Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Mikkel Johansson

Født: 18 august 2002

Klub: Hvidovre Atletik & Motion

Tidligere klubber:
Aalborg Atletik og Motion ‐23.8.2019

  •  1 DM‐bronze
  •  1 IDM‐guld
  •  1 IDM‐sølv

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

60 m  [11]
6.92
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1.22
6.96
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1.22
NT
i
RandersRanders30.1.22
6.86
i
PB RandersRanders30.1.22
DQ
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
6.90
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
6.92
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
6.99
i
AarhusAarhus2.3.22
6.94
i
AarhusAarhus2.3.22
6.94
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
6.90
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
100 m  [9]
10.73
w
TårnbyTårnby7.5.22+3.1
10.66
w
TårnbyTårnby7.5.22+2.7
10.76
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+0.8
10.78
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22-1.4
10.78
HvidovreHvidovre11.6.220.0
10.54
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.6
10.61
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22-0.1
10.70
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22-0.1
10.31
w
NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE16.7.22+4.4
150 m  [2]
15.99
PB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22-0.3
15.84
PB (18)KøbenhavnKøbenhavn22.5.22+1.4
200 m  [11]
DQ
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE21.1.22
22.11
i
SB RandersRanders30.1.22
22.15
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
22.18
i
DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
21.95
i
SB DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
21.90
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
21.56
SB FrederiksbergFrederiksberg5.6.22-0.2
21.32
PB HvidovreHvidovre12.6.22+2.0
21.47
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22+1.2
21.39
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22+0.1
21.06
PB NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE17.7.22+1.7
300 m  [1]
34.32
PB TårnbyTårnby8.5.22
400 m  [1]
48.29
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.22
4 x 100 m stafet  [1]
40.25
NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE16.7.22
 Denmark
Rasmus Søsted Andersen, Rasmus Thornbjerg Klausen
Mikkel Johansson, Tobias Andersson
4 x 200 m stafet  [2]
1:28.60
i
PB DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
 Hvidovre Atletik & Motion
Andreas Trajkovski, Nick Ekelund-Arenander
Jacob Chua Ziska, Mikkel Johansson
1:34.25
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Hvidovre Atletik & Motion
Dlovan Baker, Jonas Strunge
Tobias Riber Jakobsen, Mikkel Johansson

2021

60 m  [2]
7.01
i
PB DMiRandersDMi, Randers20.2.21
6.94
i
PB DMiRandersDMi, Randers20.2.21
100 m  [13]
10.90
SB AalborgAalborg8.5.21+0.7
11.04
AalborgAalborg22.5.21-0.9
10.97
AalborgAalborg22.5.21+2.0
10.98
AalborgAalborg5.6.21+1.3
10.95
AalborgAalborg5.6.21-0.9
10.75
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.3
10.65
PB HvidovreHvidovre12.6.21+1.1
10.81
DMOdenseDM, Odense26.6.21+0.9
10.79
BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER3.7.21-0.9
10.76
BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER3.7.21+0.3
10.90
EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST15.7.21-0.9
10.97
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.1
10.77
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.3
200 m  [6]
21.88
i
PB (73)DMiRandersDMi, Randers20.2.21
22.51
SB AalborgAalborg10.4.21-1.4
22.05
SB AalborgAalborg8.5.21-0.4
21.55
PB HvidovreHvidovre13.6.21+1.7
21.70
BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER4.7.21+1.2
21.61
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.6
300 m  [1]
37.08
SB AalborgAalborg10.4.21
400 m  [1]
50.62
PB AalborgAalborg5.6.21

2020

60 m  [8]
7.27
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
7.23
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
7.24
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
7.22
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
7.18
i
PB DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
7.21
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
7.13
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
7.13
i
=PB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
100 m  [6]
11.13
w
sprintHvidovresprint, Hvidovre23.5.20+2.4
11.23
SB HvidovreHvidovre7.6.20-0.1
11.00
PB Berlin, GERBerlin, GER3.7.20+0.9
10.86
PB Berlin, GERBerlin, GER3.7.200.0
10.86
=PB TårnbyTårnby11.7.20+1.0
1DNF
DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.20+0.3
200 m  [8]
22.93
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
22.78
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.20
22.77
i
PB DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
23.08
i
DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
22.68
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
22.77
=PB HvidovreHvidovre7.6.200.0
21.97
PB Berlin, GERBerlin, GER3.7.200.0
DNF
HvidovreHvidovre2.8.20+0.8
300 m  [2]
36.09
PB sprintHvidovresprint, Hvidovre23.5.20
35.28
PB HvidovreHvidovre23.7.20
400 m  [2]
53.10
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
50.74
PB HvidovreHvidovre1.8.20
Længdespring  [2]
6.50
PB HvidovreHvidovre7.6.20+1.4
 
X6.35 SB
 +2.0
5.97
 +1.9
6.50 PB
 +1.4
XX
6.28
TårnbyTårnby11.7.20+0.9
 
XXX3.81
 +3.1
6.28
 +0.9
4 x 200 m stafet  [2]
1:30.08
i
PB DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
 Hvidovre Atletik & Motion
Jacob Chua Ziska, Kasper Olsen
Iasonas Koniaris, Mikkel Linnemand
1:32.06
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Hvidovre Atletik & Motion
Andreas Bjarnastein Antoft, Elia Noél Latta
Sebastian Larvad, Mikkel Linnemand

2019

60 m  [13]
7.56
i
PB AalborgAalborg27.12.18
7.57
i
AalborgAalborg9.1.19
7.64
i
AalborgAalborg9.1.19
7.51
i
PB SkiveSkive12.1.19
7.59
i
SkiveSkive12.1.19
7.45
i
PB AalborgAalborg19.1.19
7.55
i
AalborgAalborg19.1.19
7.51
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
7.40
i
PB AalborgAalborg13.2.19
7.38
i
PB DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
7.38
i
=PB DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
7.37
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
7.34
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
100 m  [4]
11.71
PB AalborgAalborg1.5.190.0
11.67
w
HerningHerning4.5.19+2.1
11.18
PB OdenseOdense7.9.19-0.1
11.07
PB AalborgAalborg14.9.19+0.5
200 m  [6]
24.73
i
PB SkiveSkive22.1.19
23.72
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.19
23.88
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
23.76
i
iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
23.50
w
Clermont, FLClermont, FL20.4.19+4.4
22.77
PB DMUGreveDMU, Greve25.8.19-2.0
300 m  [1]
38.34
PB HerningHerning4.5.19
400 m  [2]
54.92
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
52.57
PB DMUGreveDMU, Greve24.8.19
Længdespring  [10]
5.88
i
PB AalborgAalborg19.1.19
5.71
i
AalborgAalborg13.2.19
6.06
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
 
5.585.95 PB6.06 PB5.77X
5.94
w
Clermont, FLClermont, FL20.4.19+5.5
 
5.86
 +4.7
5.44
 +2.1
5.54
 +4.5
5.94
 +5.5

 +0.9
5.55
 +4.1
5.76
PB AalborgAalborg1.5.19+0.3
5.80
w
HerningHerning4.5.19+2.9
6.47
PB DMUGreveDMU, Greve25.8.19+1.7
6.60
w
DMUGreveDMU, Greve25.8.19+2.8
6.47
=PB OdenseOdense7.9.19+1.2
6.37
AalborgAalborg14.9.190.0

2018

100 m  [6]
12.13
PB ViborgViborg14.8.18+1.6
12.01
PB AalborgAalborg22.8.18
11.74
PB AalborgAalborg1.9.180.0
11.90
PB AalborgAalborg1.9.18+0.6
11.88
w
KøbenhavnKøbenhavn8.9.18+2.2
12.00
BallerupBallerup22.9.18-1.1
200 m  [2]
24.45
PB ViborgViborg14.8.18+0.8
23.94
PB AalborgAalborg2.9.18-0.2
Længdespring  [2]
5.29
PB KøbenhavnKøbenhavn8.9.180.0
5.48
PB BallerupBallerup22.9.18+0.3
 
5.48 PB5.164.99X5.30X

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde6.86   Randers30.1.2223 
100 m
Ude10.54   Hvidovre11.6.22+1.620 
200 m
Ude21.06   Malmö/S, SWE17.7.22+1.711 
Inde21.88   Randers20.2.2122 
400 m
Ude48.29   Frederiksberg4.6.2236 
Inde53.10   Malmö/A, SWE25.1.20
Længdespring
Ude6.50   Hvidovre7.6.20+1.4
Inde6.06   Skive24.2.19
4 x 200 m stafet
Inde1:28.60   Skive27.2.22

150 m
Ude15.84   København22.5.22+1.4
300 m
Ude34.32   Tårnby8.5.2212 

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 137
Per disciplin:
60 m:34
100 m:38
150 m:2
200 m:33
300 m:5
400 m:6
Længdespring:14
4 x 100 m stafet:1
4 x 200 m stafet:4

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2021
4
h2
10.81
DM 2022 5
10.70 2
h3
10.61
200 m
DMU 2019
22.77
DM 2022 3
21.39 2
h1
21.47
400 m
DMU 2019
52.57
Længdespring
DMU 2019
6.60
6.47
Inde
60 m
DMi 2019 4
B
7.38 4
h3
7.38
DMi 2020 5
B
7.21 3
h5
7.18
DMi 2021 5
6.94 3
h2
7.01
DMi 2022 6
6.92 3
h1
6.90
200 m
DMi 2019
2
h6
23.88
DMi 2020 4
B
23.08 1
h6
22.77
DMi 2021 1
21.88
DMi 2022 2
21.95 1
h3
22.18
4 x 200 m stafet
DMi 2020 1
B
1:30.08

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020
19
DMU 2021 1
19
10.77 1
19
h2
10.97
200 m
DMU 2021 1
19
B
21.61
Inde
60 m
iDMU 2019 3
17
7.34 1
17
h3
7.37
iDMU 2020 1
19
7.13 1
19
h2
7.13
iDMU 2022 1
22
6.90 1
22
h1
6.94
200 m
iDMU 2019 2
17
r3
23.76
iDMU 2020 1
19
22.68
iDMU 2022 1
22
21.90
Længdespring
iDMU 2019 5
17
6.06
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
19
1:32.06
iDMU 2022 2
22
1:34.25

Internationale stævner


Ude
100 m
EM U20 2021
8
19
h3
10.90