Født: 1949
Klub: Idrætsklubben Hellas, Roskilde
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
36.73 | PB | 2 | 70 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.23 | -0.9 |
1500 m [1] | ||||||||
6:34.11 | 8 | B | Greve | Greve | 10.9.23 | |||
5000 m [2] | ||||||||
23:37.41 | SB | 7 | B | Greve | Greve | 13.6.23 | ||
23:20.26 | 5 | B | Greve | Greve | 10.9.23 | |||
10000 m [1] | ||||||||
47:55.24 | SB | 2 | 70 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 25.8.23 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6:31.59 | SB | B | Greve | Greve | 4.9.22 | |||
5000 m [3] | ||||||||
23:52.69 | SB | 5 | B | Hillerød | Hillerød | 11.5.22 | ||
23:14.34 | SB | 4 | 70 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.22 | |
23:07.13 | SB | B | Greve | Greve | 4.9.22 |
5000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22:22.04 | SB | 5 | Hillerød | Hillerød | 25.5.21 | |||
22:10.64 | SB | 5 | Ballerup | Ballerup | 16.6.21 | |||
1000 m stafet [1] | ||||||||
2:57.49 | PB | 1 | Ballerup | Ballerup | 16.6.21 | |||
Glostrup IC/IK Hellas | ||||||||
Erling Ammentorp, Henrik Holmgård Tom Elmer Christensen, Ole Biering |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22:29.36 | SB | 1 | 70 | DMM | Greve | DMM, Greve | 23.8.20 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
21:51.85 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 18.8.19 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:40.16 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:34.26 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.13 | ||||
1000 m [1] | ||||||||
3:22.39 | PB | København | København | 20.6.13 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
5:16.08 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 16.5.13 |
10000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
39:31.57 | SB | Bagsværd | Bagsværd | 20.8.11 |
10000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
38:53.09 | PB | Roskilde | Roskilde | 5.6.09 |
Placering på danske alletiders liste på dato
200 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 36.73 | Ballerup | 27.8.23 | -0.9 | |
800 m | |||||
Ude | 2:34.26 | Frederiksberg | 4.6.13 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:22.39 | København | 20.6.13 | ||
1500 m | |||||
Ude | 5:16.08 | Bagsværd | 16.5.13 | ||
5000 m | |||||
Ude | 21:51.85 | Hvidovre | 18.8.19 | ||
10000 m | |||||
Ude | 38:53.09 | Roskilde | 5.6.09 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:57.49 | Ballerup | 16.6.21 |
200 m: | 1 |
800 m: | 2 |
1000 m: | 1 |
1500 m: | 3 |
5000 m: | 9 |
10000 m: | 3 |
1000 m stafet: | 1 |
Masters | ||||
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
200 m | ||||
DMM | 2023 | 2 | 70 | 36.73 |
5000 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 70 | 22:29.36 |
DMM | 2022 | 4 | 70 | 23:14.34 |
10000 m | ||||
DMM | 2023 | 2 | 70 | 47:55.24 |