Født: 1 december 1997
Klub: Blovstrød Løverne
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Halvmarathon [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:30:31 | SB | 128 | Berlin, GER | Berlin, GER | 7.4.24 |
Halvmarathon [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:29:13 | SB | 167 | Berlin, GER | Berlin, GER | 2.4.23 |
Halvmarathon [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:30:24 | SB | 163 | Berlin, GER | Berlin, GER | 3.4.22 | |||
1:29:17 | SB | 212 | København | København | 18.9.22 | |||
Marathon [1] | ||||||||
3:42:15 | PB | 314 | København | København | 15.5.22 |
1000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:10.82 | SB | Holbæk | Holbæk | 29.8.17 | ||||
1500 m [4] | ||||||||
4:44.45 | SB | København | København | 31.5.17 | ||||
4:37.19 | PB | 8 | Aarhus | Aarhus | 2.6.17 | |||
4:45.16 | Tårnby | Tårnby | 16.8.17 | |||||
4:40.31 | 9 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 2.9.17 | |||
3000 m [1] | ||||||||
10:04.14 | SB | Tårnby | Tårnby | 7.5.17 | ||||
10 km [1] | ||||||||
37:13 | SB | Strib | Strib | 1.4.17 | ||||
Cross 6.1 km [1] | ||||||||
23:04 | 38 | ECCC | Albufeira, POR | ECCC, Albufeira, POR | 5.2.17 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:16.34 | SB | Ballerup | Ballerup | 18.6.16 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
4:40.29 | SB | Bagsværd | Bagsværd | 26.4.16 | ||||
4:43.20 | Ballerup | Ballerup | 18.6.16 | |||||
3000 m [1] | ||||||||
9:59.38 | SB | 1 | TårnbyG | Tårnby | TårnbyG, Tårnby | 8.5.16 | ||
5 km [3] | ||||||||
17:26 | PB | Skovlunde | Skovlunde | 16.4.16 | ||||
19:31 | København | København | 18.9.16 | |||||
18:17 | Blovstrød | Blovstrød | 6.10.16 | |||||
10 km [3] | ||||||||
35:46 | PB (63) | 6 | Middelfart | Middelfart | 12.3.16 | |||
39:29 | København | København | 18.9.16 | |||||
41:14 | Nærum | Nærum | 25.9.16 | |||||
15 km [1] | ||||||||
1:00:08 | PB | København | København | 18.9.16 | ||||
20 km [1] | ||||||||
1:19:45 | PB (64) (1) | København | København | 18.9.16 | ||||
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:23:47 | SB (45) | København | København | 18.9.16 | ||||
3000 m forh. [3] | ||||||||
10:45.85 | PB (81) | 3 | Bagsværd | Bagsværd | 2.6.16 | |||
10:46.59 | 8 | Genève, SUI | Genève, SUI | 11.6.16 | ||||
10:46.53 | 1 | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 1.7.16 | |||
[1] | ||||||||
8 | 19 | EM19 | Chia, ITA | EM19, Chia, ITA | 11.12.16 | |||
Denmark | ||||||||
Anna Emilie Møller, Anna Mark Helwigh Louise Rode, Sophie Søefeldt | ||||||||
Cross 4 km [1] | ||||||||
15:05 | 4 | 19 | ECCC | Kastamonu, TUR | ECCC, Kastamonu, TUR | 7.2.16 | ||
Cross 4.06 km [1] | ||||||||
13.48 | 43 | 19 | EM19 | Chia, ITA | EM19, Chia, ITA | 11.12.16 | ||
Cross 4.5 km [2] | ||||||||
16:56 | 3 | 19 | Halloween | Middelfart | Halloween, Middelfart | 29.10.16 | ||
17:34 | 4 | 19 | NordicC | Kristiansand, NOR | NordicC, Kristiansand, NOR | 12.11.16 |
800 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:21.54 | SB | København | København | 27.5.15 | ||||
2:15.34 | PB | Ballerup | Ballerup | 20.6.15 | ||||
2:15.70 | Helsingør | Helsingør | 30.7.15 | |||||
2:21.52 | Hvidovre | Hvidovre | 22.8.15 | |||||
1000 m [1] | ||||||||
2:56.02 | PB | Allerød | Allerød | 8.7.15 | ||||
1500 m [4] | ||||||||
4:40.16 i | PB | Skive | Skive | 7.3.15 | ||||
4:37.77 mix | PB | 7 | Bagsværd | Bagsværd | 9.6.15 | |||
4:44.62 | København | København | 5.8.15 | |||||
4:41.81 | Hvidovre | Hvidovre | 22.8.15 | |||||
3000 m [4] | ||||||||
10:09.48 | SB | Tårnby | Tårnby | 2.5.15 | ||||
10:09.48 | =SB | 3 | 19 | TårnbyG | Tårnby | TårnbyG, Tårnby | 3.5.15 | |
10:05.57 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.15 | ||||
10:05.57 | =SB | 3 | Hvidovre | Hvidovre | 14.6.15 | |||
5000 m [2] | ||||||||
17:21.65 | PB | 2 | Allerød | Allerød | 12.5.15 | |||
17:24.92 | Aarhus | Aarhus | 8.8.15 | |||||
5 km [1] | ||||||||
18:54 | SB | Blovstrød | Blovstrød | 8.10.15 | ||||
10 km [2] | ||||||||
36:24 | PB (46) | 5 | DM | Strib | DM, Strib | 21.3.15 | ||
36:37 | København | København | 20.9.15 | |||||
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:22:20 | PB (52) | København | København | 13.9.15 | ||||
3000 m forh. [3] | ||||||||
10:58.3h | PB | Ballerup | Ballerup | 20.6.15 | ||||
10:55.89 | PB | 2 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 8.8.15 | ||
10:52.78 | PB | 4 | 19 | NordicC | Espoo, FIN | NordicC, Espoo, FIN | 30.8.15 | |
[1] | ||||||||
3 | 19 | EM19 | Hyères, FRA | EM19, Hyères, FRA | 13.12.15 | |||
Denmark | ||||||||
Anna Emilie Møller, Maria Larsen Alberte Kjær Pedersen, Line K Schulz | ||||||||
Cross 4.157 km [1] | ||||||||
14:12 | 32 | 19 | EM19 | Hyères, FRA | EM19, Hyères, FRA | 13.12.15 | ||
Cross 4.5 km [1] | ||||||||
15:42 | 4 | 19 | NordicC | Göteborg, SWE | NordicC, Göteborg, SWE | 7.11.15 | ||
Cross 6 km [1] | ||||||||
23:16 | 71 | 19 | VM | Qingzhen, CHN | VM, Qingzhen, CHN | 28.3.15 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:02.11 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 14.6.14 | ||||
800 m [3] | ||||||||
2:21.56 i | PB | Skive | Skive | 1.3.14 | ||||
2:21.28 | PB | København | København | 16.8.14 | ||||
2:17.68 | PB | Allerød | Allerød | 26.8.14 | ||||
1500 m [7] | ||||||||
4:40.96 i | PB | Skive | Skive | 1.3.14 | ||||
4:52.26 | SB | Frederiksberg | Frederiksberg | 17.5.14 | ||||
4:46.30 | PB | Ballerup | Ballerup | 21.6.14 | ||||
4:47.64 | Allerød | Allerød | 24.6.14 | |||||
4:46.61 | København | København | 12.8.14 | |||||
4:49.98 | København | København | 16.8.14 | |||||
4:43.72 | PB | København | København | 30.8.14 | ||||
3000 m [6] | ||||||||
10:12.52 | PB | København | København | 8.5.14 | ||||
10:10.26 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 14.6.14 | ||||
10:10.26 | =PB | 1 | 17 | København | København | 15.6.14 | ||
10:19.21 | Holbæk | Holbæk | 29.7.14 | |||||
10:04.68 | PB | København | København | 30.8.14 | ||||
9:48.35 | PB | Allerød | Allerød | 11.10.14 | ||||
5 km [1] | ||||||||
17:46 | PB | Blovstrød | Blovstrød | 10.4.14 | ||||
10 km [1] | ||||||||
36:38 | PB (34) (9) | København | København | 9.3.14 | ||||
[1] | ||||||||
7 | 19 | EM19 | Samokov, BUL | EM19, Samokov, BUL | 14.12.14 | |||
Denmark | ||||||||
Anna Emilie Møller, Alberte Kjær Pedersen Louise Rode, Josephine Thestrup | ||||||||
Cross 3.857 km [1] | ||||||||
15.36 | 39 | 19 | EM19 | Samokov, BUL | EM19, Samokov, BUL | 14.12.14 | ||
Cross 4.5 km [1] | ||||||||
15:37 | 9 | 19 | NordicC | Vantaa, FIN | NordicC, Vantaa, FIN | 8.11.14 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:27.45 | PB | Glostrup | Glostrup | 27.4.13 | ||||
2:28.16 | Tårnby | Tårnby | 4.5.13 | |||||
2:25.82 | PB | Blovstrød | Blovstrød | 10.8.13 | ||||
1500 m [5] | ||||||||
5:01.29 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 16.5.13 | ||||
4:56.14 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 8.6.13 | ||||
4:48.61 | PB | Ballerup | Ballerup | 22.6.13 | ||||
5:00.70 | København | København | 24.8.13 | |||||
4:49.32 | Aarhus | Aarhus | 31.8.13 | |||||
3000 m [3] | ||||||||
10:29.53 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.13 | ||||
10:38.14 | Ballerup | Ballerup | 22.6.13 | |||||
10:19.75 | PB | Aarhus | Aarhus | 31.8.13 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
18:30.01 | PB | Holbæk | Holbæk | 30.7.13 | ||||
5 km [2] | ||||||||
19:42 | PB | København | København | 3.2.13 | ||||
19:10 | PB | Nærum | Nærum | 29.9.13 | ||||
10 km [2] | ||||||||
39:36 | PB | Aarhus | Aarhus | 24.3.13 | ||||
38:43 | PB | 4 | København | København | 22.9.13 |
Placering på danske alletiders liste på dato
400 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 1:02.11 | Hvidovre | 14.6.14 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:15.34 | Ballerup | 20.6.15 | ||
Inde | 2:21.56 | Skive | 1.3.14 | ||
1000 m | |||||
Ude | 2:56.02 | Allerød | 8.7.15 | 42 | |
1500 m | |||||
Ude | 4:37.19 | Aarhus | 2.6.17 | ||
Inde | 4:40.16 | Skive | 7.3.15 | 45 | |
3000 m | |||||
Ude | 9:48.35 | Allerød | 11.10.14 | ||
5000 m | |||||
Ude | 17:21.65 | Allerød | 12.5.15 | ||
5 km | |||||
Ude | 17:26 | Skovlunde | 16.4.16 | 34 | |
10 km | |||||
Ude | 35:46 | Middelfart | 12.3.16 | ||
Halvmarathon | |||||
Ude | 1:22:20 | København | 13.9.15 | ||
Marathon | |||||
Ude | 3:42:15 | København | 15.5.22 | ||
3000 m forh. | |||||
Ude | 10:45.85 | Bagsværd | 2.6.16 | 13 | |
15 km | |||||
Ude | 1:00:08 | København | 18.9.16 | ||
20 km | |||||
Ude | 1:19:45 | København | 18.9.16 |
400 m: | 1 |
800 m: | 11 |
1000 m: | 2 |
1500 m: | 22 |
3000 m: | 15 |
5000 m: | 3 |
5 km: | 7 |
10 km: | 9 |
15 km: | 1 |
20 km: | 1 |
Halvmarathon: | 6 |
Marathon: | 1 |
3000 m forh.: | 6 |
: | 3 |
Cross: | 10 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
1500 m | ||||
DM | 2017 | 9 | 4:40.31 | |
10 km | ||||
DM | 2015 | 5 | 36:24 | |
3000 m forh. | ||||
DM | 2015 | 2 | 10:55.89 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
Cross | |||||
EM19 | 2014 | 39 | 19 | 15.36 | |
EM19 | 2015 | 32 | 19 | 14:12 | |
VM | 2015 | 71 | 19 | 23:16 | |
EM19 | 2016 | 43 | 19 | 13.48 |