Født: 5 september 2000
Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb
Tidligere klubber:
Esbjerg Atletik og Motion ‐21.10.2021
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
5 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17:09 | PB | 40 | Odense | Odense | 10.3.24 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
52.44 | PB | 2 | B | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | |
800 m [3] | ||||||||
2:08.03 i | SB | 2 | Randers | Randers | 11.2.23 | |||
1:58.33 | PB | 4 | Aarhus | Aarhus | 14.6.23 | |||
2:03.48 | 4 | B | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.23 | ||
1500 m [1] | ||||||||
4:36.47 | PB | 7 | Odense | Odense | 5.8.23 | |||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:26.16 | SB | 2 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | ||
Aarhus 1900 Atletik og Løb | ||||||||
Adam Sandbjerg Lind, Emil Hviid Pedersen Tristan Rønn Poulsen, Simon Hansen |
800 m [4] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:04.09 i | PB | 2 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||
2:09.05 i | 7 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |||
2:10.36 | SB | 1 | B | Aarhus | Aarhus | 18.5.22 | |||
2:04.74 | PB | 8 | Odense | Odense | 3.9.22 | ||||
Trespring [1] | |||||||||
9.44 i | PB | 1 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||
|
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:42.19 | SB | 3 | B | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | ||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||
Thomas Søholm Larsen, Rasmus Mouridsen Emil Hviid Pedersen, Samuel Ettrup Larsen |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:10.37 i | PB | 3 | Randers | Randers | 15.2.20 | |||
2:12.45 i | 5 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 29.2.20 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
57.25 | PB | Aabenraa | Aabenraa | 2.6.19 | ||||
800 m [5] | ||||||||
2:13.35 i | PB | Randers | Randers | 16.2.19 | ||||
2:08.63 | PB | 3 | Esbjerg | Esbjerg | 7.5.19 | |||
2:07.25 | PB | Aabenraa | Aabenraa | 2.6.19 | ||||
2:19.70 | Viborg | Viborg | 15.8.19 | |||||
2:16.40 | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
11:33.71 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 28.9.19 |
Placering på danske alletiders liste på dato
400 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 52.44 | Aarhus | 9.9.23 | ||
800 m | |||||
Ude | 1:58.33 | Aarhus | 14.6.23 | ||
Inde | 2:04.09 | Randers | 19.2.22 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:36.47 | Odense | 5.8.23 | ||
3000 m | |||||
Ude | 11:33.71 | Esbjerg | 28.9.19 | ||
5 km | |||||
Ude | 17:09 | Odense | 10.3.24 | ||
Trespring | |||||
Inde | 9.44 | Skive | 5.3.22 |
400 m: | 2 |
800 m: | 14 |
1500 m: | 1 |
3000 m: | 1 |
5 km: | 1 |
Trespring: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 2 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
800 m | ||||
DMU | 2019 | 2:16.40 | ||
DM | 2023 | 4 | B | 2:03.48 |
4 x 400 m stafet | ||||
DM | 2021 | 3 | B | 3:42.19 |
Ungdom | ||||
Inde | ||||
800 m | ||||
iDMU | 2020 | 5 | 22 | 2:12.45 |
iDMU | 2022 | 7 | 22 | 2:09.05 |
Trespring | ||||
iDMU | 2022 | 1 | 22 | 9.44 |