50 DR35 | Nærum | 8.6.94 | ||
Inde | 11:01.95 | Braga, POR | 24.2.22 | ||
5000 m | |||||
Ude | 14:23.49 | Aarhus | 23.5.94 | ||
10000 m | |||||
Ude | 30:31.2h | Grenå | 11.5.96 | ||
1 mile | |||||
Ude | 5:27.79 | København | 1.6.21 |
400 m: | 1 |
800 m: | 14 |
1500 m: | 33 |
1 mile: | 1 |
3000 m: | 4 |
5000 m: | 20 |
10000 m: | 2 |
10 km: | 1 |
1000 m stafet: | 1 |
Cross team: | 2 |
Cross: | 6 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
1500 m | ||||
DM | 1993 | 3 | 3:52.80 | |
DMM | 2017 | 4:47.75 | ||
DMM | 2018 | 4:52.25 | ||
5000 m | ||||
DMM | 2018 | 18:32.27 | ||
10000 m | ||||
DM | 1996 | 1 | 30:31.2h | |
Masters | ||||
800 m | ||||
DMM | 2020 | 60 | ||
DMM | 2021 | 1 | 60 | 2:27.17 |
DMM | 2022 | 1 | 60 | 2:25.92 |
1500 m | ||||
DMM | 2021 | 2 | 60 | 5:06.23 |
DMM | 2022 | 2 | 60 | 5:21.09 |
DMM | 2023 | 2 | 60 | 5:00.26 |
5000 m | ||||
DMM | 2023 | 3 | 60 | 19:03.13 |
km cross | ||||
DMM | 2023 | 2 | 60 | 22:54 |
DMM | 2021 | 3 | 60 | 45:52 |
6 km cross | ||||
DMM | 2020 | 4 | 60 | 24:41 |
Inde | ||||
800 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 60 | 2:34.68 |
DMM | 2022 | 3 | 55 | 2:30.97 |
DMM | 2024 | 1 | 65 | 2:31.74 |
1500 m | ||||
DMM | 2020 | 2 | 60 | 5:04.60 |
DMM | 2022 | 3 | 60 | 5:11.71 |
DMM | 2023 | 2 | 60 | 5:09.00 |
DMM | 2024 | 2 | 65 | 5:16.75 |
3000 m | ||||
DMM | 2020 | 3 | 60 | 11:11.99 |
DMM | 2023 | 2 | 60 | 11:29.44 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
Cross | |||||
EM | 1994 | 96 | 32:14 | ||
EM | 1995 | DNF |