Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Simon Hansen

Født: 30 juni 1998

Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb

  •  3 DM‐guld
  •  4 DM‐bronze
  •  1 IDM‐guld
  •  1 IDM‐sølv

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

60 m  [2]
6.78
i
SB AarhusAarhus30.12.21
6.73
i
PB AarhusAarhus30.12.21
100 m  [5]
10.39
SB Poznań, POLPoznań, POL27.5.22+0.4
10.13
w
Kuortane, FINKuortane, FIN18.6.22+2.2
1DNS
Kuortane, FINKuortane, FIN18.6.22+2.2
10.37
SB Leverkusen, GERLeverkusen, GER28.8.22+1.4
10.53
OdenseOdense3.9.22-3.1
200 m  [11]
20.79
SB Savona, ITASavona, ITA18.5.22+1.3
20.67
SB Poznań, POLPoznań, POL27.5.22+1.3
20.71
w
Vári, GREVári, GRE2.6.22+2.4
21.13
PTSŠamorín, SVKPTS, Šamorín, SVK9.6.22+1.7
20.73
HvidovreHvidovre12.6.22+2.0
20.56
w
CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22+2.2
21.74
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22-0.1
20.53
SB DMAalborgDM, Aalborg26.6.22+0.1
20.80
VMEugene, ORVM, Eugene, OR18.7.220.0
20.81
EMMünchen, GEREM, München, GER18.8.22+0.3
DNS
EMMünchen, GEREM, München, GER18.8.220.0
4 x 100 m stafet  [4]
39.61
SB Vári, GREVári, GRE2.6.22
 Denmark
Simon Hansen, Frederik Schou-Nielsen
Tobias Gorgone Larsen, Emil Mader Kjær
39.26
SB BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE30.6.22
 Denmark
Simon Hansen, Frederik Schou-Nielsen
Tobias Gorgone Larsen, Rasmus Thornbjerg Klausen
DNF
VMEugene, ORVM, Eugene, OR22.7.22
 Denmark
Simon Hansen, Frederik Schou-Nielsen
Tobias Gorgone Larsen, Kojo Musah
41.32
SB OdenseOdense3.9.22
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Steffen Udengaard Knudsen, Simon Hansen
Torúr Mortensen, Rinalds Valts Zarins

2021

50 m  [1]
5.98
i
PB (6)AarhusAarhus30.12.20
60 m  [11]
6.92
i
SB AarhusAarhus30.12.20
6.91
i
SB AarhusAarhus30.12.20
6.84
i
SB AarhusAarhus11.2.21
6.75
i
PB AarhusAarhus11.2.21
6.87
i
Gent, BELGent, BEL13.2.21
6.81
i
Gent, BELGent, BEL13.2.21
6.88
i
DMiRandersDMi, Randers20.2.21
6.81
i
DMiRandersDMi, Randers20.2.21
6.81
i
AarhusAarhus23.2.21
6.81
i
AarhusAarhus23.2.21
6.83
i
iEMToruń, POLiEM, Toruń, POL6.3.21
100 m  [13]
10.55
SB AarhusAarhus14.5.21+1.3
10.61
Weinheim, GERWeinheim, GER22.5.21+0.4
10.48
PB AarhusAarhus3.6.21+0.7
10.35
w
KøbenhavnKøbenhavn8.6.21+2.4
10.32
PB KøbenhavnKøbenhavn8.6.21+0.2
10.48
Athína, GREAthína, GRE10.6.21-0.1
10.44
Athína, GREAthína, GRE10.6.21+1.0
10.31
PB DMOdenseDM, Odense26.6.21+0.9
10.24
PB DMOdenseDM, Odense26.6.21+0.9
10.37
Szczecin, POLSzczecin, POL15.8.21-0.2
10.37
Merksem, BELMerksem, BEL21.8.21-0.9
10.41
ISTAFBerlin, GERISTAF, Berlin, GER12.9.210.0
10.42
Bergen, NORBergen, NOR18.9.21-1.8
200 m  [6]
20.92
PB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.21-0.2
20.60
PB Szczecin, POLSzczecin, POL15.8.21-0.4
20.70
Merksem, BELMerksem, BEL21.8.21-0.3
20.73
SidłoSopot, POLSidło, Sopot, POL30.8.21+1.1
20.49
PB (99)AarhusAarhus5.9.21-0.2
20.71
Bergen, NORBergen, NOR18.9.21-1.0
4 x 100 m stafet  [5]
39.06
DR PB WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL1.5.21
 Denmark
Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Kojo Musah, Frederik Schou-Nielsen
39.56
WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL2.5.21
 Denmark
Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Kojo Musah, Frederik Schou-Nielsen
39.40
EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL19.6.21
 Denmark
Simon Hansen, Frederik Schou-Nielsen
Kojo Musah, Emil Mader Kjær
38.16
DR PB OLTokyo, JPNOL, Tokyo, JPN5.8.21
 Denmark
Simon Hansen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Kojo Musah, Frederik Schou-Nielsen
40.00
DR PB AarhusAarhus5.9.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Jakub Sikorski, Kojo Musah
Simon Hansen, Steffen Udengaard Knudsen
4 x 200 m stafet  [1]
DNF
WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL2.5.21
 Denmark
Steffen Udengaard Knudsen, Simon Hansen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah

2020

60 m  [12]
6.94
i
SB AarhusAarhus28.12.19
6.97
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
6.94
i
=SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
6.92
i
SB Wien, AUTWien, AUT1.2.20
6.89
i
SB Wien, AUTWien, AUT1.2.20
6.92
i
v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
6.90
i
AarhusAarhus13.2.20
6.85
i
SB AarhusAarhus13.2.20
7.01
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
6.83
i
SB DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
6.87
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
6.84
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
100 m  [8]
10.78
SB AarhusAarhus4.7.20+0.2
10.72
SB AarhusAarhus23.7.20+0.5
10.71
SB DMKøbenhavnDM, København15.8.20+0.6
10.61
SB DMKøbenhavnDM, København15.8.20+1.1
10.68
FrederiksbergFrederiksberg25.8.20+1.8
10.76
OdenseOdense29.8.20-0.3
10.67
DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.200.0
10.49
PB Kladno, CZEKladno, CZE16.9.20+1.1
200 m  [6]
21.69
SB AarhusAarhus23.7.20+0.1
21.82
DMKøbenhavnDM, København16.8.20-1.1
21.60
w
DMKøbenhavnDM, København16.8.20+3.0
21.78
ViborgViborg1.9.20-0.6
21.30
SB AarhusAarhus6.9.20-2.4
21.35
Kladno, CZEKladno, CZE16.9.20-0.9
4 x 100 m stafet  [1]
40.24
DR PB AarhusAarhus6.9.20
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Steffen Udengaard Knudsen, Andreas Martinsen
Simon Hansen, Kojo Musah

2019

60 m  [4]
7.04
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.12.18
7.03
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.12.18
6.98
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
6.92
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
100 m  [9]
10.91
SB Oordegem, BELOordegem, BEL25.5.19-1.3
10.69
SB OdenseOdense1.6.19+1.4
10.47
w
Skara, SWESkara, SWE6.6.19+2.2
10.54
PB Skara, SWESkara, SWE6.6.19+1.1
10.44
w
HvidovreHvidovre8.6.19+2.7
10.61
w
HvidovreHvidovre8.6.19+3.1
12.13
OdenseOdense14.6.190.0
1DNF
KøbenhavnKøbenhavn18.6.19-1.8
10.91
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19-0.4
200 m  [7]
22.02
SB Oordegem, BELOordegem, BEL25.5.19+0.4
21.74
w
OdenseOdense1.6.19+2.6
21.50
w
Skara, SWESkara, SWE6.6.19+2.7
21.50
SB RandersRanders15.6.190.0
21.47
SB EM U23Gävle, SWEEM U23, Gävle, SWE12.7.19+1.1
21.78
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19-1.7
21.50
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19-0.6
Højdespring  [2]
1.94
PB EGMinsk, BLREG, Minsk, BLR23.6.19
1.91
EGMinsk, BLREG, Minsk, BLR25.6.19
4 x 100 m stafet  [2]
40.22
SB EM U23Gävle, SWEEM U23, Gävle, SWE14.7.19
 Denmark
Steffen Udengaard Knudsen, Albert Ranning
Simon Hansen, Peter Andersson
40.29
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8.19
 Denmark
Tazana Kamanga-Dyrbak, Frederik Schou-Nielsen
Simon Hansen, Albert Ranning

2017

50 m  [1]
5.99
i
DUR
DUR-18
PB (12) (1)
AarhusAarhus30.12.16
60 m  [6]
6.93
i
PB AarhusAarhus30.12.16
6.87
i
PB AarhusAarhus21.1.17
6.93
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
7.02
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
6.98
i
iDMUSkiveiDMU, Skive25.2.17
6.82
i
PB (40)iDMUSkiveiDMU, Skive25.2.17
100 m  [1]
10.63
SB OdenseOdense21.5.17+1.1
200 m  [1]
21.66
SB Weinheim, GERWeinheim, GER27.5.17+1.5

2016

60 m  [1]
7.09
i
SB AarhusAarhus28.12.15
100 m  [18]
10.87
w
HerningHerning16.5.16+2.4
10.89
SB DT AalborgDT , Aalborg21.5.16-0.2
10.96
KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER28.5.16+0.7
10.86
SB KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER28.5.16+0.6
10.79
SB Skara, SWESkara, SWE6.6.16+1.4
10.72
SB CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6.16+1.5
10.39
w
CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6.16+3.5
10.66
SB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER25.6.16+0.9
10.87
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7.16-0.4
10.64
SB JoskoAndorf, AUTJosko, Andorf, AUT6.8.16+1.1
10.93
JoskoAndorf, AUTJosko, Andorf, AUT6.8.16-1.5
10.80
NordicCHafnarfjördur, ISLNordicC, Hafnarfjördur, ISL13.8.160.0
10.91
DMAarhusDM, Aarhus27.8.16-0.5
10.62
SB DMAarhusDM, Aarhus27.8.16-0.5
10.57
=PB KøbenhavnKøbenhavn3.9.16+0.8
10.95
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16+1.1
10.71
KøbenhavnKøbenhavn10.9.16+0.9
10.84
BallerupBallerup24.9.16+0.3
200 m  [9]
21.64
SB Skara, SWESkara, SWE6.6.16+0.1
21.62
SB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER26.6.160.0
21.62
=SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7.160.0
21.76
JoskoAndorf, AUTJosko, Andorf, AUT6.8.160.0
21.91
NordicCHafnarfjördur, ISLNordicC, Hafnarfjördur, ISL14.8.16-2.8
22.00
DUR-18 DMAarhusDM, Aarhus28.8.16+1.4
21.12
DUR-18 PB (93)DMAarhusDM, Aarhus28.8.16+1.7
21.69
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16-1.2
21.82
KøbenhavnKøbenhavn10.9.16-0.8
Højdespring  [1]
1.90
PB BallerupBallerup24.9.16
4 x 100 m stafet  [1]
41.45
SB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER25.6.16
 Denmark
Peter Andersson, Sebastian Ree Pedersen
Steffen Udengaard Knudsen, Simon Hansen

2015

60 m  [7]
7.05
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
7.06
i
AarhusAarhus31.1.15
7.01
i
PB AarhusAarhus31.1.15
7.07
i
SkiveSkive21.2.15
7.03
i
SkiveSkive21.2.15
7.08
i
SkiveSkive7.3.15
6.99
i
PB (36)iDMUSkiveiDMU, Skive8.3.15
100 m  [15]
11.08
PB AarhusAarhus23.5.15-3.0
11.16
AarhusAarhus23.5.15-1.9
10.99
PB KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER30.5.15-0.8
11.02
HvidovreHvidovre13.6.150.0
10.78
PB HvidovreHvidovre13.6.15+1.0
10.89
w
SkiveSkive20.6.15+3.2
10.75
w
SkiveSkive20.6.15+2.4
10.87
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7.15+0.5
10.73
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7.15+0.5
10.57
PB (41)VM U18Cali, COLVM U18, Cali, COL15.7.15-0.1
10.65
VM U18Cali, COLVM U18, Cali, COL15.7.15-1.2
10.88
DMAarhusDM, Aarhus8.8.15+0.6
10.81
DMAarhusDM, Aarhus8.8.15-0.8
11.18
HvidovreHvidovre22.8.15+1.3
10.86
DMUHvidovreDMU, Hvidovre22.8.15-0.7
200 m  [10]
22.56
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
22.33
i
PB SkiveSkive21.2.15
22.35
i
PB SkiveSkive21.2.15
22.34
i
SkiveSkive7.3.15
22.16
PB Weinheim, GERWeinheim, GER30.5.150.0
21.79
w
HvidovreHvidovre14.6.15+2.7
22.04
PB SkiveSkive20.6.15-0.7
21.64
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE5.7.15+0.5
21.45
PB VM U18Cali, COLVM U18, Cali, COL17.7.15+0.2
21.37
PB (55)VM U18Cali, COLVM U18, Cali, COL18.7.15-1.7
4 x 100 m stafet  [1]
41.49
DUR-20 PB AarhusAarhus8.8.15
 Aarhus 1900 Atletik og Løb

2014

100 m  [6]
11.20
SB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE23.8.14+0.3
11.23
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE23.8.14+1.5
11.51
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-2.2
11.23
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-1.4
11.28
AabenraaAabenraa6.9.14-0.3
11.12
PB AalborgAalborg13.9.140.0
4 x 100 m stafet  [2]
42.73
DUR-18 PB AalborgAalborg13.9.14
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
44.26
DUR-16 HerningHerning27.9.14
 Aarhus 1900 Atletik og Løb

2013

100 m  [11]
11.69
SB HerningHerning4.5.13-2.3
11.44
PB AalborgAalborg9.5.13-1.1
11.21
PB AabenraaAabenraa12.5.13-0.6
11.46
HerningHerning18.5.13-0.3
11.66
SkiveSkive15.6.13-2.5
11.39
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13-1.1
11.32
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13+0.4
11.29
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE24.8.13+0.1
11.18
PB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE24.8.13-0.5
11.55
AarhusAarhus31.8.13-1.8
11.22
AarhusAarhus31.8.13-1.9
200 m  [2]
23.06
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13+0.7
22.78
PB AarhusAarhus31.8.13-0.2
300 m  [1]
36.26
PB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE24.8.13
Højdespring  [3]
1.80
SB HerningHerning4.5.13
1.88
PB AalborgAalborg9.5.13
1.82
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE24.8.13
Længdespring  [2]
6.02
PB HerningHerning18.5.13+1.5
6.11
w
HerningHerning18.5.13+2.2
Kuglestød 4.0 kg  [1]
13.67
PB HerningHerning10.10.13

2012

50 m  [1]
6.56
i
PB AarhusAarhus10.12.11
60 m  [11]
7.62
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.11
7.57
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.11
7.45
i
PB AarhusAarhus27.12.11
7.49
i
AarhusAarhus21.1.12
7.56
i
AarhusAarhus21.1.12
7.64
i
AarhusAarhus21.1.12
7.60
i
SkiveSkive4.2.12
7.47
i
AarhusAarhus25.2.12
7.53
i
SkiveSkive3.3.12
7.41
i
PB SkiveSkive3.3.12
7.41
i
=PB , ???, ???4.3.12
100 m  [2]
11.59
PB HerningHerning26.5.120.0
11.78
AalborgAalborg3.6.12+0.8
200 m  [3]
24.95
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.11
24.77
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.11
23.58
i
DUR-14 PB SkiveSkive3.3.12
Højdespring  [8]
1.76
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.11
1.77
i
PB AarhusAarhus21.1.12
1.85
i
PB AarhusAarhus25.2.12
1.83
i
SkiveSkive3.3.12
1.82
PB HerningHerning26.5.12
1.70
AalborgAalborg3.6.12
1.81
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE7.7.12
1.87
PB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE18.8.12
Længdespring  [2]
5.66
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.11
5.91
i
PB AarhusAarhus21.1.12

2011

50 m  [2]
6.93
i
PB AarhusAarhus11.12.10
6.91
i
PB AarhusAarhus8.1.11
60 m  [8]
8.12
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.10
8.01
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.10
8.11
i
AarhusAarhus11.12.10
8.13
i
AarhusAarhus8.1.11
8.00
i
PB AarhusAarhus22.1.11
8.10
i
AarhusAarhus22.1.11
8.09
i
AarhusAarhus22.1.11
8.11
i
SkiveSkive5.2.11
80 m  [12]
10.36
PB HerningHerning7.5.11-0.2
10.14
PB VejenVejen28.5.11+2.0
10.18
HerningHerning31.5.11+0.3
10.34
SkiveSkive18.6.11-2.9
10.23
SkiveSkive18.6.11-3.1
10.01
PB Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11-0.8
10.16
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11-1.0
9.91
PB Stockholm, SWEStockholm, SWE30.7.11-0.2
9.92
PB Stockholm, SWEStockholm, SWE30.7.11+1.2
9.97
OdenseOdense20.8.11+0.7
9.92
HolbækHolbæk3.9.11
9.81
PB VejenVejen24.9.11+1.5
100 m  [2]
12.36
PB VejleVejle22.5.11+1.2
11.95
PB HerningHerning13.10.11+0.4
200 m  [5]
26.41
i
PB SkiveSkive5.2.11
26.16
PB HerningHerning7.5.11-0.1
25.42
PB SkiveSkive18.6.110.0
24.60
PB Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11-1.3
24.28
PB HerningHerning13.10.110.0
300 m  [1]
39.87
PB ÅrhusÅrhus6.9.11
600 m  [1]
1:46.02
PB VejenVejen28.5.11
60 m hæk 76.2 cm  [1]
9.85
PB ÅrhusÅrhus22.1.11
Højdespring  [11]
1.56
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.10
1.60
i
PB AarhusAarhus11.12.10
1.60
i
=PB AarhusAarhus8.1.11
1.63
i
PB AarhusAarhus22.1.11
1.59
PB HerningHerning7.5.11
1.65
PB VejleVejle22.5.11
1.66
PB HerningHerning16.6.11
1.70
PB SkiveSkive18.6.11
1.71
PB Stockholm, SWEStockholm, SWE30.7.11
1.68
HolbækHolbæk3.9.11
1.64
VejenVejen24.9.11
Kuglestød 4.0 kg  [1]
9.78
PB HerningHerning25.9.11
Kuglestød 3.0 kg  [9]
9.88
i
PB AarhusAarhus8.1.11
9.72
i
ÅrhusÅrhus22.1.11
9.61
PB VejenVejen28.5.11
10.63
PB HerningHerning31.5.11
11.38
PB OdenseOdense20.8.11
12.35
PB HolbækHolbæk3.9.11
12.03
ViborgViborg10.9.11
12.70
PB VejenVejen24.9.11
12.50
SilkeborgSilkeborg2.10.11
Spydkast 400 gram  [2]
19.85
PB VejenVejen28.5.11
23.72
PB HerningHerning16.6.11

2010

50 m  [1]
7.52
i
PB AarhusAarhus9.1.10
60 m  [5]
8.93
i
PB AarhusAarhus9.1.10
8.71
i
PB AarhusAarhus24.1.10
8.80
i
AarhusAarhus27.2.10
8.81
i
AarhusAarhus27.2.10
8.93
i
AarhusAarhus27.2.10
80 m  [9]
11.5h
ViborgViborg11.5.10
11.40
PB HerningHerning29.5.100.0
11.26
PB HerningHerning3.6.10
11.01
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10-1.1
10.95
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10+1.3
10.6h
VejleVejle21.8.10-1.0
10.86
PB HerningHerning28.8.10
10.93
AalborgAalborg19.9.10
10.77
PB HerningHerning25.9.10-0.4
100 m  [1]
14.46
PB OdenseOdense8.5.100.0
200 m  [2]
28.75
PB AalborgAalborg19.6.10-1.3
27.80
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10+0.7
600 m  [1]
2:13.94
PB HerningHerning4.5.10
800 m  [2]
3:05.0h
PB ViborgViborg11.5.10
2:32.31
PB HerningHerning28.8.10
100 m hæk 84.0 cm  [2]
21.32
=PB OdenseOdense8.5.100.0
21.32
PB OdenseOdense8.5.100.0
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
16.29
PB HerningHerning4.5.10
Højdespring  [11]
1.25
i
PB AarhusAarhus9.1.10
1.30
i
PB AarhusAarhus27.2.10
1.31
PB HerningHerning4.5.10
1.30
ViborgViborg11.5.10
1.40
PB HerningHerning29.5.10
1.40
=PB AalborgAalborg19.6.10
1.50
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10
1.53
PB VejleVejle21.8.10
1.50
HerningHerning28.8.10
1.45
AalborgAalborg19.9.10
1.50
HerningHerning25.9.10
Længdespring  [2]
4.72
PB VejleVejle21.8.10+0.2
5.04
PB AalborgAalborg19.9.10
Kuglestød 3.0 kg  [6]
6.82
PB ViborgViborg11.5.10
7.61
PB HerningHerning3.6.10
8.65
PB AalborgAalborg19.6.10
9.20
PB HerningHerning28.8.10
9.21
PB AalborgAalborg19.9.10
8.60
HerningHerning25.9.10

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde5.98   Aarhus30.12.20
60 m
Inde6.73   Aarhus30.12.21
100 m
Ude10.24   Odense26.6.21+0.9
200 m
Ude20.49   Aarhus5.9.21-0.2
Inde22.33   Skive21.2.1541 
800 m
Ude2:32.31   Herning28.8.10
Højdespring
Ude1.94   Minsk, BLR23.6.19
Inde1.85   Aarhus25.2.12
Længdespring
Ude6.02   Herning18.5.13+1.5
Inde5.91   Aarhus21.1.12
4 x 100 m stafet
Ude40.00   Aarhus5.9.21
Ude38.16   DRTokyo, JPN5.8.21

80 m
Ude9.81   Vejen24.9.11+1.521 
300 m
Ude36.26   Stockholm/S, SWE24.8.13
600 m
Ude1:46.02   Vejen28.5.11
60 m hæk 76.2 cm
Ude9.85   Århus22.1.11
100 m hæk 84.0 cm
Ude21.32   Odense8.5.100.0
Kuglestød 4.0 kg
Ude13.67   Herning10.10.1335 
Kuglestød 3.0 kg
Ude12.70   Vejen24.9.1113 
Inde9.88   Aarhus8.1.11
Spydkast 400 gram
Ude23.72   Herning16.6.11

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 335
Per disciplin:
50 m:6
60 m:67
80 m:21
100 m:91
200 m:62
300 m:2
600 m:2
800 m:2
60 m hæk 76.2 cm:1
100 m hæk 84.0 cm:2
:1
Højdespring:36
Længdespring:6
Kuglestød 4.0 kg:2
Kuglestød 3.0 kg:15
Spydkast 400 gram:2
4 x 100 m stafet:16
4 x 200 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2015 3
10.81 1
h2
10.88
DM 2016 3
10.62 1
h2
10.91
DM 2020 5
10.61 3
h3
10.71
DM 2021 3
10.24 1
h2
10.31
200 m
DM 2016 1
21.12 1
h1
22.00
DM 2019 1
21.50 1
h3
21.78
DM 2020 3
21.60 2
h2
21.82
DM 2022 1
20.53 1
h2
21.74
4 x 100 m stafet
DM 2020 1
40.24
Inde
60 m
DMi 2020 1
6.83 1
h1
7.01
DMi 2021 2
6.81 1
h1
6.88

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2015 1
17
10.86
DMU 2020 1
22
10.67
Inde
60 m
iDMU 2015 2
17
6.99
iDMU 2017 1
19
6.82 1
19
h2
6.98
iDMU 2019 1
22
6.92 1
22
h2
6.98
iDMU 2020 1
22
6.84 1
22
h1
6.87

Internationale stævner

Ude
200 m
EM-Hold Div 2 2021 1
20.92
EM 2022
s1
DNS 5
h3
20.81
VM 2022
5
h2
20.80
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 2 2019 3
B
40.29
EM-Hold Div 2 2021 1
39.40
OL 2021
7
h2
38.16
VM 2022
h2
DNF
Inde
60 m
iEM 2021
6
h8
6.83

Ude
100 m
VM U18 2015
5
17
s2
10.65 3
17
h1
10.57
200 m
VM U18 2015
4
17
s1
21.37 3
17
h3
21.45
EM U23 2019
6
22
h3
21.47
4 x 100 m stafet
EM U23 2019
5
22
h1
40.22