Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Carl Bäckström Nielsen

Født: 2007

Klub: Amager Atletik Club

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

60 m  [10]
7.61
i
PB BallerupBallerup22.1.22
7.57
i
PB BallerupBallerup22.1.22
7.57
i
=PB KøbenhavnKøbenhavn30.1.22
7.62
i
KøbenhavnKøbenhavn30.1.22
7.61
i
HelsingørHelsingør5.2.22
7.68
i
HelsingørHelsingør5.2.22
7.67
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
7.55
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
7.60
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
DNS
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
80 m  [2]
9.41
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22-1.6
9.36
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22-0.6
100 m  [16]
11.53
PB TårnbyTårnby7.5.22+2.0
11.50
w
TårnbyTårnby7.5.22+2.3
11.35
PB HvidovreHvidovre28.5.22+1.2
11.39
FrederiksbergFrederiksberg4.6.22+0.3
1DNF
FrederiksbergFrederiksberg4.6.22
11.26
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.1
11.59
HvidovreHvidovre11.6.22+1.7
1DNF
TårnbyTårnby16.8.22
11.55
BallerupBallerup20.8.22+1.5
11.40
BallerupBallerup20.8.220.0
11.92
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-2.1
11.57
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-0.9
11.72
LyngbyLyngby18.9.22-0.2
11.91
GreveGreve25.9.22-1.6
11.68
GreveGreve25.9.22-1.7
11.47
TårnbyTårnby30.9.22-0.6
200 m  [8]
DQ
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
26.47
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
23.58
PB TårnbyTårnby8.5.22-0.3
23.22
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.22-0.9
22.85
PB HvidovreHvidovre12.6.22+1.6
23.54
BallerupBallerup21.8.22-1.3
23.02
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22+0.5
23.48
GreveGreve24.9.22-0.9
300 m  [6]
37.69
SB GlostrupGlostrup30.4.22
36.44
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22
36.42
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22
36.82
BallerupBallerup20.8.22
36.23
PB LyngbyLyngby18.9.22
36.08
PB TårnbyTårnby30.9.22
400 m  [4]
51.59
PB BagsværdBagsværd18.5.22
51.50
PB HvidovreHvidovre28.5.22
52.24
GreveGreve6.8.22
51.43
PB FrederiksbergFrederiksberg23.8.22
Længdespring  [1]
6.26
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.220.0
 
6.01 PB
 +1.3
5.93
 +1.2
6.02 PB
 0.0
4.68
 +2.2
6.26 PB
 0.0
6.21
 0.0
4 x 100 m stafet  [2]
47.22
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
 Amager Atletik Club
Emil Zilmer Lund, Tristan Trzecieski
Sebastian Nowotny, Carl Bäckström Nielsen
48.24
GreveGreve23.9.22
 Amager Atletik Club
Carl Bäckström Nielsen, Emil Zilmer Lund
Tristan Trzecieski, Mads Varnike Schiff
4 x 200 m stafet  [1]
1:42.12
PB GreveGreve23.9.22
 Amager Atletik Club
Emil Zilmer Lund, Tristan Trzecieski
Mads Varnike Schiff, Carl Bäckström Nielsen

2021

60 m  [1]
7.57
PB TårnbyTårnby1.10.21-0.4
80 m  [2]
9.98
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE11.7.21-0.1
9.95
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE11.7.21-1.2
100 m  [16]
12.21
PB BagsværdBagsværd11.5.21+0.9
12.31
GreveGreve23.5.21+1.0
12.27
HerlevHerlev26.5.210.0
12.65
FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-3.8
12.15
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21+0.7
11.93
PB HvidovreHvidovre12.6.21+1.0
11.78
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.1
12.38
BallerupBallerup19.6.21-2.1
12.03
BallerupBallerup19.6.210.0
11.92
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+3.3
12.00
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.9
11.79
PB TårnbyTårnby19.8.21+1.7
11.82
TårnbyTårnby2.9.21+1.3
11.88
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.4
12.06
GreveGreve26.9.21-0.1
11.98
GreveGreve26.9.210.0
200 m  [5]
24.46
PB BagsværdBagsværd11.5.21+0.7
24.84
FrederiksbergFrederiksberg6.6.21-1.3
24.09
w
HvidovreHvidovre13.6.21+2.6
24.86
BallerupBallerup20.6.21-0.7
24.12
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+1.4
300 m  [8]
39.37
PB HvidovreHvidovre12.6.21
39.10
PB BallerupBallerup19.6.21
38.32
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE11.7.21
39.36
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21
39.17
TårnbyTårnby19.8.21
43.29
TårnbyTårnby2.9.21
37.92
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
37.52
PB TårnbyTårnby1.10.21
400 m  [2]
55.09
PB GreveGreve30.5.21
55.66
KøbenhavnKøbenhavn4.8.21
Højdespring  [1]
1.38
SB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21
 
1.30 SB
   O
1.35 SB
   O
1.38 SB
   O
1.41
XXX
    
Længdespring  [5]
5.02
PB HerlevHerlev26.5.21-0.4
 
4.80 PB
 -0.3
5.02 PB
 -0.4
4.84
 -0.2
5.23
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.210.0
 
3.74
 0.0
5.23 PB
 0.0
3.42
 +0.2
4.95
w
HvidovreHvidovre12.6.21+4.0
5.13
BallerupBallerup20.6.210.0
 
5.13
 0.0
X
 0.0
X
 0.0
5.30
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE10.7.210.0
Kuglestød 4.0 kg  [1]
8.79
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.21
 
7.47 PB8.77 PB8.79 PB7.948.128.67
4 x 100 m stafet  [1]
51.23
PB GreveGreve24.9.21
 Amager Atletik Club
Tristan Trzecieski, Mads Varnike Schiff
Emil Zilmer Lund, Carl Bäckström Nielsen

2020

50 m  [4]
7.22
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
7.15
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
7.38
i
HvidovreHvidovre16.2.20
7.25
i
HvidovreHvidovre16.2.20
60 m  [5]
8.45
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.37
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.28
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
8.30
i
HelsingørHelsingør7.3.20
8.33
PB TårnbyTårnby2.10.20+0.1
80 m  [10]
10.0h
TårnbyTårnby11.6.20+1.3
10.65
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.3
10.49
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.4
11.03
SB SlagelseSlagelse15.8.20+1.0
10.64
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20-0.8
10.53
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20+0.3
10.30
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20+0.4
10.57
KøbenhavnKøbenhavn22.9.20-0.3
10.30
=PB GreveGreve27.9.20+0.5
10.35
GreveGreve27.9.20-0.8
100 m  [5]
12.94
PB GreveGreve5.7.20+1.9
12.91
PB TårnbyTårnby3.9.20+0.1
12.89
PB KøbenhavnKøbenhavn15.9.20-0.6
12.91
KøbenhavnKøbenhavn28.9.20-0.6
12.97
TårnbyTårnby2.10.20-2.2
200 m  [7]
Uregelmæssighed: Oversized track
DNF
i
BallerupBallerup27.12.19
27.63
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.20
26.72
PB BallerupBallerup2.7.20+1.1
25.95
PB TårnbyTårnby27.8.200.0
25.77
PB KøbenhavnKøbenhavn15.9.20+0.2
25.06
PB GreveGreve26.9.20+1.3
25.85
KøbenhavnKøbenhavn28.9.200.0
300 m  [2]
42.09
PB TårnbyTårnby3.9.20
40.52
PB TårnbyTårnby2.10.20
400 m  [3]
1:00.25
PB GreveGreve5.7.20
1:00.77
SlagelseSlagelse15.8.20
59.41
PB HerlevHerlev26.8.20
600 m  [5]
1:52.9h
SB TårnbyTårnby11.6.20
1:45.53
PB TårnbyTårnby11.7.20
1:45.25
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20
1:39.06
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20
1:39.32
GreveGreve27.9.20
Højdespring  [1]
1.45
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20
 
1.36 PB
   O
1.39 PB
   O
1.42 PB
  XO
1.45 PB
   O
1.48
XXX
   
Længdespring 1 m zone  [8]
4.86
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
 
4.70 PB4.75 PB4.79 PB4.86 PB
4.39
i
HvidovreHvidovre16.2.20
 
3.48X4.39X
5.09
=PB TårnbyTårnby11.7.20+0.5
5.28
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.7
 
5.28
 +2.7
4.90 PB
 +1.6
4.92 PB
 +1.4
3.64
 +2.3
5.09 PB
 +0.5
5.06
 +0.7
4.95
SlagelseSlagelse15.8.20-0.4
 
1.93
 -1.9
3.25
 0.0
4.95
 -0.4
4.83
 -1.3
5.16
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.200.0
 
5.07
 0.0
5.16 PB
 0.0
3.01
 -0.1
4.95
TårnbyTårnby3.9.200.0
 
4.824.884.95
5.17
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.200.0
 
3.40
 0.0
5.17 PB
 0.0
4.64
 -0.9
4.97
 -1.1
5.11
 -0.2
3.42
 0.0
5.11
KøbenhavnKøbenhavn22.9.200.0
 
5.11
 0.0
5.11
 -0.4
3.85
 -0.3
3.90
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [2]
7.15
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
 
5.59 SB6.25 SB7.15 PB6.77
7.55
i
PB HvidovreHvidovre16.2.20
 
5.987.45 PB7.55 PB6.91
Boldkast 250 gram  [1]
44.32
PB TårnbyTårnby11.6.20

2019

50 m  [2]
7.43
i
PB HvidovreHvidovre3.2.19
7.41
i
PB HvidovreHvidovre3.2.19
60 m  [4]
8.89
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
8.76
i
PB BallerupBallerup19.1.19
8.79
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.19
8.71
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.19
80 m  [12]
11.13
TårnbyTårnby4.5.190.0
11.03
PB TårnbyTårnby4.5.19-0.1
11.42
HerlevHerlev15.5.19-1.1
11.12
HillerødHillerød22.5.19+1.1
10.91
PB KøbenhavnKøbenhavn28.5.19+0.5
11.13
FrederiksbergFrederiksberg1.6.19+0.8
10.76
w
FrederiksbergFrederiksberg1.6.19+2.5
10.69
PB HvidovreHvidovre8.6.19+2.0
10.76
w
HvidovreHvidovre8.6.19+2.2
11.17
GreveGreve12.6.19-0.7
11.13
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19-0.8
12.25
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19+0.6
100 m  [3]
13.61
w
HvidovreHvidovre9.6.19+3.2
13.33
w
HvidovreHvidovre9.6.19+2.7
13.66
PB TårnbyTårnby4.10.19-1.3
200 m  [6]
28.20
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
27.67
PB TårnbyTårnby5.5.19-1.1
26.83
PB HvidovreHvidovre8.6.19+1.2
27.50
HelsingørHelsingør15.6.19-0.8
27.8h
TårnbyTårnby19.9.19+1.3
27.27
GreveGreve28.9.19+2.0
300 m  [2]
47.06
PB TårnbyTårnby5.9.19
44.09
PB TårnbyTårnby4.10.19
400 m  [4]
1:06.13
PB HillerødHillerød22.5.19
1:02.91
PB KøbenhavnKøbenhavn28.5.19
1:02.52
PB HvidovreHvidovre9.6.19
1:01.14
PB GreveGreve12.6.19
600 m  [3]
1:55.0h
PB TårnbyTårnby30.4.19
1:50.13
PB FrederiksbergFrederiksberg2.6.19
1:58.2h
TårnbyTårnby19.9.19
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
15.3h
TårnbyTårnby30.4.190.0
Højdespring  [2]
1.35
PB TårnbyTårnby5.9.19
1.25
GreveGreve28.9.19
Længdespring  [1]
4.53
PB BallerupBallerup25.5.19+0.4
Længdespring 1 m zone  [2]
4.28
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
4.28 PBXX
4.50
i
PB BallerupBallerup19.1.19
 
4.50 PB4.224.274.354.42X
Kuglestød 3.0 kg  [11]
6.83
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
6.76 PB5.925.936.83 PB
6.67
i
HvidovreHvidovre3.2.19
7.06
i
PB Malmö, SWEMalmö, SWE10.2.19
7.10
PB TårnbyTårnby30.4.19
6.22
TårnbyTårnby5.5.19
7.14
PB HerlevHerlev15.5.19
7.55
PB FrederiksbergFrederiksberg1.6.19
7.12
HvidovreHvidovre9.6.19
7.44
KøbenhavnKøbenhavn18.8.19
6.65
TårnbyTårnby5.9.19
6.51
GreveGreve29.9.19
Diskoskast 0.75 kg  [1]
19.26
PB TårnbyTårnby19.9.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde7.15   Hvidovre8.12.19
60 m
Inde7.55   Malmö/A, SWE12.2.22
100 m
Ude11.26   Hvidovre11.6.22+1.1
200 m
Ude22.85   Hvidovre12.6.22+1.6
Inde26.47   Skive6.3.22
400 m
Ude51.43   Frederiksberg23.8.22
Højdespring
Ude1.45   København5.9.20
Længdespring
Ude6.26   Frederiksberg5.6.220.0
4 x 100 m stafet
Ude47.22   Hvidovre10.9.22

60 m
Ude7.57   Tårnby1.10.21-0.412 
80 m
Ude9.36   Göteborg/U, SWE18.6.22-0.6
300 m
Ude36.08   Tårnby30.9.22
600 m
Ude1:39.06   København5.9.2039 
Længdespring 1 m zone
Ude5.17   København4.9.200.0
Inde4.86   Hvidovre8.12.1918 
Kuglestød 4.0 kg
Ude8.79   Frederiksberg6.6.21
Kuglestød 3.0 kg
Ude7.55   Frederiksberg1.6.19
Inde7.55   Hvidovre16.2.20
Diskoskast 0.75 kg
Ude19.26   Tårnby19.9.19
Boldkast 250 gram
Ude44.32   Tårnby11.6.20
4 x 200 m stafet
Ude1:42.12   Greve23.9.22

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 200
Per disciplin:
50 m:6
60 m:20
80 m:26
100 m:40
200 m:26
300 m:18
400 m:13
600 m:8
:1
Højdespring:4
Længdespring:7
Længdespring 1 m zone:11
Kuglestød 4.0 kg:1
Kuglestød 3.0 kg:13
Diskoskast 0.75 kg:1
Boldkast 250 gram:1
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2021
3
15
h1
11.88
DMU 2022 2
15
11.57 1
15
h3
11.92
200 m
DMU 2021 5
15
C
24.12
DMU 2022 1
15
23.02
300 m
DMU 2021 2
15
B
37.92
4 x 100 m stafet
DMU 2022 2
15
47.22
Inde
60 m
iDMU 2022
1
15
h2
7.60
15
200 m
iDMU 2022 3
15
C
26.47