Født: 16 december 2000
Klub: Københavns Idræts Forening
Tidligere klubber:
Silkeborg Atletik Klub 77 ‐14.10.2023
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:58.21 i | PB | 3 | B | DMi | Odense | DMi, Odense | 17.2.24 |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:00.03 i | PB | 1 | B | DMi | Randers | DMi, Randers | 19.2.23 | |
2:00.53 | SB | 3 | Viborg | Viborg | 16.5.23 | |||
1500 m [2] | ||||||||
4:25.07 i | SB | 4 | Randers | Randers | 11.2.23 | |||
4:06.37 | PB | 6 | Viby | Viby | 10.5.23 | |||
3000 m [1] | ||||||||
DNF i | Skive | Skive | 28.1.23 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF i | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
52.37 | PB | 3 | 22 | Randers | Randers | 19.6.21 | ||
800 m [3] | ||||||||
2:03.7h | SB | 7 | Aarhus | Aarhus | 8.6.21 | |||
2:01.79 | SB | 1 | 22 | Randers | Randers | 20.6.21 | ||
1:58.01 | PB | 10 | DM | Odense | DM, Odense | 27.6.21 | ||
1500 m [1] | ||||||||
4:14.24 | PB | 9 | Aarhus | Aarhus | 3.6.21 | |||
5 km [1] | ||||||||
16:04 | PB | 50 | Ejby | Ejby | 10.4.21 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.11 | PB | 2 | 22 | Silkeborg | Silkeborg | 2.9.20 | ||
800 m [6] | ||||||||
2:04.35 i | PB | 5 | Skive | Skive | 1.2.20 | |||
DNF i | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 29.2.20 | |||
2:00.52 | PB | 2 | B | Aalborg | Aalborg | 20.6.20 | ||
2:04.45 | 11 | Viborg | Viborg | 1.9.20 | ||||
1:59.73 | PB | 4 | 22 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 13.9.20 | |
2:01.33 | 1 | Silkeborg | Silkeborg | 30.9.20 | ||||
1500 m [3] | ||||||||
4:25.32 i | PB | 3 | B | Skive | Skive | 18.1.20 | ||
4:18.47 i | PB | 3 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | |
4:17.67 | PB | 8 | 22 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 12.9.20 | |
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
1:43.15 i | 4 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | ||
Silkeborg Atletik Klub 77 | ||||||||
Asger Sarto, Gustav Graff Esbensen Lucas Richardt, Aksel Lylloff Qvortrup |
800 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:13.67 | PB | 1 | 19 | Herning | Herning | 4.5.19 | ||
2:07.87 | PB | Aabenraa | Aabenraa | 2.6.19 | ||||
2:11.57 | Randers | Randers | 16.6.19 | |||||
2:09.63 | Holte | Holte | 8.9.19 | |||||
1500 m [4] | ||||||||
4:44.18 i | PB | Skive | Skive | 2.2.19 | ||||
4:34.47 i | PB | 5 | 19 r1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | |
4:29.09 | PB | 4 | B | Skive | Skive | 13.5.19 | ||
4:32.94 | 9 | B | Aarhus | Aarhus | 21.5.19 |
Placering på danske alletiders liste på dato
400 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 52.37 | Randers | 19.6.21 | ||
800 m | |||||
Ude | 1:58.01 | Odense | 27.6.21 | ||
Inde | 1:58.21 | Odense | 17.2.24 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:06.37 | Viby | 10.5.23 | ||
Inde | 4:18.47 | Skive | 1.3.20 | ||
5 km | |||||
Ude | 16:04 | Ejby | 10.4.21 |
400 m: | 2 |
800 m: | 16 |
1500 m: | 11 |
3000 m: | 1 |
5 km: | 1 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
800 m | ||||
DM | 2021 | 10 | 1:58.01 | |
Inde | ||||
800 m | ||||
DMi | 2023 | 1 | B | 2:00.03 |
DMi | 2024 | 3 | B | 1:58.21 |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
800 m | ||||
DMU | 2020 | 4 | 22 | 1:59.73 |
1500 m | ||||
DMU | 2020 | 8 | 22 | 4:17.67 |
Inde | ||||
800 m | ||||
iDMU | 2020 | 22 | ||
1500 m | ||||
iDMU | 2019 | 5 | 19 r1 | 4:34.47 |
iDMU | 2020 | 3 | 22 | 4:18.47 |
iDMU | 2022 | 22 | ||
4 x 200 m stafet | ||||
iDMU | 2020 | 4 | 22 | 1:43.15 |