Født: 6 maj 2000
Klub: Aarhus Gymnastikforening af 1880
Tidligere klubber:
Herning Løbeklub ‐21.4.2023
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
2000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:23.77+ i | PB | Sollentuna, SWE | Sollentuna, SWE | 27.1.24 | ||||
3000 m [4] | ||||||||
8:34.16 i | SB | 4 | Skive | Skive | 16.12.23 | |||
DNF i | Skive | Skive | 20.1.24 | |||||
8:00.72 i | PB | 3 | Sollentuna, SWE | Sollentuna, SWE | 27.1.24 | |||
8:24.84 i | 4 | DMi | Odense | DMi, Odense | 17.2.24 | |||
5 km [1] | ||||||||
14:45 | PB | 3 | Charlottenlund | Charlottenlund | 7.4.24 |
3000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:12.50 i | PB | 3 | Skive | Skive | 28.1.23 | |||
8:37.24 i | 7 | v3Nat | Karlstad, SWE | v3Nat, Karlstad, SWE | 12.2.23 | |||
5000 m [3] | ||||||||
14:26.29 | PB | 2 | Viby | Viby | 10.5.23 | |||
14:21.11 | PB | 4 | IFAM | Oordegem, BEL | IFAM, Oordegem, BEL | 27.5.23 | ||
14:20.75 | PB | 4 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.23 | ||
10 km [1] | ||||||||
30:32 | PB | 9 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 22.4.23 | ||
Cross 10 km [1] | ||||||||
29:09 | 3 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 18.11.23 |
3000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:24.19 i | PB | 2 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 5.2.22 | |||
8:14.11 i | PB | 7 | DMi | Skive | DMi, Skive | 27.2.22 | ||
5000 m [3] | ||||||||
14:42.5h | PB | 2 | Viby | Viby | 2.6.22 | |||
DNF | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 26.6.22 | ||||
14:40.44 | PB | 2 | 22 | NordicC | Malmö/S, SWE | NordicC, Malmö/S, SWE | 16.7.22 | |
Cross team [1] | ||||||||
13 | 22 | EM22 | Venaria Reale, ITA | EM22, Venaria Reale, ITA | 11.12.22 | |||
Denmark | ||||||||
Cross 7.7 km [1] | ||||||||
26:02 | 62 | 22 | EM22 | Venaria Reale, ITA | EM22, Venaria Reale, ITA | 11.12.22 | ||
Cross 10 km [1] | ||||||||
32:01 | 6 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 |
Cross 10 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
34:05 | 2 | 22 | DMU | Korsør | DMU, Korsør | 27.11.21 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15:08.09 | SB | 3 | Herning | Herning | 5.9.20 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15:00.17 | PB | Odense | Odense | 30.8.19 | ||||
Cross team [1] | ||||||||
11 | 19 | EM19 | Lisboa, POR | EM19, Lisboa, POR | 8.12.19 | |||
Denmark | ||||||||
Cross 6 km [1] | ||||||||
18:48 | 9 | 19 | NordicC | Heinola, FIN | NordicC, Heinola, FIN | 10.11.19 | ||
Cross 6.3 km [1] | ||||||||
20:33 | 80 | 19 | EM19 | Lisboa, POR | EM19, Lisboa, POR | 8.12.19 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8:46.40 | PB | 4 | B | Aarhus | Aarhus | 5.6.18 |
Placering på danske alletiders liste på dato
3000 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 8:46.40 | Aarhus | 5.6.18 | ||
Inde | 8:00.72 | Sollentuna, SWE | 27.1.24 | 10 | |
5000 m | |||||
Ude | 14:20.75 | Aalborg | 25.6.23 | ||
5 km | |||||
Ude | 14:45 | Charlottenlund | 7.4.24 | 26 | |
10 km | |||||
Ude | 30:32 | Aarhus | 22.4.23 | ||
2000 m | |||||
Inde | 5:23.77+ | Sollentuna, SWE | 27.1.24 |
2000 m: | 1 |
3000 m: | 9 |
5000 m: | 8 |
5 km: | 1 |
10 km: | 1 |
Cross team: | 2 |
Cross: | 6 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
5000 m | ||||
DM | 2022 | |||
DM | 2023 | 4 | 14:20.75 | |
10 km | ||||
DM | 2023 | 9 | 30:32 | |
km cross | ||||
DM | 2022 | 6 | 32:01 | |
DM | 2023 | 3 | 29:09 | |
Inde | ||||
3000 m | ||||
DMi | 2022 | 7 | 8:14.11 | |
DMi | 2024 | 4 | 8:24.84 | |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
km cross | ||||
DMU | 2022 | 2 | 22 | 32:01 |
DMU | 2021 | 2 | 22 | 34:05 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
Cross | |||||
EM19 | 2019 | 80 | 19 | 20:33 | |
EM22 | 2022 | 62 | 22 | 26:02 |