Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Nick Jensen

Født: 17 juni 1991

Klub: Vejle Idrætsforening

Tidligere klubber:
Sparta Atletik og Løb ‐15.4.2020

  • Nr. 8 til VM 2019
  •  6 DM‐guld
  •  5 DM‐sølv
  •  1 DM‐bronze
  •  6 IDM‐guld
  •  2 IDM‐sølv
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

800 m  [5]
1:55.34
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE23.1.22
1:55.72
i
DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
DQ
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22
1:51.11
SB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE30.7.22
1:51.49
BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR23.8.22
1500 m  [9]
3:53.97
i
SB RandersRanders30.1.22
3:49.26
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE5.2.22
3:46.62
i
SB v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE13.2.22
3:51.27
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
3:44.92
SB IMCBelfast, GBRIMC, Belfast, GBR14.5.22
3:50.91
Karlsruhe, GERKarlsruhe, GER21.5.22
3:50.41
Jessheim, NORJessheim, NOR2.6.22
3:49.01
CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22
DNF
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22

2021

800 m  [1]
1:52.39
SB Celle Ligure, ITACelle Ligure, ITA22.7.21
1500 m  [8]
DNF
i
RandersRanders26.1.21
3:45.21
i
SB Wien, AUTWien, AUT30.1.21
DNF
i
Luxembourg, LUXLuxembourg, LUX13.2.21
3:50.53
i
DMiOdenseDMi, Odense21.2.21
3:47.60
SB Kessel-Lo, BELKessel-Lo, BEL7.8.21
3:44.30
PB Huizingen, BELHuizingen, BEL14.8.21
3:58.02
Schifflange, LUXSchifflange, LUX22.8.21
3:46.20
Bergen, NORBergen, NOR18.9.21
1 mile väg  [1]
4:19
SB KøbenhavnKøbenhavn12.9.21

2019

800 m  [3]
1:51.12
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE20.1.19
1:53.98
SB OdenseOdense30.8.19
1:55.84
OdenseOdense7.9.19
1000 m  [1]
2:22.56
PB (28)FolksamVarberg, SWEFolksam, Varberg, SWE15.7.19
1500 m  [15]
3:46.81
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
DQ
i
RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL3.2.19
3:47.12
i
IFAMGent, BELIFAM, Gent, BEL9.2.19
3:50.42
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
3:43.48
i
PB (76)Beograd, SRBBeograd, SRB20.2.19
3:46.40
i
iEMGlasgow, GBRiEM, Glasgow, GBR1.3.19
3:53.88
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP25.5.19
DQ
KøbenhavnKøbenhavn18.6.19
3:46.52
SB Regensburg, GERRegensburg, GER7.7.19
3:55.54
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19
3:54.97
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8.19
3:46.75
Oulu, FINOulu, FIN14.8.19
3:49.55
TårnbyTårnby20.8.19
3:53.15
Huizingen, BELHuizingen, BEL24.8.19
3:56.13
OdenseOdense7.9.19
  [1]
28:47
SB VMAarhusVM, Aarhus30.3.19
 Denmark

2018

1500 m  [2]
3:57.39
i
SB DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
3:52.66
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR27.5.18
5 km  [1]
15:28
PB KøbenhavnKøbenhavn16.8.18
  [1]
17.02
PB EMTilburg, NEDEM, Tilburg, NED9.12.18
 Denmark

2017

200 m  [1]
22.20
PB Tempe, AZTempe, AZ17.3.17+0.4
400 m  [1]
49.11
PB Tempe, AZTempe, AZ18.3.17
600 m  [1]
1:18.54A
PB (29)Pretoria, RSAPretoria, RSA27.1.17
800 m  [9]
1:50.11
i
SB Raka SpåretSätra, SWERaka Spåret, Sätra, SWE4.2.17
DQ
i
Luxembourg, LUXLuxembourg, LUX10.2.17
1:51.11
i
IFAMGent, BELIFAM, Gent, BEL11.2.17
2:07.46
i
Istanbul, TURIstanbul, TUR17.2.17
1:51.84
SB KøbenhavnKøbenhavn20.6.17
1:50.60
SB JoensuuGJoensuu, FINJoensuuG, Joensuu, FIN12.7.17
1:58.83
AalborgAalborg2.9.17
1:53.74
DMAalborgDM, Aalborg3.9.17
1:55.89
OdenseOdense9.9.17
1000 m  [1]
2:23.79
SB (38)HolbækHolbæk29.8.17
1500 m  [8]
3:46.77
PB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL27.5.17
4:00.60
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN24.6.17
3:50.82
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE29.6.17
3:44.80
PB SavoGLapinlahti, FINSavoG, Lapinlahti, FIN16.7.17
3:57.03
Lier, BELLier, BEL5.8.17
3:45.03
KøbenhavnKøbenhavn10.8.17
3:46.60
DMAalborgDM, Aalborg2.9.17
4:04.23
OdenseOdense9.9.17
1 mile  [1]
4:17.84
SB Manchester, GBRManchester, GBR16.8.17
4 x 400 m stafet  [1]
DNS
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN25.6.17
 Denmark
Nicolai Trock Hartling, Kojo Musah
Nick Jensen, Andreas Bube
  [1]
19:36.00
PB EMŠamorín, SVKEM, Šamorín, SVK10.12.17
 Denmark

2016

400 m  [1]
50.03
SB FrederiksbergFrederiksberg7.7.16
800 m  [14]
1:48.83
SB Oxy InvEagle Rock, CAOxy Inv, Eagle Rock, CA7.5.16
1:49.41
PfingstRehlingen, GERPfingst, Rehlingen, GER16.5.16
1:51.64
ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR29.5.16
1:51.31
BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL4.6.16
1:51.25
GSpikeLeiden, NEDGSpike, Leiden, NED11.6.16
1:48.60
SB BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE16.6.16
1:52.17
CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6.16
1:48.93
BoysenOslo, NORBoysen, Oslo, NOR24.6.16
1:50.27
FlandersHuizingen, BELFlanders, Huizingen, BEL6.8.16
1:51.08
SMCGöteborg/S, SWESMC, Göteborg/S, SWE13.8.16
2:15.57
BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR20.8.16
1:57.47
AarhusAarhus27.8.16
1:51.47
DMAarhusDM, Aarhus28.8.16
1:51.89
KøbenhavnKøbenhavn10.9.16
1000 m  [2]
2:22.96
PB (37)Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE15.7.16
2:25.86
HolbækHolbæk6.9.16
1500 m  [1]
DNF
BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL4.6.16
1 mile  [1]
4:09.21
PB FrederiksbergFrederiksberg7.7.16

2015

800 m  [21]
1:52.09
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE25.1.15
1:50.86
i
PB Wien, AUTWien, AUT31.1.15
1:51.20
i
FlandersGent, BELFlanders, Gent, BEL7.2.15
1:49.79
i
PB v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
1:56.68
i
SkiveSkive21.2.15
1:57.68
i
DMiSkiveDMi, Skive22.2.15
1:49.64
i
PB iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE6.3.15
1:54.04
i
iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE7.3.15
1:52.52
SB , ???, ???20.5.15
1:51.05
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR31.5.15
1:48.93
SB IMCLeixlip, IRLIMC, Leixlip, IRL13.6.15
1:50.77
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE25.6.15
1:48.49
PB Oslo, NOROslo, NOR28.6.15
1:50.88
WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR10.7.15
1:48.32
PB WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR11.7.15
1:50.95
WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR12.7.15
1:48.92
RasschaertNinove, BELRasschaert, Ninove, BEL1.8.15
1:50.51
CoAGKøbenhavnCoAG, København5.8.15
1:57.51
AarhusAarhus8.8.15
1:52.45
DMAarhusDM, Aarhus9.8.15
1:52.15
KøbenhavnKøbenhavn5.9.15
1500 m  [4]
3:53.49A
SB Open ChPotchefstroom, RSAOpen Ch, Potchefstroom, RSA8.5.15
3:48.49
PB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR30.5.15
4:10.52
AarhusAarhus8.8.15
3:51.32
DMAarhusDM, Aarhus8.8.15
1 mile väg  [1]
4:10
PB Attnang, AUTAttnang, AUT2.5.15
5 km  [1]
15:53
PB RoskildeRoskilde18.8.15

2014

400 m  [1]
49.63
PB KøbenhavnKøbenhavn16.8.14
800 m  [15]
1:57.27
i
SB SkiveSkive22.2.14
1:54.74
i
SB DMiSkiveDMi, Skive23.2.14
1:51.05
SB ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14
1:51.28
PfingstRehlingen, GERPfingst, Rehlingen, GER9.6.14
1:51.21
Global AthlNijmegen, NEDGlobal Athl, Nijmegen, NED11.6.14
1:49.40
PB GSpikeLeiden, NEDGSpike, Leiden, NED14.6.14
1:49.42
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE26.6.14
1:50.50
Nivelles, BELNivelles, BEL28.6.14
1:50.60
BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL5.7.14
1:50.20
KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL19.7.14
1:54.10
DMOdenseDM, Odense3.8.14
1:48.85
PB CoAGKøbenhavnCoAG, København6.8.14
1:50.04
FolksamKalmar, SWEFolksam, Kalmar, SWE12.8.14
1:52.42
DNGStockholm/S, SWEDNG, Stockholm/S, SWE21.8.14
1:55.10
AabenraaAabenraa6.9.14
1500 m  [4]
Uregelmæssighed: Oversized track
3:58.11 OT
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
3:50.37
i
PB DMiSkiveDMi, Skive22.2.14
3:49.67
PB BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR17.5.14
3:58.45
AabenraaAabenraa6.9.14
1 mile väg  [1]
4:17
PB Attnang, AUTAttnang, AUT3.5.14

2013

800 m  [19]
1:51.73
i
PB AAIGAthlone, IRLAAIG, Athlone, IRL27.1.13
1:51.49
i
PB Gent, BELGent, BEL2.2.13
1:52.86
i
Wien, AUTWien, AUT9.2.13
1:55.14
i
SkiveSkive23.2.13
1:52.19
i
DMiSkiveDMi, Skive24.2.13
1:52.36
SB ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR26.5.13
1:50.85
SB BMCManchester, GBRBMC, Manchester, GBR1.6.13
1:52.63
HelsingørHelsingør8.6.13
1:54.64
Oslo, NOROslo, NOR13.6.13
1:50.54
SB FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE15.6.13
1:52.40
EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU23.6.13
1:50.40
SB FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE27.6.13
1:52.26
Watford, GBRWatford, GBR30.6.13
1:50.82
GuldenspKortrijk, BELGuldensp, Kortrijk, BEL14.7.13
1:50.19
SB FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE23.7.13
1:56.27
AalborgAalborg27.7.13
1:50.66
DMAalborgDM, Aalborg28.7.13
1:49.75
PB CoAGKøbenhavnCoAG, København1.8.13
1:56.01
Stretford, GBRStretford, GBR17.8.13
1500 m  [3]
3:52.11
SB HvidovreHvidovre11.5.13
3:57.79
ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR25.5.13
3:55.61
HelsingørHelsingør8.6.13
4 x 400 m stafet  [1]
DQ
ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR26.5.13
 Sparta Atletik og Løb
Emil Strøm, Nick Jensen
Christian Laugesen, Nicklas Hyde

2012

800 m  [15]
1:59.51
SB OdenseOdense13.5.12
1:51.73
SB Manchester, GBRManchester, GBR19.5.12
1:50.17
PB SparkassenRegensburg, GERSparkassen, Regensburg, GER2.6.12
1:52.55
Wormwood Scrubs, GBRWormwood Scrubs, GBR6.6.12
1:50.68
BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR9.6.12
1:49.97
PB BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR12.6.12
1:55.43
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE14.6.12
1:49.89
PB BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR7.7.12
1:50.96
GuldenspKortrijk, BELGuldensp, Kortrijk, BEL14.7.12
1:50.12
Nordic/BalticJessheim, NORNordic/Baltic, Jessheim, NOR21.7.12
1:49.79
PB DNGStockholm/S, SWEDNG, Stockholm/S, SWE17.8.12
1:51.26
CoAGKøbenhavnCoAG, København21.8.12
1:55.71
KøbenhavnKøbenhavn25.8.12
1:57.92
DMKøbenhavnDM, København26.8.12
1:57.98
KøbenhavnKøbenhavn8.9.12
1500 m  [2]
3:58.29
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.12
4:11.82
Jessheim, NORJessheim, NOR21.7.12
4 x 400 m stafet  [1]
3:15.44
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.12
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Riis, Nick Jensen, Emil Strøm, Nicklas Hyde

2011

400 m  [3]
51.20
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE22.1.11
50.45
PB HvidovreHvidovre27.7.11
51.54
OdenseOdense27.8.11
800 m  [20]
1:54.07
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE22.1.11
1:54.46
i
Wien, AUTWien, AUT1.2.11
1:55.71
i
Ranheim, NORRanheim, NOR13.2.11
1:58.34
i
SkiveSkive19.2.11
1:54.20
i
SkiveSkive19.2.11
1:51.82
i
DUR-20 PB XL-GalanStockholm/G, SWEXL-Galan, Stockholm/G, SWE22.2.11
1:53.92
SB KøbenhavnKøbenhavn14.5.11
1:51.17
PB HillerødHillerød25.5.11
1:54.44
ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR29.5.11
2:02.02
KøbenhavnKøbenhavn3.6.11
1:51.26
BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR11.6.11
1:52.28
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11
1:50.88
PB KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL16.7.11
1:52.66
, ???, ???23.7.11
1:50.49
PB FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE2.8.11
1:55.13
KøbenhavnKøbenhavn6.8.11
1:52.57
DMKøbenhavnDM, København7.8.11
1:51.32
CoAGKøbenhavnCoAG, København11.8.11
1:57.34
OdenseOdense27.8.11
1:54.11
SkiveSkive10.9.11
1500 m  [3]
4:01.50
SB Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11
3:56.81
SB BagsværdBagsværd20.8.11
3:53.99
SB OdenseOdense27.8.11
4 x 400 m stafet  [1]
3:16.86
SB ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR29.5.11
 Sparta Atletik og Løb
Jacob Riis, Nicklas Hyde, Nick Jensen, Emil Strøm

2010

400 m  [4]
51.82
i
PB Malmö, SWEMalmö, SWE24.1.10
51.07
i
PB Malmö, SWEMalmö, SWE31.1.10
51.25
i
SkiveSkive7.3.10
50.92
PB KøbenhavnKøbenhavn9.5.10
600 m  [1]
1:21.8h
PB Trondheim, NORTrondheim, NOR29.4.10
800 m  [24]
1:55.01
i
PB Malmö, SWEMalmö, SWE24.1.10
1:56.12
i
Malmö, SWEMalmö, SWE31.1.10
1:56.57
i
Stockholm/G, SWEStockholm/G, SWE10.2.10
1:54.02
i
PB SkiveSkive28.2.10
1:57.23
i
SkiveSkive7.3.10
2:02.0h
SB TårnbyTårnby27.4.10
1:58.69
SB EsbjergEsbjerg15.5.10
1:52.40
SB Oslo, NOROslo, NOR19.5.10
1:55.09
ECCC-BBern, SUIECCC-B, Bern, SUI30.5.10
1:54.80
KøbenhavnKøbenhavn4.6.10
1:52.79
BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR12.6.10
1:56.12
FrederiksbergFrederiksberg24.6.10
1:54.96
OdenseOdense27.6.10
1:51.96
SB Sollentuna GPSollentuna, SWESollentuna GP, Sollentuna, SWE1.7.10
1:53.90
Mannheim, GERMannheim, GER3.7.10
1:52.77
Solihull, GBRSolihull, GBR10.7.10
1:53.71
Malmö/S, SWEMalmö/S, SWE3.8.10
1:57.41
OdenseOdense7.8.10
1:52.62
DMOdenseDM, Odense8.8.10
1:52.11
CoAGKøbenhavnCoAG, København12.8.10
1:57.37
Akureyri, ISLAkureyri, ISL28.8.10
1:54.62
GlostrupGlostrup4.9.10
1:54.18
HvidovreHvidovre11.9.10
1:57.53
ECCC-B/CRieti, ITAECCC-B/C, Rieti, ITA18.9.10
1500 m  [4]
4:02.70
i
PB SkiveSkive7.3.10
3:55.96
PB BagsværdBagsværd21.8.10
4:12.12
Akureyri, ISLAkureyri, ISL28.8.10
3:51.42
PB GlostrupGlostrup4.9.10
4 x 400 m stafet  [1]
3:21.29
PB ECCC-B/CRieti, ITAECCC-B/C, Rieti, ITA18.9.10
 Skive A.M.
Festus Asante, Thijs Nijhuis
Nick Jensen, Martin Holbøl Kristensen
Cross 6 km  [1]
22:27
ECCCBilbao, ESPECCC, Bilbao, ESP7.2.10
Cross 6.07 km  [1]
20:49
EM19Albufeira, POREM19, Albufeira, POR12.12.10

2009

300 m  [1]
38.26
PB TårnbyTårnby4.5.09
400 m  [2]
54.47
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.09
53.00
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE31.1.09
800 m  [19]
2:04.49
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.09
2:02.23
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE31.1.09
2:02.32
i
SkiveSkive28.2.09
1:56.99
SB TårnbyTårnby4.5.09
1:56.3h
SB OdenseOdense16.5.09
1:54.20
PB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP31.5.09
1:53.90
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE9.6.09
1:52.94
PB EM-Hold Div 3Sarajevo, BIHEM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH21.6.09
1:51.93
PB BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR27.6.09
1:52.80
FolksamKarlskrona, SWEFolksam, Karlskrona, SWE6.7.09
1:54.27
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE12.7.09
1:57.32
EM U20Novi Sad, SRBEM U20, Novi Sad, SRB24.7.09
1:56.59
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE1.8.09
1:56.53
, ???, ???23.8.09
1:58.90
OdenseOdense30.8.09
1:55.67
DMOdenseDM, Odense30.8.09
1:55.58
EsbjergEsbjerg6.9.09
1:55.11
KøbenhavnKøbenhavn12.9.09
1:59.16
ECCC-BTuzla, BIHECCC-B, Tuzla, BIH19.9.09
1500 m  [10]
4:13.86
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE14.2.09
4:05.53
i
PB SkiveSkive28.2.09
4:02.41
PB HerlufsholmHerlufsholm9.5.09
3:57.89
PB ÅrhusÅrhus14.6.09
4:01.40
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE1.8.09
3:58.96
TårnbyTårnby15.8.09
4:12.42
, ???, ???23.8.09
4:10.00
EsbjergEsbjerg6.9.09
3:59.6h
KøbenhavnKøbenhavn8.9.09
4:11.59
KøbenhavnKøbenhavn12.9.09
Spydkast 800 gram  [1]
2.48
PB EsbjergEsbjerg25.9.09
Cross 6 km  [1]
21:54
ECCCIstanbul, TURECCC, Istanbul, TUR1.2.09

2008

800 m  [9]
2:05.74
i
PB SkiveSkive15.2.08
2:10.4h
PB , ???, ???21.4.08
2:05.45
PB ÅrhusÅrhus10.5.08
1:59.96
PB LyngbyLyngby31.5.08
2:00.93
BagsværdBagsværd7.6.08
2:02.63
KøbenhavnKøbenhavn2.8.08
1:59.74
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.08
1:56.14
PB HvidovreHvidovre14.9.08
1:57.42
ECCC-CNivelles, BELECCC-C, Nivelles, BEL20.9.08
1500 m  [7]
4:21.17
i
PB SkiveSkive15.2.08
4:24.62
SB ÅrhusÅrhus10.5.08
4:13.42
PB BagsværdBagsværd7.6.08
4:14.37
Hässleholm, SWEHässleholm, SWE22.6.08
4:09.15
PB SkiveSkive23.8.08
4:06.83
PB HvidovreHvidovre30.8.08
4:09.20
HvidovreHvidovre14.9.08
3000 m  [1]
9:12.12
PB TårnbyTårnby3.5.08
5000 m  [1]
16:58.66
PB HerlufsholmHerlufsholm18.5.08
10 km  [1]
34:44
PB ÅrhusÅrhus29.3.08
2000 m forh.  [2]
6:36.24
PB SønderborgSønderborg28.4.08
7:07.79
BagsværdBagsværd7.6.08
Længdespring  [1]
5.20
PB GreveGreve27.9.08+1.2
Diskoskast 1.5 kg  [1]
23.06
PB GreveGreve27.9.08
4 x 400 m stafet  [1]
3:27.41
SB ECCC-CNivelles, BELECCC-C, Nivelles, BEL20.9.08
 Sparta Atletik og Løb
Nick Jensen, Rasmus Olsen
Jeppe Harboe, Philip Braun
Cross 6 km  [1]
21:11
ECCCAlbufeira, PORECCC, Albufeira, POR2.2.08

2007

1500 m  [1]
4:18.44
PB (92)ECCC-CTampere, FINECCC-C, Tampere, FIN15.9.07

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

200 m
Ude22.20   Tempe, AZ17.3.17+0.4
400 m
Ude49.11   Tempe, AZ18.3.17
Inde51.07   Malmö, SWE31.1.10
800 m
Ude1:48.32   Gwangju, KOR11.7.1511 
Inde1:49.64   Praha, CZE6.3.15
1000 m
Ude2:22.56   Varberg, SWE15.7.1916 
1500 m
Ude3:44.30   Huizingen, BEL14.8.2129 
Inde3:43.48   Beograd, SRB20.2.19
3000 m
Ude9:12.12   Tårnby3.5.08
5000 m
Ude16:58.66   Herlufsholm18.5.08
5 km
Ude15:28   København16.8.18
10 km
Ude34:44   Århus29.3.08
Længdespring
Ude5.20   Greve27.9.08+1.2
Spydkast 800 gram
Ude2.48   Esbjerg25.9.09
4 x 400 m stafet
Ude3:21.29   Rieti, ITA18.9.10

300 m
Ude38.26   Tårnby4.5.09
600 m
Ude1:18.54A   Pretoria, RSA27.1.17
1 mile
Ude4:09.21   Frederiksberg7.7.1624 
1 mile väg
Ude4:10   Attnang, AUT2.5.15
2000 m forh.
Ude6:36.24   Sønderborg28.4.0814 
Diskoskast 1.5 kg
Ude23.06   Greve27.9.08
Ude17.02   Tilburg, NED9.12.18

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 303
Per disciplin:
200 m:1
300 m:1
400 m:12
600 m:2
800 m:174
1000 m:4
1500 m:81
1 mile:2
1 mile väg:3
3000 m:1
5000 m:1
5 km:2
10 km:1
2000 m forh.:2
Længdespring:1
Diskoskast 1.5 kg:1
Spydkast 800 gram:1
4 x 400 m stafet:6
:3
Cross:4

Danske mesterskaber

Ude
800 m
DM 2009 2
1:55.67
DM 2010 2
1:52.62
DM 2011 3
1:52.57
DM 2012 2
1:57.92
DM 2013 1
1:50.66
DM 2014 1
1:54.10
DM 2015 2
1:52.45
DM 2016 2
1:51.47
DM 2017 1
1:53.74
DM 2022
1500 m
DM 2015 1
3:51.32
DM 2017 1
3:46.60
DM 2019 1
3:55.54
DM 2022
Inde
800 m
DMi 2013 2
1:52.19
DMi 2014 1
1:54.74
DMi 2015 1
1:57.68
DMi 2022 1
1:55.72
1500 m
DMi 2014 3
3:50.37
DMi 2018 1
3:57.39
DMi 2019 1
3:50.42
DMi 2021 2
3:50.53
DMi 2022 1
3:51.27

Internationale stævner

Ude
800 m
EM-Hold Div 3 2009 6
1:52.94
EM-Hold Div 2 2013 1
1:52.40
1500 m
EM-Hold Div 1 2017 4
4:00.60
EM-Hold Div 2 2019 1
3:54.97
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 1 2017
B
DNS
EM 2017 10
19:36.00
EM 2018 12
17.02
VM 2019 8
28:47
Inde
800 m
iEM 2015
6
s2
1:54.04 2
h3
1:49.64
1500 m
iEM 2019
6
h2
3:46.40

Ude
800 m
EM U20 2009
7
19
h1
1:57.32
Cross
EM19 2010 98
19
20:49