Født: 7 februar 1954
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:44.58 i | DR70 PB | 3 | 70 h1 | EM Masters | Toruń, POL | EM Masters, Toruń, POL | 20.3.24 | |
2:46.06 i | 5 | 70 | EM Masters | Toruń, POL | EM Masters, Toruń, POL | 21.3.24 | ||
1500 m [1] | ||||||||
5:38.46 i | DR70 SB | 5 | 70 | EM Masters | Toruń, POL | EM Masters, Toruń, POL | 23.3.24 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:16.24 | SB | 4 | Greve | Greve | 15.5.23 | |||
800 m [3] | ||||||||
2:46.67 | SB | 7 | Greve | Greve | 13.6.23 | |||
2:48.05 | 1 | 65 | København | København | 1.7.23 | |||
2:52.43 | 2 | 65 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.23 | ||
1500 m [3] | ||||||||
5:58.15 | SB | 5 | Greve | Greve | 15.5.23 | |||
6:04.82 | 2 | 65 | København | København | 1.7.23 | |||
5:57.57 | SB | 1 | 65 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 26.8.23 | |
1000 m stafet [1] | ||||||||
3:09.94 | SB | 1 | 65 | København | København | 1.7.23 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Knud Jesper Jørgensen, Søren Degn Eskesen Steffen Bager, Henning Steffan Jensen |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:12.75 | SB | C | Greve | Greve | 4.9.22 | |||
800 m [2] | ||||||||
2:47.50 | SB | 6 | Greve | Greve | 8.6.22 | |||
2:53.35 | 2 | 65 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.22 | ||
1500 m [2] | ||||||||
5:41.77 | SB | 8 | Hillerød | Hillerød | 11.5.22 | |||
5:31.27 | SB | Greve | Greve | 4.9.22 | ||||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:43:32 | SB | 3856 | København | København | 18.9.22 |
200 m [1] | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
34.03 | SB | 3 | B | Hvidovre | Hvidovre | 30.6.21 | -1.3 | |||
400 m [2] | ||||||||||
1:13.46 | SB | 1 | B | Slagelse | Slagelse | 19.5.21 | ||||
1:14.70 | 4 | 65 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.21 | ||||
1500 m [3] | ||||||||||
5:47.13 | SB | 11 | B | Bagsværd | Bagsværd | 11.5.21 | ||||
5:38.38 | SB | 1 | 65 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.21 | |||
5:30.93 | SB | 1 | B | Greve | Greve | 4.9.21 | ||||
Halvmaraton [1] | ||||||||||
1:40:47 | PB | 2426 | København | København | 19.9.21 | |||||
Spydkast 600 gram [2] | ||||||||||
26.71 | PB | 2 | 65 | Slagelse | Slagelse | 19.5.21 | ||||
| ||||||||||
25.61 | 3 | Hvidovre | Hvidovre | 30.6.21 | ||||||
| ||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||
2:56.26 | 4 | Hvidovre | Hvidovre | 30.6.21 | ||||||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||||
Knud Jesper Jørgensen, Johnny Møller Henning Steffan Jensen, Marjo Hints |
200 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32.31 i | PB | Randers | Randers | 11.2.17 | ||||
32.98 | SB | DMM | Greve | DMM, Greve | 25.6.17 | +0.4 | ||
400 m [1] | ||||||||
1:10.94 i | PB | Randers | Randers | 11.2.17 | ||||
800 m [3] | ||||||||
2:54.76 i | PB | Randers | Randers | 11.2.17 | ||||
2:39.18 | SB | Tårnby | Tårnby | 16.5.17 | ||||
2:47.01 | DMM | Greve | DMM, Greve | 25.6.17 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
5:42.09 i | SB | Randers | Randers | 11.2.17 | ||||
5:54.59 | SB | Aarhus | Aarhus | 29.7.17 | ||||
Stangspring [3] | ||||||||
1.80 | PB | Greve | Greve | 24.5.17 | ||||
1.70 | Ballerup | Ballerup | 13.6.17 | |||||
1.70 | Aalborg | Aalborg | 17.9.17 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:33.07 | SB | Holbæk | Holbæk | 26.6.16 | ||||
2:25.37 | PB | Perth, AUS | Perth, AUS | 26.10.16 | ||||
2:29.46 | SB | Perth, AUS | Perth, AUS | 26.10.16 | ||||
1500 m [5] | ||||||||
5:05.15 i | SB | Ancona, ITA | Ancona, ITA | 29.3.16 | ||||
5:25.92 | SB | Holbæk | Holbæk | 26.6.16 | ||||
5:15.16 | SB | Odense | Odense | 1.7.16 | ||||
5:14.95 | Perth, AUS | Perth, AUS | 26.10.16 | |||||
5:02.80 | PB | Perth, AUS | Perth, AUS | 26.10.16 | ||||
1 mile [1] | ||||||||
5:33.55 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 7.7.16 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
10:56.36 i | SB | Ancona, ITA | Ancona, ITA | 29.3.16 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
19:54.79 | SB | Perth, AUS | Perth, AUS | 26.10.16 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
39:58.71 | SB | Allerød | Allerød | 14.5.16 | ||||
2000 m forh. [1] | ||||||||
8:07.02 | SB | Odense | Odense | 1.7.16 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15.68 | SB | Randers | Randers | 29.8.15 | -1.0 | |||
200 m [1] | ||||||||
29.99 | SB | Randers | Randers | 29.8.15 | 0.0 | |||
400 m [1] | ||||||||
1:07.10 | PB | Randers | Randers | 29.8.15 | ||||
800 m [5] | ||||||||
2:29.15 | PB | København | København | 27.5.15 | ||||
2:29.0h | PB | Ystad, SWE | Ystad, SWE | 30.5.15 | ||||
2:28.51 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 25.6.15 | ||||
2:32.80 | Holbæk | Holbæk | 27.6.15 | |||||
2:32.82 | Randers | Randers | 29.8.15 | |||||
1000 m [1] | ||||||||
3:13.57 | PB | Allerød | Allerød | 8.7.15 | ||||
1500 m [3] | ||||||||
5:01.33 i | PB | Toruń, POL | Toruń, POL | 22.3.15 | ||||
5:18.39 | SB | Greve | Greve | 9.6.15 | ||||
5:03.98 | PB | Randers | Randers | 29.8.15 | ||||
2000 m [1] | ||||||||
7:14.76 | DR60 PB | Allerød | Allerød | 8.7.15 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
10:50.68 i | PB | Toruń, POL | Toruń, POL | 22.3.15 | ||||
11:11.0h | PB | Ystad, SWE | Ystad, SWE | 30.5.15 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
19:03.10 | PB | Allerød | Allerød | 12.5.15 | ||||
10000 m [1] | ||||||||
39:01.14 | PB | Aarhus | Aarhus | 23.5.15 | ||||
2000 m forh. [2] | ||||||||
7:50.17 | PB | Holbæk | Holbæk | 27.6.15 | ||||
7:56.07 | Randers | Randers | 29.8.15 |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.49 | PB | Holbæk | Holbæk | 29.6.14 | +1.4 | |||
14.79 | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 | -0.6 | ||||
200 m [1] | ||||||||
29.66 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 | +1.5 | |||
1500 m [3] | ||||||||
5:20.25 | SB | Holbæk | Holbæk | 29.6.14 | ||||
5:18.78 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 | ||||
5:05.08 | PB | Izmir, TUR | Izmir, TUR | 22.8.14 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
19:44.56 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 | ||||
19:41.02 | SB | Izmir, TUR | Izmir, TUR | 22.8.14 | ||||
2000 m forh. [3] | ||||||||
8:05.39 | PB | Holbæk | Holbæk | 29.6.14 | ||||
8:32.69 | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 | |||||
8:02.06 | PB | Izmir, TUR | Izmir, TUR | 22.8.14 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:09.97 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 24.8.13 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
19:03.71 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 24.8.13 |
Placering på danske alletiders liste på dato
100 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 14.49 | Holbæk | 29.6.14 | +1.4 | |
200 m | |||||
Ude | 29.66 | Hvidovre | 9.8.14 | +1.5 | |
Inde | 32.31 | Randers | 11.2.17 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:07.10 | Randers | 29.8.15 | ||
Inde | 1:10.94 | Randers | 11.2.17 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:25.37 | Perth, AUS | 26.10.16 | ||
Inde | 2:44.58 DR70 | Toruń, POL | 20.3.24 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:13.57 | Allerød | 8.7.15 | ||
1500 m | |||||
Ude | 5:02.80 | Perth, AUS | 26.10.16 | ||
Inde | 5:01.33 | Toruń, POL | 22.3.15 | ||
3000 m | |||||
Ude | 11:11.0h | Ystad, SWE | 30.5.15 | ||
Inde | 10:50.68 | Toruń, POL | 22.3.15 | ||
5000 m | |||||
Ude | 19:03.10 | Allerød | 12.5.15 | ||
10000 m | |||||
Ude | 39:01.14 | Aarhus | 23.5.15 | ||
Halvmaraton | |||||
Ude | 1:40:47 | København | 19.9.21 | ||
Stangspring | |||||
Ude | 1.80 | Greve | 24.5.17 | ||
1 mile | |||||
Ude | 5:33.55 | Frederiksberg | 7.7.16 | ||
2000 m | |||||
Ude | 7:14.76 DR60 | Allerød | 8.7.15 | ||
2000 m forh. | |||||
Ude | 7:50.17 | Holbæk | 27.6.15 | ||
Spydkast 600 gram | |||||
Ude | 26.71 | Slagelse | 19.5.21 |
100 m: | 3 |
200 m: | 5 |
400 m: | 6 |
800 m: | 18 |
1000 m: | 1 |
1500 m: | 23 |
1 mile: | 1 |
2000 m: | 1 |
3000 m: | 3 |
5000 m: | 5 |
10000 m: | 2 |
Halvmaraton: | 2 |
2000 m forh.: | 6 |
Stangspring: | 3 |
Spydkast 600 gram: | 2 |
1000 m stafet: | 2 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
200 m | ||||
DMM | 2017 | 32.98 | ||
800 m | ||||
DMM | 2017 | 2:47.01 | ||
Halvmaraton | ||||
DM | 2021 | 133 | 1:40:47 | |
Masters | ||||
400 m | ||||
DMM | 2021 | 4 | 65 | 1:14.70 |
800 m | ||||
DMM | 2022 | 2 | 65 | 2:53.35 |
DMM | 2023 | 2 | 65 | 2:52.43 |
1500 m | ||||
DMM | 2021 | 1 | 65 | 5:38.38 |
DMM | 2023 | 1 | 65 | 5:57.57 |