Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Jacob Hvorup

Født: 18 maj 1999

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  3 DM‐sølv
  •  1 IDM‐guld
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [5]
6.84
i
SB AarhusAarhus23.1.24
6.89
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.2.24
6.87
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.2.24
6.91
i
DMiOdenseDMi, Odense16.2.24
6.87
i
DMiOdenseDMi, Odense16.2.24
200 m  [5]
21.86
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.24
21.96
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.2.24
21.90
i
v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR11.2.24
21.79
i
PB DMiOdenseDMi, Odense17.2.24
21.73
i
PB DMiOdenseDMi, Odense17.2.24

2023

60 m  [4]
6.87
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
6.81
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
6.85
i
DMiRandersDMi, Randers18.2.23
6.86
i
DMiRandersDMi, Randers18.2.23
100 m  [8]
10.68
SB Regensburg, GERRegensburg, GER3.6.23+0.2
10.76
Annecy, FRAAnnecy, FRA11.6.23-0.1
10.60
SB DMAalborgDM, Aalborg24.6.23+0.1
10.62
DMAalborgDM, Aalborg24.6.23+0.6
10.84
Berlin-Charlottenburg, GERBerlin-Charlottenburg, GER30.7.23-1.1
10.78
Berlin-Charlottenburg, GERBerlin-Charlottenburg, GER30.7.23-0.8
10.55
SB FrederiksbergFrederiksberg22.8.23+1.5
10.63
FrederiksbergFrederiksberg22.8.23+1.1
150 m  [2]
16.05
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.23-0.4
15.82
PB (40)KøbenhavnKøbenhavn21.5.23-1.0
200 m  [9]
21.31
SB NordicCKøbenhavnNordicC, København28.5.23+1.2
21.77
KøbenhavnKøbenhavn7.6.23-1.1
21.23
PB EM-Hold Div 2Chorzów, POLEM-Hold Div 2, Chorzów, POL22.6.23-0.8
21.65
DMAalborgDM, Aalborg25.6.23-0.6
21.35
DMAalborgDM, Aalborg25.6.23+1.0
21.54
w
BoysenOslo, NORBoysen, Oslo, NOR28.6.23+2.6
21.66
Berlin-Charlottenburg, GERBerlin-Charlottenburg, GER30.7.23+0.6
21.47
w
Malmö/S, SWEMalmö/S, SWE5.8.23+2.7
21.70
FrederiksbergFrederiksberg22.8.23+0.5
400 m  [1]
47.64
PB AarhusAarhus9.9.23
4 x 100 m stafet  [4]
DQ
NordicCKøbenhavnNordicC, København28.5.23
 Denmark
Valentin Jensen, Mikkel Johansson
Jacob Hvorup, Frederik Schou-Nielsen
39.24
SB Genève, SUIGenève, SUI10.6.23
 Denmark
Tobias Gorgone Larsen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Jacob Hvorup, Frederik Schou-Nielsen
DNF
EM-Hold Div 2Chorzów, POLEM-Hold Div 2, Chorzów, POL21.6.23
 Denmark
Tobias Gorgone Larsen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Jacob Hvorup, Frederik Schou-Nielsen
40.16
PB DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
 Sparta Atletik og Løb
Emil Frænde, Frederik Schou-Nielsen
Jacob Hvorup, Victor Kiplagat Kondrup
4 x 200 m stafet  [1]
1:29.18
i
SB DMiRandersDMi, Randers19.2.23
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Hvorup, Valentin Jensen
Dánjal Dahl Ljósheim, Luis Felipe Maillet

2022

60 m  [9]
7.03
i
PB KøbenhavnKøbenhavn30.1.22
6.93
i
PB KøbenhavnKøbenhavn30.1.22
7.03
i
OdenseOdense5.2.22
7.03
i
OdenseOdense5.2.22
6.94
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
6.89
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
6.97
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
6.94
i
AarhusAarhus2.3.22
6.95
i
AarhusAarhus2.3.22
100 m  [11]
10.79
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22-0.1
10.77
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22-1.4
10.77
=SB Skara, SWESkara, SWE6.6.22-1.0
10.63
PB Skara, SWESkara, SWE6.6.22+0.8
10.69
HvidovreHvidovre11.6.22+0.5
10.54
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.6
10.68
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22+1.0
10.78
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22-0.1
10.78
Karlstad, SWEKarlstad, SWE3.7.22+2.0
10.81
GreveGreve6.8.22+0.3
10.65
KøbenhavnKøbenhavn13.8.22+0.7
200 m  [8]
21.58
PB HvidovreHvidovre28.5.22+1.1
21.42
PB HvidovreHvidovre12.6.22+2.0
21.54
w
CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22+2.2
21.65
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22-0.3
DNS
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22
21.46
GreveGreve6.8.22+1.8
21.28
PB KøbenhavnKøbenhavn13.8.22+0.5
21.42
FrederiksbergFrederiksberg23.8.22-0.5
300 m  [1]
33.56
PB HolbækHolbæk30.8.22
4 x 100 m stafet  [1]
40.71
SB OdenseOdense3.9.22
 Sparta Atletik og Løb
Frederik Schou-Nielsen, Tazana Kamanga-Dyrbak
Jacob Hvorup, Bertram Costa

2021

50 m  [1]
6.21
i
PB AarhusAarhus30.12.20
60 m  [8]
7.18
i
SB AarhusAarhus30.12.20
7.12
i
SB AarhusAarhus30.12.20
7.05
i
PB RandersRanders16.1.21
7.05
i
=PB RandersRanders16.1.21
7.13
i
KøbenhavnKøbenhavn30.1.21
7.17
i
KøbenhavnKøbenhavn30.1.21
7.12
i
KøbenhavnKøbenhavn13.2.21
7.06
i
DMiRandersDMi, Randers20.2.21
100 m  [14]
10.82
PB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21+1.4
10.80
PB GreveGreve23.5.21+1.3
10.92
GreveGreve23.5.21+0.7
10.79
PB Skara, SWESkara, SWE6.6.21+0.3
10.90
Skara, SWESkara, SWE6.6.21-0.9
10.78
w
KøbenhavnKøbenhavn8.6.21+2.4
10.80
KøbenhavnKøbenhavn8.6.21+0.2
10.70
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.3
10.69
PB HvidovreHvidovre12.6.21+1.1
10.79
DMOdenseDM, Odense26.6.21+1.1
10.76
TårnbyTårnby19.8.210.0
10.94
AarhusAarhus5.9.210.0
10.78
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.9
10.84
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.8
150 m  [2]
16.49
w
KøbenhavnKøbenhavn15.8.21+2.3
16.17
PB KøbenhavnKøbenhavn15.8.21+1.6
200 m  [8]
22.52
i
PB RandersRanders16.1.21
22.29
i
PB DMiRandersDMi, Randers20.2.21
21.67
w
KøbenhavnKøbenhavn15.5.21+3.1
21.95
PB GreveGreve30.5.21+1.3
21.79
PB HvidovreHvidovre13.6.21+1.7
22.03
DMOdenseDM, Odense27.6.21+0.7
21.95
DMOdenseDM, Odense27.6.21+1.6
21.97
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.4
300 m  [1]
34.68
PB KøbenhavnKøbenhavn9.5.21
110 m hæk  [1]
15.86
SB KøbenhavnKøbenhavn15.8.21+1.7
4 x 100 m stafet  [1]
40.31
PB AarhusAarhus5.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Hvorup, Frederik Schou-Nielsen
Tobias Gorgone Larsen, Tazana Kamanga-Dyrbak
4 x 400 m stafet  [1]
3:17.32
SB AarhusAarhus5.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Nicolai Trock Hartling, Tobias Gorgone Larsen
Jacob Hvorup, Gustav Lundholm Nielsen

2020

50 m  [1]
6.23
i
PB KøbenhavnKøbenhavn4.1.20
100 m  [2]
11.04
SB FrederiksbergFrederiksberg25.8.20+1.5
11.06
DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.200.0
200 m  [1]
22.22
w
GreveGreve12.7.20+4.1
300 m  [1]
34.71
PB TårnbyTårnby11.7.20
400 m  [5]
50.73
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
49.84
SB KøbenhavnKøbenhavn4.7.20
48.96
PB KøbenhavnKøbenhavn27.7.20
49.09
DMKøbenhavnDM, København15.8.20
51.40
DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.20
400 m hæk  [2]
58.65
SB DMKøbenhavnDM, København16.8.20
55.40
SB AarhusAarhus6.9.20
Spydkast 800 gram  [1]
43.49
PB DMUAalborgDMU, Aalborg13.9.20
 
40.76 PB41.53 PB36.9543.49 PB
4 x 200 m stafet  [1]
1:32.34
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Hvorup, Christian Gundersen
Aske Valdemar Petersen, Emil Frænde
4 x 400 m stafet  [1]
3:16.03
DR22
DUR-22
SB
AarhusAarhus6.9.20
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Hvorup, Tobias Gorgone Larsen
Christian Gundersen, Gustav Lundholm Nielsen

2019

60 m  [3]
7.18
i
PB BallerupBallerup19.1.19
7.13
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
7.11
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
100 m  [4]
11.05
SB GreveGreve22.6.19+0.7
10.90
w
KøbenhavnKøbenhavn10.8.19+2.5
11.10
DMUGreveDMU, Greve24.8.190.0
11.19
KøbenhavnKøbenhavn31.8.19+0.5
150 m  [2]
16.38
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.19+0.4
16.47
KøbenhavnKøbenhavn18.8.19-0.6
200 m  [8]
22.71
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.19
22.81
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.2.19
22.76
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
22.77
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
22.64
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
22.59
PB KøbenhavnKøbenhavn13.6.19+0.9
22.48
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19+2.0
22.34
PB DMUGreveDMU, Greve25.8.19-1.4
300 m  [1]
35.16
PB TårnbyTårnby5.5.19
400 m  [8]
51.22
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
51.01
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.2.19
50.91
i
SB DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
50.52
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
50.49
SB HvidovreHvidovre8.6.19
48.98
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6.19
49.74
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19
49.85
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19
110 m hæk  [1]
15.68
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.19-0.4
400 m hæk  [9]
56.76
SB BagsværdBagsværd18.5.19
55.60
PB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP25.5.19
56.75
OdenseOdense1.6.19
57.24
HvidovreHvidovre9.6.19
56.57
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6.19
57.87
KøbenhavnKøbenhavn20.7.19
54.62
PB DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19
56.05
DMUGreveDMU, Greve24.8.19
54.60
PB OdenseOdense7.9.19
Længdespring  [1]
5.85
PB KøbenhavnKøbenhavn31.8.19+0.7
4 x 200 m stafet  [1]
1:30.17
i
DUR-21 SB SkiveSkive24.2.19
 Sparta Atletik og Løb
Oliver Chabert, Jacob Hvorup
Nicolai Lind Andersen, Christian Gundersen
4 x 400 m stafet  [2]
3:17.60
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP26.5.19
 Sparta Atletik og Løb
Nikolaj Graves, Christian Sand Clausen
Jacob Hvorup, Gustav Lundholm Nielsen
3:17.47
DR22
DUR-21
SB
GreveGreve25.8.19
 Sparta Atletik og Løb
Christian Gundersen, Jacob Hvorup
Oliver Chabert, Gustav Lundholm Nielsen

2018

60 m  [1]
7.26
i
PB BallerupBallerup20.1.18
100 m  [2]
11.29
SB AalborgAalborg1.9.18+0.1
11.50
SB AalborgAalborg1.9.18-1.1
150 m  [2]
16.79
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.18+0.5
16.86
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.18+0.9
200 m  [1]
22.83
SB AalborgAalborg2.9.18-0.7
400 m hæk  [1]
56.73
SB AalborgAalborg1.9.18

2017

60 m  [2]
7.32
i
PB BallerupBallerup21.1.17
7.32
i
=PB BallerupBallerup22.1.17
100 m  [5]
11.46
SB TårnbyTårnby16.5.170.0
11.40
PB KøbenhavnKøbenhavn20.6.17+0.6
11.01
PB KøbenhavnKøbenhavn10.8.17+1.4
11.32
AalborgAalborg2.9.17-0.5
11.43
KøbenhavnKøbenhavn23.9.17+0.2
200 m  [5]
23.14
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
23.32
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
23.05
w
KøbenhavnKøbenhavn31.5.17+3.0
22.92
PB HvidovreHvidovre11.6.17+1.5
22.64
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.17+1.0
400 m  [7]
51.16
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.2.17
50.73
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
52.52
i
SkiveSkive19.2.17
51.22
i
SkiveSkive25.2.17
50.50
PB BallerupBallerup28.5.17
50.71
HvidovreHvidovre10.6.17
50.01
PB HvidovreHvidovre26.8.17
400 m hæk  [7]
57.85
SB OdenseOdense21.5.17
57.03
SB KøbenhavnKøbenhavn18.6.17
56.03
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.17
56.81
NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE19.8.17
55.92
PB HvidovreHvidovre26.8.17
57.45
AalborgAalborg3.9.17
55.82
PB ECCCBrno, CZEECCC, Brno, CZE16.9.17
4 x 100 m stafet  [1]
42.19
NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE19.8.17
 Denmark
Emil Mader Kjær, Tobias Gorgone Larsen
Jacob Hvorup, Peter Andersson
4 x 400 m stafet  [2]
3:21.16
SB NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE20.8.17
 Denmark
Mathias Astrup, Jacob Hvorup
William Devantier, Gustav Lundholm Nielsen
3:19.85
ECCCBrno, CZEECCC, Brno, CZE16.9.17
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Hvorup, Gustav Lundholm Nielsen
William Devantier, Andreas Holst Lindgreen

2016

60 m  [4]
7.44
i
PB HelsingørHelsingør9.1.16
7.54
i
HelsingørHelsingør9.1.16
7.52
i
BallerupBallerup23.1.16
7.55
i
SkiveSkive5.3.16
100 m  [6]
11.55
PB BallerupBallerup18.5.16+1.9
11.45
PB HvidovreHvidovre11.6.16+0.5
11.61
HvidovreHvidovre11.6.16+0.3
11.63
BallerupBallerup18.6.16+0.4
11.80
BallerupBallerup18.6.16-0.5
11.80
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16-2.8
200 m  [5]
24.33
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE6.2.16
23.89
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.16
23.94
i
SkiveSkive5.3.16
23.15
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16+0.6
23.86
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16-1.0
300 m  [1]
37.20
PB TårnbyTårnby7.5.16
400 m  [6]
54.59
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE6.2.16
53.40
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.16
51.86
PB KøbenhavnKøbenhavn12.5.16
52.19
TårnbyTårnby29.5.16
51.55
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16
51.49
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
110 m hæk 91.4 cm  [5]
15.99
PB HvidovreHvidovre11.6.16-1.9
15.51
PB BallerupBallerup18.6.16+1.3
15.31
PB Göteborg, SWEGöteborg, SWE1.7.16-0.9
16.93
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16-0.9
15.42
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16-0.5
200 m hæk  [1]
26.48
PB GreveGreve7.8.16-0.5
400 m hæk  [5]
58.24
PB AalborgAalborg21.5.16
58.42
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL13.8.16
57.19
PB AarhusAarhus27.8.16
56.90
PB KøbenhavnKøbenhavn10.9.16
56.56
PB ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR17.9.16
4 x 100 m stafet  [1]
43.27
DUR-17 KøbenhavnKøbenhavn3.9.16
 Sparta Atletik og Løb
Emil Frænde, Mads Lund
Jacob Hvorup, Marc Hanselmann Nielsen
4 x 400 m stafet  [1]
3:28.44
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR17.9.16
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Hvorup, William Devantier
Mads Lund, Andreas Holst Lindgreen

2015

60 m  [8]
7.69
i
SB HelsingørHelsingør4.1.15
7.66
i
PB HelsingørHelsingør4.1.15
7.71
i
BallerupBallerup17.1.15
7.71
i
HelsingørHelsingør31.1.15
7.60
i
PB Malmö/M, SWEMalmö/M, SWE25.2.15
7.64
i
SB Malmö/M, SWEMalmö/M, SWE25.2.15
7.73
i
HelsingørHelsingør28.2.15
8.11
i
SkiveSkive7.3.15
100 m  [6]
11.83
w
TårnbyTårnby2.5.15+3.2
12.00
SB BallerupBallerup13.5.15-0.2
11.76
w
KøbenhavnKøbenhavn27.5.15+3.1
12.16
KøbenhavnKøbenhavn5.8.15-0.9
11.87
PB HvidovreHvidovre22.8.15+0.5
12.18
KøbenhavnKøbenhavn29.8.15+0.4
200 m  [6]
24.51
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
24.72
i
SkiveSkive7.3.15
24.77
SB TårnbyTårnby2.5.150.0
24.59
SB KøbenhavnKøbenhavn5.8.15-3.5
24.63
KøbenhavnKøbenhavn29.8.150.0
23.84
PB GreveGreve26.9.15+1.9
300 m  [1]
38.72
PB BallerupBallerup13.5.15
400 m  [4]
53.40
PB HelsingørHelsingør9.5.15
53.90
BallerupBallerup20.6.15
53.21
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE3.7.15
53.29
KøbenhavnKøbenhavn29.8.15
800 m  [1]
2:08.97
PB GreveGreve26.9.15
110 m hæk 91.4 cm  [4]
16.12
PB TårnbyTårnby2.5.15+1.8
17.71
HelsingørHelsingør9.5.15-2.8
17.18
HvidovreHvidovre22.8.15-3.6
17.01
KøbenhavnKøbenhavn29.8.15-0.6
Stangspring  [6]
2.90
i
PB HelsingørHelsingør4.1.15
3.10
i
PB BallerupBallerup17.1.15
2.95
i
HelsingørHelsingør31.1.15
2.84
i
HelsingørHelsingør28.2.15
3.10
i
=PB SkiveSkive7.3.15
3.00
PB KøbenhavnKøbenhavn31.5.15
Længdespring  [1]
5.27
i
=PB BallerupBallerup17.1.15
Spydkast 700 gram  [1]
40.25
PB GreveGreve26.9.15

2014

60 m  [8]
8.20
i
PB KøbenhavnKøbenhavn15.12.13
8.09
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
8.51
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.14
8.04
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.14
7.95
i
PB HelsingørHelsingør22.2.14
8.11
i
SkiveSkive1.3.14
7.75
i
PB KøbenhavnKøbenhavn18.9.14
7.77
i
KøbenhavnKøbenhavn18.9.14
80 m  [2]
10.15
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6.14-1.2
10.19
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6.14-0.4
100 m  [14]
12.45
PB KøbenhavnKøbenhavn8.5.14+0.5
12.77
HelsingørHelsingør24.5.14-2.1
12.37
PB HelsingørHelsingør24.5.14+0.6
12.34
PB LyngbyLyngby1.6.14+0.8
12.60
HvidovreHvidovre14.6.14-1.7
12.70
HvidovreHvidovre14.6.14-2.3
12.29
PB BallerupBallerup21.6.14+1.2
12.24
PB BallerupBallerup21.6.14+0.3
12.41
KøbenhavnKøbenhavn12.8.14+0.2
11.98
PB KøbenhavnKøbenhavn16.8.14+2.0
12.10
w
KøbenhavnKøbenhavn16.8.14+3.6
12.28
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14+0.1
12.35
GreveGreve27.9.14+0.3
12.28
GreveGreve27.9.14-0.5
200 m  [8]
26.03
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
26.07
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.14
26.17
i
SkiveSkive1.3.14
25.01
w
TårnbyTårnby3.5.14+2.2
25.32
PB HelsingørHelsingør24.5.140.0
25.01
PB BallerupBallerup21.6.14-0.5
25.43
KøbenhavnKøbenhavn30.8.140.0
24.50
PB GreveGreve27.9.14+1.6
300 m  [3]
39.44
PB BallerupBallerup21.6.14
39.72
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6.14
39.99
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
1000 m  [1]
3:17.20
i
PB AarhusAarhus8.3.14
200 m hæk  [2]
28.78
PB KøbenhavnKøbenhavn8.5.140.0
29.09
KøbenhavnKøbenhavn12.8.14+0.9
300 m hæk 76.2 cm  [4]
42.98
PB HvidovreHvidovre14.6.14
42.07
PB BallerupBallerup21.6.14
45.15
KøbenhavnKøbenhavn16.8.14
42.89
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
100 m hæk 84.0 cm  [8]
15.39
PB TårnbyTårnby3.5.14+1.2
15.30
PB HelsingørHelsingør24.5.14+0.1
14.31
PB KøbenhavnKøbenhavn16.8.14+0.8
15.28
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-1.3
15.62
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-2.1
14.81
AalborgAalborg13.9.14+0.9
14.60
BagsværdBagsværd21.9.140.0
14.39
GreveGreve27.9.14+1.6
Højdespring  [12]
1.55
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
1.45
i
HelsingørHelsingør22.2.14
1.50
i
SkiveSkive1.3.14
1.50
i
AarhusAarhus8.3.14
1.50
PB TårnbyTårnby3.5.14
1.57
PB HelsingørHelsingør24.5.14
1.55
Maribo Maribo 9.6.14
1.50
HvidovreHvidovre14.6.14
1.55
BallerupBallerup21.6.14
1.49
KøbenhavnKøbenhavn16.8.14
1.55
TårnbyTårnby9.9.14
1.50
KøbenhavnKøbenhavn16.9.14
Stangspring  [4]
2.50
i
PB AarhusAarhus8.3.14
2.50
PB Maribo Maribo 9.6.14
2.40
AalborgAalborg13.9.14
2.90
PB BagsværdBagsværd21.9.14
Længdespring  [10]
5.27
i
PB KøbenhavnKøbenhavn15.12.13
4.87
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
5.05
i
HelsingørHelsingør1.2.14
4.88
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.14
4.91
i
SkiveSkive1.3.14
5.45
w
TårnbyTårnby3.5.14+2.4
5.42
PB HelsingørHelsingør24.5.14-0.7
5.12
LyngbyLyngby1.6.14+1.3
4.92
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6.14+0.3
5.12
TårnbyTårnby9.9.14+0.6
Kuglestød 4.0 kg  [2]
9.55
i
PB AarhusAarhus8.3.14
10.32
PB KøbenhavnKøbenhavn16.9.14
Spydkast 600 gram  [6]
37.50
PB TårnbyTårnby3.5.14
37.98
PB HelsingørHelsingør24.5.14
35.90
LyngbyLyngby1.6.14
34.76
HvidovreHvidovre14.6.14
35.96
Göteborg, SWEGöteborg, SWE27.6.14
38.77
PB GreveGreve27.9.14
Femkamp U16  [1]
2.174
i
PB AarhusAarhus8.3.14

2013

50 m  [2]
7.23
i
SB HvidovreHvidovre2.12.12
7.18
i
PB HvidovreHvidovre2.12.12
60 m  [5]
8.45
i
PB KøbenhavnKøbenhavn16.12.12
8.60
i
BallerupBallerup12.1.13
8.54
i
BallerupBallerup12.1.13
8.62
i
KøbenhavnKøbenhavn19.1.13
8.67
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
100 m  [8]
13.58
PB TårnbyTårnby4.5.13-2.4
13.61
HelsingørHelsingør18.5.13-1.6
14.00
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.130.0
13.41
PB HvidovreHvidovre17.8.13+1.3
13.58
=PB HvidovreHvidovre17.8.13+0.1
13.56
KøbenhavnKøbenhavn24.8.13-0.2
13.12
PB GreveGreve28.9.130.0
13.17
PB GreveGreve28.9.13-0.5
200 m  [6]
28.66
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
28.47
SB BallerupBallerup22.6.13-1.7
27.28
PB HerningHerning10.8.13+1.5
27.71
HvidovreHvidovre17.8.13+0.6
26.97
PB AarhusAarhus31.8.13-0.5
27.41
Varberg, SWEVarberg, SWE21.9.13+1.2
300 m  [3]
43.18
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13
42.60
PB AarhusAarhus31.8.13
42.49
PB KøbenhavnKøbenhavn14.9.13
800 m  [2]
2:33.83
PB HerningHerning10.8.13
2:34.88
Varberg, SWEVarberg, SWE21.9.13
100 m hæk 84.0 cm  [6]
17.64
PB HerningHerning10.8.13-1.6
17.01
PB AarhusAarhus31.8.13+0.6
17.07
PB AarhusAarhus31.8.13-1.0
17.03
KøbenhavnKøbenhavn14.9.13-1.5
16.63
PB Varberg, SWEVarberg, SWE21.9.13+1.0
16.16
PB GreveGreve28.9.13+1.2
Højdespring  [5]
1.40
PB BallerupBallerup22.6.13
1.44
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13
1.46
PB HerningHerning10.8.13
1.46
=PB KøbenhavnKøbenhavn24.8.13
1.42
Varberg, SWEVarberg, SWE21.9.13
Stangspring  [2]
1.80
PB HerningHerning10.8.13
2.30
PB Varberg, SWEVarberg, SWE21.9.13
Længdespring  [9]
4.74
i
PB BallerupBallerup12.1.13
4.83
PB TårnbyTårnby4.5.13+0.2
4.91
PB HelsingørHelsingør18.5.13+1.8
4.81
BallerupBallerup22.6.13+1.1
4.92
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6.13+2.4
4.89
HerningHerning10.8.13+0.7
4.65
KøbenhavnKøbenhavn24.8.13+0.2
4.64
Varberg, SWEVarberg, SWE21.9.13-0.6
5.02
PB GreveGreve28.9.13+0.1
Trespring  [1]
9.85
PB GreveGreve28.9.13+1.3
Kuglestød 4.0 kg  [2]
7.13
PB HerningHerning10.8.13
7.82
PB Varberg, SWEVarberg, SWE21.9.13
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.32
i
PB HvidovreHvidovre2.12.12
Diskoskast 1.0 kg  [2]
19.65
PB HerningHerning10.8.13
23.15
PB Varberg, SWEVarberg, SWE21.9.13
Spydkast 600 gram  [9]
25.93
PB TårnbyTårnby4.5.13
28.41
PB GreveGreve9.5.13
30.37
PB HelsingørHelsingør18.5.13
31.08
PB BallerupBallerup22.6.13
32.51
PB HerningHerning10.8.13
33.08
PB KøbenhavnKøbenhavn24.8.13
29.43
AarhusAarhus31.8.13
32.50
Varberg, SWEVarberg, SWE21.9.13
34.85
PB GreveGreve28.9.13

2012

60 m  [10]
8.66
i
PB HelsingørHelsingør7.1.12
8.56
i
PB HelsingørHelsingør7.1.12
8.51
i
PB KøbenhavnKøbenhavn14.1.12
8.57
i
KøbenhavnKøbenhavn14.1.12
8.51
i
=PB BallerupBallerup21.1.12
8.61
i
BallerupBallerup21.1.12
8.58
i
HelsingørHelsingør25.2.12
8.59
i
HelsingørHelsingør25.2.12
8.59
i
HelsingørHelsingør24.3.12
8.57
i
HelsingørHelsingør24.3.12
80 m  [10]
11.39
SB GlostrupGlostrup28.4.12+0.9
11.23
PB GlostrupGlostrup28.4.12-0.7
10.95
w
TårnbyTårnby5.5.12+2.5
10.84
w
TårnbyTårnby5.5.12+3.9
11.19
LyngbyLyngby16.6.12-2.0
11.07
PB LyngbyLyngby16.6.12+2.0
11.20
KøbenhavnKøbenhavn18.8.120.0
10.8h
NæstvedNæstved13.9.12-0.2
10.79
PB GreveGreve29.9.12+1.8
10.97
GreveGreve29.9.12+0.2
100 m  [1]
13.70
PB HelsingørHelsingør2.6.12-0.3
200 m  [5]
Uregelmæssighed: Oversized track
28.48 OT
i
BallerupBallerup21.1.12
28.85
w
GlostrupGlostrup28.4.12+2.3
28.30
PB TårnbyTårnby5.5.12+1.5
29.24
LyngbyLyngby16.6.12-2.3
28.35
KøbenhavnKøbenhavn18.8.12+0.9
60 m hæk 76.2 cm  [1]
11.12
PB HelsingørHelsingør25.2.12
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [4]
14.67
PB TårnbyTårnby5.5.12+0.5
14.82
LyngbyLyngby16.6.12-0.6
15.07
KøbenhavnKøbenhavn18.8.12-2.1
14.51
PB BagsværdBagsværd16.9.12-1.8
Længdespring  [1]
4.66
PB HelsingørHelsingør2.6.12+1.6
Kuglestød 3.0 kg  [1]
6.99
PB TårnbyTårnby26.4.12
Spydkast 400 gram  [3]
27.64
PB TårnbyTårnby5.5.12
29.54
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.12
29.88
PB NæstvedNæstved13.9.12

2011

60 m  [5]
9.27
i
KøbenhavnKøbenhavn8.1.11
9.26
i
PB KøbenhavnKøbenhavn8.1.11
9.01
i
PB HelsingørHelsingør15.1.11
8.99
i
PB HelsingørHelsingør26.2.11
8.76
i
PB HelsingørHelsingør26.3.11
80 m  [11]
11.60
PB GlostrupGlostrup30.4.11+1.1
11.71
TårnbyTårnby7.5.11-1.5
11.96
BallerupBallerup18.6.11-2.3
11.85
w
FrederiksbergFrederiksberg25.6.11+2.9
11.78
w
FrederiksbergFrederiksberg25.6.11+4.3
11.47
PB SundbySundby18.8.11+0.1
11.48
KøbenhavnKøbenhavn20.8.11+1.4
11.65
w
KøbenhavnKøbenhavn20.8.11+2.3
11.37
PB HillerødHillerød18.9.11-1.9
11.77
GreveGreve24.9.11-0.6
11.59
GreveGreve24.9.11-0.3
100 m  [2]
14.4h
NæstvedNæstved21.5.11-2.2
14.51
PB HelsingørHelsingør13.8.11-1.9
200 m  [4]
30.89
PB GlostrupGlostrup30.4.11-3.3
29.96
PB TårnbyTårnby7.5.11-1.8
31.08
BallerupBallerup18.6.11-3.8
30.54
GreveGreve24.9.110.0
600 m  [1]
1:52.56
PB FrederiksbergFrederiksberg25.6.11
800 m  [1]
2:39.5h
PB TårnbyTårnby25.8.11
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [7]
15.7h
TårnbyTårnby28.4.11-2.4
15.38
PB TårnbyTårnby7.5.11-1.6
15.63
TårnbyTårnby7.5.11-1.6
15.78
BallerupBallerup18.6.11-2.6
15.91
BallerupBallerup18.6.11-2.1
15.43
FrederiksbergFrederiksberg25.6.11+1.5
15.95
w
KøbenhavnKøbenhavn20.8.11+2.3
Højdespring  [8]
1.25
PB GlostrupGlostrup30.4.11
1.20
TårnbyTårnby7.5.11
1.25
=PB BallerupBallerup18.6.11
1.25
=PB FrederiksbergFrederiksberg25.6.11
1.30
PB SundbySundby18.8.11
1.30
=PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.11
1.20
TårnbyTårnby25.8.11
1.20
GreveGreve24.9.11
Kuglestød 3.0 kg  [2]
6.68
i
PB KøbenhavnKøbenhavn8.1.11
5.71
PB TårnbyTårnby28.4.11
Spydkast 400 gram  [5]
20.86
PB TårnbyTårnby7.5.11
20.96
PB BallerupBallerup18.6.11
22.57
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.11
23.62
PB TårnbyTårnby25.8.11
27.16
PB GreveGreve24.9.11
Boldkast 250 gram  [1]
42.62
PB GlostrupGlostrup30.4.11

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
6.21
Aarhus30.12.2035 
60 m
Inde
6.81
Malmö/A, SWE11.2.2320 
100 m
Ude
10.54
Hvidovre11.6.22+1.624 
200 m
Ude
21.23
Chorzów, POL22.6.23-0.819 
Inde
21.73
Odense17.2.2419 
400 m
Ude
47.64
Aarhus9.9.2317 
Inde
50.52
Skive23.2.1946 
800 m
Ude
2:08.97
Greve26.9.15
1000 m
Inde
3:17.20
Aarhus8.3.14
110 m hæk
Ude
15.68
København18.8.19-0.4
400 m hæk
Ude
54.60
Odense7.9.1950 
Højdespring
Ude
1.57
Helsingør24.5.14
Inde
1.55
Malmö/A, SWE25.1.14
Stangspring
Ude
3.00
København31.5.15
Inde
3.10
Ballerup17.1.15
Længdespring
Ude
5.85
København31.8.19+0.7
Inde
5.27
København15.12.13
Trespring
Ude
9.85
Greve28.9.13+1.3
Spydkast 800 gram
Ude
43.49
Aalborg13.9.20
4 x 100 m stafet
Ude
40.16
Aarhus9.9.23

80 m
Ude
10.15
Göteborg/U, SWE27.6.14-1.2
150 m
Ude
15.82
København21.5.23-1.0
300 m
Ude
33.56
Holbæk30.8.22
600 m
Ude
1:52.56
Frederiksberg25.6.11
60 m hæk 76.2 cm
Ude
11.12
Helsingør25.2.12
110 m hæk 91.4 cm
Ude
15.31
Göteborg, SWE1.7.16-0.9
200 m hæk
Ude
26.48
Greve7.8.16-0.5
300 m hæk 76.2 cm
Ude
42.07
Ballerup21.6.14
100 m hæk 84.0 cm
Ude
14.31
København16.8.14+0.8
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
14.51
Bagsværd16.9.12-1.8
Kuglestød 4.0 kg
Ude
10.32
København16.9.14
Inde
9.55
Aarhus8.3.14
Kuglestød 3.0 kg
Ude
6.99
Tårnby26.4.12
Inde
7.32
Hvidovre2.12.12
Diskoskast 1.0 kg
Ude
23.15
Varberg, SWE21.9.13
Spydkast 400 gram
Ude
29.88
Næstved13.9.12
Spydkast 600 gram
Ude
38.77
Greve27.9.14
Spydkast 700 gram
Ude
40.25
Greve26.9.15
Boldkast 250 gram
Ude
42.62
Glostrup30.4.11
Femkamp U16
Inde
2.174
Aarhus8.3.14

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 501
Per disciplin:
50 m:4
60 m:72
80 m:23
100 m:83
150 m:8
200 m:79
300 m:12
400 m:31
600 m:1
800 m:4
1000 m:1
60 m hæk 76.2 cm:1
110 m hæk 91.4 cm:9
110 m hæk:2
200 m hæk:3
300 m hæk 76.2 cm:4
100 m hæk 84.0 cm:14
400 m hæk:24
:11
Højdespring:25
Stangspring:12
Længdespring:22
Trespring:1
Kuglestød 4.0 kg:4
Kuglestød 3.0 kg:4
Diskoskast 1.0 kg:2
Spydkast 400 gram:8
Spydkast 600 gram:15
Spydkast 700 gram:1
Spydkast 800 gram:1
Boldkast 250 gram:1
Femkamp U16:1
4 x 100 m stafet:8
4 x 200 m stafet:3
4 x 400 m stafet:7

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DMU 2019
11.10
DM 2021
3
h3
10.79
DM 2022 7
10.78 1
h2
10.68
DM 2023 7
10.62 3
h3
10.60
200 m
DMU 2019
22.34
DM 2021 4
21.95 3
h1
22.03
DM 2022
2
h3
21.65
DM 2023 2
21.35 1
h2
21.65
400 m
DM 2019 6
49.85
DM 2020 4
49.09
400 m hæk
DM 2019 2
54.62
DMU 2019
56.05
DM 2020 2
58.65
4 x 100 m stafet
DM 2021 2
40.31
4 x 400 m stafet
DM 2020 1
3:16.03
DM 2021 1
3:17.32
Inde
60 m
DMi 2021
4
h2
7.06
DMi 2022
3
h3
6.97
DMi 2023 3
6.86 2
h3
6.85
DMi 2024 7
6.87 3
h1
6.91
200 m
DMi 2019 1
B
22.77 1
h2
22.76
DMi 2021 4
C
22.29
DMi 2024 1
21.73 1
h2
21.79
400 m
DMi 2019 1
B
50.91
4 x 200 m stafet
DMi 2023 1
1:29.18

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020 5
22
11.06
DMU 2021 5
22
10.84 2
22
h2
10.78
200 m
DMU 2021 2
22
21.97
400 m
DMU 2020 2
22
51.40
Spydkast 800 gram
DMU 2020 3
22
43.49
Inde
60 m
iDMU 2019 4
22
7.11 2
22
h2
7.13
200 m
iDMU 2019 2
22
r2
22.64
400 m
iDMU 2019 3
22
r2
50.52
iDMU 2020 1
22
50.73
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
22
1:32.34

Internationale stævner

Ude
200 m
EM-Hold Div 2 2023 4
B
21.23
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 2 2023
DNF