Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Mathias Astrup

Født: 27 oktober 1999

Klub: Greve Atletik

Tidligere klubber:
Sparta Atletik og Løb 13.6.2019‐25.6.2020
Greve Atletik ‐12.6.2019

  •  1 DM‐bronze

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

Ingen resultater i 2022. Seneste resultat er fra 2021.

2021

200 m  [2]
22.57
PB FrederiksbergFrederiksberg24.8.21-0.4
22.08
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.4
300 m  [1]
34.68
PB GreveGreve1.8.21
400 m  [5]
49.00
SB GreveGreve23.5.21
48.74
SB HvidovreHvidovre12.6.21
48.68
=PB DMOdenseDM, Odense26.6.21
48.36
PB Merksem, BELMerksem, BEL21.8.21
50.96
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
4 x 400 m stafet  [2]
3:12.10
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.21
 Denmark
Mathias Astrup, Nicolai Trock Hartling
Iasonas Koniaris, Gustav Lundholm Nielsen
3:18.46
PB AarhusAarhus5.9.21
 Greve Atletik
Frederik Andersson, Kasper Andersson
Tobias Andersson, Mathias Astrup

2020

50 m  [2]
6.44
i
PB KøbenhavnKøbenhavn4.1.20
6.77
i
KøbenhavnKøbenhavn4.1.20
200 m  [1]
23.16
SB GreveGreve25.6.20+1.5
400 m  [2]
51.11
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
51.50
SB GreveGreve5.7.20

2019

200 m  [2]
22.92
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE20.1.19
23.28
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.19
400 m  [4]
50.48
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.19
51.04
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
49.02
SB KøbenhavnKøbenhavn13.6.19
50.63
KøbenhavnKøbenhavn18.6.19

2018

100 m  [1]
11.93
PB GreveGreve30.5.18+0.6
200 m  [2]
22.83
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
23.02
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.18+1.1
300 m  [1]
35.86
PB TårnbyTårnby6.5.18
400 m  [11]
50.30
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
50.74
i
SkiveSkive24.2.18
49.64
PB BallerupBallerup15.5.18
49.67
TårnbyTårnby20.5.18
49.56
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18
50.06
KøbenhavnKøbenhavn12.6.18
49.10
PB KøbenhavnKøbenhavn26.6.18
48.68
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.18
50.03
NMHvidovreNM, Hvidovre11.8.18
49.30
DMOdenseDM, Odense25.8.18
49.87
AalborgAalborg1.9.18
800 m  [2]
2:01.64
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.18
2:03.42
AalborgAalborg2.9.18
4 x 400 m stafet  [1]
3:19.81
SB NMHvidovreNM, Hvidovre12.8.18
 Denmark
Oliver Chabert, Christian Gundersen
Rasmus Rose-Hansen, Mathias Astrup

2017

60 m  [1]
7.82
i
PB BallerupBallerup22.1.17
100 m  [1]
11.39
w
GreveGreve30.9.17+2.8
200 m  [6]
24.08
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
23.93
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
23.57
i
PB SkiveSkive26.2.17
23.17
PB HvidovreHvidovre11.6.17+1.5
22.97
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.17+0.9
23.14
GreveGreve1.10.17-1.6
400 m  [10]
51.65
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.17
52.08
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
51.35
i
PB SkiveSkive25.2.17
50.31
PB BallerupBallerup28.5.17
49.81
PB HvidovreHvidovre10.6.17
50.45
KøbenhavnKøbenhavn17.6.17
49.69
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17
50.39
NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE19.8.17
49.75
AalborgAalborg2.9.17
49.86
KøbenhavnKøbenhavn23.9.17
1500 m  [2]
5:15.87
SB BallerupBallerup28.5.17
4:55.67
PB KøbenhavnKøbenhavn23.9.17
Diskoskast 2.0 kg  [1]
20.65
PB GreveGreve30.9.17
4 x 400 m stafet  [1]
3:21.16
SB NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE20.8.17
 Denmark
Mathias Astrup, Jacob Hvorup
William Devantier, Gustav Lundholm Nielsen

2016

50 m  [2]
6.75
i
HvidovreHvidovre14.2.16
6.73
i
PB HvidovreHvidovre14.2.16
60 m  [3]
8.01
i
BallerupBallerup27.12.15
7.96
i
PB BallerupBallerup27.12.15
7.89
i
PB BallerupBallerup23.1.16
100 m  [2]
12.13
PB GreveGreve7.8.16-2.6
12.08
PB GreveGreve1.10.16-1.5
200 m  [7]
24.07
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
24.01
i
PB SkiveSkive5.3.16
23.72
PB HvidovreHvidovre11.6.16+2.0
23.61
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16+0.6
24.15
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16-1.8
24.19
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16-0.8
23.90
GreveGreve1.10.16+0.2
400 m  [12]
52.99
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
52.36
i
PB SkiveSkive5.3.16
52.23
PB GlostrupGlostrup30.4.16
51.74
PB KøbenhavnKøbenhavn12.5.16
51.99
BagsværdBagsværd22.5.16
51.73
PB TårnbyTårnby29.5.16
51.83
HvidovreHvidovre11.6.16
52.11
BallerupBallerup18.6.16
50.82
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16
51.32
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
51.36
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16
51.87
BallerupBallerup24.9.16
1500 m  [1]
5:19.64
SB TårnbyTårnby29.5.16
200 m hæk  [1]
33.09
PB GreveGreve7.8.16-0.5
400 m hæk  [2]
59.20
PB BagsværdBagsværd22.5.16
58.49
PB Reykjavik, ISLReykjavik, ISL13.8.16

2015

60 m  [3]
8.18
i
PB HelsingørHelsingør4.1.15
8.36
i
PB HelsingørHelsingør4.1.15
8.12
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
100 m  [2]
12.86
PB GlostrupGlostrup25.4.15-3.8
12.06
w
GreveGreve26.9.15+3.6
200 m  [5]
25.34
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
24.90
PB BallerupBallerup20.6.15+1.2
24.79
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7.15+1.6
24.58
PB HvidovreHvidovre22.8.15-1.2
24.16
PB GreveGreve26.9.15+1.9
300 m  [1]
38.26
PB TårnbyTårnby2.5.15
400 m  [9]
56.02
i
PB SkiveSkive7.3.15
53.75
PB GlostrupGlostrup25.4.15
54.77
BallerupBallerup17.5.15
54.21
KøbenhavnKøbenhavn31.5.15
55.35
BallerupBallerup20.6.15
54.30
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7.15
53.57
PB GreveGreve5.8.15
53.84
GreveGreve11.8.15
54.70
SkiveSkive12.9.15
Længdespring  [3]
4.41
i
PB HelsingørHelsingør4.1.15
4.90
i
PB BallerupBallerup17.1.15
4.93
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7.15+1.6
1000 m stafet  [1]
2:04.08
DUR-16 PB HvidovreHvidovre23.8.15
 Greve Atletik

2014

60 m  [1]
8.61
i
PB BallerupBallerup18.1.14
100 m  [2]
12.98
PB KøbenhavnKøbenhavn16.8.14+1.4
13.23
GreveGreve27.9.14-0.5
200 m  [4]
26.51
i
PB SkiveSkive1.3.14
25.98
w
KøbenhavnKøbenhavn16.8.14+2.4
26.67
SB KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-0.8
25.68
w
GreveGreve27.9.14+2.3
300 m  [3]
40.31
PB Maribo Maribo 9.6.14
41.52
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
40.20
PB AalborgAalborg13.9.14
800 m  [2]
2:28.50
SB BallerupBallerup1.6.14
2:30.24
AalborgAalborg13.9.14
Længdespring  [2]
4.80
PB KøbenhavnKøbenhavn16.8.14-0.7
4.64
GreveGreve27.9.14+0.8

2013

100 m  [3]
14.15
PB GreveGreve29.5.13-1.6
13.98
PB HvidovreHvidovre15.6.130.0
14.26
GreveGreve7.8.13-0.2
200 m  [2]
28.29
PB GreveGreve7.8.130.0
26.27
PB GreveGreve28.9.13+0.6
300 m  [4]
44.67
PB HvidovreHvidovre15.6.13
43.67
PB BallerupBallerup22.6.13
43.09
PB AarhusAarhus31.8.13
42.03
PB BagsværdBagsværd22.9.13
400 m  [1]
1:06.1h
GreveGreve29.5.13
800 m  [3]
2:30.94
PB GreveGreve9.5.13
2:28.39
PB BallerupBallerup22.6.13
2:30.05
KøbenhavnKøbenhavn14.9.13
1500 m  [1]
5:13.10
PB GreveGreve28.9.13
Længdespring  [2]
3.86
PB HvidovreHvidovre15.6.13-0.6
3.95
PB GreveGreve28.9.13+0.8
Kuglestød 4.0 kg  [1]
5.68
PB GreveGreve9.5.13

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.44   København4.1.20
60 m
Inde7.82   Ballerup22.1.17
100 m
Ude11.93   Greve30.5.18+0.6
200 m
Ude22.57   Frederiksberg24.8.21-0.4
Inde22.83   Malmö/A, SWE28.1.18
400 m
Ude48.36   Merksem, BEL21.8.2142 
Inde50.30   Malmö/A, SWE27.1.1834 
800 m
Ude2:01.64   København19.8.18
1500 m
Ude4:55.67   København23.9.17
400 m hæk
Ude58.49   Reykjavik, ISL13.8.16
Længdespring
Ude4.93   Helsingborg, SWE10.7.15+1.6
Inde4.90   Ballerup17.1.15
Diskoskast 2.0 kg
Ude20.65   Greve30.9.17
4 x 400 m stafet
Ude3:18.46   Aarhus5.9.21

300 m
Ude34.68   Greve1.8.2120 
200 m hæk
Ude33.09   Greve7.8.16-0.546 
Kuglestød 4.0 kg
Ude5.68   Greve9.5.13
1000 m stafet
Ude2:04.08   DUR-16Hvidovre23.8.15

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 146
Per disciplin:
50 m:4
60 m:8
100 m:11
200 m:31
300 m:10
400 m:54
800 m:7
1500 m:4
200 m hæk:1
400 m hæk:2
Længdespring:7
Kuglestød 4.0 kg:1
Diskoskast 2.0 kg:1
4 x 400 m stafet:4
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
400 m
DM 2018 3
49.30
DM 2021 4
48.68

Ungdom
200 m
DMU 2021 4
22
22.08
400 m
DMU 2021 1
22
50.96

Internationale stævner

Ude
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 2 2021 3
3:12.10