Født: 22 august 2005
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:21.01 i | SB | 4 | B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 |
800 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:09.17 i | PB | 5 | B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 29.1.23 | ||
2:04.33 | PB | 4 | B | Frederiksberg | Frederiksberg | 3.6.23 | ||
2:05.39 | 4 | København | København | 9.8.23 | ||||
2:05.56 | 6 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | ||
2:06.98 | 7 | Greve | Greve | 23.9.23 | ||||
1000 m [1] | ||||||||
2:42.85 | PB (97) | 6 | København | København | 21.5.23 | |||
1500 m [3] | ||||||||
4:14.85 | PB | 12 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | |||
4:13.85 | PB | 2 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | |
4:22.54 | 4 | Greve | Greve | 24.9.23 | ||||
1 mile landevej [1] | ||||||||
4:41 | PB | 7 | København | København | 17.9.23 | |||
5 km [1] | ||||||||
16:51 | PB | 30 | Gentofte | Gentofte | 23.4.23 | |||
10 km [2] | ||||||||
36:23 | PB | 27 | København | København | 11.11.23 | |||
36:11 | PB | 31 | København | København | 31.12.23 |
800 m [3] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
2:11.02 i | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 22.1.22 | ||||
2:06.97 | PB | 6 | B | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | |||
2:05.65 | PB | 7 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | ||
1500 m [10] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
4:25.65 i | 1 | 17 | Ballerup | Ballerup | 23.1.22 | ||||
4:26.25 i | PB | 10 | B | Odense | Odense | 5.2.22 | |||
4:18.91 i | PB | 5 | B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.22 | |||
4:24.75 i | 4 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |||
4:20.64 | PB | 1 | B | København | København | 23.5.22 | |||
4:22.90 | 6 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.22 | |||||
4:21.93 | 10 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | |||||
4:19.79 | PB | 3 | 17 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | |||
4:22.07 | 6 | København | København | 23.8.22 | |||||
4:15.55 | PB | 6 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||
3000 m [1] | |||||||||
9:37.46 | PB | 1 | 19 | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | |||
5 km [4] | |||||||||
17:37 | PB | 5 | 19 | Hillerød | Hillerød | 12.3.22 | |||
16:58 | PB | 12 | 19 | DMU | Aarhus | DMU, Aarhus | 23.4.22 | ||
17:32 | 2 | Gentofte | Gentofte | 28.8.22 | |||||
17:41 | 37 | København | København | 31.12.22 | |||||
Cross 6 km [1] | |||||||||
21:53 | 30 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:08.84 | PB | 3 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | |
1000 m [1] | ||||||||
2:43.95 | PB (64) (25) | 5 | Herlev | Herlev | 15.9.21 | |||
1500 m [2] | ||||||||
4:27.36 | PB | 2 | 19 | Helsingør | Helsingør | 28.8.21 | ||
4:24.33 | PB | 8 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |
Cross 6 km [1] | ||||||||
22:54 | 7 | 17 | DMU | Korsør | DMU, Korsør | 27.11.21 |
800 m [4] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:11.42 | PB | 1 | B | København | København | 14.6.20 | |||
2:09.29 | PB | 1 | B | København | København | 28.6.20 | |||
2:13.52 | 5 | København | København | 5.9.20 | |||||
2:08.85 | PB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 20.9.20 | ||
1000 m [2] | |||||||||
2:54.54 i | PB | 3 | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | |||
2:53.27 i | PB (60) | 3 | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 9.2.20 | |||
1500 m [5] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
4:42.11 OT i | 4 | 15 r1 | Ballerup | Ballerup | 19.1.20 | ||||
4:28.73 i | PB | 2 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | ||
4:33.72 | PB | 2 | 15 | København | København | 5.7.20 | |||
4:33.86 | 15 | B | Tårnby | Tårnby | 27.8.20 | ||||
4:30.50 | PB | 6 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 19.9.20 |
1000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:11.76 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.19 | ||||
1500 m [4] | ||||||||
4:55.74 i | PB | 4 | 15 r1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | |
5:00.24 | SB | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.6.19 | ||||
4:49.38 | PB | Helsingør | Helsingør | 15.6.19 | ||||
5:08.68 | DMU | Greve | DMU, Greve | 24.8.19 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
10:52.83 | PB | Tårnby | Tårnby | 5.5.19 | ||||
11:04.12 | Ballerup | Ballerup | 25.5.19 |
600 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:41.74 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.18 | ||||
1:41.22 | PB | Ballerup | Ballerup | 16.6.18 | ||||
1:43.85 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 29.6.18 | |||||
1:46.10 | Greve | Greve | 30.9.18 | |||||
800 m [3] | ||||||||
2:29.20 i | PB | 3 | 13 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.18 | ||
2:35.80 i | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.18 | |||||
2:27.00 | PB | København | København | 27.5.18 | ||||
1000 m [3] | ||||||||
3:07.34 | PB | Glostrup | Glostrup | 28.4.18 | ||||
3:03.36 | PB (59) (31) | Ballerup | Ballerup | 17.6.18 | ||||
3:10.11 | Greve | Greve | 15.9.18 | |||||
1500 m [2] | ||||||||
5:13.92 | SB | København | København | 6.5.18 | ||||
4:53.04 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.18 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.62 i | PB | Helsingør | Helsingør | 11.3.17 | ||||
80 m [1] | ||||||||
12.45 | PB | Tårnby | Tårnby | 6.5.17 | -0.6 | |||
400 m [1] | ||||||||
1:07.33 | PB | København | København | 1.6.17 | ||||
600 m [3] | ||||||||
1:45.02 | PB | København | København | 17.6.17 | ||||
1:53.22 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 30.6.17 | |||||
2:02.49 | København | København | 19.8.17 | |||||
800 m [1] | ||||||||
2:39.74 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.17 | ||||
1000 m [3] | ||||||||
3:10.91 | PB (78) (50) | København | København | 18.6.17 | ||||
3:28.96 | København | København | 20.8.17 | |||||
3:24.57 | Greve | Greve | 16.9.17 | |||||
1500 m [4] | ||||||||
5:03.50 | PB | Tårnby | Tårnby | 7.5.17 | ||||
5:08.48 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.17 | |||||
5:04.93 | København | København | 20.6.17 | |||||
5:04.24 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 1.7.17 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 9.62 | Helsingør | 11.3.17 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:07.33 | København | 1.6.17 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:04.33 | Frederiksberg | 3.6.23 | ||
Inde | 2:09.17 | Malmö/A, SWE | 29.1.23 | ||
1000 m | |||||
Ude | 2:42.85 | København | 21.5.23 | ||
Inde | 2:53.27 | Malmö/A, SWE | 9.2.20 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:13.85 | Hvidovre | 2.9.23 | ||
Inde | 4:18.91 | Malmö/A, SWE | 12.2.22 | ||
3000 m | |||||
Ude | 9:37.46 | Tårnby | 8.5.22 | ||
5 km | |||||
Ude | 16:51 | Gentofte | 23.4.23 | ||
10 km | |||||
Ude | 36:11 | København | 31.12.23 | ||
80 m | |||||
Ude | 12.45 | Tårnby | 6.5.17 | -0.6 | |
600 m | |||||
Ude | 1:41.22 | Ballerup | 16.6.18 | ||
1 mile landevej | |||||
Ude | 4:41 | København | 17.9.23 |
60 m: | 1 |
80 m: | 1 |
400 m: | 1 |
600 m: | 7 |
800 m: | 17 |
1000 m: | 11 |
1500 m: | 31 |
1 mile landevej: | 1 |
3000 m: | 3 |
5 km: | 5 |
10 km: | 2 |
Cross: | 2 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
1500 m | ||||
DMU | 2019 | 5:08.68 | ||
km cross | ||||
DM | 2022 | 30 | 21:53 | |
Ungdom | ||||
800 m | ||||
DMU | 2020 | 5 | 15 | 2:08.85 |
DMU | 2021 | 3 | 17 | 2:08.84 |
DMU | 2022 | 7 | 17 | 2:05.65 |
DMU | 2023 | 6 | 19 | 2:05.56 |
1500 m | ||||
DMU | 2020 | 6 | 15 | 4:30.50 |
DMU | 2021 | 8 | 17 | 4:24.33 |
DMU | 2022 | 6 | 17 | 4:15.55 |
DMU | 2023 | 2 | 19 | 4:13.85 |
5 km | ||||
DMU | 2022 | 12 | 19 | 16:58 |
km cross | ||||
DMU | 2022 | 8 | 17 | 21:53 |
DMU | 2021 | 7 | 17 | 22:54 |
Inde | ||||
1500 m | ||||
iDMU | 2019 | 4 | 15 r1 | 4:55.74 |
iDMU | 2020 | 2 | 15 | 4:28.73 |
iDMU | 2022 | 4 | 17 | 4:24.75 |