Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Peter Andersson

Født: 10 juli 1999

Klub: Greve Atletik

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [5]
7.07
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE20.1.24
6.97
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE20.1.24
7.03
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
7.03
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
6.98
i
DMiOdenseDMi, Odense16.2.24

2023

60 m  [6]
7.04
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.23
6.97
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.23
7.01
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
7.05
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
6.94
i
SB DMiRandersDMi, Randers18.2.23
6.98
i
DMiRandersDMi, Randers18.2.23
100 m  [11]
11.44
SB TårnbyTårnby6.5.23-3.6
11.26
SB TårnbyTårnby6.5.23-1.7
10.68
SB KøbenhavnKøbenhavn20.5.23+1.7
10.81
w
KøbenhavnKøbenhavn20.5.23
10.76
FrederiksbergFrederiksberg3.6.23+1.8
10.94
FrederiksbergFrederiksberg3.6.23-1.1
10.69
w
KøbenhavnKøbenhavn7.6.23+2.4
10.53
w
HvidovreHvidovre10.6.23+5.8
10.64
SB HvidovreHvidovre10.6.23+1.3
10.84
DMAalborgDM, Aalborg24.6.23-0.6
10.96
KøbenhavnKøbenhavn9.8.23+0.6

2022

60 m  [10]
6.99
i
SB KøbenhavnKøbenhavn15.1.22
6.94
i
SB KøbenhavnKøbenhavn15.1.22
7.04
i
OdenseOdense5.2.22
6.93
i
SB OdenseOdense5.2.22
6.96
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
6.96
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
6.95
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
6.93
i
=SB DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
6.96
i
AarhusAarhus2.3.22
6.97
i
AarhusAarhus2.3.22
100 m  [2]
10.94
w
GreveGreve6.8.22+3.5
11.03
w
GreveGreve6.8.22+2.6
4 x 200 m stafet  [1]
1:31.09
i
SB DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
 Greve Atletik
Peter Andersson, Kasper Andersson
Tobias Andersson, Frederik Andersson

2021

60 m  [7]
7.06
i
SB OdenseOdense23.1.21
6.99
i
SB OdenseOdense23.1.21
7.08
i
KøbenhavnKøbenhavn30.1.21
7.04
i
KøbenhavnKøbenhavn30.1.21
7.01
i
KøbenhavnKøbenhavn13.2.21
7.00
i
DMiRandersDMi, Randers20.2.21
6.98
i
SB DMiRandersDMi, Randers20.2.21
100 m  [7]
10.98
SB GreveGreve30.5.21+1.3
10.83
w
GreveGreve30.5.21+2.6
10.85
w
KøbenhavnKøbenhavn8.6.21+2.4
10.89
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.3
10.77
SB HvidovreHvidovre12.6.21+1.1
10.96
DMOdenseDM, Odense26.6.21+1.0
11.18
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.1
200 m  [1]
22.58
SB DMOdenseDM, Odense27.6.21+0.7
4 x 100 m stafet  [1]
42.18
SB AarhusAarhus5.9.21
 Greve Atletik
Frankly Dadey, Peter Andersson
Frederik Andersson, Kasper Andersson

2020

60 m  [7]
7.28
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
7.11
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
7.07
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
7.05
i
SB DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
6.99
i
SB DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
7.06
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
6.95
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
100 m  [9]
10.99
SB GreveGreve25.6.20+0.5
10.90
SB GreveGreve5.7.20+0.3
11.18
GreveGreve5.7.20+1.9
10.81
SB TårnbyTårnby11.7.20+1.5
10.90
TårnbyTårnby11.7.20+0.5
10.77
SB DMKøbenhavnDM, København15.8.20-0.5
10.61
SB DMKøbenhavnDM, København15.8.20+1.1
10.87
FrederiksbergFrederiksberg25.8.20+1.8
10.76
DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.200.0
200 m  [7]
22.64
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.20
22.80
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
21.75
w
GreveGreve12.7.20+4.1
21.90
PB HvidovreHvidovre2.8.20+0.8
21.92
DMKøbenhavnDM, København16.8.20-1.1
22.02
w
DMKøbenhavnDM, København16.8.20+3.0
21.75
PB DMUAalborgDMU, Aalborg13.9.20-0.3
Længdespring  [2]
6.24
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
 
6.24 SB
6.61
SB GreveGreve25.6.20+1.9
 
X6.43 SB
 +0.3
6.61 SB
 +1.9
X
6.63
SB DMUAalborgDMU, Aalborg13.9.200.0
4 x 100 m stafet  [1]
41.63
PB AarhusAarhus6.9.20
 Greve Atletik
Frankly Dadey, Peter Andersson
Frederik Andersson, Kasper Andersson
4 x 200 m stafet  [1]
1:29.69
i
PB DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
 Greve Atletik
Peter Andersson, Tobias Andersson
Frederik Andersson, Kasper Andersson
4 x 400 m stafet  [1]
3:28.21
PB AarhusAarhus6.9.20
 Greve Atletik
Peter Andersson, Kasper Andersson
Tobias Andersson, Frederik Andersson

2019

60 m  [4]
7.07
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.19
7.05
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.19
7.11
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
7.48
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
100 m  [11]
11.20
SB HvidovreHvidovre8.6.19+0.7
11.17
SB KøbenhavnKøbenhavn13.6.19-0.5
11.03
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19-1.0
10.90
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19+0.5
11.10
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19-0.2
11.15
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19-2.7
10.73
w
KøbenhavnKøbenhavn10.8.19+2.5
10.90
=SB KøbenhavnKøbenhavn17.8.19-0.7
10.82
SB KøbenhavnKøbenhavn17.8.19-0.4
10.99
DMUGreveDMU, Greve24.8.19-1.8
10.88
DMUGreveDMU, Greve24.8.19-0.4
200 m  [5]
23.11
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE20.1.19
22.49
w
HvidovreHvidovre9.6.19+2.4
22.46
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19+1.3
22.28
w
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19+2.5
21.99
SB DMUGreveDMU, Greve25.8.19-1.4
Længdespring  [9]
6.52
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
 
6.52 SBXXXX
6.47
SB TårnbyTårnby5.5.19-0.8
6.50
w
TårnbyTårnby5.5.19+2.8
6.35
HvidovreHvidovre8.6.19+1.1
6.78
SB GreveGreve22.6.190.0
6.77
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19-0.3
6.21
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19-0.7
6.57
w
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19+2.4
6.66
KøbenhavnKøbenhavn17.8.190.0
6.98
PB DMUGreveDMU, Greve25.8.19+2.0
Diskoskast 2.0 kg  [1]
29.19
SB GreveGreve28.9.19
4 x 100 m stafet  [2]
40.22
SB EM U23Gävle, SWEEM U23, Gävle, SWE14.7.19
 Denmark
Steffen Udengaard Knudsen, Albert Ranning
Simon Hansen, Peter Andersson
41.71
DUR-22 PB HolteHolte8.9.19
 Greve Atletik

2018

60 m  [6]
7.08
i
SB BallerupBallerup20.1.18
7.00
i
SB BallerupBallerup20.1.18
7.07
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
7.03
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
6.97
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.18
7.02
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
100 m  [9]
11.05
SB TårnbyTårnby20.5.18+0.6
10.82
SB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18+0.4
10.92
Regensburg, GERRegensburg, GER3.6.18-1.4
10.86
Skara, SWESkara, SWE6.6.18+1.2
10.99
Skara, SWESkara, SWE6.6.18-1.3
10.68
SB Genève, SUIGenève, SUI9.6.180.0
10.70
Mannheim, GERMannheim, GER23.6.18-0.8
10.60
PB Mannheim, GERMannheim, GER23.6.18+0.2
11.73
w
KøbenhavnKøbenhavn26.6.18+2.4
200 m  [2]
22.44
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
22.50
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.18
Længdespring  [2]
6.78
i
SB BallerupBallerup20.1.18
6.79
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
Diskoskast 2.0 kg  [1]
31.66
SB TårnbyTårnby20.5.18
Spydkast 800 gram  [1]
39.69
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18

2017

50 m  [2]
6.15
i
PB HvidovreHvidovre15.1.17
6.22
i
HvidovreHvidovre15.1.17
60 m  [10]
7.02
i
PB BallerupBallerup21.1.17
7.15
i
BallerupBallerup22.1.17
7.04
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
7.01
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
7.04
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
6.98
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
6.98
i
=PB DMiSkiveDMi, Skive19.2.17
6.91
i
PB DMiSkiveDMi, Skive19.2.17
6.94
i
iDMUSkiveiDMU, Skive25.2.17
6.86
i
DUR-18 PB (72)iDMUSkiveiDMU, Skive25.2.17
100 m  [16]
10.95
SB TårnbyTårnby6.5.17+1.0
10.72
PB GreveGreve17.5.17+1.9
10.69
PB Skara, SWESkara, SWE6.6.17+1.7
10.74
w
Skara, SWESkara, SWE6.6.17+2.2
10.67
PB HvidovreHvidovre10.6.17+1.4
10.73
HvidovreHvidovre10.6.17+0.7
1DNS
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN23.6.17+0.5
10.66
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.17+3.8
10.62
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.17+1.6
10.77
EM U20Grosseto, ITAEM U20, Grosseto, ITA20.7.17-0.3
10.79
EM U20Grosseto, ITAEM U20, Grosseto, ITA20.7.17-0.8
10.74
w
NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE19.8.17+2.4
10.94
DMUHvidovreDMU, Hvidovre26.8.17+0.9
10.73
DMUHvidovreDMU, Hvidovre26.8.17+0.1
10.96
DMAalborgDM, Aalborg2.9.17-0.3
10.89
DMAalborgDM, Aalborg2.9.17-0.1
200 m  [5]
22.78
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
22.50
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
21.94
PB HvidovreHvidovre11.6.17+1.5
22.07
NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE20.8.17+0.1
21.85
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre27.8.17+2.4
300 m  [1]
36.24
PB TårnbyTårnby7.5.17
Længdespring  [9]
6.60
i
=PB HvidovreHvidovre15.1.17
6.52
i
BallerupBallerup21.1.17
6.75
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
6.79
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
6.95
PB TårnbyTårnby7.5.17+0.7
6.90
BallerupBallerup28.5.17+1.5
6.51
HvidovreHvidovre10.6.170.0
6.86
HvidovreHvidovre27.8.170.0
6.80
KøbenhavnKøbenhavn23.9.17-0.1
Diskoskast 1.75 kg  [2]
36.75
SB BallerupBallerup28.5.17
38.10
PB KøbenhavnKøbenhavn23.9.17
Diskoskast 2.0 kg  [1]
33.64
PB GreveGreve30.9.17
4 x 100 m stafet  [1]
42.19
NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE19.8.17
 Denmark
Emil Mader Kjær, Tobias Gorgone Larsen
Jacob Hvorup, Peter Andersson
4 x 200 m stafet  [1]
1:30.19
i
DUR-20 PB SkiveSkive19.2.17
 Greve Atletik
Oliver Chabert, Frankly Dadey
Peter Andersson, Kasper Andersson

2016

50 m  [4]
6.24
i
PB HvidovreHvidovre6.12.15
6.27
i
PB HvidovreHvidovre6.12.15
6.28
i
AarhusAarhus28.12.15
6.24
i
=PB AarhusAarhus28.12.15
60 m  [1]
7.36
i
SB BallerupBallerup27.12.15
100 m  [12]
11.06
PB KøbenhavnKøbenhavn12.5.16+0.7
11.04
PB BagsværdBagsværd22.5.16-0.5
11.23
HvidovreHvidovre11.6.16-0.4
11.11
HvidovreHvidovre11.6.16+0.3
11.35
BallerupBallerup18.6.16-1.6
10.86
PB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER25.6.16+0.5
11.19
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16-1.1
11.23
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16-0.9
10.94
EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO14.7.16+0.1
12.21
EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO14.7.16+1.5
11.36
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16+1.1
10.86
w
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16+2.4
200 m  [1]
23.40
SB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16-1.0
Længdespring  [6]
6.43
i
SB AarhusAarhus28.12.15
6.51
SB TårnbyTårnby7.5.160.0
6.49
BagsværdBagsværd22.5.16+0.4
6.58
SB KøbenhavnKøbenhavn3.9.160.0
6.67
=PB BallerupBallerup24.9.160.0
6.50
GreveGreve1.10.16-1.7
Trespring  [3]
13.00
SB TårnbyTårnby29.5.160.0
13.05
SB BallerupBallerup24.9.16-0.4
12.90
GreveGreve1.10.16+0.6
Kuglestød 5.0 kg  [2]
11.94
PB Playa de las Americas, GBRPlaya de las Americas, GBR24.3.16
12.02
PB GreveGreve1.10.16
Diskoskast 1.75 kg  [1]
37.00
PB TårnbyTårnby29.5.16
4 x 100 m stafet  [1]
41.45
SB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER25.6.16
 Denmark
Peter Andersson, Sebastian Ree Pedersen
Steffen Udengaard Knudsen, Simon Hansen

2015

50 m  [2]
6.37
i
PB HvidovreHvidovre11.1.15
6.45
i
HvidovreHvidovre11.1.15
60 m  [7]
7.31
i
SB BallerupBallerup17.1.15
7.25
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
7.18
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
7.23
i
HelsingørHelsingør28.2.15
7.29
i
HelsingørHelsingør28.2.15
7.16
i
PB SkiveSkive7.3.15
7.21
i
SkiveSkive7.3.15
100 m  [6]
11.33
PB BallerupBallerup17.5.15+1.7
11.28
PB KøbenhavnKøbenhavn31.5.15-0.1
11.08
PB HvidovreHvidovre13.6.15+1.0
11.27
HvidovreHvidovre13.6.150.0
11.00
w
BallerupBallerup20.6.15+2.9
11.18
GreveGreve26.9.15+0.8
200 m  [7]
22.95
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
22.87
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE14.2.15
23.58
i
SkiveSkive7.3.15
23.91
SB BallerupBallerup17.5.15-2.1
22.54
w
HvidovreHvidovre13.6.15+2.7
22.62
PB BallerupBallerup20.6.15+1.6
22.93
GreveGreve26.9.15+1.6
400 m  [1]
53.90
PB GlostrupGlostrup25.4.15
Længdespring  [12]
6.26
i
PB HvidovreHvidovre11.1.15
6.29
i
PB BallerupBallerup17.1.15
6.56
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
6.53
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE14.2.15
6.49
i
HelsingørHelsingør28.2.15
6.60
i
PB SkiveSkive7.3.15
6.12
SB TårnbyTårnby2.5.15+1.7
6.07
BallerupBallerup17.5.15+1.0
6.30
w
BallerupBallerup17.5.15+2.4
6.66
=PB KøbenhavnKøbenhavn31.5.15+1.8
6.44
HvidovreHvidovre13.6.15+0.3
6.67
PB BallerupBallerup20.6.15+0.2
Trespring  [3]
13.16
i
PB BallerupBallerup17.1.15
11.97
SB HvidovreHvidovre13.6.15+0.9
12.36
w
HvidovreHvidovre13.6.15+2.5
Kuglestød 5.0 kg  [1]
11.60
PB Santa Cruz de Tenerife, ESPSanta Cruz de Tenerife, ESP3.4.15
Kuglestød 6.0 kg  [1]
10.29
PB SkiveSkive12.9.15
Diskoskast 1.5 kg  [1]
37.16
PB GreveGreve26.9.15
Diskoskast 1.75 kg  [1]
34.95
PB SkiveSkive12.9.15

2014

50 m  [2]
6.45
i
PB HvidovreHvidovre9.2.14
6.47
i
PB HvidovreHvidovre9.2.14
60 m  [14]
7.43
i
PB BallerupBallerup27.12.13
7.52
i
BallerupBallerup27.12.13
7.37
i
PB AarhusAarhus29.12.13
7.44
i
AarhusAarhus29.12.13
7.43
i
BallerupBallerup18.1.14
7.52
i
BallerupBallerup18.1.14
7.38
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
7.37
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
7.37
i
=PB HelsingørHelsingør22.2.14
7.43
i
HelsingørHelsingør22.2.14
7.46
i
SkiveSkive1.3.14
7.34
i
PB SkiveSkive1.3.14
7.19
i
PB KøbenhavnKøbenhavn18.9.14
7.30
i
KøbenhavnKøbenhavn18.9.14
80 m  [2]
9.24
PB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE23.8.14+0.2
9.26
SB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE23.8.14+0.7
100 m  [12]
11.75
SB FrederiksbergFrederiksberg17.5.14-1.7
11.66
w
FrederiksbergFrederiksberg17.5.14+2.2
11.69
SB HelsingørHelsingør24.5.14+0.6
11.93
HelsingørHelsingør24.5.14-2.1
11.67
SB BallerupBallerup1.6.140.0
11.39
SB Maribo Maribo 9.6.14+0.5
12.14
HvidovreHvidovre14.6.14-1.6
11.51
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-0.4
11.34
PB KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-0.1
11.43
AalborgAalborg13.9.14+0.1
11.60
GreveGreve27.9.14+0.3
11.52
GreveGreve27.9.14-1.2
200 m  [6]
23.76
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
23.85
i
SkiveSkive1.3.14
23.99
SB TårnbyTårnby3.5.14+1.7
23.71
SB HelsingørHelsingør24.5.140.0
23.87
BallerupBallerup1.6.14-0.5
23.05
PB KøbenhavnKøbenhavn30.8.140.0
300 m  [1]
37.74
SB BagsværdBagsværd21.9.14
Højdespring  [1]
1.59
i
PB AarhusAarhus8.3.14
Stangspring  [2]
2.40
i
PB HvidovreHvidovre9.2.14
2.50
i
PB AarhusAarhus8.3.14
Længdespring  [16]
6.13
i
PB BallerupBallerup18.1.14
5.67
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
5.96
i
HvidovreHvidovre9.2.14
5.97
i
SkiveSkive1.3.14
6.15
SB TårnbyTårnby3.5.14+1.9
5.53
FrederiksbergFrederiksberg17.5.14-0.1
5.87
w
FrederiksbergFrederiksberg17.5.14+2.5
6.09
HelsingørHelsingør24.5.14+1.6
5.99
BallerupBallerup1.6.14+1.6
5.92
Maribo Maribo 9.6.14+1.9
6.49
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6.14+0.8
6.40
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE23.8.14+0.6
6.23
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-1.2
6.32
AalborgAalborg13.9.140.0
6.22
BagsværdBagsværd21.9.14+0.1
6.66
PB GreveGreve27.9.14+0.5
Trespring  [1]
13.23
PB GreveGreve27.9.14+0.8
Kuglestød 4.0 kg  [3]
11.01
i
PB AarhusAarhus8.3.14
12.02
PB GreveGreve18.7.14
12.17
PB GreveGreve4.10.14
Diskoskast 1.0 kg  [2]
45.79
PB GreveGreve27.9.14
47.76
PB GreveGreve4.10.14
Vægtkast 9.08 kg  [1]
14.11
PB GreveGreve4.10.14
Hammerkast 4.0 kg  [1]
31.11
SB GreveGreve4.10.14
Spydkast 600 gram  [3]
37.12
SB GreveGreve18.7.14
37.08
GreveGreve27.9.14
35.92
GreveGreve4.10.14
Femkamp U16  [1]
1.907
i
SB AarhusAarhus8.3.14
Kaste 5-kamp D15  [1]
2192
PB GreveGreve4.10.14

2013

50 m  [2]
6.55
i
PB HvidovreHvidovre2.12.12
6.66
i
PB HvidovreHvidovre2.12.12
60 m  [10]
7.68
i
PB KøbenhavnKøbenhavn16.12.12
7.44
i
PB BallerupBallerup12.1.13
7.54
i
BallerupBallerup12.1.13
7.67
i
BallerupBallerup12.1.13
7.54
i
KøbenhavnKøbenhavn19.1.13
7.67
i
KøbenhavnKøbenhavn19.1.13
7.47
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
7.65
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
7.54
i
SkiveSkive9.3.13
7.69
i
SkiveSkive9.3.13
100 m  [26]
12.35
SB TårnbyTårnby4.5.13-2.4
12.06
PB TårnbyTårnby4.5.13-0.5
11.66
PB BallerupBallerup20.5.13+1.6
11.97
GreveGreve29.5.13-1.6
11.73
w
FrederiksbergFrederiksberg8.6.13+2.8
11.57
w
FrederiksbergFrederiksberg8.6.13+2.3
11.65
SB HvidovreHvidovre15.6.130.0
11.64
PB HvidovreHvidovre15.6.13-1.3
11.98
BallerupBallerup22.6.13-1.3
11.99
BallerupBallerup22.6.13-1.5
11.36
DUR-14 PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13+0.1
11.77
DUR-14 Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13
11.66
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE5.7.13+2.2
12.74
GreveGreve26.7.13-0.3
12.61
GreveGreve7.8.13-0.2
11.81
w
GreveGreve14.8.13+2.1
11.67
AarhusAarhus31.8.13-1.9
11.71
AarhusAarhus31.8.13-3.3
11.87
Löwenberg, GERLöwenberg, GER7.9.13-0.4
11.74
Löwenberg, GERLöwenberg, GER7.9.13-0.6
11.79
TårnbyTårnby10.9.13-1.3
11.53
w
KøbenhavnKøbenhavn14.9.13+2.3
11.78
BagsværdBagsværd22.9.13-1.9
11.83
GreveGreve28.9.130.0
11.94
GreveGreve28.9.13-0.5
12.01
GreveGreve8.10.13-0.5
200 m  [12]
25.40
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
24.82
i
PB SkiveSkive9.3.13
24.94
PB TårnbyTårnby4.5.13-0.8
23.59
PB BallerupBallerup20.5.13+1.3
23.66
FrederiksbergFrederiksberg8.6.130.0
23.46
PB HvidovreHvidovre15.6.13+1.8
24.35
BallerupBallerup22.6.13-3.6
23.54
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13+0.5
24.17
HerningHerning10.8.13+1.5
23.66
AarhusAarhus31.8.13-0.2
23.58
GreveGreve28.9.13+0.5
25.08
GreveGreve8.10.130.0
300 m  [2]
37.63
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE5.7.13
37.51
PB AarhusAarhus31.8.13
800 m  [1]
2:18.59
PB HerningHerning10.8.13
1000 m  [1]
3:11.53
i
PB AarhusAarhus2.2.13
100 m hæk 84.0 cm  [4]
15.15
PB TårnbyTårnby4.5.13-0.3
15.42
PB TårnbyTårnby4.5.13-0.3
15.79
GreveGreve9.5.13-1.0
15.24
HerningHerning10.8.13-1.6
Højdespring  [4]
1.58
i
PB AarhusAarhus2.2.13
1.55
PB HerningHerning10.8.13
1.61
PB TårnbyTårnby10.9.13
1.55
GreveGreve28.9.13
Stangspring  [3]
1.95
i
PB KøbenhavnKøbenhavn19.1.13
2.00
i
PB AarhusAarhus2.2.13
2.30
PB HerningHerning10.8.13
Længdespring  [26]
5.72
i
PB BallerupBallerup12.1.13
5.95
i
PB KøbenhavnKøbenhavn19.1.13
5.95
i
=PB , ???, ???20.1.13
5.84
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
6.11
i
PB SkiveSkive9.3.13
6.11
i
=PB , ???, ???10.3.13
5.99
PB TårnbyTårnby4.5.13+1.1
5.81
GreveGreve9.5.130.0
6.04
PB BallerupBallerup20.5.13+1.4
6.05
PB FrederiksbergFrederiksberg8.6.13+1.5
6.26
w
FrederiksbergFrederiksberg8.6.13+2.7
5.89
HvidovreHvidovre15.6.130.0
6.09
PB BallerupBallerup22.6.13+0.9
5.90
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13+1.7
6.33
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13+1.1
6.18
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE5.7.13+1.3
6.30
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE5.7.13+3.0
6.10
GreveGreve7.8.13+0.3
5.74
HerningHerning10.8.13-1.0
5.75
AarhusAarhus31.8.130.0
5.97
w
AarhusAarhus31.8.13+3.1
6.10
Löwenberg, GERLöwenberg, GER7.9.13
5.73
TårnbyTårnby10.9.13+1.6
6.16
KøbenhavnKøbenhavn14.9.13-0.2
6.01
BagsværdBagsværd22.9.130.0
5.69
GreveGreve28.9.13+0.4
Trespring  [3]
11.35
i
PB BallerupBallerup12.1.13
11.98
i
PB SkiveSkive9.3.13
12.04
PB Löwenberg, GERLöwenberg, GER7.9.13+0.1
Kuglestød 4.0 kg  [6]
10.12
i
PB AarhusAarhus2.2.13
10.84
PB Playa de las Americas, GBRPlaya de las Americas, GBR31.3.13
10.61
GreveGreve5.6.13
10.47
HerningHerning10.8.13
11.95
PB GreveGreve5.10.13
11.14
GreveGreve12.10.13
Diskoskast 1.0 kg  [5]
27.04
PB GreveGreve14.4.13
34.09
PB GreveGreve5.6.13
37.78
PB HerningHerning10.8.13
36.81
GreveGreve5.10.13
32.81
GreveGreve12.10.13
Vægtkast 9.08 kg  [2]
12.42
PB GreveGreve5.10.13
13.20
PB GreveGreve12.10.13
Hammerkast 4.0 kg  [5]
25.91
PB GreveGreve14.4.13
27.43
PB GreveGreve29.5.13
27.34
GreveGreve5.6.13
31.91
PB GreveGreve5.10.13
31.51
GreveGreve12.10.13
Spydkast 600 gram  [6]
35.42
PB TårnbyTårnby4.5.13
35.69
PB GreveGreve29.5.13
34.66
GreveGreve5.6.13
34.35
HerningHerning10.8.13
39.60
PB GreveGreve5.10.13
34.18
GreveGreve12.10.13
Femkamp U16  [1]
2.257
i
PB AarhusAarhus2.2.13
Kaste 5-kamp D15  [3]
1740
PB GreveGreve5.6.13
2020
PB GreveGreve5.10.13
1807
GreveGreve12.10.13

2012

50 m  [2]
7.04
i
PB HvidovreHvidovre12.2.12
6.91
i
PB HvidovreHvidovre12.2.12
60 m  [12]
8.21
i
PB HelsingørHelsingør7.1.12
8.31
i
HelsingørHelsingør7.1.12
8.32
i
KøbenhavnKøbenhavn14.1.12
8.33
i
KøbenhavnKøbenhavn14.1.12
8.28
i
BallerupBallerup21.1.12
8.31
i
BallerupBallerup21.1.12
8.06
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
8.10
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
8.04
i
PB HelsingørHelsingør25.2.12
8.18
i
HelsingørHelsingør25.2.12
8.09
i
HelsingørHelsingør24.3.12
8.15
i
HelsingørHelsingør24.3.12
80 m  [14]
10.45
PB GlostrupGlostrup28.4.12+0.9
10.35
PB GlostrupGlostrup28.4.12-0.7
10.32
w
TårnbyTårnby5.5.12+3.9
10.29
w
TårnbyTårnby5.5.12+2.5
10.29
PB GreveGreve13.6.12+1.6
10.23
PB LyngbyLyngby16.6.12-2.0
10.58
LyngbyLyngby16.6.12+0.7
10.29
GreveGreve23.6.12-1.3
10.08
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE29.6.12+1.5
10.54
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE29.6.12-1.9
10.08
=PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE7.7.12+1.6
10.22
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE7.7.12-1.3
10.00
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.120.0
10.13
FrederiksbergFrederiksberg27.8.12+0.2
100 m  [6]
12.92
SB Lillestrøm, NORLillestrøm, NOR26.5.12-2.1
12.45
PB Lillestrøm, NORLillestrøm, NOR26.5.12+0.5
12.2h
TårnbyTårnby11.9.12+0.3
12.04
w
AabenraaAabenraa22.9.12+3.0
12.21
PB GreveGreve29.9.12+1.3
12.38
SB GreveGreve29.9.12-0.6
200 m  [10]
Uregelmæssighed: Oversized track
26.90 OT
i
BallerupBallerup21.1.12
26.52
w
GlostrupGlostrup28.4.12+2.3
26.33
PB TårnbyTårnby5.5.12+1.5
25.86
PB Lillestrøm, NORLillestrøm, NOR26.5.12+0.5
26.15
LyngbyLyngby16.6.12-2.3
25.76
PB GreveGreve23.6.12-0.3
25.93
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE29.6.12-1.5
25.50
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE7.7.12+0.4
25.35
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.12+0.9
25.42
GreveGreve29.9.12+0.6
300 m  [1]
40.8h
TårnbyTårnby11.9.12
600 m  [1]
1:48.23
PB BallerupBallerup11.8.12
60 m hæk 76.2 cm  [1]
9.95
PB HelsingørHelsingør25.2.12
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [5]
13.33
PB TårnbyTårnby5.5.12+0.5
12.75
PB FrederiksbergFrederiksberg9.6.12-0.6
12.60
PB BallerupBallerup11.8.12-1.5
12.48
SB GreveGreve29.9.12-0.1
12.42
PB GreveGreve29.9.12-0.1
Højdespring  [7]
1.35
i
PB HelsingørHelsingør7.1.12
1.50
i
PB KøbenhavnKøbenhavn14.1.12
1.38
i
BallerupBallerup21.1.12
1.30
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
1.47
PB FrederiksbergFrederiksberg9.6.12
1.50
PB LyngbyLyngby16.6.12
1.54
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.12
Længdespring  [4]
5.34
PB HelsingørHelsingør2.6.12+0.1
5.77
PB FrederiksbergFrederiksberg27.8.120.0
5.75
AabenraaAabenraa22.9.12-0.6
5.86
w
AabenraaAabenraa22.9.12+2.6
Kuglestød 3.0 kg  [6]
9.28
i
PB HvidovreHvidovre12.2.12
8.96
PB GreveGreve15.4.12
9.43
PB GreveGreve5.6.12
11.00
PB GreveGreve5.7.12
10.55
BallerupBallerup11.8.12
11.25
PB BagsværdBagsværd16.9.12
Diskoskast 0.75 kg  [5]
30.77
PB GreveGreve15.4.12
23.04
GreveGreve5.6.12
27.13
GreveGreve13.6.12
29.10
GreveGreve5.7.12
32.76
PB GreveGreve4.10.12
Hammerkast 3.0 kg  [3]
19.29
PB GreveGreve15.4.12
23.54
PB GreveGreve5.6.12
30.03
PB GreveGreve4.10.12
Spydkast 400 gram  [8]
34.56
PB GreveGreve15.4.12
37.10
PB TårnbyTårnby5.5.12
35.32
GreveGreve5.6.12
31.47
LyngbyLyngby16.6.12
32.51
GreveGreve23.6.12
35.96
Göteborg, SWEGöteborg, SWE7.7.12
32.44
BallerupBallerup11.8.12
22.19
FrederiksbergFrederiksberg27.8.12
Spydkast 600 gram  [1]
30.50
PB HelsingørHelsingør2.6.12
Kaste 5-kamp D13  [1]
2351
PB GreveGreve5.6.12

2011

60 m  [8]
9.18
i
KøbenhavnKøbenhavn8.1.11
8.99
i
PB KøbenhavnKøbenhavn8.1.11
8.99
i
BallerupBallerup22.1.11
8.98
i
PB BallerupBallerup22.1.11
8.62
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
8.89
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
8.74
i
HelsingørHelsingør26.3.11
8.70
i
HelsingørHelsingør26.3.11
80 m  [17]
11.36
PB TårnbyTårnby7.5.11-3.7
11.33
PB TårnbyTårnby7.5.11-1.4
11.11
PB LyngbyLyngby4.6.110.0
11.21
LyngbyLyngby4.6.11-1.3
11.21
GreveGreve9.6.11+2.0
11.46
BallerupBallerup18.6.11+0.6
11.02
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE2.7.11+1.8
11.34
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE2.7.11+2.0
11.13
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11-1.5
11.15
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11-1.1
10.79
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.11+1.3
10.89
w
KøbenhavnKøbenhavn20.8.11+2.3
10.98
FrederiksbergFrederiksberg22.8.11+1.5
10.7h
BagsværdBagsværd1.9.11+0.1
11.05
HillerødHillerød18.9.11-1.4
11.37
GreveGreve24.9.11-0.3
11.19
GreveGreve24.9.11-0.6
100 m  [2]
13.76
PB BallerupBallerup11.5.11-0.2
13.2h
TårnbyTårnby13.9.11+1.3
200 m  [5]
Uregelmæssighed: Oversized track
30.46 OT
i
BallerupBallerup22.1.11
28.2h
GlostrupGlostrup30.4.11-3.3
28.48
PB LyngbyLyngby4.6.110.0
29.53
BallerupBallerup18.6.11-3.8
27.88
PB GreveGreve24.9.110.0
600 m  [1]
2:05.56
PB GreveGreve28.5.11
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
15.48
PB GreveGreve28.5.11-1.2
15.03
PB LyngbyLyngby4.6.11-1.4
Højdespring  [6]
1.30
i
PB HelsingørHelsingør26.3.11
1.35
PB GlostrupGlostrup30.4.11
1.30
TårnbyTårnby7.5.11
1.36
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE2.7.11
1.35
TårnbyTårnby13.9.11
1.35
GreveGreve24.9.11
Længdespring  [2]
4.64
PB HerlufsholmHerlufsholm21.5.11+1.9
4.80
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE2.7.11+0.6
Kuglestød 3.0 kg  [3]
6.60
i
PB KøbenhavnKøbenhavn8.1.11
7.32
PB GreveGreve28.5.11
7.61
PB BagsværdBagsværd1.9.11
Diskoskast 0.75 kg  [2]
21.88
PB BallerupBallerup11.5.11
17.34
GreveGreve9.6.11
Spydkast 400 gram  [7]
27.45
PB TårnbyTårnby7.5.11
23.83
GreveGreve28.5.11
27.92
PB LyngbyLyngby4.6.11
27.32
BallerupBallerup18.6.11
32.41
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.11
28.43
FrederiksbergFrederiksberg22.8.11
28.73
TårnbyTårnby13.9.11
Spydkast 600 gram  [1]
20.24
PB HerlufsholmHerlufsholm21.5.11

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
6.15
Hvidovre15.1.1727 
60 m
Inde
6.86
DUR-18
Skive25.2.1725 
100 m
Ude
10.60
Mannheim, GER23.6.18+0.234 
200 m
Ude
21.75
Aalborg13.9.20-0.3
Inde
22.44
Malmö/A, SWE28.1.18
400 m
Ude
53.90
Glostrup25.4.15
800 m
Ude
2:18.59
Herning10.8.13
1000 m
Inde
3:11.53
Aarhus2.2.13
Højdespring
Ude
1.61
Tårnby10.9.13
Inde
1.59
Aarhus8.3.14
Stangspring
Ude
2.30
Herning10.8.13
Inde
2.50
Aarhus8.3.14
Længdespring
Ude
6.98
Greve25.8.19+2.0
Inde
6.79
Malmö/A, SWE12.2.17
Trespring
Ude
13.23
Greve27.9.14+0.8
Inde
13.16
Ballerup17.1.15
Diskoskast 2.0 kg
Ude
33.64
Greve30.9.17
Spydkast 800 gram
Ude
39.69
København27.5.18
4 x 100 m stafet
Ude
41.63
Aarhus6.9.20
4 x 200 m stafet
Inde
1:29.69
Odense23.2.20

80 m
Ude
9.24
Stockholm/S, SWE23.8.14+0.2
300 m
Ude
36.24
Tårnby7.5.17
600 m
Ude
1:48.23
Ballerup11.8.12
60 m hæk 76.2 cm
Ude
9.95
Helsingør25.2.12
100 m hæk 84.0 cm
Ude
15.15
Tårnby4.5.13-0.3
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
12.42
Greve29.9.12-0.1
Kuglestød 4.0 kg
Ude
12.17
Greve4.10.14
Inde
11.01
Aarhus8.3.14
Kuglestød 3.0 kg
Ude
11.25
Bagsværd16.9.12
Inde
9.28
Hvidovre12.2.12
Kuglestød 5.0 kg
Ude
12.02
Greve1.10.16
Kuglestød 6.0 kg
Ude
10.29
Skive12.9.15
Diskoskast 0.75 kg
Ude
32.76
Greve4.10.12
Diskoskast 1.0 kg
Ude
47.76
Greve4.10.14
Diskoskast 1.5 kg
Ude
37.16
Greve26.9.15
Diskoskast 1.75 kg
Ude
38.10
København23.9.17
Vægtkast 9.08 kg
Ude
14.11
Greve4.10.14
Hammerkast 4.0 kg
Ude
31.91
Greve5.10.13
Hammerkast 3.0 kg
Ude
30.03
Greve4.10.12
Spydkast 400 gram
Ude
37.10
Tårnby5.5.12
Spydkast 600 gram
Ude
39.60
Greve5.10.13
Femkamp U16
Inde
2.257
Aarhus2.2.13
Kaste 5-kamp D13
Ude
2351
Greve5.6.12
Kaste 5-kamp D15
Ude
2192
Greve4.10.14

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 589
Per disciplin:
50 m:14
60 m:107
80 m:33
100 m:129
200 m:61
300 m:5
400 m:1
600 m:2
800 m:1
1000 m:1
60 m hæk 76.2 cm:1
100 m hæk 84.0 cm:4
:7
Højdespring:18
Stangspring:5
Længdespring:90
Trespring:10
Kuglestød 4.0 kg:9
Kuglestød 3.0 kg:9
Kuglestød 5.0 kg:3
Kuglestød 6.0 kg:1
Diskoskast 0.75 kg:7
Diskoskast 1.0 kg:7
Diskoskast 1.5 kg:1
Diskoskast 1.75 kg:4
Diskoskast 2.0 kg:3
Vægtkast 9.08 kg:3
Hammerkast 4.0 kg:6
Hammerkast 3.0 kg:3
Spydkast 400 gram:15
Spydkast 600 gram:11
Spydkast 800 gram:1
Femkamp U16:2
4 x 100 m stafet:6
4 x 200 m stafet:3
4 x 400 m stafet:1
:1
:4

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2017 6
10.89 2
h3
10.96
DM 2019 5
11.15 2
h2
11.10
DMU 2019
10.99
10.88
DM 2020 4
10.61 3
h1
10.77
DM 2021
6
h1
10.96
DM 2023
3
h2
10.84
200 m
DM 2019
2
h1
22.28
DMU 2019
21.99
DM 2020 6
22.02 4
h2
21.92
DM 2021
6
h1
22.58
Længdespring
DM 2019 9
6.57
DMU 2019
6.98
4 x 100 m stafet
DM 2020 3
41.63
4 x 400 m stafet
DM 2020 1
B
3:28.21
Inde
60 m
DMi 2017 4
6.91 1
h5
6.98
DMi 2018
2
h1
7.02
DMi 2020 1
B
6.99 2
h2
7.05
DMi 2021 7
6.98 4
h1
7.00
DMi 2022 7
6.93 2
h3
6.95
DMi 2023 7
6.98 3
h2
6.94
DMi 2024
5
h1
6.98
4 x 200 m stafet
DMi 2020 2
1:29.69
DMi 2022 3
1:31.09

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2017 1
19
10.73 1
19
h2
10.94
DMU 2020 2
22
10.76
DMU 2021
4
22
h1
11.18
200 m
DMU 2017
1
19
h2
21.85
DMU 2020 2
22
21.75
Inde
60 m
iDMU 2017 2
19
6.86 1
19
h1
6.94
iDMU 2019
4
22
h2
7.48
iDMU 2020 3
22
6.95 1
22
h2
7.06
200 m
iDMU 2020 2
22
22.80
Længdespring
iDMU 2019 4
22
6.52

Internationale stævner

Ude
100 m
EM-Hold Div 1 2017
h1
DNS

EM U18 2016
8
17
s1
12.21 3
17
h2
10.94
EM U20 2017
6
19
s3
10.79 5
19
h1
10.77
4 x 100 m stafet
EM U23 2019
5
22
h1
40.22