Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Adam Skytte

Født: 19 november 2006

Klub: Københavns Idræts Forening

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [5]
7.22
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE20.1.24
7.20
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
7.24
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
7.26
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24
7.24
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24
200 m  [4]
22.92
i
PB RandersRanders13.1.24
22.43
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.24
22.70
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.24
22.53
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.24
400 m  [1]
51.55
i
PB DMiOdenseDMi, Odense16.2.24
4 x 200 m stafet  [1]
1:31.84
i
PB DMiOdenseDMi, Odense17.2.24
 KIF - København
Andreas Bjarnastein Antoft, Neloo Falck
Adam Skytte, Filip Aligrudic

2023

60 m  [5]
7.51
i
SB RandersRanders21.1.23
7.51
i
=SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
7.42
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
7.41
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
7.43
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
100 m  [8]
11.56
PB TårnbyTårnby6.5.23-0.6
11.69
TårnbyTårnby6.5.23-2.9
11.50
PB KøbenhavnKøbenhavn20.5.23+1.2
11.65
Berlin, GERBerlin, GER27.5.23-1.2
11.25
w
HvidovreHvidovre10.6.23+2.8
11.21
w
HvidovreHvidovre10.6.23+2.5
11.19
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+3.3
11.14
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+2.7
200 m  [13]
23.71
i
SB RandersRanders21.1.23
DQ
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.23
23.11
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.23
23.47
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
22.82
PB TårnbyTårnby7.5.23-1.3
23.22
Berlin, GERBerlin, GER28.5.23-1.8
22.25
PB HvidovreHvidovre11.6.23+1.9
22.87
BallerupBallerup18.6.230.0
22.45
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE2.7.23+2.0
22.58
EYOFMaribor, SLOEYOF, Maribor, SLO26.7.23-0.7
22.63
FrederiksbergFrederiksberg22.8.23+0.5
22.36
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+0.6
22.28
DT AarhusDT , Aarhus9.9.23+0.2
400 m  [1]
50.36
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23
4 x 100 m stafet  [2]
43.95
SB FrederiksbergFrederiksberg22.8.23
 KIF - København
August Juhl Horsgaard, Toke Rosendal
Samuel Kærhøg, Adam Skytte
43.20
DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
 KIF - København
Andreas Bjarnastein Antoft, August Juhl Horsgaard
Samuel Kærhøg, Adam Skytte
4 x 200 m stafet  [1]
1:36.75
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 KIF - København
Samuel Kærhøg, Jonathan Mansfeldt
August Juhl Horsgaard, Adam Skytte
4 x 400 m stafet  [1]
3:27.88
DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
 KIF - København
Adam Skytte, Andreas Holst Lange
Filip Aligrudic, Jonathan Kure Friis
1000 m stafet  [1]
1:55.65
PB EYOFMaribor, SLOEYOF, Maribor, SLO28.7.23
 Denmark
Lance Christian Aabo, Adam Skytte
Joel Frederik von d'Ahe, Carl Bäckström Nielsen

2022

60 m  [7]
7.62
i
PB BallerupBallerup22.1.22
7.66
i
BallerupBallerup22.1.22
7.48
i
PB RandersRanders30.1.22
7.44
i
PB RandersRanders30.1.22
7.54
i
HelsingørHelsingør5.2.22
7.84
i
HelsingørHelsingør5.2.22
7.69
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
100 m  [6]
1DQ
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22
11.91
PB Berlin, GERBerlin, GER4.6.22-1.9
11.83
PB Berlin, GERBerlin, GER4.6.22-0.9
11.51
w
HvidovreHvidovre11.6.22+2.1
11.38
w
HvidovreHvidovre11.6.22+3.0
11.98
GreveGreve24.9.22-1.3
200 m  [5]
23.53
i
PB RandersRanders30.1.22
24.10
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
23.13
w
HvidovreHvidovre28.5.22+2.6
23.26
PB Berlin, GERBerlin, GER5.6.22-1.0
23.31
HvidovreHvidovre12.6.22+0.5
400 m  [1]
53.96
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
Længdespring  [2]
5.52
i
PB BallerupBallerup22.1.22
 
4.43 SB5.34 PB5.015.285.52 PB5.06
5.41
i
HelsingørHelsingør5.2.22
 
5.235.045.41

2021

100 m  [12]
11.98
PB KøbenhavnKøbenhavn9.5.21+0.2
12.05
KøbenhavnKøbenhavn15.5.21+1.0
12.19
HerlevHerlev26.5.210.0
12.48
FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-3.6
12.08
HvidovreHvidovre12.6.21+0.4
12.12
HvidovreHvidovre12.6.21+1.5
12.43
BallerupBallerup19.6.21-0.4
12.23
BallerupBallerup19.6.210.0
12.16
LyngbyLyngby4.9.21-1.2
12.03
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.6
12.31
GreveGreve26.9.21-0.1
12.15
GreveGreve26.9.210.0
200 m  [2]
24.10
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.4
23.87
w
GreveGreve25.9.21+2.8
Længdespring  [2]
5.17
PB LyngbyLyngby4.9.21+1.6
5.26
w
LyngbyLyngby4.9.21+2.1
 
5.17 =PB
 +1.6
5.22
 +2.1
4.96
 +1.4
5.26
 +2.1
4.76
GreveGreve25.9.21+1.3
5.25
w
GreveGreve25.9.21+2.8
 
4.76
 +1.3
4.76
 +2.8
5.25
 +2.8
4 x 100 m stafet  [3]
DQ
HerlevHerlev26.5.21
 KIF - København
Adam Skytte, August Juhl Horsgaard
Jonathan Mansfeldt, Samuel Kærhøg
50.57
SB FrederiksbergFrederiksberg24.8.21
 KIF - København
Adam Skytte, August Juhl Horsgaard
Jonathan Mansfeldt, Samuel Kærhøg
49.91
SB LyngbyLyngby4.9.21
 KIF - København
Adam Skytte, Samuel Kærhøg
August Juhl Horsgaard, Johan Emil Nygård

2020

60 m  [2]
8.08
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
8.02
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
100 m  [1]
12.57
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.200.0
200 m  [1]
25.42
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20+0.9
Længdespring  [2]
4.66
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
4.66 PB4.54X
4.44
i
HelsingørHelsingør1.2.20

2019

60 m  [2]
8.73
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
8.75
i
HelsingørHelsingør9.3.19
80 m  [1]
11.66
PB HelsingørHelsingør16.6.19+0.2
100 m  [1]
13.78
PB KøbenhavnKøbenhavn13.6.19+1.1
200 m  [2]
28.41
PB HelsingørHelsingør15.6.19-1.9
27.47
PB GreveGreve28.9.19-1.8
300 m  [1]
44.86
PB BallerupBallerup25.5.19
Højdespring  [2]
1.10
PB KøbenhavnKøbenhavn27.9.19
1.10
=PB KøbenhavnKøbenhavn7.10.19
Længdespring 1 m zone  [2]
4.37
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
 
4.04 PB4.37 PB4.17
4.22
i
HelsingørHelsingør9.3.19
 
4.224.114.07
Kuglestød 3.0 kg  [2]
6.61
PB KøbenhavnKøbenhavn27.9.19
7.22
PB KøbenhavnKøbenhavn9.10.19
Spydkast 400 gram  [1]
17.29
PB KøbenhavnKøbenhavn9.10.19
Boldkast 250 gram  [2]
34.30
PB KøbenhavnKøbenhavn7.10.19
35.74
PB KøbenhavnKøbenhavn9.10.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
7.20
Malmö/A, SWE27.1.24
100 m
Ude
11.50
København20.5.23+1.2
200 m
Ude
22.25
Hvidovre11.6.23+1.9
Inde
22.43
Växjö, SWE19.1.24
400 m
Ude
50.36
Göteborg/S, SWE1.7.23
Inde
51.55
Odense16.2.24
Højdespring
Ude
1.10
København27.9.19
Længdespring
Ude
5.17
Lyngby4.9.21+1.6
Inde
5.52
Ballerup22.1.22
4 x 200 m stafet
Inde
1:31.84
Odense17.2.24

80 m
Ude
11.66
Helsingør16.6.19+0.2
300 m
Ude
44.86
Ballerup25.5.19
Længdespring 1 m zone
Inde
4.37
Helsingør2.2.19
Kuglestød 3.0 kg
Ude
7.22
København9.10.19
Spydkast 400 gram
Ude
17.29
København9.10.19
Boldkast 250 gram
Ude
35.74
København9.10.19
1000 m stafet
Ude
1:55.65
Maribor, SLO28.7.23

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 107
Per disciplin:
60 m:21
80 m:1
100 m:28
200 m:27
300 m:1
400 m:3
Højdespring:2
Længdespring:8
Længdespring 1 m zone:2
Kuglestød 3.0 kg:2
Spydkast 400 gram:1
Boldkast 250 gram:2
4 x 100 m stafet:5
4 x 200 m stafet:2
4 x 400 m stafet:1
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber

Inde
400 m
DMi 2024 4
B
51.55
4 x 200 m stafet
DMi 2024 2
1:31.84

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2021
3
15
h2
12.03
DMU 2023 8
17
11.14 3
17
h1
11.19
200 m
DMU 2021 1
15
B
24.10
DMU 2023 2
17
22.36
Inde
60 m
iDMU 2022
4
17
h3
7.69
iDMU 2023 8
17
7.43 3
17
h3
7.41
200 m
iDMU 2022 3
17
B
24.10
iDMU 2023 3
17
23.47
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 1
17
1:36.75

Internationale stævner


Ude
200 m
EYOF 2023
5
17
h1
22.58
1000 m stafet
EYOF 2023
4
17
h2
1:55.65