Født: 15 juli 2001
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2022. |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:32.88 | 11 | Bagsværd | Bagsværd | 18.5.22 | ||||
DNF | København | København | 21.5.22 | |||||
4:26.02 | 2 | 22 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | |||
5 km [1] | ||||||||
16:43 | PB | 44 | Hillerød | Hillerød | 12.3.22 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:24.99 | 4 | København | København | 16.5.21 | ||||
4:13.03 | 5 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:24.98 i | 3 | 19 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | ||
4:28.12 | 15 | Tårnby | Tårnby | 27.8.20 | ||||
4:25.62 | 10 | 19 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 12.9.20 | ||
5000 m [1] | ||||||||
16:49.42 | SB | 16 | B | København | København | 4.8.20 | ||
3000 m forh. [2] | ||||||||
DNF | København | København | 16.7.20 | |||||
10:25.04 | SB | 1 | 19 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 12.9.20 |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:18.93 | 1 | C | Bagsværd | Bagsværd | 18.5.19 | |||
4:15.56 | 1 | 19 B | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 29.6.19 | ||
4:14.60 | DMU | Greve | DMU, Greve | 24.8.19 | ||||
2000 m forh. [1] | ||||||||
6:36.00 | SB | 6 | 19 | ECCC | Leiria, POR | ECCC, Leiria, POR | 21.9.19 | |
3000 m forh. [2] | ||||||||
10:14.50 | SB | 8 | ECCC | Castellón, ESP | ECCC, Castellón, ESP | 26.5.19 | ||
10:15.91 | 8 | 19 | V3Nat | Kristiansand, NOR | V3Nat, Kristiansand, NOR | 17.8.19 | ||
Cross 6.09 km [1] | ||||||||
21:48 | 60 | 19 | ECCC | Albufeira, POR | ECCC, Albufeira, POR | 3.2.19 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:21.38 | København | København | 2.8.18 | |||||
3000 m [2] | ||||||||
9:53.83 | SB | Tårnby | Tårnby | 29.5.18 | ||||
9:25.88 | SB | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 1.7.18 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
15:52.32 | PB | 3 | 19 | Ballerup | Ballerup | 22.9.18 | ||
10 km [1] | ||||||||
34:13 | SB | Middelfart | Middelfart | 17.3.18 | ||||
2000 m forh. [3] | ||||||||
6:23.63 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 21.6.18 | ||||
6:31.19 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 29.6.18 | |||||
6:17.00 | PB | 6 | 19 | ECCC | Castellón, ESP | ECCC, Castellón, ESP | 15.9.18 | |
3000 m forh. [2] | ||||||||
10:03.14 | PB | 6 | DM | Odense | DM, Odense | 25.8.18 | ||
9:58.63 | PB (17) | København | København | 8.9.18 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:31.42 | Ballerup | Ballerup | 28.5.17 | |||||
4:23.24 | København | København | 31.5.17 | |||||
3000 m [2] | ||||||||
9:24.31 | SB | Tårnby | Tårnby | 16.5.17 | ||||
10:45.25 | Tårnby | Tårnby | 16.8.17 | |||||
5000 m [1] | ||||||||
17:00.86 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 27.8.17 | ||||
2000 m forh. [2] | ||||||||
6:50.35 | SB | København | København | 17.6.17 | ||||
6:51.57 | Hvidovre | Hvidovre | 26.8.17 | |||||
3000 m forh. [2] | ||||||||
10:46.16 | PB | Odense | Odense | 21.5.17 | ||||
10:17.40 | PB (24) | Odense | Odense | 9.9.17 | ||||
Cross 6 km [1] | ||||||||
21:36 | 39 | 19 | NordicC | Middelfart | NordicC, Middelfart | 11.11.17 | ||
Cross 6.3 km [1] | ||||||||
22:30 | 26 | 19 | Tilburg, NED | Tilburg, NED | 26.11.17 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:16.32 | PB | Tårnby | Tårnby | 29.5.16 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
4:32.25 | Allerød | Allerød | 14.5.16 | |||||
2000 m [1] | ||||||||
6:00.24 | PB (8) | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 1.7.16 | ||||
3000 m [6] | ||||||||
9:35.80 | PB | Tårnby | Tårnby | 7.5.16 | ||||
9:30.27 | PB | Tårnby | Tårnby | 29.5.16 | ||||
9:30.56 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.16 | |||||
9:26.06 | PB | Ballerup | Ballerup | 18.6.16 | ||||
10:04.71 | Helsingborg, SWE | Helsingborg, SWE | 8.7.16 | |||||
9:13.68 | PB | København | København | 3.9.16 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
16:29.39 | PB | København | København | 16.6.16 | ||||
16:41.89 | Tårnby | Tårnby | 11.8.16 | |||||
10 km [1] | ||||||||
34:09 | PB | Middelfart | Middelfart | 12.3.16 | ||||
2000 m forh. [3] | ||||||||
6:53.00 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 2.6.16 | ||||
6:57.20 | Ballerup | Ballerup | 18.6.16 | |||||
6:43.4h | PB | København | København | 3.9.16 | ||||
3000 m forh. [2] | ||||||||
10:54.84 | PB | Aalborg | Aalborg | 21.5.16 | ||||
10:52.16 | PB (31) | København | København | 10.9.16 |
3000 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10:08.81 | PB | Ballerup | Ballerup | 20.6.15 | ||||
10:10.11 | Helsingborg, SWE | Helsingborg, SWE | 10.7.15 | |||||
10:00.55 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 22.8.15 | ||||
9:47.44 | PB | København | København | 29.8.15 | ||||
9:43.53 | PB | Slagelse | Slagelse | 4.9.15 | ||||
5000 m [2] | ||||||||
17:22.30 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 9.6.15 | ||||
16:48.42 | PB | Holbæk | Holbæk | 2.9.15 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:29.05 | PB | Maribo | Maribo | 9.6.14 | ||||
1000 m [2] | ||||||||
3:18.93 | PB | Ballerup | Ballerup | 21.6.14 | ||||
3:05.01 | PB (47) (28) | København | København | 16.8.14 | ||||
2000 m [1] | ||||||||
7:14.49 | PB (69) | Korsør | Korsør | 9.7.14 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
10:45.12 | PB | Maribo | Maribo | 9.6.14 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
19:00.34 | PB | Greve | Greve | 8.7.14 |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:44.65 i | PB | Aarhus | Aarhus | 23.2.13 | ||||
2:39.30 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 17.8.13 | ||||
1000 m [1] | ||||||||
3:23.51 | PB | Ballerup | Ballerup | 22.6.13 | ||||
3000 m [2] | ||||||||
10:50.05 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.13 | ||||
11:40.09 | Korsør | Korsør | 9.7.13 | |||||
Boldkast 250 gram [1] | ||||||||
19.96 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 17.8.13 |
Placering på danske alletiders liste på dato
800 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 2:16.32 | Tårnby | 29.5.16 | ||
Inde | 2:44.65 | Aarhus | 23.2.13 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:05.01 | København | 16.8.14 | ||
3000 m | |||||
Ude | 9:13.68 | København | 3.9.16 | ||
5000 m | |||||
Ude | 15:52.32 | Ballerup | 22.9.18 | ||
5 km | |||||
Ude | 16:43 | Hillerød | 12.3.22 | ||
10 km | |||||
Ude | 34:09 | Middelfart | 12.3.16 | ||
3000 m forh. | |||||
Ude | 9:58.63 | København | 8.9.18 | ||
2000 m | |||||
Ude | 6:00.24 | Göteborg/U, SWE | 1.7.16 | ||
2000 m forh. | |||||
Ude | 6:17.00 | Castellón, ESP | 15.9.18 | ||
Boldkast 250 gram | |||||
Ude | 19.96 | Silkeborg | 17.8.13 |
800 m: | 4 |
1000 m: | 3 |
1500 m: | 15 |
2000 m: | 2 |
3000 m: | 18 |
5000 m: | 8 |
5 km: | 1 |
10 km: | 2 |
2000 m forh.: | 9 |
3000 m forh.: | 10 |
Boldkast 250 gram: | 1 |
Cross: | 3 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
1500 m | ||||
DMU | 2019 | 4:14.60 | ||
3000 m forh. | ||||
DM | 2018 | 6 | 10:03.14 | |
Ungdom | ||||
1500 m | ||||
DMU | 2020 | 10 | 19 | 4:25.62 |
3000 m forh. | ||||
DMU | 2020 | 1 | 19 | 10:25.04 |
Inde | ||||
1500 m | ||||
iDMU | 2020 | 3 | 19 B | 4:24.98 |