Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Carl Bäckström Nielsen

Født: 2007

Klub: Amager Atletik Club

resultater 2021

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2021

60 m  [1]
7.57
PB TårnbyTårnby1.10-0.4
80 m  [2]
9.98
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE11.7-0.1
9.95
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE11.7-1.2
100 m  [16]
12.21
PB BagsværdBagsværd11.5+0.9
12.31
GreveGreve23.5+1.0
12.27
HerlevHerlev26.50.0
12.65
FrederiksbergFrederiksberg5.6-3.8
12.15
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6+0.7
11.93
PB HvidovreHvidovre12.6+1.0
11.78
w
HvidovreHvidovre12.6+3.1
12.38
BallerupBallerup19.6-2.1
12.03
BallerupBallerup19.60.0
11.92
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8+3.3
12.00
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8+2.9
11.79
PB TårnbyTårnby19.8+1.7
11.82
TårnbyTårnby2.9+1.3
11.88
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9+0.4
12.06
GreveGreve26.9-0.1
11.98
GreveGreve26.90.0
200 m  [5]
24.46
PB BagsværdBagsværd11.5+0.7
24.84
FrederiksbergFrederiksberg6.6-1.3
24.09
w
HvidovreHvidovre13.6+2.6
24.86
BallerupBallerup20.6-0.7
24.12
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9+1.4
300 m  [8]
39.37
PB HvidovreHvidovre12.6
39.10
PB BallerupBallerup19.6
38.32
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE11.7
39.36
KøbenhavnKøbenhavn14.8
39.17
TårnbyTårnby19.8
43.29
TårnbyTårnby2.9
37.92
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9
37.52
PB TårnbyTårnby1.10
400 m  [2]
55.09
PB GreveGreve30.5
55.66
KøbenhavnKøbenhavn4.8
Højdespring  [1]
1.38
SB FrederiksbergFrederiksberg5.6
 
1.30 SB
   O
1.35 SB
   O
1.38 SB
   O
1.41
XXX
    
Længdespring  [5]
5.02
PB HerlevHerlev26.5-0.4
 
4.80 PB
 -0.3
5.02 PB
 -0.4
4.84
 -0.2
5.23
PB FrederiksbergFrederiksberg6.60.0
 
3.74
 0.0
5.23 PB
 0.0
3.42
 +0.2
4.95
w
HvidovreHvidovre12.6+4.0
5.13
BallerupBallerup20.60.0
 
5.13
 0.0
X
 0.0
X
 0.0
5.30
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE10.70.0
Kuglestød 4.0 kg  [1]
8.79
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6
 
7.47 PB8.77 PB8.79 PB7.948.128.67
4 x 100 m stafet  [1]
51.23
PB GreveGreve24.9
 Amager Atletik Club
Tristan Trzecieski, Mads Varnike Schiff
Emil Zilmer Lund, Carl Bäckström Nielsen

2020

50 m  [4]
7.22
i
PB HvidovreHvidovre8.12
7.15
i
PB HvidovreHvidovre8.12
7.38
i
HvidovreHvidovre16.2
7.25
i
HvidovreHvidovre16.2
60 m  [5]
8.45
i
PB BallerupBallerup18.1
8.37
i
PB BallerupBallerup18.1
8.28
i
PB HelsingørHelsingør7.3
8.30
i
HelsingørHelsingør7.3
8.33
PB TårnbyTårnby2.10+0.1
80 m  [10]
10.0h
TårnbyTårnby11.6+1.3
10.65
w
TårnbyTårnby11.7+2.3
10.49
w
TårnbyTårnby11.7+2.4
11.03
SB SlagelseSlagelse15.8+1.0
10.64
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8-0.8
10.53
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9+0.3
10.30
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9+0.4
10.57
KøbenhavnKøbenhavn22.9-0.3
10.30
=PB GreveGreve27.9+0.5
10.35
GreveGreve27.9-0.8
100 m  [5]
12.94
PB GreveGreve5.7+1.9
12.91
PB TårnbyTårnby3.9+0.1
12.89
PB KøbenhavnKøbenhavn15.9-0.6
12.91
KøbenhavnKøbenhavn28.9-0.6
12.97
TårnbyTårnby2.10-2.2
200 m  [7]
Uregelmæssighed: Oversized track
DNF
i
BallerupBallerup27.12
27.63
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2
26.72
PB BallerupBallerup2.7+1.1
25.95
PB TårnbyTårnby27.80.0
25.77
PB KøbenhavnKøbenhavn15.9+0.2
25.06
PB GreveGreve26.9+1.3
25.85
KøbenhavnKøbenhavn28.90.0
300 m  [2]
42.09
PB TårnbyTårnby3.9
40.52
PB TårnbyTårnby2.10
400 m  [3]
1:00.25
PB GreveGreve5.7
1:00.77
SlagelseSlagelse15.8
59.41
PB HerlevHerlev26.8
600 m  [5]
1:52.9h
SB TårnbyTårnby11.6
1:45.53
PB TårnbyTårnby11.7
1:45.25
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8
1:39.06
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9
1:39.32
GreveGreve27.9
Højdespring  [1]
1.45
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9
 
1.36 PB
   O
1.39 PB
   O
1.42 PB
  XO
1.45 PB
   O
1.48
XXX
   
Længdespring 1 m zone  [8]
4.86
i
PB HvidovreHvidovre8.12
 
4.70 PB4.75 PB4.79 PB4.86 PB
4.39
i
HvidovreHvidovre16.2
 
3.48X4.39X
5.09
=PB TårnbyTårnby11.7+0.5
5.28
w
TårnbyTårnby11.7+2.7
 
5.28
 +2.7
4.90 PB
 +1.6
4.92 PB
 +1.4
3.64
 +2.3
5.09 PB
 +0.5
5.06
 +0.7
4.95
SlagelseSlagelse15.8-0.4
 
1.93
 -1.9
3.25
 0.0
4.95
 -0.4
4.83
 -1.3
5.16
PB FrederiksbergFrederiksberg20.80.0
 
5.07
 0.0
5.16 PB
 0.0
3.01
 -0.1
4.95
TårnbyTårnby3.90.0
 
4.824.884.95
5.17
PB KøbenhavnKøbenhavn4.90.0
 
3.40
 0.0
5.17 PB
 0.0
4.64
 -0.9
4.97
 -1.1
5.11
 -0.2
3.42
 0.0
5.11
KøbenhavnKøbenhavn22.90.0
 
5.11
 0.0
5.11
 -0.4
3.85
 -0.3
3.90
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [2]
7.15
i
PB HvidovreHvidovre8.12
 
5.59 SB6.25 SB7.15 PB6.77
7.55
i
PB HvidovreHvidovre16.2
 
5.987.45 PB7.55 PB6.91
Boldkast 250 gram  [1]
44.32
PB TårnbyTårnby11.6

2019

50 m  [2]
7.41
i
PB HvidovreHvidovre3.2
7.43
i
PB HvidovreHvidovre3.2
60 m  [4]
8.89
i
PB HelsingørHelsingør12.1
8.76
i
PB BallerupBallerup19.1
8.71
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
8.79
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
80 m  [12]
11.03
PB TårnbyTårnby4.5-0.1
11.13
SB TårnbyTårnby4.50.0
11.42
HerlevHerlev15.5-1.1
11.12
HillerødHillerød22.5+1.1
10.91
PB KøbenhavnKøbenhavn28.5+0.5
11.13
FrederiksbergFrederiksberg1.6+0.8
10.76
w
FrederiksbergFrederiksberg1.6+2.5
10.69
PB HvidovreHvidovre8.6+2.0
10.76
w
HvidovreHvidovre8.6+2.2
11.17
GreveGreve12.6-0.7
11.13
KøbenhavnKøbenhavn17.8-0.8
12.25
KøbenhavnKøbenhavn17.8+0.6
100 m  [3]
13.33
w
HvidovreHvidovre9.6+2.7
13.61
w
HvidovreHvidovre9.6+3.2
13.66
PB TårnbyTårnby4.10-1.3
200 m  [6]
28.20
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2
27.67
PB TårnbyTårnby5.5-1.1
26.83
PB HvidovreHvidovre8.6+1.2
27.50
HelsingørHelsingør15.6-0.8
27.8h
TårnbyTårnby19.9+1.3
27.27
GreveGreve28.9+2.0
300 m  [2]
47.06
PB TårnbyTårnby5.9
44.09
PB TårnbyTårnby4.10
400 m  [4]
1:06.13
PB HillerødHillerød22.5
1:02.91
PB KøbenhavnKøbenhavn28.5
1:02.52
PB HvidovreHvidovre9.6
1:01.14
PB GreveGreve12.6
600 m  [3]
1:55.0h
PB TårnbyTårnby30.4
1:50.13
PB FrederiksbergFrederiksberg2.6
1:58.2h
TårnbyTårnby19.9
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
15.3h
TårnbyTårnby30.40.0
Højdespring  [2]
1.35
PB TårnbyTårnby5.9
1.25
GreveGreve28.9
Længdespring  [1]
4.53
PB BallerupBallerup25.5+0.4
Længdespring 1 m zone  [2]
4.28
i
PB HelsingørHelsingør12.1
 
4.28 PBXX
4.50
i
PB BallerupBallerup19.1
 
4.50 PB4.224.274.354.42X
Kuglestød 3.0 kg  [11]
6.83
i
PB HelsingørHelsingør12.1
 
6.76 PB5.925.936.83 PB
6.67
i
HvidovreHvidovre3.2
7.06
i
PB Malmö, SWEMalmö, SWE10.2
7.10
PB TårnbyTårnby30.4
6.22
TårnbyTårnby5.5
7.14
PB HerlevHerlev15.5
7.55
PB FrederiksbergFrederiksberg1.6
7.12
HvidovreHvidovre9.6
7.44
KøbenhavnKøbenhavn18.8
6.65
TårnbyTårnby5.9
6.51
GreveGreve29.9
Diskoskast 0.75 kg  [1]
19.26
PB TårnbyTårnby19.9

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde7.15   Hvidovre8.12.19
60 m
Inde8.28   Helsingør7.3.20
100 m
Ude11.79   Tårnby19.8.21+1.7
200 m
Ude24.12   Hvidovre12.9.21+1.4
Inde27.63   Malmö/A, SWE9.2.20
400 m
Ude55.09   Greve30.5.21
Højdespring
Ude1.45   København5.9.20
Længdespring
Ude5.30   Göteborg/U, SWE10.7.210.0
4 x 100 m stafet
Ude51.23   Greve24.9.21

60 m
Ude7.57   Tårnby1.10.21-0.411
80 m
Ude9.95   Göteborg/U, SWE11.7.21-1.226
300 m
Ude37.52   Tårnby1.10.21
600 m
Ude1:39.06   København5.9.2039
Længdespring 1 m zone
Ude5.17   København4.9.200.07
Inde4.86   Hvidovre8.12.1916
Kuglestød 4.0 kg
Ude8.79   Frederiksberg6.6.21
Kuglestød 3.0 kg
Ude7.55   Frederiksberg1.6.19
Inde7.55   Hvidovre16.2.20
Diskoskast 0.75 kg
Ude19.26   Tårnby19.9.19
Boldkast 250 gram
Ude44.32   Tårnby11.6.20

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 150
Per disciplin:
50 m:6
60 m:10
80 m:24
100 m:24
200 m:18
300 m:12
400 m:9
600 m:8
:1
Højdespring:4
Længdespring:6
Længdespring 1 m zone:11
Kuglestød 4.0 kg:1
Kuglestød 3.0 kg:13
Diskoskast 0.75 kg:1
Boldkast 250 gram:1
4 x 100 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2021
3
15
h1
11.88
200 m
DMU 2021 5
15
C
24.12
300 m
DMU 2021 2
15
B
37.92