Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Malte Dam Korsbjerg

Født: 2003

Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

50 m  [1]
6.33
i
PB AarhusAarhus17.2.22
60 m  [10]
7.43
i
PB AarhusAarhus30.12.21
7.37
i
PB AarhusAarhus30.12.21
7.38
i
RandersRanders9.1.22
7.25
i
PB AarhusAarhus22.1.22
7.25
i
=PB AarhusAarhus17.2.22
7.27
i
AarhusAarhus17.2.22
7.21
i
PB DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
7.26
i
AarhusAarhus2.3.22
7.20
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
7.17
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
200 m  [3]
23.66
i
PB RandersRanders9.1.22
23.33
i
PB DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
23.08
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22

2021

100 m  [8]
11.51
PB AarhusAarhus8.5.21-0.1
11.43
PB AarhusAarhus14.5.21+1.3
11.45
AarhusAarhus3.6.21+0.1
11.57
AalborgAalborg5.6.21+1.3
11.57
RandersRanders19.6.21-0.7
11.70
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE10.7.21+0.7
11.41
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.1
11.32
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.3
200 m  [4]
23.61
SB AarhusAarhus8.5.21-2.1
23.36
w
AarhusAarhus3.6.21
23.51
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE10.7.21+0.8
23.07
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.6
4 x 100 m stafet  [1]
44.44
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Adam Sandbjerg Lind, Malte Dam Korsbjerg
Sofus Ingemann Harmsen, Jeppe Ege Nielsen

2020

50 m  [1]
6.57
i
PB AarhusAarhus28.12.19
60 m  [7]
7.61
i
PB AarhusAarhus28.12.19
7.68
i
AarhusAarhus28.12.19
7.59
i
PB AarhusAarhus25.1.20
7.59
i
=PB AarhusAarhus25.1.20
7.58
i
PB SkiveSkive1.2.20
7.70
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
7.53
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
100 m  [4]
11.72
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+4.4
11.65
PB KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+1.8
11.62
PB AarhusAarhus8.8.20+0.8
11.62
=PB DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.20+0.2
200 m  [5]
24.50
i
PB SkiveSkive1.2.20
24.60
i
DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
24.56
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
23.33
PB AarhusAarhus8.8.20+1.3
23.71
DMUAalborgDMU, Aalborg13.9.20-0.3
4 x 200 m stafet  [2]
1:33.04
i
SB DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Alexander Bertelsen, Lasse Møller Alm
Malte Dam Korsbjerg, Steffen Udengaard Knudsen
1:40.19
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Adam Lind, Benjamin Coop
Christoffer Erritsø, Malte Dam Korsbjerg

2019

60 m  [3]
8.30
i
PB AarhusAarhus29.12.18
8.21
i
PB AalborgAalborg19.1.19
8.21
i
=PB AalborgAalborg19.1.19
100 m  [5]
12.21
w
HerningHerning4.5.19+3.5
12.47
PB AalborgAalborg15.5.19+0.2
12.18
PB RandersRanders15.6.19+0.1
12.35
DMUGreveDMU, Greve24.8.19-1.2
12.01
PB AalborgAalborg14.9.19+0.5
200 m  [2]
24.40
PB RandersRanders16.6.190.0
24.83
DMUGreveDMU, Greve25.8.19-1.4
60 m hæk 91.4 cm  [2]
11.08
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
11.90
i
iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
Højdespring  [1]
1.44
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
Stangspring  [1]
2.30
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
Længdespring  [2]
4.71
i
PB AarhusAarhus29.12.18
4.49
i
AalborgAalborg19.1.19
Kuglestød 5.0 kg  [3]
9.32
i
PB AalborgAalborg19.1.19
8.09
i
DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
9.16
i
iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
 
9.168.138.68
Kuglestød 6.0 kg  [1]
8.39
PB AalborgAalborg25.5.19
Diskoskast 1.75 kg  [1]
21.84
PB AalborgAalborg14.9.19
Hammerkast 6.0 kg  [1]
22.04
PB AalborgAalborg25.5.19
Spydkast 700 gram  [1]
24.02
PB AalborgAalborg15.5.19
Femkamp U18  [1]
DNF
i
DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19

2018

100 m  [1]
13.11
PB RandersRanders29.9.18+0.2
200 m  [1]
26.65
PB RandersRanders29.9.18+0.2
Kuglestød 4.0 kg  [2]
9.13
PB BallerupBallerup22.9.18
 
7.05 PB7.94 PB7.95 PB8.00 PB7.399.13 PB
8.53
RandersRanders29.9.18
Diskoskast 1.0 kg  [1]
19.57
PB BallerupBallerup22.9.18
 
18.77 PB15.1916.2418.43X19.57 PB

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.33   Aarhus17.2.22
60 m
Inde7.17   Skive5.3.22
100 m
Ude11.32   Hvidovre11.9.21+1.3
200 m
Ude23.33   Aarhus8.8.20+1.3
Inde23.08   Skive6.3.22
Højdespring
Inde1.44   Randers2.2.19
Stangspring
Inde2.30   Randers2.2.19
Længdespring
Inde4.71   Aarhus29.12.18

60 m hæk 91.4 cm
Inde11.08   Randers2.2.1946 
Kuglestød 4.0 kg
Ude9.13   Ballerup22.9.18
Kuglestød 5.0 kg
Inde9.32   Aalborg19.1.19
Kuglestød 6.0 kg
Ude8.39   Aalborg25.5.19
Diskoskast 1.0 kg
Ude19.57   Ballerup22.9.18
Diskoskast 1.75 kg
Ude21.84   Aalborg14.9.19
Hammerkast 6.0 kg
Ude22.04   Aalborg25.5.19
Spydkast 700 gram
Ude24.02   Aalborg15.5.19

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 75
Per disciplin:
50 m:2
60 m:20
100 m:18
200 m:15
60 m hæk 91.4 cm:2
Højdespring:1
Stangspring:1
Længdespring:2
Kuglestød 4.0 kg:2
Kuglestød 5.0 kg:3
Kuglestød 6.0 kg:1
Diskoskast 1.0 kg:1
Diskoskast 1.75 kg:1
Hammerkast 6.0 kg:1
Spydkast 700 gram:1
Femkamp U18:1
4 x 100 m stafet:1
4 x 200 m stafet:2

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DMU 2019
12.35
200 m
DMU 2019
24.83
Inde
60 m
DMi 2020
6
h4
7.70
DMi 2022
6
h3
7.21
200 m
DMi 2020
3
h2
24.60
DMi 2022
2
h3
23.33
4 x 200 m stafet
DMi 2020 3
1:33.04

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020 5
17
11.62
DMU 2021 5
19
11.32 4
19
h2
11.41
200 m
DMU 2020 5
17
23.71
DMU 2021 5
19
B
23.07
4 x 100 m stafet
DMU 2021 1
19
44.44
Inde
60 m
iDMU 2020
4
17
h2
7.53
iDMU 2022 2
19
7.17 3
19
h1
7.20
200 m
iDMU 2020 2
17
B
24.56
iDMU 2022 2
19
C
23.08
60 m hæk 91.4 cm
iDMU 2019
7
17
h1
11.90
Kuglestød 5.0 kg
iDMU 2019 10
17
9.16
Femkamp U18
DMUi 2019
17