Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

William Devantier

Født: 16 april 2000

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  2 DM‐bronze
  •  2 IDM‐sølv
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

800 m  [1]
1:57.66
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE23.1.22
1500 m  [1]
3:56.85
i
SB RandersRanders30.1.22

2021

800 m  [3]
1:52.87
SB DMOdenseDM, Odense27.6.21
1:52.11
SB Kessel-Lo, BELKessel-Lo, BEL7.8.21
1:54.50
AarhusAarhus5.9.21
1500 m  [10]
3:44.7h
i
DUR-21 PB RandersRanders26.1.21
3:47.01
i
SkiveSkive13.2.21
3:52.80
i
DMiOdenseDMi, Odense21.2.21
3:50.75
SB KøbenhavnKøbenhavn8.6.21
3:47.47
SB Sollentuna, SWESollentuna, SWE13.6.21
3:53.33
DMOdenseDM, Odense26.6.21
3:48.31
EM U23Tallinn, ESTEM U23, Tallinn, EST8.7.21
3:44.49
PB Huizingen, BELHuizingen, BEL14.8.21
3:47.23
Schifflange, LUXSchifflange, LUX22.8.21
3:48.20
Bergen, NORBergen, NOR18.9.21
  [1]
4:12
PB KøbenhavnKøbenhavn12.9.21

2020

800 m  [3]
1:53.81
SB KøbenhavnKøbenhavn27.7.20
1:53.26
SB DMKøbenhavnDM, København16.8.20
1:52.83
SB OdenseOdense29.8.20
1500 m  [6]
4:02.67
SB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
3:53.7h
SB KøbenhavnKøbenhavn16.7.20
4:01.02
HvidovreHvidovre1.8.20
4:12.95
DMKøbenhavnDM, København15.8.20
3:51.91
SB TårnbyTårnby27.8.20
3:58.21
AarhusAarhus6.9.20

2019

400 m  [1]
51.47
SB BallerupBallerup25.5.19
600 m  [1]
1:22.46
PB BagsværdBagsværd18.5.19
800 m  [16]
1:55.08
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE20.1.19
1:53.41
i
PB (56)Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE28.1.19
1:57.54
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
2:02.13
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
1:57.55
SB OdenseOdense1.6.19
1:53.44
SB Oslo, NOROslo, NOR4.6.19
1:52.83
SB Folksam GPSollentuna, SWEFolksam GP, Sollentuna, SWE18.6.19
1:53.17
Karlstad, SWEKarlstad, SWE3.7.19
1:53.12
Kortrijk, BELKortrijk, BEL13.7.19
1:52.30
SB EM U20Borås, SWEEM U20, Borås, SWE19.7.19
2:03.08
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19
2:02.01
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19
1:51.11
SB V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19
1:58.08
DMUGreveDMU, Greve25.8.19
1:54.26
OdenseOdense30.8.19
1:54.07
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.9.19
1500 m  [6]
3:57.98
i
SB v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2.19
3:53.35
i
SB (27)DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
3:59.84
i
iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
4:01.97
SB V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19
3:59.94
SB DMUGreveDMU, Greve24.8.19
4:13.14
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.9.19
4 x 400 m stafet  [2]
3:23.32
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19
 Denmark
Sebastian Larvad, Tobias Andersson
William Devantier, Tobias Gorgone Larsen
3:37.52
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.9.19
 Sparta Atletik og Løb
Nikolaj Grønbech, Linus Lindquist
Conrad Lind, William Devantier
Cross 6.09 km  [1]
20:05
ECCCAlbufeira, PORECCC, Albufeira, POR3.2.19

2018

400 m  [1]
50.22
PB BallerupBallerup16.6.18
800 m  [11]
1:57.08
i
SB Bratislava, SVKBratislava, SVK28.1.18
1:56.45
i
PB DMiSkiveDMi, Skive17.2.18
1:58.57
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
1:59.65
i
SkiveSkive24.2.18
1:54.44
SB SkiveSkive19.5.18
1:52.10
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR26.5.18
1:49.72
PB (63)KøbenhavnKøbenhavn26.6.18
1:55.49
NMHvidovreNM, Hvidovre11.8.18
1:55.37
DMOdenseDM, Odense25.8.18
1:53.63
DMOdenseDM, Odense26.8.18
1:59.12
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9.18
1500 m  [11]
3:52.95
i
DUR-18 PB (30)v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE11.2.18
3:58.47
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
4:04.68
i
SkiveSkive25.2.18
3:52.36
SB SkiveSkive19.5.18
3:49.45
PB Jessheim, NORJessheim, NOR31.5.18
3:45.31
DUR-18 PB (52)KøbenhavnKøbenhavn12.6.18
3:56.55
Mannheim, GERMannheim, GER23.6.18
3:55.33
VM U20Tampere, FINVM U20, Tampere, FIN10.7.18
4:00.79
NMHvidovreNM, Hvidovre12.8.18
4:10.01
AalborgAalborg1.9.18
4:06.52
BallerupBallerup22.9.18
3000 m  [1]
8:58.60
PB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9.18
4 x 400 m stafet  [1]
3:25.13
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9.18
 Sparta Atletik og Løb
Christian Gundersen, Tobias Gorgone Larsen
Samuel Marcus, William Devantier
Cross 6.3 km  [1]
19:21
ECCCMira, PORECCC, Mira, POR4.2.18

2017

400 m  [2]
50.52
PB GlostrupGlostrup29.4.17
50.26
PB HvidovreHvidovre10.6.17
800 m  [15]
1:58.00
i
PB SkiveSkive18.2.17
1:56.50
i
PB DMiSkiveDMi, Skive19.2.17
1:59.51
i
SkiveSkive25.2.17
1:54.49
SB TårnbyTårnby6.5.17
1:54.77
OdenseOdense21.5.17
1:51.99
PB AarhusAarhus2.6.17
1:50.63
DUR-17 PB (25)KøbenhavnKøbenhavn20.6.17
1:52.13
BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER2.7.17
1:53.82A
VM U18Nairobi, KENVM U18, Nairobi, KEN12.7.17
1:53.07A
VM U18Nairobi, KENVM U18, Nairobi, KEN13.7.17
1:58.08
NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE20.8.17
1:57.20
HvidovreHvidovre27.8.17
1:55.47
DMAalborgDM, Aalborg2.9.17
1:55.23
DMAalborgDM, Aalborg3.9.17
1:54.84
ECCCBrno, CZEECCC, Brno, CZE16.9.17
1500 m  [8]
Uregelmæssighed: Oversized track
3:59.25 OT
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
4:30.00
i
SB SkiveSkive26.2.17
4:07.43
SB BallerupBallerup28.5.17
4:01.75
SB KøbenhavnKøbenhavn17.6.17
3:51.94
DUR-17 PB (43)KøbenhavnKøbenhavn10.8.17
3:55.72
DMUHvidovreDMU, Hvidovre26.8.17
3:59.26
ECCCBrno, CZEECCC, Brno, CZE16.9.17
3:56.85
KøbenhavnKøbenhavn23.9.17
5 km  [1]
15:36
PB KøbenhavnKøbenhavn31.12.17
4 x 400 m stafet  [2]
3:21.16
SB NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE20.8.17
 Denmark
Mathias Astrup, Jacob Hvorup
William Devantier, Gustav Lundholm Nielsen
3:19.85
ECCCBrno, CZEECCC, Brno, CZE16.9.17
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Hvorup, Gustav Lundholm Nielsen
William Devantier, Andreas Holst Lindgreen
1000 m stafet  [1]
1:59.79
DUR-17 SB HvidovreHvidovre27.8.17
 Sparta Atletik og Løb
Cross 6.1 km  [1]
20:39
ECCCAlbufeira, PORECCC, Albufeira, POR5.2.17

2016

300 m  [1]
37.34
SB TårnbyTårnby7.5.16
400 m  [2]
52.71
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
50.77
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.16
800 m  [15]
2:00.42
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
2:01.45
i
SkiveSkive5.3.16
1:55.46
PB TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby7.5.16
2:02.08
AalborgAalborg21.5.16
1:58.10
BagsværdBagsværd2.6.16
1:53.74
PB CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6.16
2:03.12
BallerupBallerup18.6.16
1:54.47
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.16
1:55.19
EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO15.7.16
2:00.40
EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO16.7.16
1:58.19
NordicCHafnarfjördur, ISLNordicC, Hafnarfjördur, ISL13.8.16
1:57.40
AarhusAarhus27.8.16
1:57.03
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16
1:53.14
PB (95)KøbenhavnKøbenhavn10.9.16
1:57.96
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR17.9.16
1500 m  [6]
4:13.81
i
PB SkiveSkive5.3.16
4:17.36
SB TårnbyTårnby29.5.16
4:05.94
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16
4:03.27
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
3:58.55
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9.16
4:07.07
BallerupBallerup24.9.16
5 km  [1]
16:17
PB KøbenhavnKøbenhavn31.12.16
4 x 400 m stafet  [1]
3:28.44
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR17.9.16
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Hvorup, William Devantier
Mads Lund, Andreas Holst Lindgreen

2015

100 m  [2]
12.08
PB GreveGreve26.9.15+1.2
12.19
GreveGreve26.9.15+0.3
200 m  [2]
24.33
PB FrederiksbergFrederiksberg25.6.15+1.9
23.85
PB GreveGreve26.9.15+1.4
300 m  [2]
38.43
PB KøbenhavnKøbenhavn31.5.15
37.13
PB SkiveSkive12.9.15
400 m  [5]
54.14
PB AllerødAllerød12.5.15
53.95
PB LyngbyLyngby17.5.15
53.14
PB HvidovreHvidovre13.6.15
52.86
PB AllerødAllerød8.7.15
51.26
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.15
600 m  [1]
1:34.20
PB HelsingørHelsingør9.5.15
800 m  [10]
2:10.10
i
PB SkiveSkive7.3.15
2:04.24
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.15
2:07.30
KøbenhavnKøbenhavn31.5.15
2:06.46
FrederiksbergFrederiksberg6.6.15
2:05.17
HvidovreHvidovre13.6.15
2:03.90
PB BallerupBallerup20.6.15
1:58.65
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE3.7.15
1:59.43
HvidovreHvidovre22.8.15
2:06.94
KøbenhavnKøbenhavn29.8.15
2:02.55
SkiveSkive12.9.15
1000 m  [1]
2:59.79
i
PB (49)Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
1500 m  [6]
4:20.34
i
PB SkiveSkive7.3.15
4:31.34
PB TårnbyTårnby2.5.15
4:18.76
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.15
4:30.29
BallerupBallerup20.6.15
4:39.85
KøbenhavnKøbenhavn5.8.15
4:12.51
PB HvidovreHvidovre22.8.15
2000 m  [1]
5:51.13
PB (2)Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE3.7.15

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

100 m
Ude12.08   Greve26.9.15+1.2
200 m
Ude23.85   Greve26.9.15+1.4
400 m
Ude50.22   Ballerup16.6.18
Inde52.71   Malmö/A, SWE30.1.16
800 m
Ude1:49.72   København26.6.1832 
Inde1:53.41   Göteborg/FH, SWE28.1.1922 
1000 m
Inde2:59.79   Malmö/A, SWE24.1.15
1500 m
Ude3:44.49   Huizingen, BEL14.8.2130 
Inde3:44.7h   DUR-21Randers26.1.2113 
3000 m
Ude8:58.60   Castellón, ESP15.9.18
5 km
Ude15:36   København31.12.17

300 m
Ude37.13   Skive12.9.15
600 m
Ude1:22.46   Bagsværd18.5.19
Ude4:12   København12.9.21
2000 m
Ude5:51.13   Göteborg/U, SWE3.7.15

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 164
Per disciplin:
100 m:2
200 m:2
300 m:3
400 m:11
600 m:2
800 m:74
1000 m:1
1500 m:54
:1
2000 m:1
3000 m:1
5 km:2
4 x 400 m stafet:6
1000 m stafet:1
Cross:3

Danske mesterskaber

Ude
800 m
DM 2017 4
1:55.23 1
h3
1:55.47
DM 2018 3
1:53.63 1
h1
1:55.37
DM 2019 3
2:02.01 2
h1
2:03.08
DMU 2019
1:58.08
DM 2020 4
1:53.26
DM 2021 5
1:52.87
1500 m
DMU 2019
3:59.94
DM 2020 9
4:12.95
DM 2021 5
3:53.33
Inde
800 m
DMi 2017 2
1:56.50
DMi 2018 3
1:58.57 1
h3
1:56.45
DMi 2019
4
h1
1:57.54
1500 m
DMi 2018 2
3:58.47
DMi 2019 4
3:53.35
DMi 2021 5
3:52.80

Ungdom
Ude
1500 m
DMU 2017 1
17
3:55.72
Inde
800 m
iDMU 2019 1
19
2:02.13
1500 m
iDMU 2019 2
19
r2
3:59.84

Internationale stævner


Ude
800 m
EM U18 2016
7
17
s1
2:00.40 4
17
h1
1:55.19
VM U18 2017
7
17
s1
1:53.07A 2
17
h1
1:53.82A
EM U20 2019
6
19
h1
1:52.30
1500 m
VM U20 2018
9
19
h1
3:55.33
EM U23 2021
8
22
h1
3:48.31