Født: 10 januar 1977
Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb
Tidligere klubber:
Sparta Atletik og Løb ‐22.8.2020
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | Aarhus | Aarhus | 14.6.23 | |||||
2:06.82 | SB | 4 | Aarhus | Aarhus | 23.8.23 | |||
2:04.24 | SB | 1 | B | Silkeborg | Silkeborg | 1.10.23 | ||
5000 m [1] | ||||||||
DNF | Viby | Viby | 10.5.23 | |||||
10 km [1] | ||||||||
32:50 | SB | 46 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 22.4.23 |
800 m [8] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:07.98 i | SB | 1 | 45 | DMM | Randers | DMM, Randers | 6.2.22 | |
DNF i | Randers | Randers | 19.2.22 | |||||
DNF | Aarhus | Aarhus | 18.5.22 | |||||
2:05.59 | SB | 2 | Randers | Randers | 5.6.22 | |||
2:03.97 | SB | 2 | Randers | Randers | 10.6.22 | |||
2:04.51 | 2 | Esbjerg | Esbjerg | 18.6.22 | ||||
2:05.96 | 3 | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | ||||
2:06.18 | 1 | 45 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.22 | ||
1500 m [1] | ||||||||
4:15.21 | SB | 1 | 45 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.22 | |
Maraton [1] | ||||||||
3:06:51 | SB | 648 | København | København | 15.5.22 |
800 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:12.2h | SB | 9 | Aarhus | Aarhus | 8.6.21 | |||
2:13.21 | 2 | Randers | Randers | 16.6.21 | ||||
2:03.95 | SB | 2 | Viby | Viby | 15.8.21 | |||
2:03.11 | SB | 4 | Aalborg | Aalborg | 21.8.21 | |||
2:06.0h | 1 | Aarhus | Aarhus | 7.9.21 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
4:24.14 | SB | 1 | Greve | Greve | 4.9.21 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:09.62 | SB | 1 | 40 | DMM | Greve | DMM, Greve | 23.8.20 |
Halvmaraton [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:17:54 | SB | 6 | Hillerød | Hillerød | 3.11.19 | |||
Maraton [1] | ||||||||
2:40:35 | PB | Hamburg, GER | Hamburg, GER | 28.4.19 |
Maraton [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:46:39 | PB | Amsterdam, NED | Amsterdam, NED | 16.10.16 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:43.47 | SB | Aalborg | Aalborg | 8.6.15 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
17:41.38 | PB | Aalborg | Aalborg | 8.6.15 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:57.34 | SB | 2 | Lund, SWE | Lund, SWE | 4.9.11 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:59.30 | SB | 1 | B | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 4.7.10 | ||
1500 m [1] | ||||||||
3:55.85 | SB | 4 | Sävedalen, SWE | Sävedalen, SWE | 6.6.10 | |||
Halvmaraton [1] | ||||||||
1:10:08 | PB | 5 | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 12.6.10 | |||
4 x 800 m stafet [1] | ||||||||
DQ | NC | Norrtälje, SWE | NC, Norrtälje, SWE | 29.5.10 | ||||
Malmö AI | ||||||||
Viktor Ekelund, Jeppe Thomsen Jonas Glans, Rizak Dirshe | ||||||||
4 x 1500 m stafet [1] | ||||||||
15:42.10 | SB | 1 | NC | Norrtälje, SWE | NC, Norrtälje, SWE | 30.5.10 | ||
Malmö AI | ||||||||
Jeppe Thomsen, Martin Nilson Jonas Glans, Rizak Dirshe |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
51.96 | PB | 5 | Hässleholm, SWE | Hässleholm, SWE | 26.7.09 | |||
800 m [2] | ||||||||
1:53.23 | SB | 6 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 28.6.09 | |||
1:57.44 | København | København | 6.8.09 | |||||
1500 m [3] | ||||||||
3:55.10 | SB | 8 | ECCC | Castellón, ESP | ECCC, Castellón, ESP | 30.5.09 | ||
3:56.54 | 8 | NC | Malmö/S, SWE | NC, Malmö/S, SWE | 2.8.09 | |||
3:53.53 | SB | 5 | h1 | NC | Malmö/S, SWE | NC, Malmö/S, SWE | 3.8.09 | |
4 x 1500 m stafet [1] | ||||||||
15:58.23 | SB | 1 | NC | Karlstad, SWE | NC, Karlstad, SWE | 24.5.09 | ||
Malmö AI | ||||||||
Martin Nilson, Jeppe Thomsen Jonas Glans, Rizak Dirshe | ||||||||
Cross 4 km [1] | ||||||||
11:47 | 16 | NC | Stockholm, SWE | NC, Stockholm, SWE | 25.4.09 |
1000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:28.43 i | DR30 PB | , ??? | , ??? | 20.1.07 | ||||
1500 m [9] | ||||||||
3:59.83 i | SB | 2 | Rödblå | Göteborg/FH, SWE | Rödblå, Göteborg/FH, SWE | 10.2.07 | ||
4:04.96 | SB | 4 | ECCC-B | Dubnica nad Váhom, SVK | ECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK | 27.5.07 | ||
3:57.43 | SB | 6 | CoAG | København | CoAG, København | 13.6.07 | ||
3:50.25 | SB | 8 | ÅrhusG | Aarhus | ÅrhusG, Aarhus | 29.6.07 | ||
3:53.51 | 11 | B | MAI-galan | Malmö/S, SWE | MAI-galan, Malmö/S, SWE | 2.7.07 | ||
3:49.71 | SB | 2 | B | Folksam | Göteborg/S, SWE | Folksam, Göteborg/S, SWE | 1.8.07 | |
3:54.71 | 2 | DM | Odense | DM, Odense | 4.8.07 | |||
3:53.66 | 11 | DNG | Stockholm/S, SWE | DNG, Stockholm/S, SWE | 7.8.07 | |||
3:48.02 | PB | 2 | B | BMC | London, GBR | BMC, London, GBR | 25.8.07 | |
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:25.47 | SB | 6 | ECCC-B | Dubnica nad Váhom, SVK | ECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK | 27.5.07 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Nicklas Hyde, Jeppe Thomsen Martin Pedersen, Christian Laugesen |
800 m [9] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:53.43 i | PB | 2 | C | GE Galan | Stockholm/G, SWE | GE Galan, Stockholm/G, SWE | 2.2.06 | |
1:54.42 i | 4 | Athleticum | Malmö/A, SWE | Athleticum, Malmö/A, SWE | 5.2.06 | |||
1:53.64 i | 2 | RödBlå | Göteborg/FH, SWE | RödBlå, Göteborg/FH, SWE | 18.2.06 | |||
1:54.83 i | 3 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 25.2.06 | |||
1:52.96 | SB | 8 | Academica | Praha, CZE | Academica, Praha, CZE | 29.6.06 | ||
1:53.61 | 4 | B | BMC | Cardiff, GBR | BMC, Cardiff, GBR | 29.7.06 | ||
1:51.56 | SB | 1 | Aarhus | Aarhus | 1.8.06 | |||
1:53.75 | 10 | B | MAI | Malmö/S, SWE | MAI, Malmö/S, SWE | 22.8.06 | ||
1:54.02 | 6 | r2 | CoAG | København | CoAG, København | 24.8.06 | ||
1500 m [3] | ||||||||
3:54.39 | SB | 7 | Bowerman | København | Bowerman, København | 6.6.06 | ||
3:51.71 | SB | 11 | Telenor | Karlskrona, SWE | Telenor, Karlskrona, SWE | 12.6.06 | ||
3:53.91 | 3 | DM | Odense | DM, Odense | 22.7.06 |
800 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:52.56 | SB | 2 | r2 | Franconville, FRA | Franconville, FRA | 22.5.05 | ||
1:52.78 | 6 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 19.6.05 | |||
1:52.96 | 1 | Paris, FRA | Paris, FRA | 22.6.05 | ||||
DNF | h4 | WUG | Izmir, TUR | WUG, Izmir, TUR | 18.8.05 | |||
1500 m [1] | ||||||||
3:52.74 | SB | 5 | København | København | 6.6.05 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:50.68 | SB | 4 | ECCC-B | Maribor, SLO | ECCC-B, Maribor, SLO | 29.5.04 | ||
1:56.65 | 1 | DM | København | DM, København | 8.8.04 | |||
1:51.41 | 2 | B | Flanders | Merksem, BEL | Flanders, Merksem, BEL | 4.9.04 | ||
1500 m [2] | ||||||||
3:49.39 | SB | 5 | Tampere, FIN | Tampere, FIN | 7.7.04 | |||
3:51.21 | 2 | DM | København | DM, København | 8.8.04 |
800 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:51.33 | SB | 3 | ECCC-B | Beograd, SRB | ECCC-B, Beograd, SRB | 25.5.03 | ||
1:51.48 | 5 | Borås, SWE | Borås, SWE | 12.6.03 | ||||
1:50.93 | PB | 4 | ECp-1 | Lappeenranta, FIN | ECp-1, Lappeenranta, FIN | 22.6.03 | ||
1:53.71 | 2 | DM | Hvidovre | DM, Hvidovre | 10.8.03 | |||
1:50.44 | PB | København | København | 7.9.03 | ||||
1500 m [4] | ||||||||
3:50.59 i | PB | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 23.2.03 | ||
3:55.11 i | 2 | h2 | NC | Sätra, SWE | NC, Sätra, SWE | 1.3.03 | ||
3:54.13 i | 5 | NC | Sätra, SWE | NC, Sätra, SWE | 2.3.03 | |||
3:49.00 | PB | 2 | DM | Hvidovre | DM, Hvidovre | 10.8.03 |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:51.19 | PB | 2 | ECCC-B | Lisboa, POR | ECCC-B, Lisboa, POR | 26.5.02 | ||
1:53.21 | 1 | DM | Randers | DM, Randers | 18.8.02 | |||
1500 m [2] | ||||||||
3:52.44 | 8 | ECp-1 | Sevilla, ESP | ECp-1, Sevilla, ESP | 22.6.02 | |||
3:51.87 | 1 | DM | Randers | DM, Randers | 17.8.02 | |||
10 km [1] | ||||||||
30:07 | PB | København | København | 14.4.02 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:51.73 | PB | 1 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 26.8.01 | ||
1000 m [1] | ||||||||
2:27.33 | PB (69) | København | København | 2.8.01 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
3:51.51 | PB | 2 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 26.8.01 |
Spydkast 800 gram [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
57.11 | PB | Randers | Randers | 6.6.99 |
Placering på danske alletiders liste på dato
400 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 51.96 | Hässleholm, SWE | 26.7.09 | ||
800 m | |||||
Ude | 1:50.44 | København | 7.9.03 | 42 | |
Inde | 1:53.43 | Stockholm/G, SWE | 2.2.06 | 26 | |
1000 m | |||||
Ude | 2:27.33 | København | 2.8.01 | ||
Inde | 2:28.43 DR30 | , ??? | 20.1.07 | 3 | |
1500 m | |||||
Ude | 3:48.02 | London, GBR | 25.8.07 | ||
Inde | 3:50.59 | Malmö/A, SWE | 23.2.03 | 23 | |
5000 m | |||||
Ude | 17:41.38 | Aalborg | 8.6.15 | ||
10 km | |||||
Ude | 30:07 | København | 14.4.02 | ||
Halvmaraton | |||||
Ude | 1:10:08 | Malmö, SWE | 12.6.10 | ||
Maraton | |||||
Ude | 2:40:35 | Hamburg, GER | 28.4.19 | ||
Spydkast 800 gram | |||||
Ude | 57.11 | Randers | 6.6.99 |
400 m: | 2 |
800 m: | 52 |
1000 m: | 2 |
1500 m: | 38 |
5000 m: | 2 |
10 km: | 2 |
Halvmaraton: | 2 |
Maraton: | 3 |
Spydkast 800 gram: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 1 |
4 x 800 m stafet: | 1 |
4 x 1500 m stafet: | 2 |
Cross: | 2 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
800 m | ||||
DM | 2001 | 1 | 1:51.73 | |
DM | 2002 | 1 | 1:53.21 | |
DM | 2003 | 2 | 1:53.71 | |
DM | 2004 | 1 | 1:56.65 | |
DM | 2008 | 1 | 1:56.30 | |
1500 m | ||||
DM | 2001 | 2 | 3:51.51 | |
DM | 2002 | 1 | 3:51.87 | |
DM | 2003 | 2 | 3:49.00 | |
DM | 2004 | 2 | 3:51.21 | |
DM | 2006 | 3 | 3:53.91 | |
DM | 2007 | 2 | 3:54.71 | |
DM | 2008 | 2 | 3:52.19 | |
10 km | ||||
DM | 2023 | 46 | 32:50 | |
Masters | ||||
800 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 40 | 2:09.62 |
DMM | 2022 | 1 | 45 | 2:06.18 |
1500 m | ||||
DMM | 2022 | 1 | 45 | 4:15.21 |
Inde | ||||
800 m | ||||
DMM | 2022 | 1 | 45 | 2:07.98 |