Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Oscar Laycock

Født: 4 september 2008

Klub: Silkeborg Atletik Klub 77

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [3]
7.66
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.12.23
7.60
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.12.23
7.67
i
SkiveSkive16.12.23
200 m  [1]
24.68
i
SB SkiveSkive16.12.23
Længdespring  [2]
6.09
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.12.23
 
X6.09 SB6.045.916.055.95
6.03
i
SkiveSkive16.12.23
 
6.03X5.85R

2023

60 m  [12]
7.81
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.22
7.76
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.22
7.98
i
AarhusAarhus29.12.22
7.94
i
AarhusAarhus29.12.22
DQ
i
SkiveSkive14.1.23
7.72
i
SB AarhusAarhus21.1.23
7.64
i
SB AarhusAarhus21.1.23
7.59
i
SB AarhusAarhus21.1.23
7.69
i
SkiveSkive28.1.23
7.71
i
AarhusAarhus14.2.23
7.61
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
7.61
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
100 m  [6]
12.17
PB HerningHerning13.5.23-2.5
11.82
w
HvidovreHvidovre10.6.23+3.3
12.00
PB AarhusAarhus14.6.23-0.4
11.76
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+2.8
11.76
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+2.2
12.07
SilkeborgSilkeborg1.10.23-1.2
200 m  [7]
24.85
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.22
DQ
i
SkiveSkive28.1.23
24.61
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
23.97
w
HvidovreHvidovre11.6.23+3.6
24.06
SB AarhusAarhus14.6.23+1.3
23.84
SB EsbjergEsbjerg17.6.23+0.8
23.91
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+2.6
800 m  [1]
2:16.15
PB ViborgViborg24.8.23
Længdespring  [12]
5.72
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.22
 
5.72 SB5.205.465.545.565.49
5.60
i
AarhusAarhus29.12.22
 
5.235.605.535.335.58X
5.59
i
SkiveSkive14.1.23
 
X5.595.45XX5.10
5.49
i
AarhusAarhus22.1.23
 
5.225.44X5.29X5.49
5.66
i
AarhusAarhus14.2.23
 
5.624.465.315.665.475.27
5.77
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 
5.41X5.535.77 SB5.69X
5.98
SB HerningHerning13.5.230.0
 
5.87 SB
 0.0
X5.74
 -0.5
5.98 SB
 0.0
6.01
w
HvidovreHvidovre10.6.23+3.1
 
X
 0.0
5.92
 +2.1
6.01
 +3.1
5.74
 +3.4
X
 0.0
5.84
 +2.4
5.92
EsbjergEsbjerg17.6.230.0
 
5.92
 0.0
5.92
SilkeborgSilkeborg26.6.23+1.5
6.01
w
SilkeborgSilkeborg26.6.23+3.6
 
5.85
 +2.2
4.88
 +2.0
X6.01
 +3.6
5.92
 +1.5
6.07
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+1.9
 
5.89
 +2.4
6.07 SB
 +1.9
5.89
 +1.9
5.71
 +1.8
5.88
 +1.5
5.68
 +1.6
6.03
SilkeborgSilkeborg1.10.23-0.7
 
6.03
 -0.7
4.38
 0.0
5.93
 0.0
4 x 200 m stafet  [3]
1:40.25
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.22
 Silkeborg Atletik Klub 77
Sylvester Tau Mansachs Larsen, Oscar Laycock
Thor Rytter Larsen, Daniel Bertelsen
1:41.25
i
SkiveSkive28.1.23
 Silkeborg Atletik Klub 77
Sylvester Tau Mansachs Larsen, Oscar Laycock
Jomari Jace Velasco Santos, Daniel Bertelsen
1:39.50
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Silkeborg Atletik Klub 77
Christian Bruhn, Sylvester Tau Mansachs Larsen
Jomari Jace Velasco Santos, Oscar Laycock

2022

60 m  [10]
8.20
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.21
8.22
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.21
8.11
i
SB AarhusAarhus22.1.22
8.06
i
SB AarhusAarhus22.1.22
8.09
i
AarhusAarhus22.1.22
8.02
i
SB RandersRanders30.1.22
7.99
i
SB RandersRanders30.1.22
8.04
i
RandersRanders19.2.22
8.00
i
RandersRanders19.2.22
8.01
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
100 m  [3]
12.52
PB HerningHerning21.5.22+1.8
12.59
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-2.1
12.5h
SilkeborgSilkeborg2.10.22-1.1
200 m  [4]
26.35
i
SB RandersRanders19.2.22
25.71
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
25.58
SB AarhusAarhus23.8.22+0.6
25.29
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22-1.8
1000 m  [1]
3:16.73
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE5.12.21
Længdespring  [8]
4.83
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.21
 
4.83 SB4.784.694.484.42X
5.17
i
SB AarhusAarhus23.1.22
 
5.17 SB1.53X4.924.995.17 =SBX1.44
1.471.50
5.10
i
RandersRanders30.1.22
 
4.895.074.985.10X4.26
5.15
i
RandersRanders19.2.22
 
5.154.90
5.07
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 
X5.075.074.725.015.06
5.39
SB HerningHerning21.5.22+1.5
 
4.86 SB
 -1.5
5.39 SB
 +1.5
5.16
 +1.4
5.06
 0.0
5.29
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.220.0
 
5.27
 +0.2
4.95
 +0.5
4.95
 -1.7
5.00
 -1.1
5.24
 -0.4
5.29
 0.0
5.46
SB SilkeborgSilkeborg2.10.22-1.2
 
5.46 SB
 -1.2
Kuglestød 4.0 kg  [2]
8.88
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.21
 
X8.09 PB8.62 PB8.79 PB8.718.88 PB
9.78
i
PB AarhusAarhus23.1.22
 
8.589.78 PB7.948.889.079.03
4 x 100 m stafet  [1]
48.23
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
 Silkeborg Atletik Klub 77
Sylvester Tau Mansachs Larsen, Oscar Laycock
Thor Rytter Larsen, Daniel Bertelsen
4 x 200 m stafet  [1]
1:46.17
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Silkeborg Atletik Klub 77
Oscar Laycock, Daniel Bertelsen
Thor Rytter Larsen, Sylvester Tau Mansachs Amit
1000 m stafet  [1]
2:14.35
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Silkeborg Atletik Klub 77
Sylvester Tau Mansachs Larsen, Oscar Laycock
Daniel Bertelsen, Thor Rytter Larsen

2021

80 m  [4]
10.93
PB RandersRanders19.6.21+0.7
11.09
RandersRanders19.6.21-0.9
10.83
w
RandersRanders7.9.21
10.66
PB ViborgViborg12.10.21+1.9
600 m  [1]
1:48.24
PB RandersRanders19.6.21
800 m  [1]
2:39.60
PB RandersRanders7.9.21
1500 m  [1]
5:34.78
PB ViborgViborg12.10.21
Længdespring 1 m zone  [4]
4.54
PB SilkeborgSilkeborg24.4.210.0
 
X4.54 PB
 0.0
4.47
 +0.9
4.36
 +0.1
4.23
 0.0
4.50
 0.0
4.80
PB RandersRanders19.6.210.0
 
4.60 PB
 +0.2
4.80 PB
 0.0
4.59
 0.0
4.59
 +0.6
4.53
 +0.2
4.40
 +0.8
5.11
w
RandersRanders7.9.21
 
5.11 PB
 0.0
4.75
 0.0
4.46
 0.0
4.80
w
ViborgViborg12.10.21
 
4.67
 0.0
4.80
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [4]
9.78
PB SilkeborgSilkeborg12.6.21
 
9.78 PB8.669.40
9.99
PB RandersRanders20.6.21
 
9.99 PBX9.369.329.388.49
9.82
RandersRanders7.9.21
 
8.938.919.82
9.13
ViborgViborg12.10.21
 
9.13
Diskoskast 0.75 kg  [1]
18.34
PB SilkeborgSilkeborg12.6.21
 
16.47 PB14.9918.34 PB
Vægtkast 7.26 kg  [1]
7.98
PB SilkeborgSilkeborg12.6.21
 
7.41 PB7.60 PB7.98 PB
Hammerkast 3.0 kg  [1]
13.97
PB SilkeborgSilkeborg12.6.21
 
9.64 PB13.97 PB
Spydkast 400 gram  [2]
15.46
PB SilkeborgSilkeborg12.6.21
 
14.18 PB15.46 PB
13.66
RandersRanders7.9.21
 
X13.66X
Kaste 5-kamp D13  [1]
949
PB SilkeborgSilkeborg12.6.21
13.97 9.78 15.46

2020

60 m  [3]
9.73
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE30.11.19
9.81
i
RandersRanders15.2.20
10.02
i
RandersRanders15.2.20
80 m  [1]
12.30
w
SilkeborgSilkeborg4.10.20
200 m  [1]
33.11
i
SB SkiveSkive14.12.19
800 m  [2]
3:06.48
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.12.19
3:19.25
i
SkiveSkive14.12.19
Længdespring 1 m zone  [5]
3.71
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE30.11.19
3.53
i
SkiveSkive14.12.19
 
3.45X3.173.53
3.73
i
PB SilkeborgSilkeborg17.12.19
3.65
i
RandersRanders15.2.20
 
3.653.623.54
3.87
PB SilkeborgSilkeborg4.10.20
Kuglestød 2.0 kg  [2]
8.89
i
PB SkiveSkive14.12.19
 
8.86 PB8.428.89 PB8.80
9.04
i
PB SilkeborgSilkeborg17.12.19
Kuglestød 3.0 kg  [3]
7.06
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE30.11.19
7.27
i
PB RandersRanders15.2.20
 
X6.457.27 PB
8.61
PB SilkeborgSilkeborg4.10.20

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

100 m
Ude
12.00
Aarhus14.6.23-0.4
800 m
Ude
2:16.15
Viborg24.8.23
Inde
3:06.48
Göteborg/FH, SWE1.12.19
1000 m
Inde
3:16.73
Göteborg/FH, SWE5.12.21
1500 m
Ude
5:34.78
Viborg12.10.21

80 m
Ude
10.66
Viborg12.10.21+1.9
600 m
Ude
1:48.24
Randers19.6.21
Længdespring 1 m zone
Ude
5.11
Randers7.9.21
Inde
3.73
Silkeborg17.12.19
Kuglestød 2.0 kg
Inde
9.04
Silkeborg17.12.19
Kuglestød 4.0 kg
Inde
9.78
Aarhus23.1.22
Kuglestød 3.0 kg
Ude
9.99
Randers20.6.21
Inde
7.27
Randers15.2.20
Diskoskast 0.75 kg
Ude
18.34
Silkeborg12.6.21
Vægtkast 7.26 kg
Ude
7.98
Silkeborg12.6.21
Hammerkast 3.0 kg
Ude
13.97
Silkeborg12.6.21
Spydkast 400 gram
Ude
15.46
Silkeborg12.6.21
1000 m stafet
Ude
2:14.35
Hvidovre11.9.22
Kaste 5-kamp D13
Ude
949
Silkeborg12.6.21

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 117
Per disciplin:
60 m:28
80 m:5
100 m:9
200 m:13
600 m:1
800 m:4
1000 m:1
1500 m:1
Længdespring:23
Længdespring 1 m zone:9
Kuglestød 2.0 kg:2
Kuglestød 4.0 kg:2
Kuglestød 3.0 kg:7
Diskoskast 0.75 kg:1
Vægtkast 7.26 kg:1
Hammerkast 3.0 kg:1
Spydkast 400 gram:2
4 x 100 m stafet:1
4 x 200 m stafet:4
1000 m stafet:1
:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2022
5
15
h3
12.59
DMU 2023 6
15
11.76 2
15
h4
11.76
200 m
DMU 2022 4=
15
B
25.29
DMU 2023 4
15
23.91
Længdespring
DMU 2022 4
15
5.29
DMU 2023 3
15
6.07
4 x 100 m stafet
DMU 2022 5
15
48.23
1000 m stafet
DMU 2022 3
15
2:14.35
Inde
60 m
iDMU 2022
5
15
h3
8.01
iDMU 2023 6
15
7.61 2
15
h4
7.61
200 m
iDMU 2022 2
15
D
25.71
iDMU 2023 3
15
24.61
Længdespring
iDMU 2022 8
15
5.07
iDMU 2023 3
15
5.77
4 x 200 m stafet
iDMU 2022 3
15
1:46.17
iDMU 2023 2
19
B
1:39.50