Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Morten Jensen

Født: 2 december 1982

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  Længdespring EM inde‐bronze 2011
  •  25 DM‐guld
  •  8 DM‐sølv
  •  4 DM‐bronze
  •  6 IDM‐guld
  •  2 IDM‐sølv

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2018.

2018

Længdespring  [3]
7.15
SB KøbenhavnKøbenhavn29.7.18+1.3
6.78
VMMMálaga, ESPVMM, Málaga, ESP10.9.18+0.3
7.01
BallerupBallerup23.9.18+1.4

2017

Længdespring  [11]
7.00
i
SB Lund, SWELund, SWE15.1.17
7.17
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1.17
7.25
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
7.18
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.2.17
7.30
i
DR35 SB DMiSkiveDMi, Skive18.2.17
7.19
SB OdenseOdense21.5.17+1.3
7.37
DR35 SB KøbenhavnKøbenhavn3.6.17+1.3
NM
KøbenhavnKøbenhavn20.6.17
7.35
GreveGreve25.6.170.0
7.22
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.17+1.4
7.10
DMAalborgDM, Aalborg2.9.170.0

2016

100 m  [1]
11.18
SB Hamar, NORHamar, NOR18.5.16-1.0
200 m  [2]
22.34
SB Hamar, NORHamar, NOR18.5.16-0.8
21.93
w
Bærum, NORBærum, NOR10.6.16+2.5
Længdespring  [10]
7.50
SB DT AalborgDT , Aalborg21.5.160.0
7.33
ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR28.5.16-1.3
 
XXX7.33
 -1.3
7.25
Riga CupRīga, LATRiga Cup, Rīga, LAT31.5.16
 
X
 -0.7
7.25
 +1.2
X
 -1.1
X
 +1.0
X
 +0.4
X
 +0.7
7.33
BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE16.6.16-0.2
 
7.00
 -1.3
X
 -0.2
X
 -0.6
7.09
 +1.0
7.33
 -0.2
X
 -0.7
7.70
SB CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6.16+1.1
 
XX7.70 SB
 +1.1
XXX
7.21
GreveGreve13.8.16+1.5
7.48
w
GreveGreve13.8.16+4.0
7.61
w
KøbenhavnKøbenhavn21.8.16+3.0
7.39
DMAarhusDM, Aarhus28.8.16+1.8
7.51
w
KøbenhavnKøbenhavn10.9.16+2.2
4 x 100 m stafet  [1]
41.36
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR28.5.16
 Sparta Atletik og Løb
Benjamin Gabrielsen, Frederik Schou-Nielsen
Emil Strøm, Morten Jensen

2015

60 m  [1]
7.17
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
100 m  [8]
11.14
SB HelsingørHelsingør9.5.15-1.4
11.17
HelsingørHelsingør9.5.15-1.7
10.86
w
EsbjergEsbjerg17.5.15+2.1
11.09
SB AarhusAarhus23.5.15-3.0
11.12
AarhusAarhus23.5.15+1.3
10.98
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR30.5.15-0.1
10.89
SB HvidovreHvidovre13.6.15-0.8
10.91
HvidovreHvidovre13.6.150.0
200 m  [7]
22.40
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE17.1.15
22.11
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE14.2.15
21.93
SB Nordic ChallAarhusNordic Chall, Aarhus23.5.15-1.5
21.90
SB KøbenhavnKøbenhavn27.5.150.0
21.97
ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR31.5.150.0
21.82
w
HvidovreHvidovre14.6.15+3.9
22.26
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE3.7.15+1.3
Længdespring  [12]
7.33
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE18.1.15
7.40
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE25.1.15
7.26
i
RödBlåGöteborg/FH, SWERödBlå, Göteborg/FH, SWE7.2.15
7.51
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE7.2.15
7.01
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE14.2.15
7.42
i
DMiSkiveDMi, Skive21.2.15
7.27
SB EsbjergEsbjerg17.5.15+0.6
7.16
Saarijärvi, FINSaarijärvi, FIN21.6.15+1.2
 
7.12
 +1.1
7.16
 +1.2
X
 0.0
X
 0.0
X
 0.0
7.13
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7.15+0.5
7.46
SB CoAGKøbenhavnCoAG, København5.8.15+0.6
7.30
DMAarhusDM, Aarhus9.8.15+1.0
7.76
w
DMAarhusDM, Aarhus9.8.15+2.1
 
X7.30
 +1.0
XXX7.76
 +2.1
6.80
KøbenhavnKøbenhavn5.9.15-1.7
4 x 100 m stafet  [1]
41.21
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR30.5.15
 Sparta Atletik og Løb
Kasper Stærk, Nick Ekelund-Arenander
Andreas Trajkovski, Morten Jensen

2014

100 m  [1]
10.98
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5.14+4.4
200 m  [4]
22.00
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE17.5.14+3.7
22.37
SB Halmstad, SWEHalmstad, SWE12.7.14-1.0
22.56
OdenseOdense2.8.14+1.6
22.40
OdenseOdense2.8.14+1.3
Længdespring  [21]
7.27
i
SB Huddinge, SWEHuddinge, SWE17.1.14
7.37
i
SB RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL19.1.14
7.44
i
SB GuglLinz, AUTGugl, Linz, AUT30.1.14
7.09
i
NCStange, NORNC, Stange, NOR2.2.14
7.44
i
=SB v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
 
XXXXX7.44 =SB
7.46
i
SB DMiSkiveDMi, Skive23.2.14
7.45
SB Oslo, NOROslo, NOR22.5.14+1.9
7.30
ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14+1.3
7.27
Riga CupRīga, LATRiga Cup, Rīga, LAT29.5.14+1.7
 
X
 +0.5
X
 +1.4
7.27
 +1.7
5.47
 +0.8
X
 +1.6
X
 +1.0
7.64
SB RandersRanders7.6.14+0.5
7.26
PfingstRehlingen, GERPfingst, Rehlingen, GER9.6.14+0.5
7.49
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE13.6.14+2.0
7.55
w
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE13.6.14+3.1
7.30
EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT21.6.14-0.1
 
7.30
 -0.1
X
 +1.9
X
 +0.3
7.32
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6.14+1.0
7.38
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE6.7.14+1.9
7.44
w
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE6.7.14+2.4
7.43
LaxaspHalmstad, SWELaxasp, Halmstad, SWE12.7.14+0.2
7.50
KøbenhavnKøbenhavn27.7.14+1.4
7.49
w
DMOdenseDM, Odense2.8.14+3.1
7.39
CoAGKøbenhavnCoAG, København6.8.14+1.2
6.99
Kalmar, SWEKalmar, SWE12.8.14+0.2
7.17
AabenraaAabenraa6.9.140.0
4 x 300 m stafet  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:18.75 OT
i
PB v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
 Denmark
Emil Strøm, Andreas Martinsen
Philip Braun, Morten Jensen

2013

200 m  [4]
21.97
SB KøbenhavnKøbenhavn20.5.13-0.2
22.37
ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR26.5.13-2.0
22.09
HelsingørHelsingør8.6.13+0.1
21.99
HelsingørHelsingør8.6.13-1.0
Længdespring  [15]
7.61
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE27.1.13
7.46
i
GuglLinz, AUTGugl, Linz, AUT31.1.13
7.37
i
IHMKarlsruhe, GERIHM, Karlsruhe, GER2.2.13
 
7.056.97XX7.127.37
7.47
i
KøbenhavnKøbenhavn13.2.13
7.75
i
SB (76)DMiSkiveDMi, Skive24.2.13
7.64
i
iEMGöteborg/Sc, SWEiEM, Göteborg/Sc, SWE2.3.13
 
X7.64X
7.64
w
ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR25.5.13+2.8
7.47
SB AnhaltDessau, GERAnhalt, Dessau, GER31.5.130.0
 
7.47 SB
 0.0
XX7.13
 0.0
XX
7.52
SB HelsingørHelsingør8.6.130.0
7.73
w
HelsingørHelsingør8.6.13+2.8
7.54
SB FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE15.6.13+0.6
7.74
SB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU22.6.13+0.1
 
7.74 SB
 +0.1
7.57
 -2.4
7.62
 +0.9
X
 +1.8
7.59
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.13-0.3
7.58
Sotteville-lès-Rouen, FRASotteville-lès-Rouen, FRA8.7.13+1.4
 
7.58
 +1.4
XX
7.59
KBCHeusden, BELKBC, Heusden, BEL13.7.13+1.0
7.60
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE23.7.13+0.7
4 x 100 m stafet  [2]
41.30
SB ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR25.5.13
 Sparta Atletik og Løb
Rasmus Gunnar Jørgensen, Morten Jensen
Emil Strøm, Nicklas Hyde
41.25
SB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU22.6.13
 Denmark
Frederik Schou-Nielsen, Andreas Martinsen
Kasper Olsen, Morten Jensen

2012

200 m  [3]
21.26
w
OdenseOdense13.5.12+2.3
22.19
SB KøbenhavnKøbenhavn25.8.12+0.2
21.77
SB DMKøbenhavnDM, København26.8.12+0.6
Længdespring  [25]
7.61
i
SB RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL21.1.12
7.80
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE29.1.12
7.84
i
SB WinterMoskva, RUSWinter, Moskva, RUS5.2.12
7.86
i
SB (51)PSD BankDüsseldorf, GERPSD Bank, Düsseldorf, GER10.2.12
7.86
i
DR30 =SB , ???, ???15.2.12
7.62
i
AvivaBirmingham, GBRAviva, Birmingham, GBR18.2.12
7.72
i
XL GalanStockholm/G, SWEXL Galan, Stockholm/G, SWE23.2.12
7.80
i
DMiSkiveDMi, Skive25.2.12
7.57
SB AnhaltDessau, GERAnhalt, Dessau, GER25.5.12+0.1
7.68
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.12-0.1
7.78
SB Bad Langensalza, GERBad Langensalza, GER3.6.12+0.4
7.37
Jump and FlyMünchen, GERJump and Fly, München, GER5.6.12-0.3
7.42
Tampere, FINTampere, FIN10.6.120.0
7.45
PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN13.6.12+1.2
8.06
DR30 SB , ???, ???27.6.12+0.3
8.06
=SB (48)EMHelsinki, FINEM, Helsinki, FIN29.6.12+0.3
 
X
 +0.6
X
 +0.6
8.06 =SB
 +0.3
7.56
EMHelsinki, FINEM, Helsinki, FIN1.7.12+0.7
7.84
VenizéliaHaniá, GREVenizélia, Haniá, GRE4.7.12+1.5
8.05
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE7.7.12+1.0
7.22
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE7.7.12+0.3
7.41
w
Kuortane, FINKuortane, FIN22.7.12+3.2
 
X
 +0.6
7.41
 +3.2
X
 +1.1
X
 +2.6
X
 +1.2
7.16
JoensuuGJoensuu, FINJoensuuG, Joensuu, FIN18.8.12-0.2
7.63
CoAGKøbenhavnCoAG, København21.8.120.0
7.64
DMKøbenhavnDM, København25.8.120.0
7.52
HanzekovicZagreb, CROHanzekovic, Zagreb, CRO4.9.12+0.3
 
7.52
 +0.3
X
 0.0
7.35
 -0.4
X
 0.0
X
 -0.3
X
 -0.4
4 x 100 m stafet  [1]
41.19
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.12
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Wolfgang, Nicklas Hyde
Mike Kalisz, Morten Jensen

2011

Længdespring  [27]
7.69
i
SB ErdgasChemnitz, GERErdgas, Chemnitz, GER27.1.11
7.87
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE30.1.11
7.82
i
SparkassenStuttgart, GERSparkassen, Stuttgart, GER5.2.11
7.80
i
BW-BankKarlsruhe, GERBW-Bank, Karlsruhe, GER13.2.11
7.84
i
KøbenhavnKøbenhavn15.2.11
7.75
i
DMiSkiveDMi, Skive19.2.11
7.16
i
SkiveSkive19.2.11
7.96
i
SB XL-GalanStockholm/G, SWEXL-Galan, Stockholm/G, SWE22.2.11
7.96
i
=SB iEMParis, FRAiEM, Paris, FRA4.3.11
 
7.96 =SBXX
8.00
i
SB (20)iEMParis, FRAiEM, Paris, FRA5.3.11
 
XX8.00 SBXX7.88
7.72
SB HillerødHillerød25.5.110.0
7.42
ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR28.5.11-0.3
7.69
w
ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR28.5.11+3.4
7.65
Golden RoofInnsbruck, AUTGolden Roof, Innsbruck, AUT3.6.110.0
7.91
SB KøbenhavnKøbenhavn4.6.110.0
8.01
SB (68)BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR9.6.11+0.9
7.84
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE11.6.11+0.4
8.01
w
EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB18.6.11+2.2
7.99
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE28.6.11+0.2
8.01
=SB Bad Langensalza, GERBad Langensalza, GER2.7.11+1.2
7.87
ArevaSaint-Denis, FRAAreva, Saint-Denis, FRA8.7.11+0.3
7.88
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE9.7.11+1.9
7.89
SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI21.7.11+0.1
7.98
DNGStockholm/S, SWEDNG, Stockholm/S, SWE29.7.11+0.7
7.73
DMKøbenhavnDM, København7.8.11+1.8
7.97
CoAGKøbenhavnCoAG, København11.8.11
7.91
w
LappGLappeenranta, FINLappG, Lappeenranta, FIN13.8.11+4.0
7.33
SkiveSkive10.9.11+1.6
4 x 100 m stafet  [1]
39.71
DR PB EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB18.6.11
 Denmark
Andreas Trajkovski, Jesper Simonsen
Mike Kalisz, Morten Jensen

2010

60 m  [2]
6.86
i
SB PallasSpMalmö/A, SWEPallasSp, Malmö/A, SWE30.1.10
6.84
i
SB PallasSpMalmö/A, SWEPallasSp, Malmö/A, SWE30.1.10
100 m  [4]
10.65
SB RåslättsspJönköping, SWERåslättssp, Jönköping, SWE23.5.10+0.5
10.86
DMOdenseDM, Odense7.8.100.0
10.80
DMOdenseDM, Odense7.8.10+0.1
10.73
VD EU CupBruxelles, BELVD EU Cup, Bruxelles, BEL27.8.10+1.1
200 m  [4]
21.01
SB RåslättsspJönköping, SWERåslättssp, Jönköping, SWE23.5.10+1.2
20.98
w
ECCC-BBern, SUIECCC-B, Bern, SUI30.5.10+2.5
21.90
OdenseOdense7.8.10+0.4
21.55
DMOdenseDM, Odense8.8.10+0.2
Længdespring  [27]
7.19
i
SB KøbenhavnKøbenhavn21.11.09
7.96
i
SB PallasSpMalmö/A, SWEPallasSp, Malmö/A, SWE31.1.10
8.00
i
SB GuglLinz, AUTGugl, Linz, AUT4.2.10
7.88
i
GE GalanStockholm/G, SWEGE Galan, Stockholm/G, SWE10.2.10
7.78
i
BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN11.2.10
8.06
i
SB (14)KøbenhavnKøbenhavn21.2.10
8.04
i
DMiSkiveDMi, Skive28.2.10
7.66
SB AnhaltDessau, GERAnhalt, Dessau, GER28.5.100.0
7.51
ECCC-BBern, SUIECCC-B, Bern, SUI30.5.10+2.0
7.82
w
ECCC-BBern, SUIECCC-B, Bern, SUI30.5.10+2.9
8.14
SB Golden RoofInnsbruck, AUTGolden Roof, Innsbruck, AUT4.6.100.0
7.97
w
KøbenhavnKøbenhavn5.6.10+2.1
7.96
OdlozilPraha, CZEOdlozil, Praha, CZE14.6.10+1.0
7.87
EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT19.6.10+0.6
8.16
w
EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT19.6.10+2.7
7.57
VattenfallKuortane, FINVattenfall, Kuortane, FIN26.6.10+1.8
7.98
w
VattenfallKuortane, FINVattenfall, Kuortane, FIN26.6.10+3.9
8.21
SB (17)VattenfallEspoo, FINVattenfall, Espoo, FIN30.6.10+0.7
7.85
AvivaGateshead, GBRAviva, Gateshead, GBR10.7.10+0.3
8.16
VattenfallLappeenranta, FINVattenfall, Lappeenranta, FIN15.7.10+1.7
7.92
SavoGLapinlahti, FINSavoG, Lapinlahti, FIN18.7.10+1.8
8.07
w
SavoGLapinlahti, FINSavoG, Lapinlahti, FIN18.7.10+3.4
NM
EMBarcelona, ESPEM, Barcelona, ESP30.7.10
7.80
DMOdenseDM, Odense7.8.100.0
8.07
CoAGKøbenhavnCoAG, København12.8.100.0
7.96
AvivaLondon, GBRAviva, London, GBR14.8.10+0.3
8.10
JoensuuGJoensuu, FINJoensuuG, Joensuu, FIN21.8.10+1.4
7.77
Rieti 2010Rieti, ITARieti 2010, Rieti, ITA29.8.10+0.2
7.85
QuerciaRovereto, ITAQuercia, Rovereto, ITA31.8.10+1.8
7.39
HanžekovićZagreb, CROHanžeković, Zagreb, CRO1.9.10-0.5
7.36A
EmmiyanGyumri, ARMEmmiyan, Gyumri, ARM12.9.10-1.0
4 x 100 m stafet  [1]
39.98
PB EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT19.6.10
 Denmark
Martin Krabbe, Jesper Simonsen
Daniel B. Christensen, Morten Jensen

2009

60 m  [3]
6.91
i
SB NCCMalmö/A, SWENCC, Malmö/A, SWE24.1.09
6.80
i
=PB NCCMalmö/A, SWENCC, Malmö/A, SWE24.1.09
6.84
i
PallaspMalmö/A, SWEPallasp, Malmö/A, SWE31.1.09
100 m  [2]
10.98
SB DMOdenseDM, Odense29.8.09-0.8
10.67
w
DMOdenseDM, Odense29.8.09+2.1
200 m  [5]
21.38
i
SB NCCMalmö/A, SWENCC, Malmö/A, SWE25.1.09
21.17
i
DR =PB (50)PallaspMalmö/A, SWEPallasp, Malmö/A, SWE1.2.09
21.47
SB DMOdenseDM, Odense30.8.090.0
22.50
OdenseOdense30.8.09+1.2
21.47
=SB DT KøbenhavnDT , København12.9.09+1.8
Længdespring  [14]
7.48
i
SB PallaspMalmö/A, SWEPallasp, Malmö/A, SWE1.2.09
7.78
i
SB ClassicWien, AUTClassic, Wien, AUT3.2.09
7.77
i
GP OlympPraha, CZEGP Olymp, Praha, CZE7.2.09
7.65
i
Pas-de-CalaisLiévin, FRAPas-de-Calais, Liévin, FRA10.2.09
7.73
i
Valencia, ESPValencia, ESP14.2.09
7.73
i
GEGalanStockholm/G, SWEGEGalan, Stockholm/G, SWE18.2.09
7.88
i
SB (36)DMiSkiveDMi, Skive1.3.09
7.82
i
iEMTorino, ITAiEM, Torino, ITA7.3.09
 
X7.567.82
7.61
SB HAISspHässleholm, SWEHAISsp, Hässleholm, SWE26.7.09+0.8
7.78
w
HAISspHässleholm, SWEHAISsp, Hässleholm, SWE26.7.09+4.1
7.89
SB CoAGKøbenhavnCoAG, København6.8.09+1.6
7.75
VMBerlin, GERVM, Berlin, GER20.8.09+0.5
7.72
DMOdenseDM, Odense29.8.090.0
7.34
QuerciaRovereto, ITAQuercia, Rovereto, ITA1.9.09+0.7
7.45
DT KøbenhavnDT , København12.9.09-0.6

2008

100 m  [3]
11.24
SB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE13.7.08-4.1
10.62
SB ÅrhusGAarhusÅrhusG, Aarhus4.9.08-0.8
10.53
SB Rhede, GERRhede, GER7.9.08+1.1
200 m  [6]
21.19
SB ECCC-BVila Real de Santo Antonio, PORECCC-B, Vila Real de Santo Antonio, POR25.5.080.0
20.83
w
ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST22.6.08+2.5
21.45
DMKøbenhavnDM, København3.8.08+0.7
20.81
w
DMKøbenhavnDM, København3.8.08+2.7
21.32
DT HvidovreDT , Hvidovre30.8.08
20.96
SB Rhede, GERRhede, GER7.9.08+0.7
Længdespring  [18]
7.74
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.08
7.64
i
ClassicWien, AUTClassic, Wien, AUT29.1.08
7.53
i
Praha, CZEPraha, CZE2.2.08
7.88
SB Golden RoofInnsbruck, AUTGolden Roof, Innsbruck, AUT21.5.080.0
8.02
w
ECCC-BVila Real de Santo Antonio, PORECCC-B, Vila Real de Santo Antonio, POR24.5.08+2.6
7.70
AragónZaragoza, ESPAragón, Zaragoza, ESP31.5.08+0.5
8.10
SB (37)VenizeliaHaniá, GREVenizelia, Haniá, GRE7.6.08+0.5
7.77
KusocWarszawa, POLKusoc, Warszawa, POL15.6.08+0.3
7.80
ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST21.6.080.0
7.90
CoAGKøbenhavnCoAG, København26.6.08+0.4
7.76
ÖresundsspHelsingborg, SWEÖresundssp, Helsingborg, SWE13.7.08-0.8
7.81
w
VattenfallJoensuu, FINVattenfall, Joensuu, FIN16.7.08+3.1
7.91
Barcelona, ESPBarcelona, ESP19.7.08+1.5
7.97
BayerLeverkusen, GERBayer, Leverkusen, GER30.7.08+1.6
7.19
DMKøbenhavnDM, København2.8.08+1.9
7.77
DMKøbenhavnDM, København2.8.08-0.8
7.63
OLBeijing, CHNOL, Beijing, CHN16.8.08-0.1
7.57
DT HvidovreDT , Hvidovre30.8.08+0.5
4 x 100 m stafet  [1]
41.17
SB ECCC-BVila Real de Santo Antonio, PORECCC-B, Vila Real de Santo Antonio, POR24.5.08
 Sparta Atletik og Løb
Mike Kalisz, Jacob Wolfgang
Nicklas Hyde, Morten Jensen

2007

60 m  [4]
6.90
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE27.1.07
6.80
i
PB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE27.1.07
7.04
i
NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE18.2.07
6.88
i
NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE18.2.07
100 m  [8]
10.84
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.07-0.7
10.75
SB Nike+KøbenhavnNike+, København4.6.070.0
10.62
SB AarhusAarhus9.6.07+1.7
10.75
CoAGKøbenhavnCoAG, København13.6.07+0.3
10.60
w
ECp-2OdenseECp-2, Odense23.6.07+2.3
10.90
DMOdenseDM, Odense4.8.07-2.2
10.89
DMOdenseDM, Odense4.8.07-3.1
10.81
IberoamericanoHuelva, ESPIberoamericano, Huelva, ESP13.9.07+0.2
200 m  [5]
21.36
i
SB (75)PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE28.1.07
21.41
SB AcademicaPraha, CZEAcademica, Praha, CZE5.6.07-0.2
21.13
SB ECp-2OdenseECp-2, Odense24.6.07+1.7
22.20
DMOdenseDM, Odense5.8.07-1.0
21.12
SB DMOdenseDM, Odense5.8.07-0.1
Længdespring  [20]
7.96
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE28.1.07
7.65
i
OlympPraha, CZEOlymp, Praha, CZE3.2.07
NM
i
Aubière, FRAAubière, FRA9.2.07
7.51
i
NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE18.2.07
7.39
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE24.2.07
7.97
i
SB (18)NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE25.2.07
7.75
i
iEMBirmingham, GBRiEM, Birmingham, GBR3.3.07
7.31
SB GPOsaka, JPNGP, Osaka, JPN5.5.07+1.3
7.48
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.07+1.3
7.56
SB CoAGKøbenhavnCoAG, København13.6.07+0.5
7.58
SB KusocWarszawa, POLKusoc, Warszawa, POL17.6.07+0.4
7.87
w
ECp-2OdenseECp-2, Odense23.6.07+3.2
7.68
w
City SportsCork, IRLCity Sports, Cork, IRL30.6.07+4.5
7.87
SB MAI-galanMalmö/S, SWEMAI-galan, Malmö/S, SWE2.7.07+2.0
7.96
w
MAI-galanMalmö/S, SWEMAI-galan, Malmö/S, SWE2.7.07+3.2
7.41
LaxaspelenHalmstad, SWELaxaspelen, Halmstad, SWE15.7.07-0.6
7.89
w
AragónZaragoza, ESPAragón, Zaragoza, ESP28.7.07+3.5
7.87
=SB Norw UnionLondon, GBRNorw Union, London, GBR3.8.07+1.6
7.71
DMOdenseDM, Odense4.8.07+0.5
7.53
VMOsaka, JPNVM, Osaka, JPN29.8.07+0.6
7.76
IberoamericanoHuelva, ESPIberoamericano, Huelva, ESP13.9.07+1.4
4 x 100 m stafet  [2]
DNF
ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.07
 Sparta Atletik og Løb
Christian Laugesen, Morten Jensen
Nicklas Hyde, Thomas Flensborg Madsen
40.60
SB ECp-2OdenseECp-2, Odense23.6.07
 Denmark
Martin Krabbe, Jesper Simonsen
Nicklas Hyde, Morten Jensen

2006

60 m  [1]
6.90
i
SB PEDUSLuxembourg, LUXPEDUS, Luxembourg, LUX27.1.06
100 m  [5]
10.76
SB ECCC-BIstanbul, TURECCC-B, Istanbul, TUR27.5.06+0.1
10.64
SB DMOdenseDM, Odense22.7.06+0.8
10.63
SB DMOdenseDM, Odense22.7.06+0.4
10.69
Aalg GPAalborgAalg GP, Aalborg28.7.06+0.4
10.61
SB Aalg GPAalborgAalg GP, Aalborg28.7.060.0
200 m  [9]
21.64
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE29.1.06
21.42
SB ECCC-BIstanbul, TURECCC-B, Istanbul, TUR28.5.06+0.5
21.27
SB BowermanKøbenhavnBowerman, København6.6.06-1.5
21.04
SB TelenorKarlskrona, SWETelenor, Karlskrona, SWE12.6.06+0.2
20.88
SB ECp-2Banská Bystrica, SVKECp-2, Banská Bystrica, SVK18.6.06+0.3
21.57
DMOdenseDM, Odense23.7.06+1.9
21.52
DMOdenseDM, Odense23.7.06-0.6
20.94
EMGöteborg/U, SWEEM, Göteborg/U, SWE9.8.06+1.7
21.56
EMGöteborg/U, SWEEM, Göteborg/U, SWE9.8.06-0.5
Længdespring  [18]
7.28
i
SB PEDUSLuxembourg, LUXPEDUS, Luxembourg, LUX27.1.06
7.78
i
SB SparkassenStuttgart, GERSparkassen, Stuttgart, GER4.2.06
8.18
i
DR PB (6)EurojumpGöteborg/Sc, SWEEurojump, Göteborg/Sc, SWE8.2.06
 
7.91 SBXX8.18 DR PBXX
7.54
i
Norw UnionBirmingham, GBRNorw Union, Birmingham, GBR18.2.06
7.78
i
NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE25.2.06
7.75
i
iVMMoskva, RUSiVM, Moskva, RUS10.3.06
7.68
SB Brazzaville, CGOBrazzaville, CGO21.5.06-1.6
7.55
ECCC-BIstanbul, TURECCC-B, Istanbul, TUR27.5.06-1.2
7.66
BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR2.6.06+0.8
7.65
OdlozilPraha, CZEOdlozil, Praha, CZE5.6.06+0.4
7.44
ECp-2Banská Bystrica, SVKECp-2, Banská Bystrica, SVK17.6.06-0.3
7.75
SB Kuortane, FINKuortane, FIN24.6.06+1.3
7.59
Poznań, POLPoznań, POL17.7.060.0
7.98
SB DMOdenseDM, Odense22.7.06+0.3
7.42
EMGöteborg/U, SWEEM, Göteborg/U, SWE7.8.06+1.9
7.70
SidloSopot, POLSidlo, Sopot, POL19.8.06+1.2
8.03
SB (49)CoAGKøbenhavnCoAG, København24.8.060.0
7.46
StadionfestKönigs Wusterhausen, GERStadionfest, Königs Wusterhausen, GER1.9.06+0.3
4 x 100 m stafet  [2]
41.19
SB ECCC-BIstanbul, TURECCC-B, Istanbul, TUR27.5.06
 Sparta Atletik og Løb
Piotr Buciarski, Nicklas Hyde
Espen Gatzwiller, Morten Jensen
40.86
SB ECp-2Banská Bystrica, SVKECp-2, Banská Bystrica, SVK17.6.06
 Denmark
Martin Krabbe, Marc Lorentzen
Espen Gatzwiller, Morten Jensen

2005

60 m  [6]
6.83
i
PB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE29.1.05
6.89
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE29.1.05
6.93
i
AthleticumSpMalmö/A, SWEAthleticumSp, Malmö/A, SWE5.2.05
6.89
i
AthleticumSpMalmö/A, SWEAthleticumSp, Malmö/A, SWE5.2.05
6.88
i
NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE12.2.05
6.94
i
NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE12.2.05
100 m  [7]
10.60
SB Poznań, POLPoznań, POL4.6.05-0.8
10.50
SB KusocWarszawa, POLKusoc, Warszawa, POL12.6.05+0.8
10.42
w
ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST18.6.05+2.7
10.49
SB Poznań, POLPoznań, POL16.7.05-0.7
10.40
w
DMOdenseDM, Odense30.7.05+2.3
10.43
SB ArenaGHilversum, NEDArenaG, Hilversum, NED4.9.05+1.5
10.34
w
ArenaGHilversum, NEDArenaG, Hilversum, NED4.9.05+2.7
200 m  [4]
21.17
i
DR PB (44)RödblåGöteborg/FH, SWERödblå, Göteborg/FH, SWE19.2.05
21.07
SB EAFBydgoszcz, POLEAF, Bydgoszcz, POL5.6.05-0.5
21.08
ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST19.6.05-2.1
20.97
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7.05-0.5
Længdespring  [19]
7.54
i
PB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE30.1.05
7.64
i
PB AthleticumSpMalmö/A, SWEAthleticumSp, Malmö/A, SWE6.2.05
7.53
i
NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE12.2.05
7.76
i
PB NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE13.2.05
7.92
i
PB (36)RödblåGöteborg/FH, SWERödblå, Göteborg/FH, SWE19.2.05
7.51
i
iEMMadrid, ESPiEM, Madrid, ESP5.3.05
7.89
w
GlostrupGlostrup21.5.05+2.9
8.08
PB Palafrugell, ESPPalafrugell, ESP28.5.05+0.8
 
X7.85 SB
 +0.5
7.98 SB
 +0.9
8.08 DR PB
 +0.8
7.75
 +0.2
X
7.52
EAFBydgoszcz, POLEAF, Bydgoszcz, POL5.6.05+0.6
7.76
KusocWarszawa, POLKusoc, Warszawa, POL12.6.050.0
8.10
w
ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST18.6.05+2.7
 
X8.10
 +2.7
XX
7.95
AcademicaPraha, CZEAcademica, Praha, CZE23.6.05+0.1
7.98
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE28.6.05+0.2
8.25
DR PB (10)VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7.05+0.5
7.56
ÅrhusGAarhusÅrhusG, Aarhus24.7.05+0.5
7.80
DMOdenseDM, Odense31.7.05
NM
VMHelsinki, FINVM, Helsinki, FIN12.8.05
7.39
MAIMalmö/S, SWEMAI, Malmö/S, SWE16.8.05
7.83
CoAGKøbenhavnCoAG, København23.8.050.0

2004

60 m  [2]
6.98
i
PB NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE21.2.04
7.00
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE21.2.04
100 m  [8]
10.74
SB ERFBydgoszcz, POLERF, Bydgoszcz, POL5.6.040.0
10.67
SB ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE11.7.04+0.4
10.61
SB ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE11.7.04+0.4
10.66
MAIMalmö/S, SWEMAI, Malmö/S, SWE2.8.04-1.8
10.76
DMKøbenhavnDM, København7.8.04-0.3
10.76
DMKøbenhavnDM, København7.8.04-2.0
10.42
SB NMFredrikstad, NORNM, Fredrikstad, NOR11.9.040.0
10.29
DR
DR22
PB
GreveGreve18.9.04+2.0
200 m  [3]
21.40
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7.04+1.1
21.18
PB DMKøbenhavnDM, København8.8.04-1.0
20.75
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.04+0.7
Længdespring  [10]
7.48
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.04
7.40
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE22.2.04
7.70
SB ERFBydgoszcz, POLERF, Bydgoszcz, POL5.6.04+0.9
7.62
KusocWarszawa, POLKusoc, Warszawa, POL13.6.04+0.5
7.67
VenizHaniá, GREVeniz, Haniá, GRE28.6.04+1.6
7.80
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7.04+0.2
7.65
SGPSollentuna, SWESGP, Sollentuna, SWE8.7.04+0.8
7.53
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE11.7.04+1.3
8.03
DR22
DUR-22
PB (62)
DMKøbenhavnDM, København7.8.04+0.3
7.81
w
NMFredrikstad, NORNM, Fredrikstad, NOR12.9.04+3.7

2003

100 m  [3]
10.65
SB ECp-1Lappeenranta, FINECp-1, Lappeenranta, FIN21.6.03+1.6
10.65
=SB Karlskrona, SWEKarlskrona, SWE28.6.03+2.0
10.40
DUR-21 PB DMHvidovreDM, Hvidovre9.8.03+1.5
200 m  [2]
21.56
SB LyngbyLyngby9.6.03-2.2
21.18
w
ECp-1Lappeenranta, FINECp-1, Lappeenranta, FIN22.6.03+2.4
300 m  [1]
35.23
PB TårnbyTårnby3.5.03
Længdespring  [8]
7.43
i
SB NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE23.2.03
7.63
PB Motala, SWEMotala, SWE29.5.03+0.4
7.64
PB LyngbyLyngby9.6.03+0.6
7.66
PB ECp-1Lappeenranta, FINECp-1, Lappeenranta, FIN21.6.03+0.2
7.97
DUR-21 PB (76)EM U23Bydgoszcz, POLEM U23, Bydgoszcz, POL19.7.03+0.9
7.81
DUR-21 EM U23Bydgoszcz, POLEM U23, Bydgoszcz, POL20.7.03+2.0
7.80
w
DMOdenseDM, Odense30.7.03+2.2
7.24
DMHvidovreDM, Hvidovre10.8.03

2002

100 m  [3]
10.83
ECp-1Sevilla, ESPECp-1, Sevilla, ESP22.6.02+0.7
10.59
PB MAIMalmö/S, SWEMAI, Malmö/S, SWE13.8.02+1.7
10.69
DMRandersDM, Randers17.8.02+0.8
200 m  [9]
21.41
PB KusocWarszawa, POLKusoc, Warszawa, POL16.6.020.0
21.26
w
Karlskrona, SWEKarlskrona, SWE30.6.02+3.7
21.45
w
Karlskrona, SWEKarlskrona, SWE30.6.02+2.7
21.49
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE13.7.02-1.0
21.55
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE13.7.02-0.6
21.31
PB LaxaspHalmstad, SWELaxasp, Halmstad, SWE21.7.02+1.1
21.34
Balt 2002Gdańsk, POLBalt 2002, Gdańsk, POL27.7.02+1.1
21.46
v4NatEskilstuna, SWEv4Nat, Eskilstuna, SWE10.8.02+0.3
21.30
PB DMRandersDM, Randers18.8.02+0.2
Længdespring  [4]
7.48
i
PB DenNCMalmö/A, SWEDenNC, Malmö/A, SWE23.2.02
7.43
i
DenNCMalmö/A, SWEDenNC, Malmö/A, SWE23.2.02
7.40
SB GlostrupGlostrup25.5.02+1.5
7.46
w
GlostrupGlostrup25.5.02+2.4
7.37
w
DMRandersDM, Randers18.8.02+2.3

2001

100 m  [2]
11.03
ECp-2Rīga, LATECp-2, Rīga, LAT22.6.010.0
10.74
DMAarhusDM, Aarhus26.8.01
200 m  [3]
21.44
PB EM U20Grosseto, ITAEM U20, Grosseto, ITA21.7.01+0.2
21.64
EM U20Grosseto, ITAEM U20, Grosseto, ITA22.7.01+0.8
21.69
DMAarhusDM, Aarhus26.8.01
Længdespring  [2]
7.45
(56)OdlozilPraha, CZEOdlozil, Praha, CZE18.6.01
7.45
EM U20Grosseto, ITAEM U20, Grosseto, ITA20.7.01+1.1

2000

100 m  [5]
10.73
PB , ???, ???1.1.00
10.96
w
ECp-1Bærum, NORECp-1, Bærum, NOR8.7.00+2.1
10.80
DMAalborgDM, Aalborg12.8.00
10.67
PB VM U20Santiago de Chile, CHIVM U20, Santiago de Chile, CHI17.10.00+1.3
10.70
VM U20Santiago de Chile, CHIVM U20, Santiago de Chile, CHI17.10.00+0.7
200 m  [1]
21.60
PB DMAalborgDM, Aalborg12.8.00-0.9
Længdespring  [3]
7.49
PB (58), ???, ???1.1.00
7.23
DMAalborgDM, Aalborg12.8.00
7.25
VM U20Santiago de Chile, CHIVM U20, Santiago de Chile, CHI21.10.00-0.2

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde6.80   Malmö/A, SWE27.1.0715 
100 m
Ude10.29   DR DR22Greve18.9.04+2.0
200 m
Ude20.75   København20.8.04+0.7
Inde21.17   DRGöteborg/FH, SWE19.2.05
Længdespring
Ude8.25   DRGöteborg/U, SWE2.7.05+0.5
Inde8.18   DRGöteborg/Sc, SWE8.2.06

300 m
Ude35.23   Tårnby3.5.0340 
4 x 300 m stafet
Inde2:18.75 OT   Tampere, FIN8.2.14

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 443
Per disciplin:
60 m:19
100 m:60
200 m:71
300 m:1
Længdespring:279
4 x 100 m stafet:12
4 x 300 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2000 2
10.80
DM 2001 1
10.74
DM 2002 1
10.69
DM 2003 1
10.40
DM 2004 1
10.76 1
h2
10.76
DM 2005 1
10.40
DM 2006 1
10.63 1
h3
10.64
DM 2007 1
10.89 1
h2
10.90
DM 2009 3
10.67 1
h3
10.98
DM 2010 2
10.80 1
h3
10.86
200 m
DM 2000 2
21.60
DM 2001 2
21.69
DM 2002 1
21.30
DM 2004 1
21.18
DM 2006 1
21.52 1
h3
21.57
DM 2007 1
21.12 1
h3
22.20
DM 2008 1
20.81 1
h5
21.45
DM 2009 1
21.47
DM 2010 2
21.55
DM 2012 3
21.77
Længdespring
DM 2000 2
7.23
DM 2002 3
7.37
DM 2003 2
7.24 1
7.80
DM 2004 1
8.03
DM 2005 1
7.80
DM 2006 1
7.98
DM 2007 1
7.71
DM 2008 1
7.77 1
Q
7.19
DM 2009 1
7.72
DM 2010 1
7.80
DM 2011 1
7.73
DM 2012 1
7.64
DM 2014 2
7.49
DM 2015 1
7.76
DM 2016 1
7.39
DM 2017 3
7.10
Inde
Længdespring
DMi 2009 1
7.88
DMi 2010 1
8.04
DMi 2011 1
7.75
DMi 2012 1
7.80
DMi 2013 1
7.75
DMi 2014 1
7.46
DMi 2015 2
7.42
DMi 2017 2
7.30

Internationale stævner

Ude
200 m
EM 2006
7
q3
21.56 4
h1
20.94
Længdespring
VM 2005
qA
NM
EM 2006
23
Q
7.42
VM 2007
28
Q
7.53
OL 2008
30
Q
7.63
VM 2009
29
Q
7.75
EM 2010
Q
NM
EM-Hold Div 3 2010 1
8.16w
EM-Hold Div 2 2011 2
8.01w
EM 2012 11
7.56 4
Q
8.06
EM-Hold Div 2 2013 2
7.74
EM-Hold Div 2 2014 5
7.30
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 3 2010 1
r2
39.98
EM-Hold Div 2 2011 1
39.71
EM-Hold Div 2 2013 6
41.25
Inde
Længdespring
iEM 2005
23
Q
7.51
iVM 2006
5
qB
7.75
iEM 2007
9
Q
7.75
iEM 2009
11
Q
7.82
iEM 2011 3
8.00 2
Q
7.96
iEM 2013
15
Q
7.64

Ude
100 m
VM U20 2000
8
19
q1
10.70 4
19
h8
10.67
200 m
EM U20 2001 8
19
21.64 4
19
h3
21.44
Længdespring
VM U20 2000
17
19
Q
7.25
EM U20 2001 6
19
7.45
EM U23 2003 8
22
7.81 2
22
qA
7.97