Født: 25 august 1981
Klub: Københavns Idræts Forening
Tidligere klubber:
Bagsværd Atletik Club 1.1.2014‐1.5.2018
Sparta Atletik og Løb 1.1.2008‐31.12.2013
Bagsværd Atletik Club ‐31.12.2007
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2019. |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.57 | SB | Holbæk | Holbæk | 3.9.19 | +1.4 |
100 m [10] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.56 | SB | Tårnby | Tårnby | 5.5.18 | -1.2 | |||
11.44 | SB | 3 | B | Skive | Skive | 19.5.18 | -0.5 | |
11.29 | SB | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.6.18 | +1.3 | |||
11.40 | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.18 | -0.7 | ||||
11.07 w | København | København | 12.6.18 | +2.6 | ||||
10.8h w | Frederiksberg | Frederiksberg | 21.6.18 | +7.6 | ||||
11.54 | København | København | 18.8.18 | +1.2 | ||||
11.35 | Tårnby | Tårnby | 21.8.18 | +1.4 | ||||
11.51 | 3 | h3 | DM | Odense | DM, Odense | 25.8.18 | +0.8 | |
11.45 w | København | København | 8.9.18 | +3.0 | ||||
300 m [1] | ||||||||
36.86 | SB | Tårnby | Tårnby | 6.5.18 | ||||
400 m [3] | ||||||||
51.95 | SB | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.6.18 | ||||
51.56 | SB | København | København | 12.6.18 | ||||
52.72 | Frederiksberg | Frederiksberg | 21.6.18 |
100 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.32 | SB | Tårnby | Tårnby | 6.5.17 | +1.4 | |||
11.36 | Tårnby | Tårnby | 6.5.17 | +1.2 | ||||
11.30 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.17 | +1.0 | |||
11.28 | SB | DMM | Greve | DMM, Greve | 24.6.17 | +1.2 | ||
11.26 | SB | Helsingborg, SWE | Helsingborg, SWE | 9.7.17 | +0.8 | |||
400 m [1] | ||||||||
53.42 | SB | DMM | Greve | DMM, Greve | 24.6.17 |
100 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.34 | SB | Tårnby | Tårnby | 7.5.16 | -1.4 | |||
11.44 | SB | Tårnby | Tårnby | 7.5.16 | -2.3 | |||
11.32 | SB | Bagsværd | Bagsværd | 22.5.16 | -0.5 | |||
11.06 w | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.16 | +3.2 | ||||
11.27 | SB | Bagsværd | Bagsværd | 11.9.16 | 0.0 | |||
200 m [1] | ||||||||
22.72 w | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.16 | +3.1 | ||||
Længdespring [1] | ||||||||
5.48 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 11.9.16 | 0.0 |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.28 | SB | Ballerup | Ballerup | 17.5.15 | +1.7 | |||
11.24 | SB | København | København | 29.8.15 | +0.8 |
100 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.22 | SB | Ballerup | Ballerup | 1.6.14 | 0.0 | |||
11.32 | Hillerød | Hillerød | 12.6.14 | -0.5 | ||||
200 m [1] | ||||||||
22.71 | SB | Ballerup | Ballerup | 1.6.14 | -0.5 |
50 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6.14 i | PB | Hvidovre | Hvidovre | 29.1.13 | ||||
6.19 i | Hvidovre | Hvidovre | 29.1.13 | |||||
60 m [5] | ||||||||
7.23 i | SB | København | København | 19.1.13 | ||||
7.14 i | SB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 2.2.13 | ||||
7.15 i | SB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 2.2.13 | ||||
7.23 i | Skive | Skive | 23.2.13 | |||||
7.17 i | Skive | Skive | 23.2.13 | |||||
100 m [4] | ||||||||
11.21 | Helsingør | Helsingør | 8.6.13 | -0.7 | ||||
11.19 | SB | Helsingør | Helsingør | 8.6.13 | +1.0 | |||
10.90 | SB | København | København | 20.6.13 | +0.7 | |||
11.32 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 28.6.13 | -1.2 | ||||
200 m [4] | ||||||||
22.32 | SB | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.13 | 0.0 | |||
22.55 | Helsingør | Helsingør | 8.6.13 | +0.3 | ||||
22.46 | Helsingør | Helsingør | 8.6.13 | -1.0 | ||||
22.86 | Korsør | Korsør | 9.7.13 | -1.4 | ||||
300 m [1] | ||||||||
36.61 | SB | Tårnby | Tårnby | 4.5.13 |
60 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.19 i | SB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 4.2.12 | ||||
7.19 i | =SB | København | København | 18.2.12 | ||||
7.14 i | SB | Skive | Skive | 25.2.12 | ||||
7.13 i | SB | Skive | Skive | 25.2.12 | ||||
100 m [8] | ||||||||
10.73 w | Maribo | Maribo | 29.4.12 | +5.9 | ||||
10.98 | SB | 4 | r1 | ECCC-B | Dubnica nad Váhom, SVK | ECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK | 27.5.12 | +1.5 |
11.16 | 4 | Folksam | Hässleholm, SWE | Folksam, Hässleholm, SWE | 6.6.12 | |||
10.72 w | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.12 | +3.2 | ||||
11.32 | København | København | 18.8.12 | +1.0 | ||||
10.90 | SB | København | København | 21.8.12 | +1.0 | |||
10.90 | =SB | København | København | 25.8.12 | +1.3 | |||
10.88 | SB | København | København | 8.9.12 | +1.6 | |||
200 m [4] | ||||||||
22.64 i | SB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 4.2.12 | ||||
22.28 | PB | 3 | Folksam | Hässleholm, SWE | Folksam, Hässleholm, SWE | 6.6.12 | 0.0 | |
21.76 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.12 | +1.9 | |||
22.16 | 1 | B | Folksam | Mölndal, SWE | Folksam, Mölndal, SWE | 4.8.12 | 0.0 | |
300 m [1] | ||||||||
36.01 | SB | Tårnby | Tårnby | 5.5.12 | ||||
400 m [1] | ||||||||
51.55 | PB | Mölndal, SWE | Mölndal, SWE | 4.8.12 | ||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
41.19 | SB | 2 | ECCC-B | Dubnica nad Váhom, SVK | ECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK | 27.5.12 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Jacob Wolfgang, Nicklas Hyde Mike Kalisz, Morten Jensen |
60 m [9] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.03 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 29.1.11 | ||||
7.13 i | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 29.1.11 | |||||
7.07 i | Vellinge, SWE | Vellinge, SWE | 5.2.11 | |||||
7.05 i | Vellinge, SWE | Vellinge, SWE | 5.2.11 | |||||
7.09 i | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.11 | |||||
7.06 i | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.11 | |||||
7.07 i | København | København | 15.2.11 | |||||
7.12 i | København | København | 15.2.11 | |||||
7.09 i | Skive | Skive | 19.2.11 | |||||
100 m [4] | ||||||||
11.13 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 27.7.11 | +0.1 | |||
11.22 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 27.7.11 | -2.2 | |||
11.04 | SB | København | København | 6.8.11 | 0.0 | |||
11.05 | SB | København | København | 6.8.11 | +1.0 |
100 m [8] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.02 | SB | Tårnby | Tårnby | 1.5.10 | +1.3 | |||
10.95 | SB | København | København | 4.6.10 | +0.7 | |||
10.84 | SB | København | København | 4.6.10 | +1.1 | |||
10.94 | Odense | Odense | 27.6.10 | -0.7 | ||||
10.95 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 2.7.10 | -1.3 | ||||
10.97 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 2.7.10 | -0.9 | ||||
10.89 | 5 | h1 | Vattenfall | Lappeenranta, FIN | Vattenfall, Lappeenranta, FIN | 15.7.10 | +1.0 | |
10.79 | PB | 2 | B | SavoG | Lapinlahti, FIN | SavoG, Lapinlahti, FIN | 18.7.10 | +1.6 |
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
40.72 | 2 | SavoG | Lapinlahti, FIN | SavoG, Lapinlahti, FIN | 18.7.10 | |||
Denmark | ||||||||
Martin Krabbe, Jesper Simonsen Jacob Wolfgang, Steven Kwasi-Korang |
60 m [13] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.00 i | PB | Helsingør | Helsingør | 17.1.09 | ||||
6.93 i | PB | 1 | h3 | NCC | Malmö/A, SWE | NCC, Malmö/A, SWE | 24.1.09 | |
7.45 i | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 24.1.09 | |||||
7.17 i | 6 | h1 | Samsung | Göteborg/Sc, SWE | Samsung, Göteborg/Sc, SWE | 29.1.09 | ||
7.10 i | 5 | r1 | Samsung | Göteborg/Sc, SWE | Samsung, Göteborg/Sc, SWE | 29.1.09 | ||
7.02 i | Vellinge, SWE | Vellinge, SWE | 7.2.09 | |||||
7.04 i | Vellinge, SWE | Vellinge, SWE | 7.2.09 | |||||
7.04 i | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 14.2.09 | |||||
6.96 i | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 14.2.09 | |||||
7.07 i | Karlskrona, SWE | Karlskrona, SWE | 22.2.09 | |||||
7.02 i | Karlskrona, SWE | Karlskrona, SWE | 22.2.09 | |||||
7.00 i | Skive | Skive | 28.2.09 | |||||
6.97 i | 2 | DMi | Skive | DMi, Skive | 1.3.09 | |||
100 m [6] | ||||||||
11.0h | Odense | Odense | 16.5.09 | +0.7 | ||||
10.89 w | 8 | ECCC | Castellón, ESP | ECCC, Castellón, ESP | 30.5.09 | +2.2 | ||
10.86 | SB | Bagsværd | Bagsværd | 20.8.09 | -0.6 | |||
10.65 w | 2 | h1 | DM | Odense | DM, Odense | 29.8.09 | +2.5 | |
10.64 w | 2 | DM | Odense | DM, Odense | 29.8.09 | +2.1 | ||
10.81 | SB | 2 | DT | København | DT , København | 12.9.09 | +1.9 | |
200 m [1] | ||||||||
22.3h | Odense | Odense | 16.5.09 | 0.0 | ||||
300 m [1] | ||||||||
36.53 | SB | Tårnby | Tårnby | 4.5.09 | ||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
43.30 | SB | 8 | ECCC | Castellón, ESP | ECCC, Castellón, ESP | 30.5.09 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Mike Kalisz, Jacob Wolfgang Niklas Müller, Philip Braun | ||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:16.61 | PB | 8 | ECCC | Castellón, ESP | ECCC, Castellón, ESP | 31.5.09 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Nicklas Hyde, Jacob Riis Philip Braun, Jacob Wolfgang |
60 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.13 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.08 | ||||
7.11 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.08 | ||||
7.19 i | Vellinge, SWE | Vellinge, SWE | 2.2.08 | |||||
7.14 i | Vellinge, SWE | Vellinge, SWE | 2.2.08 | |||||
100 m [15] | ||||||||
11.60 | SB | Tårnby | Tårnby | 3.5.08 | -0.4 | |||
11.55 w | Tårnby | Tårnby | 3.5.08 | +3.0 | ||||
10.99 w | 3 | Skive | Skive | 11.5.08 | +2.1 | |||
11.02 | SB | 5 | ECCC-B | Vila Real de Santo Antonio, POR | ECCC-B, Vila Real de Santo Antonio, POR | 24.5.08 | +0.1 | |
10.97 | SB | Lyngby | Lyngby | 31.5.08 | -0.5 | |||
10.92 | SB | 1 | h3 | Aarhus | Aarhus | 5.6.08 | 0.0 | |
10.80 | PB | 1 | Aarhus | Aarhus | 5.6.08 | +0.3 | ||
10.92 w | 7 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 21.6.08 | +2.1 | ||
10.82 | 4 | CoAG | København | CoAG, København | 26.6.08 | +1.0 | ||
10.99 | 2 | h2 | HAIS-sp | Hässleholm, SWE | HAIS-sp, Hässleholm, SWE | 27.7.08 | -0.1 | |
10.87 | 2 | HAIS-sp | Hässleholm, SWE | HAIS-sp, Hässleholm, SWE | 27.7.08 | 0.0 | ||
10.89 | 1 | h4 | DM | København | DM, København | 2.8.08 | +2.0 | |
10.82 w | 3 | DM | København | DM, København | 2.8.08 | +2.1 | ||
11.14 | Sundby | Sundby | 21.8.08 | -3.1 | ||||
10.81 w | 2 | r1 | DT | Hvidovre | DT , Hvidovre | 30.8.08 | +2.6 | |
200 m [4] | ||||||||
22.61 i | SB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 9.2.08 | ||||
22.85 | PB | Lyngby | Lyngby | 31.5.08 | -2.0 | |||
22.11 w | 1 | h2 | DM | København | DM, København | 3.8.08 | +3.4 | |
22.28 w | 5 | DM | København | DM, København | 3.8.08 | +2.7 | ||
300 m [1] | ||||||||
37.32 | SB | Tårnby | Tårnby | 3.5.08 | ||||
400 m [1] | ||||||||
52.46 | PB | Århus | Århus | 10.5.08 | ||||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||
41.17 | SB | 3 | ECCC-B | Vila Real de Santo Antonio, POR | ECCC-B, Vila Real de Santo Antonio, POR | 24.5.08 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Mike Kalisz, Jacob Wolfgang Nicklas Hyde, Morten Jensen | ||||||||
41.33 | SB | 6 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 21.6.08 | ||
Denmark | ||||||||
Martin Krabbe, Jacob Wolfgang Daniel B. Christensen, Josef Abu-Eesa | ||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
DQ | ECCC-B | Vila Real de Santo Antonio, POR | ECCC-B, Vila Real de Santo Antonio, POR | 25.5.08 | ||||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Christian Laugesen, Jacob Wolfgang Martin Pedersen, Nicklas Hyde |
100 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10.89 | PB | 1 | Odense | Odense | 13.5.07 | -0.6 | ||
10.91 | 2 | h4 | DM | Odense | DM, Odense | 4.8.07 | +1.3 | |
11.07 | 6 | h5 | WUG | Bangkok, THA | WUG, Bangkok, THA | 10.8.07 | -0.9 | |
11.08 | 7 | q4 | WUG | Bangkok, THA | WUG, Bangkok, THA | 10.8.07 | -0.6 | |
200 m [1] | ||||||||
22.35 i | PB | 3 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 17.2.07 | ||
300 m [1] | ||||||||
35.93 | PB | Tårnby | Tårnby | 6.5.07 | ||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
41.93 | 6 | h2 | WUG | Bangkok, THA | WUG, Bangkok, THA | 9.8.07 | ||
Denmark | ||||||||
Steffen Jørgensen, Nicklas Hyde Marc Lorentzen, Jacob Wolfgang |
Placering på danske alletiders liste på dato
50 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 6.14 | Hvidovre | 29.1.13 | 26 | |
60 m | |||||
Inde | 6.93 | Malmö/A, SWE | 24.1.09 | 39 | |
100 m | |||||
Ude | 10.79 | Lapinlahti, FIN | 18.7.10 | +1.6 | |
200 m | |||||
Ude | 21.76 | Hvidovre | 8.6.12 | +1.9 | |
Inde | 22.35 | Malmö/A, SWE | 17.2.07 | 49 | |
400 m | |||||
Ude | 51.55 | Mölndal, SWE | 4.8.12 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 5.48 | Bagsværd | 11.9.16 | 0.0 | |
300 m | |||||
Ude | 35.93 | Tårnby | 6.5.07 |
50 m: | 2 |
60 m: | 35 |
100 m: | 74 |
200 m: | 16 |
300 m: | 6 |
400 m: | 6 |
Længdespring: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 6 |
4 x 400 m stafet: | 2 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | |||||||
DM | 2007 | 2 | h4 | 10.91 | |||
DM | 2008 | 3 | 10.82 | 1 | h4 | 10.89 | |
DM | 2009 | 2 | 10.64 | 2 | h1 | 10.65 | |
DMM | 2017 | 11.28 | |||||
DM | 2018 | 3 | h3 | 11.51 | |||
200 m | |||||||
DM | 2008 | 5 | 22.28 | 1 | h2 | 22.11 | |
400 m | |||||||
DMM | 2017 | 53.42 | |||||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
DMi | 2009 | 2 | 6.97 |