Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Carl Bäckström Nielsen

Født: 5 april 2007

Klub: Amager Atletik Club

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [4]
7.20
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
7.17
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
7.21
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24
7.14
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24
200 m  [3]
22.95
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.24
22.49
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.24
22.43
i
PB DMiOdenseDMi, Odense17.2.24

2023

50 m  [5]
6.31
i
PB HvidovreHvidovre11.12.22
6.35
i
HvidovreHvidovre11.12.22
6.33
i
HvidovreHvidovre15.1.23
6.32
i
HvidovreHvidovre15.1.23
6.29
i
PB HvidovreHvidovre5.2.23
60 m  [7]
7.44
i
PB BallerupBallerup18.12.22
7.33
i
PB BallerupBallerup28.1.23
7.63
i
BallerupBallerup28.1.23
7.39
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
DNS
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
7.35
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
7.29
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
100 m  [9]
11.41
SB TårnbyTårnby6.5.23-0.6
11.52
TårnbyTårnby6.5.23-2.9
11.29
SB FrederiksbergFrederiksberg3.6.23-0.4
11.20
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6.23+1.8
11.28
FrederiksbergFrederiksberg17.8.23-0.3
1DQ
HerlevHerlev6.9.23
11.46
NæstvedNæstved11.9.23-1.1
11.11
PB GreveGreve23.9.23-0.1
11.12
TårnbyTårnby6.10.23+0.8
200 m  [4]
23.51
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.23
23.35
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
22.92
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.23+0.3
22.47
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+0.6
300 m  [3]
35.72
PB TårnbyTårnby7.5.23
35.53
PB SlagelseSlagelse19.8.23
36.01
TårnbyTårnby6.10.23
400 m  [8]
49.90
PB KøbenhavnKøbenhavn11.5.23
50.20
KøbenhavnKøbenhavn20.5.23
49.63
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.23
48.99
PB BallerupBallerup17.6.23
50.01
DMAalborgDM, Aalborg24.6.23
49.48
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23
49.61
EYOFMaribor, SLOEYOF, Maribor, SLO24.7.23
49.75
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
4 x 200 m stafet  [1]
1:41.09
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Amager Atletik Club
Sebastian Nowotny, Emil Zilmer Lund
Tristan Trzecieski, Carl Bäckström Nielsen
4 x 400 m stafet  [1]
3:13.78
DUR
DUR-19
SB
NordicCKøbenhavnNordicC, København28.5.23
 Denmark
Sofus Olivarius Vølund, Jónas Gunnleivsson Isaksen
Joel Frederik von d'Ahe, Carl Bäckström Nielsen
1000 m stafet  [1]
1:55.65
PB EYOFMaribor, SLOEYOF, Maribor, SLO28.7.23
 Denmark
Lance Christian Aabo, Adam Skytte
Joel Frederik von d'Ahe, Carl Bäckström Nielsen

2022

60 m  [10]
7.61
i
PB BallerupBallerup22.1.22
7.57
i
PB BallerupBallerup22.1.22
7.57
i
=PB KøbenhavnKøbenhavn30.1.22
7.62
i
KøbenhavnKøbenhavn30.1.22
7.61
i
HelsingørHelsingør5.2.22
7.68
i
HelsingørHelsingør5.2.22
7.67
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
7.55
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
7.60
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
DNS
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
80 m  [2]
9.41
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22-1.6
9.36
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22-0.6
100 m  [16]
11.53
PB TårnbyTårnby7.5.22+2.0
11.50
w
TårnbyTårnby7.5.22+2.3
11.35
PB HvidovreHvidovre28.5.22+1.2
11.39
FrederiksbergFrederiksberg4.6.22+0.3
1DNF
FrederiksbergFrederiksberg4.6.22
11.26
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.1
11.59
HvidovreHvidovre11.6.22+1.7
1DNF
TårnbyTårnby16.8.22
11.55
BallerupBallerup20.8.22+1.5
11.40
BallerupBallerup20.8.220.0
11.92
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-2.1
11.57
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-0.9
11.72
LyngbyLyngby18.9.22-0.2
11.91
GreveGreve25.9.22-1.6
11.68
GreveGreve25.9.22-1.7
11.47
TårnbyTårnby30.9.22-0.6
200 m  [8]
DQ
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
26.47
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
23.58
PB TårnbyTårnby8.5.22-0.3
23.22
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.22-0.9
22.85
PB HvidovreHvidovre12.6.22+1.6
23.54
BallerupBallerup21.8.22-1.3
23.02
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22+0.5
23.48
GreveGreve24.9.22-0.9
300 m  [6]
37.69
SB GlostrupGlostrup30.4.22
36.44
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22
36.42
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22
36.82
BallerupBallerup20.8.22
36.23
PB LyngbyLyngby18.9.22
36.08
PB TårnbyTårnby30.9.22
400 m  [4]
51.59
PB BagsværdBagsværd18.5.22
51.50
PB HvidovreHvidovre28.5.22
52.24
GreveGreve6.8.22
51.43
PB FrederiksbergFrederiksberg23.8.22
Længdespring  [1]
6.26
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.220.0
 
6.01 PB
 +1.3
5.93
 +1.2
6.02 PB
 0.0
4.68
 +2.2
6.26 PB
 0.0
6.21
 0.0
4 x 100 m stafet  [2]
47.22
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
 Amager Atletik Club
Emil Zilmer Lund, Tristan Trzecieski
Sebastian Nowotny, Carl Bäckström Nielsen
48.24
GreveGreve23.9.22
 Amager Atletik Club
Carl Bäckström Nielsen, Emil Zilmer Lund
Tristan Trzecieski, Mads Varnike Schiff
4 x 200 m stafet  [1]
1:42.12
PB GreveGreve23.9.22
 Amager Atletik Club
Emil Zilmer Lund, Tristan Trzecieski
Mads Varnike Schiff, Carl Bäckström Nielsen

2021

60 m  [1]
7.57
PB TårnbyTårnby1.10.21-0.4
80 m  [2]
9.98
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE11.7.21-0.1
9.95
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE11.7.21-1.2
100 m  [16]
12.21
PB BagsværdBagsværd11.5.21+0.9
12.31
GreveGreve23.5.21+1.0
12.27
HerlevHerlev26.5.210.0
12.65
FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-3.8
12.15
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21+0.7
11.93
PB HvidovreHvidovre12.6.21+1.0
11.78
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.1
12.38
BallerupBallerup19.6.21-2.1
12.03
BallerupBallerup19.6.210.0
11.92
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+3.3
12.00
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.9
11.79
PB TårnbyTårnby19.8.21+1.7
11.82
TårnbyTårnby2.9.21+1.3
11.88
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.4
12.06
GreveGreve26.9.21-0.1
11.98
GreveGreve26.9.210.0
200 m  [5]
24.46
PB BagsværdBagsværd11.5.21+0.7
24.84
FrederiksbergFrederiksberg6.6.21-1.3
24.09
w
HvidovreHvidovre13.6.21+2.6
24.86
BallerupBallerup20.6.21-0.7
24.12
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+1.4
300 m  [8]
39.37
PB HvidovreHvidovre12.6.21
39.10
PB BallerupBallerup19.6.21
38.32
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE11.7.21
39.36
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21
39.17
TårnbyTårnby19.8.21
43.29
TårnbyTårnby2.9.21
37.92
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
37.52
PB TårnbyTårnby1.10.21
400 m  [2]
55.09
PB GreveGreve30.5.21
55.66
KøbenhavnKøbenhavn4.8.21
Højdespring  [1]
1.38
SB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21
 
1.30 SB
   O
1.35 SB
   O
1.38 SB
   O
1.41
XXX
    
Længdespring  [5]
5.02
PB HerlevHerlev26.5.21-0.4
 
4.80 PB
 -0.3
5.02 PB
 -0.4
4.84
 -0.2
5.23
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.210.0
 
3.74
 0.0
5.23 PB
 0.0
3.42
 +0.2
4.95
w
HvidovreHvidovre12.6.21+4.0
5.13
BallerupBallerup20.6.210.0
 
5.13
 0.0
X
 0.0
X
 0.0
5.30
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE10.7.210.0
Kuglestød 4.0 kg  [1]
8.79
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.21
 
7.47 PB8.77 PB8.79 PB7.948.128.67
4 x 100 m stafet  [1]
51.23
PB GreveGreve24.9.21
 Amager Atletik Club
Tristan Trzecieski, Mads Varnike Schiff
Emil Zilmer Lund, Carl Bäckström Nielsen

2020

50 m  [4]
7.22
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
7.15
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
7.38
i
HvidovreHvidovre16.2.20
7.25
i
HvidovreHvidovre16.2.20
60 m  [5]
8.45
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.37
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.28
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
8.30
i
HelsingørHelsingør7.3.20
8.33
PB TårnbyTårnby2.10.20+0.1
80 m  [10]
10.0h
TårnbyTårnby11.6.20+1.3
10.65
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.3
10.49
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.4
11.03
SB SlagelseSlagelse15.8.20+1.0
10.64
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20-0.8
10.53
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20+0.3
10.30
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20+0.4
10.57
KøbenhavnKøbenhavn22.9.20-0.3
10.30
=PB GreveGreve27.9.20+0.5
10.35
GreveGreve27.9.20-0.8
100 m  [5]
12.94
PB GreveGreve5.7.20+1.9
12.91
PB TårnbyTårnby3.9.20+0.1
12.89
PB KøbenhavnKøbenhavn15.9.20-0.6
12.91
KøbenhavnKøbenhavn28.9.20-0.6
12.97
TårnbyTårnby2.10.20-2.2
200 m  [7]
Uregelmæssighed: Oversized track
DNF
i
BallerupBallerup27.12.19
27.63
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.20
26.72
PB BallerupBallerup2.7.20+1.1
25.95
PB TårnbyTårnby27.8.200.0
25.77
PB KøbenhavnKøbenhavn15.9.20+0.2
25.06
PB GreveGreve26.9.20+1.3
25.85
KøbenhavnKøbenhavn28.9.200.0
300 m  [2]
42.09
PB TårnbyTårnby3.9.20
40.52
PB TårnbyTårnby2.10.20
400 m  [3]
1:00.25
PB GreveGreve5.7.20
1:00.77
SlagelseSlagelse15.8.20
59.41
PB HerlevHerlev26.8.20
600 m  [5]
1:52.9h
SB TårnbyTårnby11.6.20
1:45.53
PB TårnbyTårnby11.7.20
1:45.25
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20
1:39.06
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20
1:39.32
GreveGreve27.9.20
Højdespring  [1]
1.45
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20
 
1.36 PB
   O
1.39 PB
   O
1.42 PB
  XO
1.45 PB
   O
1.48
XXX
   
Længdespring 1 m zone  [8]
4.86
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
 
4.70 PB4.75 PB4.79 PB4.86 PB
4.39
i
HvidovreHvidovre16.2.20
 
3.48X4.39X
5.09
PB TårnbyTårnby11.7.20+0.5
5.28
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.7
 
5.28
 +2.7
4.90
 +1.6
4.92
 +1.4
3.64
 +2.3
5.09 =PB
 +0.5
5.06
 +0.7
4.95
SlagelseSlagelse15.8.20-0.4
 
1.93
 -1.9
3.25
 0.0
4.95
 -0.4
4.83
 -1.3
5.16
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.200.0
 
5.07
 0.0
5.16 PB
 0.0
3.01
 -0.1
4.95
TårnbyTårnby3.9.200.0
 
4.824.884.95
5.17
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.200.0
 
3.40
 0.0
5.17 PB
 0.0
4.64
 -0.9
4.97
 -1.1
5.11
 -0.2
3.42
 0.0
5.11
KøbenhavnKøbenhavn22.9.200.0
 
5.11
 0.0
5.11
 -0.4
3.85
 -0.3
3.90
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [2]
7.15
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
 
5.59 SB6.25 SB7.15 PB6.77
7.55
i
PB HvidovreHvidovre16.2.20
 
5.987.45 PB7.55 PB6.91
Boldkast 250 gram  [1]
44.32
PB TårnbyTårnby11.6.20

2019

50 m  [2]
7.41
i
PB HvidovreHvidovre3.2.19
7.43
i
PB HvidovreHvidovre3.2.19
60 m  [4]
8.89
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
8.76
i
PB BallerupBallerup19.1.19
8.79
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.19
8.71
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.19
80 m  [12]
11.03
PB TårnbyTårnby4.5.19-0.1
11.13
TårnbyTårnby4.5.190.0
11.42
HerlevHerlev15.5.19-1.1
11.12
HillerødHillerød22.5.19+1.1
10.91
PB KøbenhavnKøbenhavn28.5.19+0.5
11.13
FrederiksbergFrederiksberg1.6.19+0.8
10.76
w
FrederiksbergFrederiksberg1.6.19+2.5
10.69
PB HvidovreHvidovre8.6.19+2.0
10.76
w
HvidovreHvidovre8.6.19+2.2
11.17
GreveGreve12.6.19-0.7
12.25
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19+0.6
11.13
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19-0.8
100 m  [3]
13.61
w
HvidovreHvidovre9.6.19+3.2
13.33
w
HvidovreHvidovre9.6.19+2.7
13.66
PB TårnbyTårnby4.10.19-1.3
200 m  [6]
28.20
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
27.67
PB TårnbyTårnby5.5.19-1.1
26.83
PB HvidovreHvidovre8.6.19+1.2
27.50
HelsingørHelsingør15.6.19-0.8
27.8h
TårnbyTårnby19.9.19+1.3
27.27
GreveGreve28.9.19+2.0
300 m  [2]
47.06
PB TårnbyTårnby5.9.19
44.09
PB TårnbyTårnby4.10.19
400 m  [4]
1:06.13
PB HillerødHillerød22.5.19
1:02.91
PB KøbenhavnKøbenhavn28.5.19
1:02.52
PB HvidovreHvidovre9.6.19
1:01.14
PB GreveGreve12.6.19
600 m  [3]
1:55.0h
PB TårnbyTårnby30.4.19
1:50.13
PB FrederiksbergFrederiksberg2.6.19
1:58.2h
TårnbyTårnby19.9.19
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
15.3h
TårnbyTårnby30.4.190.0
Højdespring  [2]
1.35
PB TårnbyTårnby5.9.19
1.25
GreveGreve28.9.19
Længdespring  [1]
4.53
PB BallerupBallerup25.5.19+0.4
Længdespring 1 m zone  [2]
4.28
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
4.28 PBXX
4.50
i
PB BallerupBallerup19.1.19
 
4.50 PB4.224.274.354.42X
Kuglestød 3.0 kg  [11]
6.83
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
6.76 PB5.925.936.83 PB
6.67
i
HvidovreHvidovre3.2.19
7.06
i
PB Malmö, SWEMalmö, SWE10.2.19
7.10
PB TårnbyTårnby30.4.19
6.22
TårnbyTårnby5.5.19
7.14
PB HerlevHerlev15.5.19
7.55
PB FrederiksbergFrederiksberg1.6.19
7.12
HvidovreHvidovre9.6.19
7.44
KøbenhavnKøbenhavn18.8.19
6.65
TårnbyTårnby5.9.19
6.51
GreveGreve29.9.19
Diskoskast 0.75 kg  [1]
19.26
PB TårnbyTårnby19.9.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
6.29
Hvidovre5.2.23
60 m
Inde
7.14
Malmö/A, SWE10.2.24
100 m
Ude
11.11
Greve23.9.23-0.1
200 m
Ude
22.47
Hvidovre3.9.23+0.6
Inde
22.43
Odense17.2.24
400 m
Ude
48.99
Ballerup17.6.23
Højdespring
Ude
1.45
København5.9.20
Længdespring
Ude
6.26
Frederiksberg5.6.220.0
4 x 100 m stafet
Ude
47.22
Hvidovre10.9.22
4 x 200 m stafet
Inde
1:41.09
Skive5.3.23

60 m
Ude
7.57
Tårnby1.10.21-0.4
80 m
Ude
9.36
Göteborg/U, SWE18.6.22-0.6
300 m
Ude
35.53
Slagelse19.8.23
600 m
Ude
1:39.06
København5.9.20
Længdespring 1 m zone
Ude
5.17
København4.9.200.0
Inde
4.86
Hvidovre8.12.19
Kuglestød 4.0 kg
Ude
8.79
Frederiksberg6.6.21
Kuglestød 3.0 kg
Ude
7.55
Frederiksberg1.6.19
Inde
7.55
Hvidovre16.2.20
Diskoskast 0.75 kg
Ude
19.26
Tårnby19.9.19
Boldkast 250 gram
Ude
44.32
Tårnby11.6.20
4 x 200 m stafet
Ude
1:42.12
Greve23.9.22
1000 m stafet
Ude
1:55.65
Maribor, SLO28.7.23

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 246
Per disciplin:
50 m:11
60 m:31
80 m:26
100 m:49
200 m:33
300 m:21
400 m:21
600 m:8
:1
Højdespring:4
Længdespring:7
Længdespring 1 m zone:11
Kuglestød 4.0 kg:1
Kuglestød 3.0 kg:13
Diskoskast 0.75 kg:1
Boldkast 250 gram:1
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:2
4 x 400 m stafet:1
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
400 m
DM 2023 6
50.01
Inde
200 m
DMi 2024
1
h1
22.43

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2021
3
15
h1
11.88
DMU 2022 2
15
11.57 1
15
h3
11.92
200 m
DMU 2021 5
15
C
24.12
DMU 2022 1
15
23.02
DMU 2023 3
17
22.47
300 m
DMU 2021 2
15
B
37.92
400 m
DMU 2023 1
17
49.75
4 x 100 m stafet
DMU 2022 2
15
47.22
Inde
60 m
iDMU 2022
1
15
h2
7.60
15
iDMU 2023 5
17
7.29 2
17
h2
7.35
200 m
iDMU 2022 3
15
C
26.47
iDMU 2023 2
17
23.35
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 2
17
1:41.09

Internationale stævner


Ude
400 m
EYOF 2023
6
17
h1
49.61
1000 m stafet
EYOF 2023
4
17
h2
1:55.65