Født: 13 oktober 2000
Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb
Tidligere klubber:
Esbjerg Atletik og Motion ‐14.10.2023
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:59.41 i | PB | 2 | Skive | Skive | 16.12.23 | |||
1:58.06 i | PB | 3 | Skive | Skive | 3.2.24 | |||
1500 m [1] | ||||||||
4:05.44 i | PB | 3 | Randers | Randers | 16.1.24 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
52.02 | PB | 3 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | ||
800 m [8] | ||||||||
2:00.29 | SB | 1 | Odense | Odense | 4.6.23 | |||
1:58.37 | SB | 6 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | |||
1:58.07 | SB | 3 | Aarhus | Aarhus | 14.6.23 | |||
1:57.89 | SB | 2 | B | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.23 | |
DNF | Odense | Odense | 5.8.23 | |||||
1:58.00 | 3 | Aarhus | Aarhus | 23.8.23 | ||||
1:57.81 | SB | 3 | Viborg | Viborg | 24.8.23 | |||
1:58.21 | 4 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | |||
1500 m [5] | ||||||||
4:02.62 | SB | 4 | Odense | Odense | 3.6.23 | |||
4:06.91 | 5 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | ||||
4:04.78 | 12 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 24.6.23 | |||
DNF | Odense | Odense | 5.8.23 | |||||
3:59.56 | PB | 5 | Aarhus | Aarhus | 1.9.23 | |||
3000 m [1] | ||||||||
8:59.36 | SB | 2 | Esbjerg | Esbjerg | 17.6.23 | |||
5 km [3] | ||||||||
15:43 | PB | 16 | København | København | 5.3.23 | |||
15:47 | 17 | Odense | Odense | 26.3.23 | ||||
15:36 | PB | 5 | Aarhus | Aarhus | 31.12.23 | |||
10 km [1] | ||||||||
32:45 | PB | 45 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 22.4.23 | ||
Cross 10 km [1] | ||||||||
32:01 | 27 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 18.11.23 |
800 m [11] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:02.28 i | PB | 3 | B | Skive | Skive | 29.1.22 | ||
2:00.74 i | PB | 4 | Odense | Odense | 5.2.22 | |||
1:59.52 i | PB | 2 | B | DMi | Skive | DMi, Skive | 27.2.22 | |
2:01.35 i | 4 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||
2:00.09 | SB | 1 | Randers | Randers | 5.6.22 | |||
1:56.22 | PB | 1 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | |||
1:59.00 | 1 | Esbjerg | Esbjerg | 18.6.22 | ||||
1:56.20 | PB | 7 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 26.6.22 | ||
1:57.53 | 2 | Viborg | Viborg | 30.8.22 | ||||
1:58.35 | 4 | Odense | Odense | 3.9.22 | ||||
2:00.48 | 1 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | ||
1500 m [8] | ||||||||
4:07.81 i | PB | 2 | Skive | Skive | 12.2.22 | |||
4:06.23 i | PB | 6 | DMi | Skive | DMi, Skive | 26.2.22 | ||
4:09.38 i | 3 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | ||
4:05.0h | PB | 4 | Viby | Viby | 2.6.22 | |||
4:01.67 | PB | 1 | Randers | Randers | 4.6.22 | |||
4:05.33 | 2 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | ||||
4:01.79 | 4 | Tårnby | Tårnby | 16.8.22 | ||||
4:07.45 | 5 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||
3000 m [1] | ||||||||
8:59.25 | PB | 5 | Herning | Herning | 21.5.22 | |||
5000 m [2] | ||||||||
15:47.09 | PB | 12 | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | |||
15:41.80 | PB | 2 | Esbjerg | Esbjerg | 1.10.22 | |||
10 km [1] | ||||||||
33:57 | PB | 61 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 23.4.22 | ||
6 km [1] | ||||||||
18:28 | 29 | Aarhus | Aarhus | 23.4.22 | ||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:38.79 | PB | 4 | B | Odense | Odense | 3.9.22 | ||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||
Samuel Ettrup Larsen, Thomas Søholm Larsen Marvin Lumbye, Simon Larsen | ||||||||
Cross 10 km [1] | ||||||||
33:47 | 26 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 |
800 m [5] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:00.82 | PB | 2 | Vejen | Vejen | 27.5.21 | |||||||||
1:59.9h | PB | 3 | Aarhus | Aarhus | 8.6.21 | |||||||||
2:02.83 | 2 | 22 | Randers | Randers | 20.6.21 | |||||||||
2:01.36 | 5 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | ||||||||||
2:00.83 | 2 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | ||||||||
1500 m [4] | ||||||||||||||
4:17.83 | SB | 1 | Viborg | Viborg | 14.5.21 | |||||||||
4:12.09 | PB | 1 | B | Aarhus | Aarhus | 3.6.21 | ||||||||
4:10.92 | PB | 1 | 22 | Randers | Randers | 19.6.21 | ||||||||
4:21.70 | 5 | 22 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | ||||||||
3000 m [1] | ||||||||||||||
9:28.20 | PB | 2 | Esbjerg | Esbjerg | 13.6.21 | |||||||||
5 km [1] | ||||||||||||||
16:17 | PB | 1 | Esbjerg | Esbjerg | 1.4.21 | |||||||||
Halvmaraton [1] | ||||||||||||||
1:15:50 | PB | 41 | Málaga, ESP | Málaga, ESP | 12.12.21 | |||||||||
Højdespring [1] | ||||||||||||||
1.65 | PB | 9 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||||||||
3:42.19 | SB | 3 | B | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | ||||||||
Esbjerg Atletik og Motion | ||||||||||||||
Thomas Søholm Larsen, Rasmus Mouridsen Emil Hviid Pedersen, Samuel Ettrup Larsen |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
54.42 | PB | 2 | B | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | ||
800 m [4] | ||||||||
2:02.31 | PB | 6 | Aarhus | Aarhus | 8.8.20 | |||
2:04.61 | 1 | Esbjerg | Esbjerg | 25.8.20 | ||||
2:02.46 | 3 | B | Viborg | Viborg | 1.9.20 | |||
2:02.23 | PB | 6 | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | |||
1500 m [1] | ||||||||
4:15.42 | PB | 2 | Esbjerg | Esbjerg | 26.9.20 | |||
5000 m [1] | ||||||||
17:17.4h | PB | 8 | Esbjerg | Esbjerg | 14.6.20 | |||
5 km [1] | ||||||||
16:57 | PB | 1 | r2 | Esbjerg | Esbjerg | 28.11.20 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25.56 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 28.9.19 | -0.4 | |||
800 m [1] | ||||||||
2:04.59 | PB | Odense | Odense | 30.8.19 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
4:19.70 | PB | DMU | Greve | DMU, Greve | 24.8.19 | |||
3000 m [2] | ||||||||
9:37.11 | PB | Viborg | Viborg | 15.8.19 | ||||
9:43.13 | Esbjerg | Esbjerg | 28.9.19 |
Placering på danske alletiders liste på dato
200 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 25.56 | Esbjerg | 28.9.19 | -0.4 | |
400 m | |||||
Ude | 52.02 | Aarhus | 9.9.23 | ||
800 m | |||||
Ude | 1:56.20 | Aalborg | 26.6.22 | ||
Inde | 1:58.06 | Skive | 3.2.24 | ||
1500 m | |||||
Ude | 3:59.56 | Aarhus | 1.9.23 | ||
Inde | 4:05.44 | Randers | 16.1.24 | ||
3000 m | |||||
Ude | 8:59.25 | Herning | 21.5.22 | ||
5000 m | |||||
Ude | 15:41.80 | Esbjerg | 1.10.22 | ||
5 km | |||||
Ude | 15:36 | Aarhus | 31.12.23 | ||
10 km | |||||
Ude | 32:45 | Aarhus | 22.4.23 | ||
Halvmaraton | |||||
Ude | 1:15:50 | Málaga, ESP | 12.12.21 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.65 | Aarhus | 5.9.21 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 3:38.79 | Odense | 3.9.22 |
200 m: | 1 |
400 m: | 2 |
800 m: | 31 |
1500 m: | 20 |
3000 m: | 5 |
5000 m: | 3 |
5 km: | 5 |
10 km: | 2 |
Halvmaraton: | 1 |
Väg: | 1 |
Højdespring: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 2 |
Cross: | 2 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
800 m | ||||
DM | 2022 | 7 | 1:56.20 | |
DM | 2023 | 2 | B | 1:57.89 |
1500 m | ||||
DMU | 2019 | 4:19.70 | ||
DM | 2023 | 12 | 4:04.78 | |
10 km | ||||
DM | 2022 | 61 | 33:57 | |
DM | 2023 | 45 | 32:45 | |
4 x 400 m stafet | ||||
DM | 2021 | 3 | B | 3:42.19 |
km cross | ||||
DM | 2022 | 26 | 33:47 | |
DM | 2023 | 27 | 32:01 | |
Inde | ||||
800 m | ||||
DMi | 2022 | 2 | B | 1:59.52 |
1500 m | ||||
DMi | 2022 | 6 | 4:06.23 | |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
800 m | ||||
DMU | 2021 | 2 | 22 | 2:00.83 |
DMU | 2022 | 1 | 22 | 2:00.48 |
1500 m | ||||
DMU | 2021 | 5 | 22 | 4:21.70 |
DMU | 2022 | 5 | 22 | 4:07.45 |
km cross | ||||
DMU | 2022 | 11 | 22 | 33:47 |
Inde | ||||
800 m | ||||
iDMU | 2022 | 4 | 22 | 2:01.35 |
1500 m | ||||
iDMU | 2022 | 3 | 22 | 4:09.38 |