Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Rasmus Thornbjerg Klausen

Født: 1 april 2000

Klub: Sparta Atletik & Løb

Tidligere klubber:
Atletikforeningen Fremad Holbæk ‐

  •  1 IDM‐sølv
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [7]
6.73
i
PB AarhusAarhus23.1.24
6.77
i
AarhusAarhus23.1.24
6.80
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
6.74
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
6.84
i
v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR11.2.24
6.79
i
DMiOdenseDMi, Odense16.2.24
6.73
i
=PB DMiOdenseDMi, Odense16.2.24
4 x 200 m stafet  [1]
1:27.29
i
SB OdenseOdense17.2.24
 Sparta Atletik og Løb
Sophus Emil Ramsgaard Jensen, Rasmus Thornbjerg Klausen
Emil Frænde, Tobias Gorgone Larsen

2023

60 m  [2]
6.86
i
SB Sätra, SWESätra, SWE29.1.23
6.87
i
Sätra, SWESätra, SWE29.1.23
100 m  [4]
10.56
=PB NordicCKøbenhavnNordicC, København27.5.23+0.1
10.45
w
NordicCKøbenhavnNordicC, København27.5.23+2.4
10.63
Regensburg, GERRegensburg, GER3.6.23+0.2
10.65
KøbenhavnKøbenhavn7.6.23-1.1

2022

60 m  [7]
6.87
i
PB KøbenhavnKøbenhavn30.1.22
6.82
i
PB KøbenhavnKøbenhavn30.1.22
6.84
i
OdenseOdense5.2.22
6.82
i
=PB OdenseOdense5.2.22
6.85
i
v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE13.2.22
6.84
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
6.82
i
=PB DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
100 m  [19]
10.67
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+1.4
10.68
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22-1.4
10.65
w
HvidovreHvidovre28.5.22+2.2
10.70
CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22+0.6
10.62
w
CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22+2.1
10.65
SB DMAalborgDM, Aalborg25.6.22-0.1
10.70
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22-0.1
10.64
SB Karlstad, SWEKarlstad, SWE3.7.22+2.0
10.51
w
NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE16.7.22+4.4
10.64
=SB GreveGreve6.8.22+0.3
10.45
w
GreveGreve6.8.22+2.6
10.76
KøbenhavnKøbenhavn13.8.22+0.7
10.66
KøbenhavnKøbenhavn13.8.22+1.2
10.61
w
FrederiksbergFrederiksberg23.8.22+2.1
10.68
FrederiksbergFrederiksberg23.8.22-1.1
10.69
HolbækHolbæk30.8.220.0
10.56
PB HolbækHolbæk30.8.22+1.3
10.81
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-1.6
10.72
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-1.4
4 x 100 m stafet  [3]
39.26
SB BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE30.6.22
 Denmark
Simon Hansen, Frederik Schou-Nielsen
Tobias Gorgone Larsen, Rasmus Thornbjerg Klausen
40.25
NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE16.7.22
 Denmark
Rasmus Søsted Andersen, Rasmus Thornbjerg Klausen
Mikkel Johansson, Tobias Andersson
DNF
EMMünchen, GEREM, München, GER19.8.22
 Denmark
Rasmus Thornbjerg Klausen, Frederik Schou-Nielsen
Tobias Gorgone Larsen, Tazana Kamanga-Dyrbak

2021

60 m  [4]
7.11
i
PB KøbenhavnKøbenhavn30.1.21
7.06
i
PB KøbenhavnKøbenhavn30.1.21
7.09
i
KøbenhavnKøbenhavn13.2.21
7.06
i
=PB DMiRandersDMi, Randers20.2.21
100 m  [8]
10.78
SB KøbenhavnKøbenhavn9.5.210.0
10.83
KøbenhavnKøbenhavn15.5.21+1.4
10.76
SB GreveGreve23.5.21+1.3
10.76
=SB GreveGreve23.5.21+0.7
10.85
Skara, SWESkara, SWE6.6.21+0.3
10.83
Skara, SWESkara, SWE6.6.21-1.1
10.75
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.9
10.92
FrederiksbergFrederiksberg24.8.21+0.1
4 x 100 m stafet  [1]
DNF
EM U23Tallinn, ESTEM U23, Tallinn, EST11.7.21
 Denmark
Emil Mader Kjær, Mads Lunø
Tobias Gorgone Larsen, Rasmus Thornbjerg Klausen

2020

100 m  [4]
10.86
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.9
10.94
DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.200.0
10.71
w
GreveGreve26.9.20+2.3
10.63
PB GreveGreve26.9.20+1.9
200 m  [2]
21.73
PB HvidovreHvidovre2.8.20+1.8
22.07
DMUAalborgDMU, Aalborg13.9.20-0.3

2019

100 m  [4]
11.26
SB TårnbyTårnby4.5.19+1.7
11.91
TårnbyTårnby4.5.19+1.1
11.44
BallerupBallerup2.6.19-1.2
11.08
SB HolbækHolbæk3.9.19+1.4
200 m  [2]
22.78
SB BallerupBallerup2.6.190.0
22.45
SB DMUGreveDMU, Greve25.8.19-2.2
300 m  [1]
35.99
PB TårnbyTårnby5.5.19
400 m  [1]
51.96
PB HvidovreHvidovre8.6.19

2018

60 m  [5]
7.15
i
SB BallerupBallerup20.1.18
7.14
i
PB BallerupBallerup20.1.18
7.15
i
SkiveSkive24.2.18
7.20
i
SkiveSkive24.2.18
7.22
i
AarhusAarhus3.3.18
100 m  [4]
11.37
TårnbyTårnby5.5.18-0.8
11.36
SB TårnbyTårnby5.5.18-1.1
11.29
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18-0.1
11.18
SB KøbenhavnKøbenhavn18.8.18+0.4
200 m  [2]
22.85
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
22.98
i
SkiveSkive25.2.18

2017

60 m  [9]
7.49
i
PB BallerupBallerup27.12.16
7.36
i
BallerupBallerup22.1.17
7.34
i
PB BallerupBallerup22.1.17
7.42
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
7.39
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
7.30
i
SkiveSkive25.2.17
7.28
i
PB SkiveSkive25.2.17
7.27
i
AarhusAarhus4.3.17
7.21
i
PB AarhusAarhus4.3.17
100 m  [12]
11.45
PB , ???, ???1.5.17-1.3
11.29
PB TårnbyTårnby16.5.17-0.2
11.16
w
HolbækHolbæk30.5.17+2.2
11.07
w
HvidovreHvidovre10.6.17+2.3
11.05
PB HolbækHolbæk13.6.17+1.9
11.21
KøbenhavnKøbenhavn17.6.17+0.3
11.09
KøbenhavnKøbenhavn17.6.17-1.3
11.21
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17+1.8
11.42
VejenVejen19.8.17+0.7
11.30
HolbækHolbæk29.8.17-0.1
11.06
GreveGreve30.9.17+2.0
11.09
w
GreveGreve30.9.17+2.3
200 m  [9]
23.25
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
23.41
i
SkiveSkive26.2.17
22.58
PB TårnbyTårnby7.5.17-0.8
22.32
PB HolbækHolbæk30.5.17-0.1
22.31
PB HvidovreHvidovre11.6.17+1.4
22.26
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6.17+1.0
22.22
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7.17+3.4
22.24
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.17+4.4
22.37
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.17+4.0

2016

60 m  [2]
7.52
i
PB AarhusAarhus27.2.16
7.54
i
PB AarhusAarhus27.2.16
100 m  [7]
11.50
PB HvidovreHvidovre11.6.16+1.8
11.52
PB HvidovreHvidovre11.6.16+0.3
11.71
HolbækHolbæk14.6.16-1.8
11.56
BallerupBallerup18.6.16-0.5
11.51
BallerupBallerup18.6.16+0.4
11.52
Cles, ITACles, ITA22.7.16
11.64
TårnbyTårnby11.8.16-0.8
200 m  [5]
24.32
i
PB SkiveSkive5.3.16
23.70
SB TårnbyTårnby7.5.16-1.7
23.04
w
FrederiksbergFrederiksberg7.7.16+3.4
23.25
SB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.16+0.1
22.99
PB Cles, ITACles, ITA22.7.16-0.4

2015

50 m  [5]
6.87
i
PB HvidovreHvidovre30.11.14
6.94
i
PB HvidovreHvidovre30.11.14
6.79
i
PB HvidovreHvidovre11.1.15
6.88
i
HvidovreHvidovre11.1.15
6.68
i
PB HvidovreHvidovre14.2.15
60 m  [1]
7.90
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
100 m  [11]
12.47
PB GlostrupGlostrup25.4.150.0
12.50
PB GlostrupGlostrup25.4.15-1.6
11.93
PB BallerupBallerup20.6.15+1.1
11.84
w
BallerupBallerup20.6.15+3.1
11.97
AalborgAalborg15.8.15+0.1
11.98
AalborgAalborg15.8.15-0.6
11.59
PB HvidovreHvidovre22.8.15+1.9
11.72
HvidovreHvidovre22.8.15-1.5
11.65
GreveGreve26.9.15+1.2
11.60
GreveGreve26.9.15+1.0
11.73
HolbækHolbæk2.10.15-0.4
200 m  [7]
25.02
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
24.80
PB TårnbyTårnby2.5.15+0.1
24.20
PB BallerupBallerup20.6.15+0.4
24.58
AalborgAalborg15.8.15+0.7
24.07
PB AalborgAalborg15.8.15-2.3
24.38
HvidovreHvidovre22.8.15-4.0
23.22
PB GreveGreve26.9.15+1.4
300 m  [1]
39.46
PB GlostrupGlostrup25.4.15
400 m  [1]
54.35
PB HolbækHolbæk2.10.15
50 m hæk 84 cm  [1]
8.27
i
PB HvidovreHvidovre30.11.14

2014

100 m  [1]
12.80
PB HolbækHolbæk3.10.14-0.9
200 m  [2]
25.48
PB HolbækHolbæk23.9.14+0.7
25.13
w
GreveGreve27.9.14+2.3
300 m  [1]
40.09
PB BagsværdBagsværd21.9.14
100 m hæk 84.0 cm  [2]
16.69
PB BagsværdBagsværd21.9.140.0
16.60
PB HolbækHolbæk23.9.14+0.3
Højdespring  [1]
1.35
PB HolbækHolbæk3.10.14
Længdespring  [1]
5.17
PB HolbækHolbæk3.10.14+0.2
Trespring  [1]
9.95
PB HolbækHolbæk23.9.14+0.1
Diskoskast 1.0 kg  [1]
19.23
PB HolbækHolbæk23.9.14
Spydkast 600 gram  [1]
29.43
PB HolbækHolbæk3.10.14

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
6.68
Hvidovre14.2.15
60 m
Inde
6.73
Aarhus23.1.24
100 m
Ude
10.56
Holbæk30.8.22+1.329 
200 m
Ude
21.73
Hvidovre2.8.20+1.8
Inde
22.85
Malmö/A, SWE28.1.18
400 m
Ude
51.96
Hvidovre8.6.19
Højdespring
Ude
1.35
Holbæk3.10.14
Længdespring
Ude
5.17
Holbæk3.10.14+0.2
Trespring
Ude
9.95
Holbæk23.9.14+0.1

300 m
Ude
35.99
Tårnby5.5.19
50 m hæk 84 cm
Inde
8.27
Hvidovre30.11.14
100 m hæk 84.0 cm
Ude
16.60
Holbæk23.9.14+0.3
Diskoskast 1.0 kg
Ude
19.23
Holbæk23.9.14
Spydkast 600 gram
Ude
29.43
Holbæk3.10.14

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 163
Per disciplin:
50 m:5
60 m:37
100 m:74
200 m:29
300 m:3
400 m:2
50 m hæk 84 cm:1
100 m hæk 84.0 cm:2
Højdespring:1
Længdespring:1
Trespring:1
Diskoskast 1.0 kg:1
Spydkast 600 gram:1
4 x 100 m stafet:4
4 x 200 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2022 4
10.70 3
h3
10.65
200 m
DMU 2019
22.45
Inde
60 m
DMi 2021
4
h2
7.06
DMi 2022 3
6.82 1
h2
6.84
DMi 2024 2
6.73 1
h1
6.79

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020 3
22
10.94
DMU 2022 2
22
10.72 1
22
h2
10.81
200 m
DMU 2020 4
22
22.07

Internationale stævner

Ude
4 x 100 m stafet
EM 2022
h2
DNF

EM U23 2021
22
h1
DNF