Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Lukas Medina Sørensen

Født: 2 februar 2003

Klub: Københavns Idræts Forening

Nationalitet: DEN/MEX

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023.

2023

Kuglestød 7.26 kg  [1]
10.39
PB DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
 
10.39 PB9.109.689.279.369.96

2022

100 m  [1]
11.83
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+1.6
400 m  [1]
DNF
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22
1500 m  [1]
DNF
KøbenhavnKøbenhavn22.5.22
110 m hæk 99.1 cm  [1]
17.34
PB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22+0.5
Højdespring  [1]
NH
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22
Stangspring  [1]
3.00
SB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22
 
2.70
   O
2.80
   O
2.90
   O
3.00
 XXO
3.10
XXX
   
Længdespring  [1]
6.03
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.220.0
 
6.03 SB
 0.0
X5.95
 -0.3
Kuglestød 6.0 kg  [1]
11.46
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22
 
11.46 PB11.3510.81
Kuglestød 7.26 kg  [1]
9.09
SB OdenseOdense3.9.22
 
8.88 SB8.848.96 SB8.798.869.09 SB
Diskoskast 1.75 kg  [1]
27.97
PB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22
 
27.70 PB27.5527.97 PB
Spydkast 800 gram  [1]
37.50
PB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22
 
37.28 PB35.9637.50 PB
Tikamp U20  [1]
3.629
PB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22
11.83/+1.6   6.03/0.0   11.46   Nm   DNF
17.34/+0.5   27.97   3.00   37.50   DNF

2021

100 m  [2]
11.73
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.1
11.65
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.3
Længdespring  [1]
6.15
SB AarhusAarhus5.9.21+1.4
 
5.95 SB
 +1.0
6.15 SB
 +1.4
5.62
 +1.9
X
 0.0
Kuglestød 7.26 kg  [1]
10.05
PB AarhusAarhus5.9.21
 
9.94 PB10.05 PB9.47X
4 x 100 m stafet  [1]
DQ
AarhusAarhus5.9.21
 KIF - København
Jesse Lasquite, Jonathan Kure
August Østergaard, Lukas Medina Sørensen

2020

100 m  [1]
12.09
SB KøbenhavnKøbenhavn27.7.20-1.9
Stangspring  [1]
3.20
=PB KøbenhavnKøbenhavn17.7.20
Længdespring  [3]
6.25
i
PB HvidovreHvidovre16.2.20
 
X6.08 SB5.956.16 PB6.25 PBX
6.16
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
6.34
SB HvidovreHvidovre1.8.20+0.9
 
3.58 SB
 +0.3
6.15 SB
 +1.8
6.34 SB
 +0.9
Kuglestød 5.0 kg  [1]
12.06
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20
 
12.06 PB11.0311.2411.2810.4811.09
Kuglestød 7.26 kg  [1]
8.90
PB AarhusAarhus6.9.20
 
8.61 PB8.578.90 PB8.62
Spydkast 800 gram  [1]
35.00
PB AarhusAarhus6.9.20
 
33.95 PBX34.12 PB35.00 PB
4 x 100 m stafet  [1]
44.74
PB AarhusAarhus6.9.20
 KIF - København
Jannick Bagge, August Østergaard
Lukas Medina Sørensen, Mikkel Ringsted
4 x 200 m stafet  [1]
DQ
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 KIF - København
Neloo Falck, William Elsner
Lukas Medina Sørensen, August Østergaard

2019

60 m  [3]
7.61
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
7.58
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
7.61
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
100 m  [2]
11.90
SB KøbenhavnKøbenhavn20.7.19+1.7
11.72
PB KøbenhavnKøbenhavn31.8.19+1.4
200 m  [2]
25.34
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
24.56
PB OdenseOdense1.6.19+0.6
400 m  [1]
57.08
PB KøbenhavnKøbenhavn31.8.19
1500 m  [1]
5:26.65
PB KøbenhavnKøbenhavn1.9.19
60 m hæk 91.4 cm  [1]
9.53
i
PB BallerupBallerup20.1.19
110 m hæk 91.4 cm  [1]
16.53
PB KøbenhavnKøbenhavn1.9.19+1.2
Højdespring  [3]
1.54
SB OdenseOdense1.6.19
1.70
PB KøbenhavnKøbenhavn31.8.19
1.64
OdenseOdense7.9.19
Stangspring  [1]
3.20
PB KøbenhavnKøbenhavn1.9.19
Længdespring  [7]
5.93
i
PB BallerupBallerup19.1.19
 
5.86 PB5.93 PB5.93 =PB5.815.77X
6.09
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
5.88
i
iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
 
5.885.705.875.805.83X
6.37
SB KøbenhavnKøbenhavn20.7.19+0.6
6.44
PB DMUGreveDMU, Greve25.8.19+1.3
6.62
PB KøbenhavnKøbenhavn31.8.19+0.1
6.19
w
OdenseOdense7.9.19+2.4
Trespring  [4]
11.80
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
 
11.44 SB11.56 SB11.80 SB11.6911.50
11.95
PB BallerupBallerup25.5.19-0.5
12.43
PB DMUGreveDMU, Greve24.8.19+1.9
11.66
AalborgAalborg14.9.19+0.6
Kuglestød 5.0 kg  [1]
11.13
PB KøbenhavnKøbenhavn31.8.19
Diskoskast 1.5 kg  [1]
21.18
PB KøbenhavnKøbenhavn1.9.19
Tikamp U18  [1]
4.838
PB DMUKøbenhavnDMU, København1.9.19
            
            
4 x 200 m stafet  [1]
1:37.00
i
DUR-16 PB SkiveSkive24.2.19
 KIF - København
Neloo Falck, Lukas Medina Sørensen
William Elsner, August Østergaard

2018

100 m  [6]
12.05
PB HvidovreHvidovre9.6.18-1.5
11.95
PB HvidovreHvidovre9.6.18-1.0
11.80
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.18+1.4
11.89
w
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18+2.6
11.98
AalborgAalborg1.9.18+0.7
11.84
AalborgAalborg1.9.180.0
200 m  [1]
24.67
PB BallerupBallerup17.6.18+0.4
100 m hæk 84.0 cm  [1]
15.26
PB TårnbyTårnby5.5.18-0.4
Højdespring  [3]
1.61
SB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18
1.53
HvidovreHvidovre10.6.18
1.58
BallerupBallerup22.9.18
 
1.50
   O
1.55
   O
1.58
 XXO
1.61
XXX
    
Længdespring  [13]
5.75
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.12.17
6.29
PB TårnbyTårnby6.5.18+0.9
5.93
SkiveSkive19.5.18+0.5
6.08
KøbenhavnKøbenhavn27.5.180.0
6.41
PB BallerupBallerup17.6.18-1.4
6.09
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6.18+0.1
5.80
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6.180.0
6.03
w
HvidovreHvidovre10.8.18+5.6
6.13
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18
6.03
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18
6.14
AalborgAalborg2.9.180.0
5.88
KøbenhavnKøbenhavn8.9.18-0.3
5.81
BallerupBallerup22.9.180.0
 
5.815.605.535.685.655.73
Trespring  [1]
12.00
i
PB SkiveSkive24.2.18
Kuglestød 4.0 kg  [5]
11.43
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
10.91
i
HelsingørHelsingør3.2.18
12.25
PB TårnbyTårnby6.5.18
11.53
HvidovreHvidovre10.6.18
12.33
PB BallerupBallerup16.6.18

2017

60 m  [4]
8.05
i
PB BallerupBallerup21.1.17
8.13
i
PB BallerupBallerup21.1.17
8.13
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
8.21
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
80 m  [4]
9.95
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17+1.4
10.08
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17+0.9
9.89
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.17+1.7
9.96
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.17+1.5
100 m  [3]
12.47
PB TårnbyTårnby6.5.17+0.4
12.40
PB TårnbyTårnby6.5.17+0.1
12.39
PB TårnbyTårnby6.10.170.0
200 m  [1]
25.57
PB HvidovreHvidovre11.6.17+0.6
100 m hæk 84.0 cm  [2]
16.48
GreveGreve30.9.17-0.9
15.74
PB GreveGreve30.9.170.0
Højdespring  [4]
1.65
i
PB HelsingørHelsingør7.1.17
1.55
i
SkiveSkive25.2.17
1.62
PB HvidovreHvidovre11.6.17
1.50
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.17
Længdespring  [12]
5.46
i
PB HelsingørHelsingør7.1.17
5.37
i
BallerupBallerup21.1.17
5.10
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
5.50
i
PB SkiveSkive26.2.17
5.37
PB TårnbyTårnby7.5.170.0
5.99
PB HvidovreHvidovre10.6.17+1.7
5.48
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.17-1.1
6.09
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.17+0.9
5.87
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.17+2.0
6.06
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.17+2.7
6.04
KøbenhavnKøbenhavn19.8.170.0
5.74
w
HvidovreHvidovre27.8.17+3.9
Trespring  [5]
11.45
i
PB BallerupBallerup22.1.17
11.64
i
PB SkiveSkive25.2.17
11.86
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.170.0
11.59
KøbenhavnKøbenhavn10.8.17+0.1
11.76
HvidovreHvidovre26.8.17+0.1
Kuglestød 4.0 kg  [1]
10.15
PB TårnbyTårnby7.5.17

2016

60 m  [11]
8.39
i
PB HelsingørHelsingør9.1.16
8.55
i
PB HelsingørHelsingør9.1.16
8.40
i
BallerupBallerup23.1.16
8.36
i
PB BallerupBallerup23.1.16
8.31
i
PB HelsingørHelsingør6.2.16
8.38
i
SB HelsingørHelsingør6.2.16
8.15
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.16
8.14
i
PB HelsingørHelsingør12.3.16
8.18
i
HelsingørHelsingør12.3.16
8.08
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16-0.4
8.07
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16+2.2
80 m  [11]
10.81
PB GlostrupGlostrup30.4.16-2.0
10.76
PB GlostrupGlostrup30.4.16-2.0
10.45
FrederiksbergFrederiksberg4.6.16-0.2
10.33
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.16+1.8
10.27
PB BallerupBallerup18.6.16-0.3
10.35
BallerupBallerup18.6.16-1.3
10.69
HelsingørHelsingør13.8.160.0
10.28
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16-0.5
11.08
KøbenhavnKøbenhavn21.9.16-0.4
10.44
GreveGreve1.10.16-1.1
10.69
GreveGreve1.10.16-1.0
100 m  [3]
12.90
PB HvidovreHvidovre11.6.16-1.0
12.46
w
HvidovreHvidovre11.6.16+2.7
12.76
PB TårnbyTårnby7.10.160.0
200 m  [7]
27.18
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.16
26.81
PB HvidovreHvidovre11.6.16+1.8
26.32
PB BallerupBallerup18.6.16+0.4
26.37
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16-0.4
26.33
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16-2.6
28.45
KøbenhavnKøbenhavn21.9.16-1.0
26.71
GreveGreve1.10.16+0.2
300 m  [1]
42.03
PB TårnbyTårnby7.10.16
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
13.97
PB TårnbyTårnby7.5.16+0.3
Højdespring  [16]
1.45
i
PB HelsingørHelsingør9.1.16
1.47
i
PB BallerupBallerup23.1.16
1.55
i
PB HelsingørHelsingør6.2.16
1.40
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.16
1.40
i
BallerupBallerup24.2.16
1.47
i
HelsingørHelsingør12.3.16
1.45
SB GlostrupGlostrup30.4.16
1.38
TårnbyTårnby7.5.16
1.44
FrederiksbergFrederiksberg4.6.16
1.45
=SB HvidovreHvidovre11.6.16
1.44
BallerupBallerup18.6.16
1.50
=PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16
1.53
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
1.45
KøbenhavnKøbenhavn16.9.16
1.50
GreveGreve18.9.16
1.50
GreveGreve1.10.16
Kuglestød 3.0 kg  [5]
8.77
i
PB BallerupBallerup23.1.16
10.02
PB BallerupBallerup18.6.16
9.65
HelsingørHelsingør13.8.16
9.84
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
10.16
PB GreveGreve1.10.16
Diskoskast 0.75 kg  [1]
19.30
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.16
Spydkast 400 gram  [2]
24.76
PB HvidovreHvidovre11.6.16
23.93
KøbenhavnKøbenhavn19.9.16
Boldkast 250 gram  [1]
44.26
PB KøbenhavnKøbenhavn19.9.16

2015

80 m  [9]
10.70
w
FrederiksbergFrederiksberg6.6.15+2.1
10.85
w
FrederiksbergFrederiksberg6.6.15+3.2
10.86
PB BallerupBallerup20.6.15+1.8
10.83
PB BallerupBallerup20.6.15+0.6
10.51
w
KøbenhavnKøbenhavn29.8.15+3.4
10.75
w
KøbenhavnKøbenhavn29.8.15+2.4
11.15
KøbenhavnKøbenhavn16.9.15-1.8
10.91
GreveGreve26.9.15+1.0
10.85
GreveGreve26.9.15+0.3
200 m  [5]
31.49
PB GlostrupGlostrup25.4.15-2.7
28.54
w
BallerupBallerup20.6.15+2.3
28.09
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.15+0.5
29.56
KøbenhavnKøbenhavn16.9.15-1.2
28.67
GreveGreve26.9.15+2.0
600 m  [1]
2:02.0h
PB KøbenhavnKøbenhavn14.9.15
Højdespring  [5]
1.30
PB BallerupBallerup20.6.15
1.44
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.15
1.45
PB KøbenhavnKøbenhavn18.9.15
1.50
PB BallerupBallerup20.9.15
1.40
GreveGreve26.9.15
Kuglestød 3.0 kg  [2]
8.48
PB KøbenhavnKøbenhavn21.9.15
7.58
GreveGreve26.9.15
Spydkast 400 gram  [2]
21.23
PB GreveGreve26.9.15
17.98
KøbenhavnKøbenhavn28.9.15
Boldkast 250 gram  [1]
42.03
PB KøbenhavnKøbenhavn28.9.15

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
7.58
Helsingør2.2.19
100 m
Ude
11.65
Hvidovre11.9.21+1.3
200 m
Ude
24.56
Odense1.6.19+0.6
Inde
25.34
Malmö/A, SWE10.2.19
400 m
Ude
57.08
København31.8.19
1500 m
Ude
5:26.65
København1.9.19
Højdespring
Ude
1.70
København31.8.19
Inde
1.65
Helsingør7.1.17
Stangspring
Ude
3.20
København1.9.19
Længdespring
Ude
6.62
København31.8.19+0.1
Inde
6.25
Hvidovre16.2.20
Trespring
Ude
12.43
Greve24.8.19+1.9
Inde
12.00
Skive24.2.18
Kuglestød 7.26 kg
Ude
10.39
Aarhus9.9.23
Spydkast 800 gram
Ude
37.50
København22.5.22

60 m
Ude
8.08
Göteborg/U, SWE1.7.16-0.4
80 m
Ude
9.89
Helsingborg, SWE9.7.17+1.7
300 m
Ude
42.03
Tårnby7.10.16
600 m
Ude
2:02.0h
København14.9.15
60 m hæk 91.4 cm
Inde
9.53
Ballerup20.1.19
110 m hæk 91.4 cm
Ude
16.53
København1.9.19+1.2
110 m hæk 99.1 cm
Ude
17.34
København22.5.22+0.5
100 m hæk 84.0 cm
Ude
15.26
Tårnby5.5.18-0.4
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
13.97
Tårnby7.5.16+0.3
Kuglestød 4.0 kg
Ude
12.33
Ballerup16.6.18
Inde
11.43
Malmö/A, SWE28.1.18
Kuglestød 3.0 kg
Ude
10.16
Greve1.10.16
Inde
8.77
Ballerup23.1.16
Kuglestød 5.0 kg
Ude
12.06
København4.9.20
Kuglestød 6.0 kg
Ude
11.46
København21.5.22
Diskoskast 0.75 kg
Ude
19.30
Frederiksberg4.6.16
Diskoskast 1.5 kg
Ude
21.18
København1.9.19
Diskoskast 1.75 kg
Ude
27.97
København22.5.22
Spydkast 400 gram
Ude
24.76
Hvidovre11.6.16
Boldkast 250 gram
Ude
44.26
København19.9.16
Tikamp U20
Ude
3.629
København22.5.22
Tikamp U18
Ude
4.838
København1.9.19

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 208
Per disciplin:
60 m:18
80 m:24
100 m:18
200 m:16
300 m:1
400 m:2
600 m:1
1500 m:2
60 m hæk 91.4 cm:1
110 m hæk 91.4 cm:1
110 m hæk 99.1 cm:1
100 m hæk 84.0 cm:3
:1
Højdespring:32
Stangspring:3
Længdespring:37
Trespring:10
Kuglestød 4.0 kg:6
Kuglestød 3.0 kg:7
Kuglestød 5.0 kg:2
Kuglestød 6.0 kg:1
Kuglestød 7.26 kg:4
Diskoskast 0.75 kg:1
Diskoskast 1.5 kg:1
Diskoskast 1.75 kg:1
Spydkast 400 gram:4
Spydkast 800 gram:2
Boldkast 250 gram:2
Tikamp U20:1
Tikamp U18:1
4 x 100 m stafet:2
4 x 200 m stafet:2

Danske mesterskaber

Ude
Længdespring
DMU 2019
6.44
Trespring
DMU 2019
12.43
4 x 100 m stafet
DM 2020 6
44.74

Ungdom
100 m
DMU 2021 8
19
11.65 5
19
h2
11.73
Tikamp U18
DMU 2019 10
17
4838
Inde
60 m
iDMU 2019
3
17
h2
7.61
Længdespring
iDMU 2019 8
17
5.88
iDMU 2020 4
17
6.16
Trespring
iDMU 2019 5
17
11.80
4 x 200 m stafet
iDMU 2020
17