Født: 3 juli 2006
Klub: Herlufsholm Gymnastikforening
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [6] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.29 i | SB | 8 | h1 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 7.1.24 | ||||||
7.22 i | SB | 1 | B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 7.1.24 | ||||||
7.16 i | =PB | 2 | 19 h2 | Ballerup | Ballerup | 20.1.24 | ||||||
7.32 i | 4 | h1 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 10.2.24 | |||||||
7.15 i | PB | 2 | B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 10.2.24 | ||||||
7.23 i | 3 | 19 h2 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||||||
Længdespring [4] | ||||||||||||
6.75 i | SB | 3 | Aarhus | Aarhus | 28.12.23 | |||||||
| ||||||||||||
7.01 i | PB | 1 | 19 | Ballerup | Ballerup | 20.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
6.92 i | 8 | DMi | Odense | DMi, Odense | 17.2.24 | |||||||
| ||||||||||||
6.83 i | 2 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||||||
|
60 m [4] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.21 i | PB | 1 | 17 h2 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||||||
7.17 i | PB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||||||
7.18 i | 2 | 17 h2 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | |||||||
7.16 i | PB | 3 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | ||||||
100 m [9] | ||||||||||||
11.04 w | 1 | 17 h2 | København | København | 20.5.23 | +2.1 | ||||||
10.95 w | 2 | 17 | København | København | 20.5.23 | +2.7 | ||||||
10.87 w | 5 | h2 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | +5.8 | ||||||
11.04 | PB | 8 | B | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | +1.6 | |||||
11.33 | 3 | B | København | København | 9.8.23 | +0.7 | ||||||
11.21 | 3 | h2 | Frederiksberg | Frederiksberg | 22.8.23 | +1.5 | ||||||
11.29 | 4 | Frederiksberg | Frederiksberg | 22.8.23 | +1.1 | |||||||
11.07 | 1 | 17 h4 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +1.8 | |||||
10.93 w | 3 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +2.7 | |||||
Længdespring [13] | ||||||||||||
6.35 i | PB | 1 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 5.2.23 | ||||||
| ||||||||||||
6.66 i | PB | 1 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||||||
| ||||||||||||
6.87 i | PB | 8 | DMi | Randers | DMi, Randers | 19.2.23 | ||||||
| ||||||||||||
6.66 i | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||||||
| ||||||||||||
6.88 | PB | 2 | 17 | Tårnby | Tårnby | 7.5.23 | +0.5 | |||||
| ||||||||||||
6.86 | 3 | København | København | 11.5.23 | +0.7 | |||||||
| ||||||||||||
6.83 | 4 | København | København | 21.5.23 | -1.2 | |||||||
| ||||||||||||
7.01 | PB | - | 17 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.23 | 0.0 | |||||
7.26 w | 1 | 17 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.23 | +2.2 | ||||||
| ||||||||||||
7.01 | =PB | 1 | 17 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | +1.4 | |||||
| ||||||||||||
7.18 | PB (74) | 5 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.23 | -1.8 | |||||
| ||||||||||||
6.40 | 14 | 17 Q | EYOF | Maribor, SLO | EYOF, Maribor, SLO | 26.7.23 | -0.2 | |||||
| ||||||||||||
6.86 | - | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +1.8 | |||||
7.23 w | 1 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +2.3 | |||||
| ||||||||||||
7.07 | 1 | Aarhus | Aarhus | 9.9.23 | +0.6 | |||||||
| ||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||
1:33.62 i | PB | 2 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||
HG Atletik TM | ||||||||||||
Lance Christian Aabo, Mads Vielsøe-Nielsen Birk Kryger, Christoffer Banke Jørgensen | ||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||
1:55.65 | PB | 4 | 17 h2 | EYOF | Maribor, SLO | EYOF, Maribor, SLO | 28.7.23 | |||||
Denmark | ||||||||||||
Lance Christian Aabo, Adam Skytte Joel Frederik von d'Ahe, Carl Bäckström Nielsen | ||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||
2:04.88 | PB | 2 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |||||
HG Atletik TM | ||||||||||||
Mohamud Daher, Lance Christian Aabo Magnus Vielsøe-Nielsen, Christoffer Banke Jørgensen |
100 m [7] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.65 | SB | 2 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 28.5.22 | +1.6 | |||||
11.50 | PB | 2 | h1 | Greve | Greve | 6.8.22 | +2.0 | |||||
11.44 w | 2 | 17 h1 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +2.3 | ||||||
11.47 | PB | 3 | 17 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +0.8 | |||||
11.66 | 3 | 17 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.7 | |||||
11.60 | 6 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -0.5 | |||||
11.60 | 1 | 17 h1 | Greve | Greve | 24.9.22 | -1.3 | ||||||
200 m [3] | ||||||||||||
23.93 | PB | 1 | 17 B | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | -1.3 | |||||
23.89 | PB | 2 | 17 | København | København | 22.5.22 | +1.5 | |||||
23.65 | PB | 3 | 17 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | -0.4 | ||||
Længdespring [3] | ||||||||||||
6.39 | PB | 2 | 17 | Frederiksberg | Frederiksberg | 5.6.22 | +1.6 | |||||
| ||||||||||||
6.13 | 2 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | -1.2 | |||||
| ||||||||||||
6.28 | - | 17 | Greve | Greve | 24.9.22 | +1.9 | ||||||
6.45 w | 1 | 17 | Greve | Greve | 24.9.22 | +3.1 | ||||||
|
100 m [6] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.42 w | 3 | h1 | Slagelse | Slagelse | 24.4.21 | +2.3 | ||||||
12.42 | PB | 3 | Slagelse | Slagelse | 24.4.21 | -0.6 | ||||||
11.89 | PB | 1 | h1 | Greve | Greve | 23.5.21 | +1.0 | |||||
11.64 | PB | 1 | 15 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | +0.4 | |||||
11.58 | PB | 1 | 15 h4 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +0.8 | ||||
11.60 | 3 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +1.8 | |||||
200 m [1] | ||||||||||||
24.10 | PB | 5 | B | Greve | Greve | 23.5.21 | +0.5 | |||||
Længdespring [6] | ||||||||||||
5.78 | PB | 1 | 15 | Næstved | Næstved | 22.4.21 | -0.3 | |||||
| ||||||||||||
5.89 | PB | 1 | 15 | Næstved | Næstved | 6.5.21 | +1.2 | |||||
| ||||||||||||
6.33 w | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 9.5.21 | |||||||
| ||||||||||||
5.78 | 1 | 15 | Næstved | Næstved | 27.5.21 | +0.2 | ||||||
| ||||||||||||
5.96 | PB | 4 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | 0.0 | ||||
| ||||||||||||
6.03 | PB | - | 15 | Greve | Greve | 25.9.21 | +1.7 | |||||
6.14 w | 2 | 15 | Greve | Greve | 25.9.21 | +2.6 | ||||||
|
100 m [3] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.25 | PB | 3 | 15 | Slagelse | Slagelse | 15.8.20 | +1.1 | |||||
12.82 | PB | 1 | C | Tårnby | Tårnby | 27.8.20 | +0.4 | |||||
12.83 w | 7 | 15 | København | København | 4.9.20 | +2.1 | ||||||
Længdespring [3] | ||||||||||||
5.02 | PB | 2 | 17 | Næstved | Næstved | 22.6.20 | +1.9 | |||||
| ||||||||||||
4.57 | 2 | 15 | Slagelse | Slagelse | 15.8.20 | +1.1 | ||||||
| ||||||||||||
NM | Tårnby | Tårnby | 27.8.20 |
80 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.16 | SB | København | København | 17.8.19 | -1.3 | |||
10.92 w | København | København | 17.8.19 | +3.1 | ||||
11.19 | Greve | Greve | 29.9.19 | -0.3 | ||||
11.29 | Greve | Greve | 29.9.19 | -2.7 | ||||
100 m [2] | ||||||||
14.05 | PB | Næstved | Næstved | 5.8.19 | -0.7 | |||
13.71 | PB | Tårnby | Tårnby | 5.9.19 | +1.6 | |||
200 m [2] | ||||||||
28.46 | PB | Næstved | Næstved | 5.8.19 | -0.7 | |||
27.94 | PB | Greve | Greve | 28.9.19 | -1.8 |
50 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.65 i | SB | Hvidovre | Hvidovre | 7.1.18 | ||||
7.58 i | PB | Hvidovre | Hvidovre | 7.1.18 | ||||
7.61 i | Hvidovre | Hvidovre | 10.2.18 | |||||
7.60 i | Hvidovre | Hvidovre | 10.2.18 | |||||
80 m [9] | ||||||||
11.53 | PB | Tårnby | Tårnby | 5.5.18 | -0.4 | |||
11.24 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.6.18 | +1.7 | |||
11.31 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.6.18 | -0.8 | |||
11.47 | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.18 | -0.7 | ||||
11.05 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.18 | +1.3 | |||
11.33 | Ballerup | Ballerup | 17.6.18 | +1.1 | ||||
11.51 | Ballerup | Ballerup | 17.6.18 | -1.9 | ||||
11.42 | København | København | 18.8.18 | +0.4 | ||||
11.64 | København | København | 18.8.18 | +1.0 |
Placering på danske alletiders liste på dato
50 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 7.58 | Hvidovre | 7.1.18 | ||
60 m | |||||
Inde | 7.15 | Malmö/A, SWE | 10.2.24 | ||
100 m | |||||
Ude | 11.04 | Hvidovre | 10.6.23 | +1.6 | |
200 m | |||||
Ude | 23.65 | Hvidovre | 11.9.22 | -0.4 | |
Længdespring | |||||
Ude | 7.18 | Aalborg | 25.6.23 | -1.8 | |
Inde | 7.01 | Ballerup | 20.1.24 | 43 | |
4 x 200 m stafet | |||||
Inde | 1:33.62 | Skive | 5.3.23 | ||
80 m | |||||
Ude | 11.05 | Hvidovre | 9.6.18 | +1.3 | |
1000 m stafet | |||||
Ude | 1:55.65 | Maribor, SLO | 28.7.23 | ||
Ude | 2:04.88 | Hvidovre | 3.9.23 |
50 m: | 4 |
60 m: | 10 |
80 m: | 13 |
100 m: | 27 |
200 m: | 6 |
Længdespring: | 33 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
1000 m stafet: | 1 |
1000 m stafet: | 1 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Længdespring | |||||||
DM | 2023 | 5 | 7.18 | ||||
Inde | |||||||
Længdespring | |||||||
DMi | 2023 | 8 | 6.87 | ||||
DMi | 2024 | 8 | 6.92 | ||||
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
100 m | |||||||
DMU | 2021 | 3 | 15 | 11.60 | 1 | 15 h4 | 11.58 |
DMU | 2022 | 6 | 17 | 11.60 | 3 | 17 h2 | 11.66 |
DMU | 2023 | 3 | 17 | 10.93 | 1 | 17 h4 | 11.07 |
200 m | |||||||
DMU | 2022 | 3 | 17 B | 23.65 | |||
Længdespring | |||||||
DMU | 2021 | 4 | 15 | 5.96 | |||
DMU | 2022 | 2 | 17 | 6.13 | |||
DMU | 2023 | 1 | 17 | 7.23 | |||
1000 m stafet | |||||||
DMU | 2023 | 2 | 17 | 2:04.88 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
iDMU | 2024 | 3 | 19 h2 | 7.23 | |||
Længdespring | |||||||
iDMU | 2023 | 1 | 17 | 6.66 | |||
iDMU | 2024 | 2 | 19 | 6.83 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2023 | 2 | 19 | 1:33.62 |
Ude | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Længdespring | |||||||||
EYOF | 2023 | 14 | 17 Q | 6.40 | |||||
1000 m stafet | |||||||||
EYOF | 2023 | 4 | 17 h2 | 1:55.65 |