Født: 25 februar 2005
Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [8] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.29 i | PB | 5 | Skive | Skive | 16.12.23 | |||
7.27 i | PB | 4 | B | Aarhus | Aarhus | 28.12.23 | ||
7.23 i | PB | 2 | B | Aarhus | Aarhus | 28.12.23 | ||
7.31 i | 6 | h4 | Randers | Randers | 13.1.24 | |||
7.14 i | PB | 1 | 19 | Aarhus | Aarhus | 27.1.24 | ||
7.14 i | =PB | 4 | h1 | Skive | Skive | 3.2.24 | ||
7.05 i | PB | 3= | Skive | Skive | 3.2.24 | |||
7.04 i | PB | 4 | h3 | DMi | Odense | DMi, Odense | 16.2.24 | |
200 m [2] | ||||||||
23.45 i | PB | 3 | 19 | Randers | Randers | 13.1.24 | ||
22.87 i | PB | 3 | h4 | DMi | Odense | DMi, Odense | 17.2.24 |
60 m [6] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.35 i | =PB | 4 | Aarhus | Aarhus | 29.12.22 | |||||||
7.36 i | 3 | Skive | Skive | 14.1.23 | ||||||||
7.36 i | 3 | 19 | Aarhus | Aarhus | 21.1.23 | |||||||
7.49 i | 2 | C | Skive | Skive | 28.1.23 | |||||||
7.45 i | 5 | 19 h1 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | |||||||
7.41 i | 1 | Aarhus | Aarhus | 14.2.23 | ||||||||
100 m [8] | ||||||||||||
11.54 | SB | 1 | Viby | Viby | 10.5.23 | -1.4 | ||||||
11.43 | PB | 6 | 19 | Odense | Odense | 3.6.23 | +1.8 | |||||
11.25 w | 7 | h3 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | +3.1 | ||||||
11.02 w | 1 | D | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | +4.1 | ||||||
11.28 | PB | 2 | 22 | Aarhus | Aarhus | 14.6.23 | +1.0 | |||||
11.43 | 2 | Aalborg | Aalborg | 17.6.23 | -0.3 | |||||||
11.61 | 5 | Aarhus | Aarhus | 23.8.23 | -0.6 | |||||||
11.22 w | 7 | 19 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +3.3 | |||||
200 m [7] | ||||||||||||
24.51 i | PB | 1 | G | Skive | Skive | 28.1.23 | ||||||
23.94 i | PB | 2 | 19 B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | ||||||
23.12 | PB | 5 | 19 | Odense | Odense | 4.6.23 | +1.1 | |||||
22.90 | PB | 2 | Aarhus | Aarhus | 14.6.23 | +1.3 | ||||||
23.21 | 5 | h1 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.23 | 0.0 | |||||
23.03 | 4 | Aarhus | Aarhus | 23.8.23 | +0.2 | |||||||
22.96 | 2 | 19 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +0.8 | |||||
Længdespring [1] | ||||||||||||
5.56 i | PB | 3 | Aarhus | Aarhus | 14.2.23 | |||||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||
41.20 | SB | 2 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | ||||||
Aarhus 1900 Atletik og Løb | ||||||||||||
Torúr Mortensen, Simon Hansen Rinalds Valts Zarins, Tristan Rønn Poulsen | ||||||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||||||
3:26.16 | SB | 2 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | ||||||
Aarhus 1900 Atletik og Løb | ||||||||||||
Adam Sandbjerg Lind, Emil Hviid Pedersen Tristan Rønn Poulsen, Simon Hansen |
60 m [13] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.65 i | PB | 3 | Aarhus | Aarhus | 30.11.21 | |||
7.54 i | PB | 2 | B | Randers | Randers | 9.1.22 | ||
7.50 i | PB | 1 | 17 h2 | Aarhus | Aarhus | 22.1.22 | ||
7.48 i | PB | 3 | 17 | Aarhus | Aarhus | 22.1.22 | ||
7.54 i | 3= | h1 | Odense | Odense | 5.2.22 | |||
7.70 i | 1 | D | Odense | Odense | 5.2.22 | |||
7.53 i | 4 | 17 h2 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.22 | |||
7.57 i | 8 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.22 | |||
7.57 i | 3 | B | Aarhus | Aarhus | 17.2.22 | |||
7.48 i | =PB | 2 | B | Aarhus | Aarhus | 17.2.22 | ||
7.37 i | PB | 2= | 19 B | Aarhus | Aarhus | 2.3.22 | ||
7.37 i | =PB | 3 | 17 h4 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |
7.35 i | PB | 6 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |
100 m [7] | ||||||||
11.71 | PB | 3 | Aarhus | Aarhus | 18.5.22 | +0.6 | ||
11.72 | 2 | 17 h2 | Randers | Randers | 4.6.22 | -1.1 | ||
11.74 | 3 | 17 | Randers | Randers | 4.6.22 | -1.4 | ||
11.98 | 5 | 17 h3 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 18.6.22 | -0.3 | ||
11.53 | PB | 2 | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | +1.0 | ||
11.66 | 3 | 17 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.2 | |
11.59 | 5 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -0.5 | |
200 m [5] | ||||||||
23.82 | PB | 1 | 17 | København | København | 22.5.22 | +1.5 | |
24.07 | 3 | 17 B | Randers | Randers | 5.6.22 | -0.6 | ||
24.33 | 5 | 17 C | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | +0.8 | ||
23.60 | PB | 2 | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | +0.3 | ||
23.27 | PB | 1 | 17 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | -0.4 |
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:34.23 | SB | 5 | Odense | Odense | 3.9.22 | |||
Aarhus 1900 Atletik og Løb | ||||||||
Alexander Bertelsen, Tristan Rønn Poulsen Adam Sandbjerg Lind, Rune Drongesen | ||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||
2:08.08 | PB | 5 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |
Aarhus 1900 Atletik og Løb | ||||||||
Viggo Lind Toustrup, Tristan Rønn Poulsen Adam Sandbjerg Lind, Jonathan Alfred Fensten |
100 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.36 | PB | 6 | Aarhus | Aarhus | 8.5.21 | -0.1 | ||
12.37 | 2 | B | Aarhus | Aarhus | 14.5.21 | +1.5 | ||
12.46 | 8 | B | Aarhus | Aarhus | 3.6.21 | +0.1 | ||
12.22 w | 4 | Viby | Viby | 15.8.21 | +3.3 | |||
200 m [3] | ||||||||
26.55 | SB | 1 | Aarhus | Aarhus | 24.4.21 | -2.4 | ||
25.21 | PB | 1 | Aarhus | Aarhus | 14.5.21 | +0.8 | ||
25.63 w | 4 | Aarhus | Aarhus | 3.6.21 |
100 m [5] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.07 | PB | 5 | 15 | København | København | 4.7.20 | +1.3 | |||||
12.96 | PB | 3 | København | København | 4.7.20 | +1.8 | ||||||
12.49 | PB | 4 | B | Aarhus | Aarhus | 23.7.20 | +0.5 | |||||
12.54 | 6 | D | Aarhus | Aarhus | 8.8.20 | +0.1 | ||||||
12.59 | 7 | 15 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 19.9.20 | -1.0 | |||||
200 m [3] | ||||||||||||
25.47 | PB | 3 | B | Aarhus | Aarhus | 23.7.20 | +1.0 | |||||
26.20 | 4 | E | Aarhus | Aarhus | 8.8.20 | +1.0 | ||||||
25.74 | 3 | 15 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 20.9.20 | -1.2 | |||||
Længdespring [1] | ||||||||||||
3.52 | PB | 13 | Aarhus | Aarhus | 8.8.20 | +0.1 | ||||||
|
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 7.04 | Odense | 16.2.24 | ||
100 m | |||||
Ude | 11.28 | Aarhus | 14.6.23 | +1.0 | |
200 m | |||||
Ude | 22.90 | Aarhus | 14.6.23 | +1.3 | |
Inde | 22.87 | Odense | 17.2.24 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 3.52 | Aarhus | 8.8.20 | +0.1 | |
Inde | 5.56 | Aarhus | 14.2.23 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:08.08 | Hvidovre | 11.9.22 |
60 m: | 27 |
100 m: | 24 |
200 m: | 20 |
Længdespring: | 2 |
4 x 100 m stafet: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 2 |
1000 m stafet: | 1 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
200 m | |||||||
DM | 2023 | 5 | h1 | 23.21 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
DMi | 2024 | 4 | h3 | 7.04 | |||
200 m | |||||||
DMi | 2024 | 3 | h4 | 22.87 | |||
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
100 m | |||||||
DMU | 2020 | 7 | 15 h1 | 12.59 | |||
DMU | 2022 | 5 | 17 | 11.59 | 3 | 17 h1 | 11.66 |
DMU | 2023 | 7 | 19 h1 | 11.22 | |||
200 m | |||||||
DMU | 2020 | 11 | 15 | 25.74 | |||
DMU | 2022 | 1 | 17 B | 23.27 | |||
DMU | 2023 | 2 | 19 B | 22.96 | |||
1000 m stafet | |||||||
DMU | 2022 | 5 | 17 | 2:08.08 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
iDMU | 2022 | 6 | 17 | 7.35 | 3 | 17 h4 | 7.37 |