Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

David Rørvig

Født: 28 juni 2006

Klub: Hvidovre Atletik & Motion

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

200 m  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
25.98
i
BallerupBallerup23.1.22
300 m  [1]
39.09
PB TårnbyTårnby8.5.22
400 m  [4]
56.52
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
56.86
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
55.27
PB HvidovreHvidovre28.5.22
55.49
HvidovreHvidovre11.6.22
4 x 200 m stafet  [1]
1:39.11
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Hvidovre Atletik & Motion
Viktor Sigge Greifenstein, David Rørvig
Kasper Birk, Pedro Baptista

2021

300 m  [1]
41.67
PB LyngbyLyngby4.9.21
300 m hæk 76.2 cm  [1]
44.97
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
4 x 100 m stafet  [3]
50.14
SB FrederiksbergFrederiksberg24.8.21
 Hvidovre Atletik & Motion
Filip Emil Larsen, David Rørvig
Laurits Læbo Rehhoff Thomsen, Kasper Birk
48.69
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 Hvidovre Atletik & Motion
Filip Emil Larsen, Kasper Birk
David Rørvig, Pedro Baptista
48.97
GreveGreve24.9.21
 Hvidovre Atletik & Motion
Filip Emil Larsen, Kasper Birk
David Rørvig, Mathis Touillon
4 x 200 m stafet  [1]
1:44.96
PB GreveGreve24.9.21
 Hvidovre Atletik & Motion
Filip Emil Larsen, Kasper Birk
David Rørvig, Mathis Touillon
1000 m stafet  [1]
2:16.83
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Hvidovre Atletik & Motion
Filip Emil Larsen, David Rørvig
Kasper Birk, Pedro Baptista

2020

100 m  [1]
14.35
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.7
200 m  [1]
NT
SB HvidovreHvidovre7.6.20+0.9
300 m  [2]
44.91
PB HvidovreHvidovre23.7.20
44.57
PB TårnbyTårnby3.9.20
400 m  [2]
1:03.76
PB HvidovreHvidovre7.6.20
1:02.30
PB HvidovreHvidovre1.8.20
300 m hæk 76.2 cm  [1]
47.68
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
Længdespring  [2]
NM
TårnbyTårnby11.7.20
4.47
PB TårnbyTårnby3.9.200.0
 
X4.47 PBX
1000 m stafet  [1]
2:24.38
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
 Hvidovre Atletik & Motion
David Rørvig, Lucas Spuur
Andrei-Stefan Ursea, Simon Worsøe Clausen

2019

50 m  [2]
7.59
i
PB HvidovreHvidovre3.2.19
7.68
i
SB HvidovreHvidovre3.2.19
80 m  [1]
11.98
SB HillerødHillerød22.5.19+1.1
100 m  [1]
14.84
PB TårnbyTårnby20.8.190.0
200 m  [1]
29.84
PB GlostrupGlostrup27.4.19+1.4
300 m  [1]
50.07
PB TårnbyTårnby20.8.19
400 m  [2]
1:08.33
SB HillerødHillerød22.5.19
1:04.80
PB HvidovreHvidovre9.6.19
600 m  [3]
Uregelmæssighed: Oversized track
1:49.57 OT
i
BallerupBallerup19.1.19
1:52.33
PB TårnbyTårnby4.5.19
1:50.79
PB HvidovreHvidovre8.6.19
1000 m  [1]
3:27.73
PB GlostrupGlostrup27.4.19
50 m hæk 76.2 cm  [1]
9.70
i
PB HvidovreHvidovre3.2.19
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
12.18
i
BallerupBallerup20.1.19
100 m hæk 84.0 cm  [1]
21.02
PB AalborgAalborg14.9.190.0
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [3]
15.42
TårnbyTårnby4.5.19+0.8
14.85
PB TårnbyTårnby4.5.19+0.7
15.08
w
HvidovreHvidovre8.6.19+2.6
Længdespring  [3]
4.02
PB GlostrupGlostrup27.4.19+0.4
4.21
PB BallerupBallerup25.5.19+0.3
4.05
AalborgAalborg14.9.190.0

2018

60 m  [2]
9.49
i
PB BallerupBallerup20.1.18
9.56
i
BallerupBallerup20.1.18
80 m  [5]
12.25
PB HillerødHillerød30.5.18+0.4
12.3h
Maribo Maribo 6.6.18
11.76
PB HolbækHolbæk12.6.18+0.5
12.61
HerlufsholmHerlufsholm18.6.18-3.0
12.03
w
GreveGreve15.9.18+2.7
100 m  [1]
15.25
PB TårnbyTårnby6.9.18-0.4
200 m  [4]
31.21
PB TårnbyTårnby6.5.18-0.9
32.38
HillerødHillerød30.5.18+0.1
30.36
PB HvidovreHvidovre9.6.18+0.6
29.93
PB GreveGreve29.9.18+0.2
300 m  [1]
50.92
PB TårnbyTårnby6.9.18
400 m  [4]
1:14.3h
Maribo Maribo 6.6.18
1:06.02
PB HvidovreHvidovre10.6.18
1:11.13
HolbækHolbæk12.6.18
1:09.96
HerlufsholmHerlufsholm18.6.18
600 m  [2]
1:56.07
PB TårnbyTårnby5.5.18
1:53.48
PB GreveGreve30.9.18
1500 m  [1]
5:19.12
PB HvidovreHvidovre10.6.18
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [4]
15.99
PB TårnbyTårnby5.5.18-0.9
15.92
PB HvidovreHvidovre9.6.180.0
16.12
HvidovreHvidovre9.6.180.0
15.91
w
GreveGreve15.9.18+2.4
Spydkast 400 gram  [1]
7.77
PB TårnbyTårnby6.5.18

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde7.59   Hvidovre3.2.19
60 m
Inde9.49   Ballerup20.1.18
100 m
Ude14.35   Tårnby11.7.20+1.7
200 m
Ude29.84   Glostrup27.4.19+1.4
400 m
Ude55.27   Hvidovre28.5.22
Inde56.52   Malmö/A, SWE13.2.22
1000 m
Ude3:27.73   Glostrup27.4.19
1500 m
Ude5:19.12   Hvidovre10.6.18
Længdespring
Ude4.47   Tårnby3.9.200.0

80 m
Ude11.76   Holbæk12.6.18+0.5
300 m
Ude39.09   Tårnby8.5.22
600 m
Ude1:50.79   Hvidovre8.6.19
50 m hæk 76.2 cm
Inde9.70   Hvidovre3.2.19
300 m hæk 76.2 cm
Ude44.97   Hvidovre11.9.2148 
100 m hæk 84.0 cm
Ude21.02   Aalborg14.9.190.0
Spydkast 400 gram
Ude7.77   Tårnby6.5.18
4 x 200 m stafet
Ude1:44.96   Greve24.9.21

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 70
Per disciplin:
50 m:2
60 m:2
80 m:6
100 m:3
200 m:7
300 m:6
400 m:12
600 m:5
1000 m:1
1500 m:1
50 m hæk 76.2 cm:1
:1
300 m hæk 76.2 cm:2
100 m hæk 84.0 cm:1
:7
Længdespring:5
Spydkast 400 gram:1
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:2
1000 m stafet:2

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
300 m hæk 76.2 cm
DMU 2020 3
15
47.68
DMU 2021 2
15
44.97
4 x 100 m stafet
DMU 2021 3
15
48.69
1000 m stafet
DMU 2020 3
15
2:24.38
DMU 2021
15
2:16.83
Inde
400 m
iDMU 2022 2
17
B
56.86
4 x 200 m stafet
iDMU 2022 3
17
1:39.11