Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Kasper Andersson

Født: 15 april 1997

Klub: Greve Atletik

  •  1 DM‐bronze
  •  1 IDM‐sølv
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

60 m  [6]
7.22
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1.22
7.10
i
PB Bærum, NORBærum, NOR29.1.22
7.13
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE5.2.22
7.03
i
PB DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
7.16
i
AarhusAarhus2.3.22
7.10
i
AarhusAarhus2.3.22
100 m  [17]
10.88
SB Nerja, ESPNerja, ESP26.5.220.0
10.79
SB Nerja, ESPNerja, ESP26.5.22+0.3
10.69
w
HvidovreHvidovre28.5.22+2.2
10.80
Salamanca, ESPSalamanca, ESP4.6.22+1.8
10.66
PB Salamanca, ESPSalamanca, ESP4.6.22+0.6
10.68
w
Mannheim, GERMannheim, GER6.6.22+2.2
10.70
w
Mannheim, GERMannheim, GER6.6.22+2.9
10.75
HvidovreHvidovre11.6.22-0.3
10.59
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.6
10.78
CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22-0.5
10.70
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22+0.3
10.76
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22-0.1
10.91
RésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUIRésisprint, La Chaux-de-Fonds, SUI3.7.22-2.1
10.70
Bulle, SUIBulle, SUI9.7.22+1.9
10.74A
Sestriere, ITASestriere, ITA31.7.22+1.0
10.92
KøbenhavnKøbenhavn13.8.22+0.7
11.00
La Chaux-de-Fonds, SUILa Chaux-de-Fonds, SUI17.8.22+0.5
200 m  [14]
22.17
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE21.1.22
21.84
i
PB Bærum, NORBærum, NOR29.1.22
21.64
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE5.2.22
21.89
i
v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE13.2.22
22.08
i
DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
22.02
i
DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
21.55
PB HvidovreHvidovre28.5.22+1.1
21.55
=PB Mannheim, GERMannheim, GER6.6.22+0.6
21.51
PB HvidovreHvidovre12.6.22+2.0
22.04
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22-0.1
DNS
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22
21.32
PB RésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUIRésisprint, La Chaux-de-Fonds, SUI3.7.22+1.7
21.61
w
Bulle, SUIBulle, SUI9.7.22+2.5
21.50A
w
Sestriere, ITASestriere, ITA31.7.22+2.4
Længdespring  [1]
6.82
SB La Chaux-de-Fonds, SUILa Chaux-de-Fonds, SUI17.8.22+0.4
 
6.82 SB
 +0.4
6.71
 +1.0
6.78
 +0.5
6.71
 -0.7
6.57
 +0.1
4 x 200 m stafet  [1]
1:31.09
i
SB DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
 Greve Atletik
Peter Andersson, Kasper Andersson
Tobias Andersson, Frederik Andersson

2021

60 m  [5]
7.16
i
PB RandersRanders16.1.21
7.12
i
PB RandersRanders16.1.21
7.26
i
OdenseOdense23.1.21
7.21
i
KøbenhavnKøbenhavn13.2.21
7.23
i
DMiRandersDMi, Randers20.2.21
100 m  [12]
11.06
SB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21+1.4
10.74
w
KøbenhavnKøbenhavn29.5.21+2.8
10.84
w
GreveGreve30.5.21+2.6
10.89
SB Skara, SWESkara, SWE6.6.21+1.2
11.09
Skara, SWESkara, SWE6.6.21-1.1
10.82
w
KøbenhavnKøbenhavn8.6.21+2.4
10.87
SB KøbenhavnKøbenhavn8.6.21+0.2
10.75
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.3
10.72
PB HvidovreHvidovre12.6.21+1.1
11.16
Skara, SWESkara, SWE19.6.21+2.0
10.98
DMOdenseDM, Odense26.6.21+1.1
11.61
RésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUIRésisprint, La Chaux-de-Fonds, SUI14.8.21-1.9
200 m  [11]
22.34
i
SB RandersRanders16.1.21
DNF
i
OdenseOdense23.1.21
22.31
i
SB DMiRandersDMi, Randers20.2.21
21.73
PB GreveGreve30.5.21+1.3
21.67
PB HvidovreHvidovre13.6.21+1.7
21.76
Skara, SWESkara, SWE19.6.21+1.0
21.84
DMOdenseDM, Odense27.6.21+0.7
21.69
DMOdenseDM, Odense27.6.21+1.6
21.95
Sollentuna, SWESollentuna, SWE8.8.21+1.0
21.52
w
RésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUIRésisprint, La Chaux-de-Fonds, SUI14.8.21+2.6
22.10
FrederiksbergFrederiksberg24.8.21-0.4
400 m  [1]
49.91
PB Oslo, NOROslo, NOR25.8.21
4 x 100 m stafet  [1]
42.18
SB AarhusAarhus5.9.21
 Greve Atletik
Frankly Dadey, Peter Andersson
Frederik Andersson, Kasper Andersson
4 x 400 m stafet  [1]
3:18.46
PB AarhusAarhus5.9.21
 Greve Atletik
Frederik Andersson, Kasper Andersson
Tobias Andersson, Mathias Astrup

2020

60 m  [1]
7.28
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.20
100 m  [13]
11.03
SB KøbenhavnKøbenhavn14.6.20+1.7
11.25
HvidovreHvidovre20.6.20+0.9
11.0h
KøbenhavnKøbenhavn28.6.20+2.0
11.26
GreveGreve5.7.20+0.3
10.88
w
TårnbyTårnby11.7.20+3.6
11.26
TårnbyTårnby11.7.20+0.5
11.01
SB GreveGreve12.7.20+1.2
11.09
HvidovreHvidovre23.7.20+1.9
11.02
HvidovreHvidovre1.8.20+1.2
11.29
Skara, SWESkara, SWE15.8.20-0.1
11.10
Oslo, NOROslo, NOR25.8.20+1.0
11.67
Oslo, NOROslo, NOR25.8.20+0.9
11.37
DMKøbenhavnDM, København29.8.200.0
200 m  [13]
22.36
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
22.33
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.20
22.38
i
v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
22.59
i
DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
22.25
i
PB DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
22.14
SB GreveGreve5.7.20+0.7
21.93
w
GreveGreve12.7.20+4.1
22.17
HvidovreHvidovre2.8.20+1.2
22.97
Sollentuna, SWESollentuna, SWE10.8.20-0.7
22.09
SB Skara, SWESkara, SWE15.8.20-0.1
22.71
DMKøbenhavnDM, København16.8.20-1.1
22.33
TårnbyTårnby27.8.20+0.2
22.38
KøbenhavnKøbenhavn15.9.20+0.2
300 m  [1]
35.57
PB HvidovreHvidovre23.7.20
400 m  [2]
50.63
PB DMKøbenhavnDM, København29.8.20
50.77
KøbenhavnKøbenhavn15.9.20
Højdespring  [1]
NH
DMKøbenhavnDM, København29.8.20
Længdespring  [3]
7.01
PB DMKøbenhavnDM, København29.8.20+0.2
 
X
 0.0
5.70 SB
 -0.1
7.01 PB
 +0.2
6.63
KøbenhavnKøbenhavn4.9.20-0.1
 
6.63
 -0.1
X
 0.0
6.36
 +0.6
6.19
 +1.1
6.43
 -0.1
4.48
 -0.1
6.64
KøbenhavnKøbenhavn15.9.20+1.1
 
6.47
 +1.7
6.64
 +1.1
Kuglestød 7.26 kg  [1]
7.97
PB DMKøbenhavnDM, København29.8.20
 
7.97 PB
Tikamp  [1]
DNF
DMKøbenhavnDM, København30.8.20
11.37/0.0   7.01/+0.2   7.97   Nm   50.63
            
4 x 100 m stafet  [1]
41.63
PB AarhusAarhus6.9.20
 Greve Atletik
Frankly Dadey, Peter Andersson
Frederik Andersson, Kasper Andersson
4 x 200 m stafet  [1]
1:29.69
i
PB DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
 Greve Atletik
Peter Andersson, Tobias Andersson
Frederik Andersson, Kasper Andersson
4 x 400 m stafet  [1]
3:28.21
PB AarhusAarhus6.9.20
 Greve Atletik
Peter Andersson, Kasper Andersson
Tobias Andersson, Frederik Andersson

2019

100 m  [10]
17.03
SB KøbenhavnKøbenhavn28.5.19+0.3
11.22
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19+1.2
10.89
w
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE7.7.19+3.3
10.95
SB KøbenhavnKøbenhavn20.7.19+1.7
11.00
w
KøbenhavnKøbenhavn10.8.19+2.5
11.13
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19-0.6
10.99
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19-0.4
11.00
DMUGreveDMU, Greve24.8.19-0.4
11.11
DMUGreveDMU, Greve24.8.19-1.8
10.84
PB KøbenhavnKøbenhavn31.8.19+0.5
150 m  [1]
16.55
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.19+0.4
200 m  [6]
22.53
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.19
22.60
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
22.11
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19+0.9
22.39
KøbenhavnKøbenhavn10.8.19+0.1
22.12
DMUGreveDMU, Greve25.8.19-1.4
21.83
PB GreveGreve1.9.19+1.7
4 x 100 m stafet  [1]
41.71
DUR-22 PB HolteHolte8.9.19
 Greve Atletik

2018

100 m  [7]
11.07
SB GreveGreve30.5.18+0.6
11.37
FrederiksbergFrederiksberg2.6.18+1.3
11.48
FrederiksbergFrederiksberg2.6.18-0.4
11.36
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18+1.0
10.98
w
HvidovreHvidovre10.8.18+4.3
11.35
GreveGreve29.9.18-1.0
11.15
GreveGreve29.9.18+0.3
200 m  [3]
22.69
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.18+3.5
22.22
w
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE7.7.18+2.2
22.39
SB KøbenhavnKøbenhavn2.8.18+0.3

2017

60 m  [4]
7.32
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
7.26
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
7.28
i
SkiveSkive19.2.17
7.26
i
=PB SkiveSkive19.2.17
100 m  [7]
11.10
PB GreveGreve17.5.17+1.9
11.06
w
KøbenhavnKøbenhavn31.5.17+2.2
11.53
FrederiksbergFrederiksberg3.6.17-0.6
10.91
PB HvidovreHvidovre10.6.17+1.9
11.23
HvidovreHvidovre10.6.17+1.0
11.22
KøbenhavnKøbenhavn20.6.17-1.0
10.88
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.17+3.3
200 m  [7]
22.76
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
22.94
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
22.82
i
SkiveSkive26.2.17
22.15
PB KøbenhavnKøbenhavn31.5.17+1.6
21.71
w
HvidovreHvidovre11.6.17+2.4
23.06
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE29.6.17+1.0
21.78
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7.17+3.1
Længdespring  [2]
5.98
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
6.14
SB HvidovreHvidovre10.6.17+1.8
4 x 200 m stafet  [1]
1:30.19
i
DUR-20 PB SkiveSkive19.2.17
 Greve Atletik
Oliver Chabert, Frankly Dadey
Peter Andersson, Kasper Andersson

2016

60 m  [1]
7.51
i
PB SkiveSkive5.3.16
100 m  [8]
11.36
PB TårnbyTårnby7.5.16+1.7
11.35
PB TårnbyTårnby7.5.160.0
11.56
TårnbyTårnby29.5.160.0
11.57
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.16-0.1
11.31
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16+1.5
11.53
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16-1.6
11.14
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9.16+0.8
11.00
w
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16+2.2
200 m  [7]
23.08
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
23.59
i
SkiveSkive27.2.16
23.34
i
SkiveSkive5.3.16
22.84
SB BagsværdBagsværd22.5.16-1.5
23.06
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.16+1.5
22.87
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.16+0.6
22.85
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16-1.2
400 m  [1]
51.96
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16
Længdespring  [6]
6.44
PB TårnbyTårnby29.5.16+0.1
6.19
GreveGreve7.8.16+2.0
6.57
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16+0.8
6.78
w
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16+3.3
6.78
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9.16+1.0
6.25
GreveGreve1.10.16-0.1

2015

100 m  [6]
11.76
PB HvidovreHvidovre13.6.150.0
11.39
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.15+1.0
11.48
w
KøbenhavnKøbenhavn29.8.15+2.4
11.74
SkiveSkive12.9.15-0.9
11.20
w
GreveGreve26.9.15+2.5
11.43
TårnbyTårnby2.10.150.0
200 m  [6]
24.17
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE7.2.15
23.34
w
FrederiksbergFrederiksberg6.6.15+3.7
22.83
PB HvidovreHvidovre13.6.15+1.8
23.20
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE3.7.15+0.9
23.66
HvidovreHvidovre22.8.15-3.4
22.93
GreveGreve26.9.15+1.1
300 m  [2]
37.02
PB TårnbyTårnby2.5.15
36.75
PB TårnbyTårnby2.10.15
400 m  [8]
52.69
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE7.2.15
52.60
i
PB SkiveSkive7.3.15
52.39
PB KøbenhavnKøbenhavn31.5.15
51.84
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.15
51.63
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE3.7.15
51.23
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7.15
51.05
PB HvidovreHvidovre22.8.15
51.03
PB SkiveSkive12.9.15
Længdespring  [1]
6.37
PB GreveGreve26.9.15+1.7
4 x 200 m stafet  [1]
1:35.79
i
DUR-18 PB SkiveSkive8.3.15
 Greve Atletik
Asger Østerby, Sebastian Romer
Kenneth Pedersen, Kasper Andersson

2014

60 m  [4]
8.15
i
PB BallerupBallerup27.12.13
8.02
i
PB BallerupBallerup27.12.13
8.01
i
PB AarhusAarhus29.12.13
7.85
i
PB AarhusAarhus29.12.13
100 m  [2]
12.02
PB BallerupBallerup1.6.14+1.9
12.67
HvidovreHvidovre14.6.14-1.8
200 m  [6]
24.84
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
24.67
i
PB SkiveSkive1.3.14
23.89
PB HvidovreHvidovre14.6.14+1.1
24.09
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6.14+2.8
23.91
KøbenhavnKøbenhavn16.8.14+1.8
24.59
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-2.4
300 m  [2]
38.83
PB TårnbyTårnby3.5.14
37.99
PB KøbenhavnKøbenhavn12.8.14
400 m  [6]
54.94
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
54.13
PB FrederiksbergFrederiksberg17.5.14
53.36
PB BallerupBallerup1.6.14
52.69
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE27.6.14
52.93
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE4.7.14
53.83
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
Kuglestød 5.0 kg  [2]
9.91
PB GreveGreve27.9.14
9.67
GreveGreve4.10.14

2013

60 m  [2]
8.58
i
PB BallerupBallerup12.1.13
8.72
i
HelsingørHelsingør23.2.13
100 m  [2]
12.69
w
GreveGreve14.8.13+2.1
12.84
PB GreveGreve8.10.13-0.5
200 m  [7]
26.56
PB TårnbyTårnby4.5.13+1.0
26.15
PB BallerupBallerup22.6.13-2.3
25.95
PB GreveGreve7.8.130.0
28.62
w
GreveGreve14.8.13+2.7
25.74
PB KøbenhavnKøbenhavn24.8.13-1.2
24.89
PB AarhusAarhus31.8.13+0.7
25.15
GreveGreve28.9.13-1.6
400 m  [2]
57.95
PB GlostrupGlostrup27.4.13
54.99
PB AarhusAarhus31.8.13

2012

1500 m  [1]
4:56.72
PB TårnbyTårnby9.9.12
3000 m  [1]
11:23.80
PB AabenraaAabenraa22.9.12

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde7.03   Skive26.2.2250 
100 m
Ude10.59   Hvidovre11.6.22+1.628 
200 m
Ude21.32   La Chaux-de-Fonds, SUI3.7.22+1.721 
Inde21.64   Växjö, SWE5.2.2211 
400 m
Ude49.91   Oslo, NOR25.8.21
Inde52.60   Skive7.3.15
1500 m
Ude4:56.72   Tårnby9.9.12
3000 m
Ude11:23.80   Aabenraa22.9.12
Længdespring
Ude7.01   København29.8.20+0.2
Inde5.98   Malmö/A, SWE29.1.17
Kuglestød 7.26 kg
Ude7.97   København29.8.20
4 x 100 m stafet
Ude41.63   Aarhus6.9.20
4 x 200 m stafet
Inde1:29.69   Odense23.2.20
4 x 400 m stafet
Ude3:18.46   Aarhus5.9.21

150 m
Ude16.55   København18.8.19+0.417 
300 m
Ude35.57   Hvidovre23.7.20
Kuglestød 5.0 kg
Ude9.91   Greve27.9.14

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 242
Per disciplin:
60 m:23
100 m:84
150 m:1
200 m:80
300 m:5
400 m:20
1500 m:1
3000 m:1
Højdespring:1
Længdespring:13
Kuglestød 5.0 kg:2
Kuglestød 7.26 kg:1
Tikamp:1
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:4
4 x 400 m stafet:2

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DMU 2019
11.00
11.11
DM 2021
5
h3
10.98
DM 2022 6
10.76 3
h1
10.70
200 m
DMU 2019
22.12
DM 2020
5
h2
22.71
DM 2021 3
21.69 2
h1
21.84
DM 2022
2
h2
22.04
Tikamp
DM 2020
4 x 100 m stafet
DM 2020 3
41.63
4 x 400 m stafet
DM 2020 1
B
3:28.21
Inde
60 m
DMi 2021
7
h2
7.23
DMi 2022
4
h3
7.03
200 m
DMi 2020 1
B
22.25 1
h2
22.59
DMi 2021 5
22.31
DMi 2022 3
22.02 1
h5
22.08
4 x 200 m stafet
DMi 2020 2
1:29.69
DMi 2022 3
1:31.09