Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Jakob Rose Hansen

Født: 2002

Klub: Skive Atletik- og Motionsklub

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

200 m  [4]
23.39
i
PB SkiveSkive29.1.22
23.51
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
23.20
PB RandersRanders5.6.22-1.1
24.07
ViborgViborg30.8.22-0.6
400 m  [7]
52.13
i
PB SkiveSkive12.2.22
51.90
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
52.97
SB SkiveSkive11.5.22
51.50
SB RandersRanders4.6.22
52.15
HvidovreHvidovre11.6.22
51.92
AalborgAalborg15.6.22
54.41
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
4 x 200 m stafet  [1]
1:36.61
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Skive A.M.
Noah Birk Meissner, Niklas Haupt
Jakob Rose Hansen, Lasse Hvid Jørgensen

2021

100 m  [1]
11.69
PB HerningHerning25.9.21+1.9
200 m  [1]
23.74
PB AarhusAarhus5.9.21+0.5
300 m  [1]
36.99
PB SkiveSkive30.3.21
400 m  [3]
53.69
SB AarhusAarhus5.9.21
52.74
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
53.08
HerningHerning25.9.21
Højdespring  [1]
1.60
=PB HerningHerning25.9.21
 
1.30 SB
   O
1.35 SB
   O
1.40 SB
   O
1.45 SB
  XO
1.50 SB
 XXO
1.55 SB
   O
1.60 =PB
   O
1.65
XXX
4 x 100 m stafet  [1]
44.37
PB AarhusAarhus5.9.21
 Skive A.M.
Niklas Haupt, Jakob Rose Hansen
Noah Birk Meissner, Emil Mader Kjær
4 x 200 m stafet  [1]
1:39.11
i
PB SkiveSkive10.12.20
 Skive A.M.
Jakob Rose Hansen, Noah Birk Meissner
Ali Basim Al-Timimi, Juan José Acevedo Rodriguez
4 x 400 m stafet  [1]
3:46.56
SB AarhusAarhus5.9.21
 Skive A.M.
Noah Birk Meissner, Jakob Rose Hansen
Niklas Haupt, Cornelius Birk Meissner

2020

200 m  [2]
24.09
i
PB SkiveSkive1.2.20
24.02
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
400 m  [7]
52.37
i
PB SkiveSkive14.12.19
52.48
i
SkiveSkive18.1.20
52.29
i
PB DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
52.26
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
51.99
SB AalborgAalborg22.8.20
51.57
PB AarhusAarhus6.9.20
50.93
PB DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.20
800 m  [1]
1:59.89
PB SkiveSkive30.6.20
4 x 200 m stafet  [1]
DQ
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Skive A.M.
Jonas Bruun Gregersen, Ali Basim Al-Timimi
Noah Birk Meissner, Jakob Rose Hansen
4 x 400 m stafet  [1]
3:32.01
SB AarhusAarhus6.9.20
 Skive A.M.
Martin Lynderup, Jakob Rose Hansen
Noah Birk Meissner, Rasmus Rose Hansen

2019

200 m  [1]
24.44
PB DMUGreveDMU, Greve25.8.19-2.0
300 m  [1]
37.95
PB AalborgAalborg15.8.19
400 m  [6]
53.29
i
PB SkiveSkive15.12.18
53.08
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
52.80
PB AalborgAalborg25.5.19
53.22
VejleVejle4.9.19
52.75
PB HolteHolte8.9.19
51.74
PB AalborgAalborg14.9.19
800 m  [1]
2:05.34
PB HolteHolte8.9.19
Højdespring  [3]
1.60
=PB AalborgAalborg25.5.19
1.50
AalborgAalborg15.8.19
1.55
AalborgAalborg14.9.19

2018

200 m  [1]
25.10
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.18+0.4
400 m  [7]
55.75
i
PB SkiveSkive13.1.18
54.39
PB VejleVejle26.5.18
54.73
SkiveSkive16.6.18
53.85
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18
53.71
PB AalborgAalborg1.9.18
53.54
PB KøbenhavnKøbenhavn8.9.18
54.86
BallerupBallerup22.9.18
800 m  [2]
2:06.44
i
PB SkiveSkive9.12.17
2:16.14
i
SkiveSkive24.2.18
Højdespring  [1]
1.60
PB BallerupBallerup22.9.18
 
1.45 =PB
   O
1.50 PB
  XO
1.55 PB
   O
1.60 PB
   O
1.65
XXX
   
Spydkast 800 gram  [1]
24.04
PB VejleVejle26.5.18

2017

200 m  [3]
27.06
i
PB SkiveSkive26.2.17
26.22
PB SkiveSkive11.6.17-1.4
26.07
PB HvidovreHvidovre27.8.17+1.8
300 m  [6]
40.48
PB HerningHerning6.5.17
41.07
SkiveSkive10.6.17
40.50
RandersRanders17.6.17
40.57
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.17
41.47
HvidovreHvidovre26.8.17
40.19
PB KøbenhavnKøbenhavn23.9.17
Højdespring  [1]
1.45
PB KøbenhavnKøbenhavn23.9.17
Længdespring  [1]
4.48
PB RandersRanders17.6.17+0.5

2016

60 m  [1]
10.02
i
PB SkiveSkive23.1.16
100 m  [1]
14.92
PB AalborgAalborg28.5.16-0.9
300 m  [1]
46.13
PB SkiveSkive23.8.16
400 m  [1]
1:13.38
i
PB SkiveSkive3.12.15
Længdespring  [2]
3.33
i
PB SkiveSkive23.1.16
4.29
PB BallerupBallerup24.9.16-1.3

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde10.02   Skive23.1.16
100 m
Ude11.69   Herning25.9.21+1.9
200 m
Ude23.20   Randers5.6.22-1.1
Inde23.39   Skive29.1.22
400 m
Ude50.93   Aalborg12.9.20
Inde51.90   Skive5.3.22
800 m
Ude1:59.89   Skive30.6.20
Inde2:06.44   Skive9.12.17
Højdespring
Ude1.60   Ballerup22.9.18
Længdespring
Ude4.48   Randers17.6.17+0.5
Inde3.33   Skive23.1.16
Spydkast 800 gram
Ude24.04   Vejle26.5.18
4 x 100 m stafet
Ude44.37   Aarhus5.9.21
4 x 200 m stafet
Inde1:36.61   Skive6.3.22

300 m
Ude36.99   Skive30.3.21

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 75
Per disciplin:
60 m:1
100 m:2
200 m:12
300 m:9
400 m:31
800 m:4
Højdespring:6
Længdespring:3
Spydkast 800 gram:1
4 x 100 m stafet:1
4 x 200 m stafet:3
4 x 400 m stafet:2

Danske mesterskaber

Ude
200 m
DMU 2019
24.44
4 x 100 m stafet
DM 2021 2
B
44.37
4 x 400 m stafet
DM 2020 4
3:32.01
DM 2021 4
B
3:46.56
Inde
400 m
DMi 2020 1
B
52.29

Ungdom
Ude
400 m
DMU 2020 3
19
50.93
DMU 2021 5
19
B
52.74
DMU 2022 5
22
54.41
Inde
200 m
iDMU 2020
19
C
24.02
iDMU 2022 1
22
B
23.51
400 m
iDMU 2019 3
17
r3
53.08
iDMU 2020 2
19
52.26
iDMU 2022 1
22
51.90
4 x 200 m stafet
iDMU 2020
19
iDMU 2022 3
22
1:36.61