Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Anna Emilie Møller

Født: 28 juli 1997

Klub: Blovstrød Løverne

  • 3000 m forh. Nr. 7 til VM 2019
    5000 m Europamester U23 2019
    3000 m forh. Europamester U23 2019
    3000 m forh. Europamester U23 2017
    5000 m Sølv ved EM U20 2015
    3000 m Bronze ved EM U20 2015
    3000 m forh. Nr. 5 til Junior VM 2016
  •  14 DM‐guld
  •  2 DM‐bronze

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

Ingen resultater i 2022. Seneste resultat er fra 2021.

2021

  [1]
4:53
PB KøbenhavnKøbenhavn12.9.21
5000 m  [1]
15:47.88
SB DMOdenseDM, Odense27.6.21
3000 m forh.  [3]
9:49.93
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL19.6.21
9:48.07
SB DMOdenseDM, Odense25.6.21
9:31.99
SB (54)OLTokyo, JPNOL, Tokyo, JPN1.8.21
  [1]
EMDublin, IRLEM, Dublin, IRL12.12.21
 Denmark
Cross 8 km  [2]
29:20
DMKorsør DM, Korsør 27.11.21
29:11
EMDublin, IRLEM, Dublin, IRL12.12.21

2020

5000 m  [1]
15:21.0h mix
SB AarhusAarhus1.8.20
3 km  [1]
8:58
PB Armagh, GBRArmagh, GBR13.2.20
Cross 8 km  [1]
32:59
Nottingham, GBRNottingham, GBR22.2.20
Cross 10 km  [1]
35:00
DMRoskildeDM, Roskilde8.3.20

2019

1500 m  [4]
4:13.42
SB KøbenhavnKøbenhavn18.6.19
4:09.12
DR22
DUR-22
PB (89)
BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR29.6.19
4:18.76
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19
4:18.59
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO11.8.19
3000 m  [1]
9:12.59
DUR-22 SB EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8.19
5000 m  [5]
15:54.80
SB Bedford, GBRBedford, GBR6.5.19
15:22.69
PB BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE30.5.19
15:07.70
DR
DR22
DUR-22
PB (52)
EM U23Gävle, SWEEM U23, Gävle, SWE14.7.19
15:35.04
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19
15:11.76
VMDoha, QATVM, Doha, QAT2.10.19
5 km  [1]
15:36
DUR-22
DR22
PB
Monaco RunMonaco, MONMonaco Run, Monaco, MON17.2.19
3000 m forh.  [7]
9:47.92
SB Karlsruhe, GERKarlsruhe, GER18.5.19
9:24.21
DR
ER22
PB
BislettGOslo, NORBislettG, Oslo, NOR13.6.19
10:01.00
EM U23Gävle, SWEEM U23, Gävle, SWE11.7.19
9:27.31
EM U23Gävle, SWEEM U23, Gävle, SWE13.7.19
9:26.96
MüllerBirmingham, GBRMüller, Birmingham, GBR18.8.19
9:18.92
DR
ER22
DUR-22
PB
VMDoha, QATVM, Doha, QAT27.9.19
9:13.46
DR
ER22
DUR-22
PB (12)
VMDoha, QATVM, Doha, QAT30.9.19
Cross 6 km  [1]
20:11
Stirling, GBRStirling, GBR12.1.19
Cross 6.3 km  [1]
20:30
EM22Lisboa, POREM22, Lisboa, POR8.12.19
Cross 7.5 km  [1]
25:22
NordicCHeinola, FINNordicC, Heinola, FIN10.11.19
Cross 8 km  [1]
26:48
WarandeloopTilburg, NEDWarandeloop, Tilburg, NED24.11.19
Cross 10 km  [1]
34:55
DMRoskildeDM, Roskilde9.3.19
Cross 10.24 km  [1]
37:51
VMAarhusVM, Aarhus30.3.19

2018

800 m  [2]
2:13.86
SB DMOdenseDM, Odense25.8.18
2:09.67
SB DMOdenseDM, Odense26.8.18
1500 m  [2]
4:16.81
SB KøbenhavnKøbenhavn26.6.18
4:11.08
DUR-21 PB KøbenhavnKøbenhavn2.8.18
3000 m  [1]
8:52.73
DUR-21 SB (49)Trond Mohn GameBergen, NORTrond Mohn Game, Bergen, NOR22.8.18
5000 m  [1]
15:44.95
DUR-21 PB BallerupBallerup15.5.18
10 km  [1]
33:53
DUR-21 PB KøbenhavnKøbenhavn31.12.18
3000 m forh.  [6]
9:39.90
SB Montbéliard, FRAMontbéliard, FRA1.6.18
9:45.32
Ostrava, CZEOstrava, CZE13.6.18
9:34.46
DUR-21 SB EMBerlin, GEREM, Berlin, GER10.8.18
9:31.66
DR
DR22
DUR-21
PB (30)
EMBerlin, GEREM, Berlin, GER12.8.18
9:34.85
DMOdenseDM, Odense25.8.18
9:42.57
Cont CupOstrava, CZECont Cup, Ostrava, CZE9.9.18
Cross 6.3 km  [1]
20:34
EM22Tilburg, NEDEM22, Tilburg, NED9.12.18
Cross 6.4 km  [1]
21:48
Cardiff, GBRCardiff, GBR13.10.18
Cross 7.5 km  [1]
27:34
NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL10.11.18
Cross 8 km  [1]
28:54
Soria, ESPSoria, ESP18.11.18

2017

1500 m  [5]
4:16.16
PB BMCSolihull, GBRBMC, Solihull, GBR13.5.17
4:11.83
PB EAFBydgoszcz, POLEAF, Bydgoszcz, POL2.6.17
4:11.83
=PB Bydgoszcz, POLBydgoszcz, POL3.6.17
4:19.43
KøbenhavnKøbenhavn20.6.17
4:17.08
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN25.6.17
5000 m  [1]
16:06.87
PB DMAalborgDM, Aalborg3.9.17
3000 m forh.  [6]
9:37.58
SB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL27.5.17
9:34.30
DUR-20 SB (38)BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR15.6.17
9:39.72
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN24.6.17
10:07.70
EM U23Bydgoszcz, POLEM U23, Bydgoszcz, POL13.7.17
9:43.05
EM U23Bydgoszcz, POLEM U23, Bydgoszcz, POL15.7.17
9:44.12
VMLondon, GBRVM, London, GBR9.8.17
Cross 6.1 km  [1]
21:02
ECCCAlbufeira, PORECCC, Albufeira, POR5.2.17
Cross 6.28 km  [1]
21:14
EM22Šamorín, SVKEM22, Šamorín, SVK10.12.17
Cross 10 km  [1]
37:36A
VMKampala, UGAVM, Kampala, UGA25.3.17

2016

800 m  [2]
2:13.61
SB DMAarhusDM, Aarhus27.8.16
2:05.91
PB (50)DMAarhusDM, Aarhus28.8.16
1500 m  [4]
4:23.62
PB BagsværdBagsværd26.4.16
4:21.76
PB AllerødAllerød14.5.16
4:21.59
PB (67)BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER25.6.16
4:37.24
DMAarhusDM, Aarhus27.8.16
3000 m  [2]
9:04.40 mix
PB FrederiksbergFrederiksberg7.7.16
8:47.83
DUR
DUR-19
PB (27) (5)
HanžekovićZagreb, CROHanžeković, Zagreb, CRO6.9.16
5 km  [2]
16:58
DUR-19 PB BlovstrødBlovstrød14.4.16
18:11
BlovstrødBlovstrød6.10.16
3000 m forh.  [7]
10:03.15
DR
DR22
PB
IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL28.5.16
10:43.81
BagsværdBagsværd2.6.16
9:50.34
DR
DR22
PB
Genève, SUIGenève, SUI11.6.16
9:41.43
DR
DR22
PB
PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN29.6.16
10:06.26
VM U20Bydgoszcz, POLVM U20, Bydgoszcz, POL19.7.16
9:43.84
VM U20Bydgoszcz, POLVM U20, Bydgoszcz, POL22.7.16
9:32.68
DR
DR22
EUR
DUR-19
PB (42) (4)
OLRio de Janeiro, BRAOL, Rio de Janeiro, BRA13.8.16
Cross 4 km  [2]
14:12
Edinburgh, GBREdinburgh, GBR9.1.16
14:27
ECCCKastamonu, TURECCC, Kastamonu, TUR7.2.16
Cross 4.06 km  [1]
12.43
EM19Chia, ITAEM19, Chia, ITA11.12.16
Cross 6 km  [1]
21:35
HalloweenMiddelfartHalloween, Middelfart29.10.16

2015

800 m  [2]
2:20.84
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.15
2:10.36
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre23.8.15
1500 m  [3]
4:29.27 mix
PB BagsværdBagsværd9.6.15
4:26.60
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7.15
4:32.84
DMAarhusDM, Aarhus8.8.15
2000 m  [1]
6:03.31
PB (5) (1)AllerødAllerød8.7.15
3000 m  [6]
9:34.36
PB TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby3.5.15
9:28.10
PB HvidovreHvidovre14.6.15
9:10.30mix
DUR-18 PB FrederiksbergFrederiksberg25.6.15
9:24.04
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7.15
9:17.36
(42)EM U20Eskilstuna, SWEEM U20, Eskilstuna, SWE18.7.15
9:29.90
NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN29.8.15
5000 m  [4]
16:36.63
SB AllerødAllerød12.5.15
16:39.03
EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL21.6.15
16:07.43
DUR-18 PB (56)EM U20Eskilstuna, SWEEM U20, Eskilstuna, SWE19.7.15
16:14.72
DMAarhusDM, Aarhus9.8.15
10000 m  [1]
34:29.41
PB (24)Nordic ChallAarhusNordic Chall, Aarhus23.5.15
5 km  [1]
16:59
DUR-18 PB BlovstrødBlovstrød8.10.15
10 km  [2]
35:36
SB DMStribDM, Strib21.3.15
34:41
PB (26)KøbenhavnKøbenhavn20.9.15
3000 m forh.  [1]
10:09.58
DR22
DUR-18
PB (17)
DMUHvidovreDMU, Hvidovre22.8.15
Cross 4 km  [1]
15:02
Edinburgh, GBREdinburgh, GBR10.1.15
Cross 4.157 km  [1]
13:37
EM19Hyères, FRAEM19, Hyères, FRA13.12.15
Cross 4.5 km  [1]
15:29
NordicCGöteborg, SWENordicC, Göteborg, SWE7.11.15

2014

5000 m  [1]
16:28.85
DUR-17 PB (35)AllerødAllerød11.10.14
10 km  [1]
34:44
DUR-17 PB (31) (7)KøbenhavnKøbenhavn15.6.14
Cross 3.857 km  [1]
14.42
EM19Samokov, BULEM19, Samokov, BUL14.12.14
Cross 4.5 km  [1]
15:04
NordicCVantaa, FINNordicC, Vantaa, FIN8.11.14

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

800 m
Ude2:05.91   Aarhus28.8.1614 
1500 m
Ude4:09.12   DR22 DUR-22Watford, GBR29.6.19
3000 m
Ude8:47.83   DUR DUR-19Zagreb, CRO6.9.16
5000 m
Ude15:07.70   DR DR22 DUR-22Gävle, SWE14.7.19
10000 m
Ude34:29.41   Aarhus23.5.1518 
5 km
Ude15:36   DUR-22 DR22Monaco, MON17.2.19
10 km
Ude33:53   DUR-21København31.12.1813 
3000 m forh.
Ude9:13.46   DR ER22 DUR-22Doha, QAT30.9.19

2000 m
Ude6:03.31   Allerød8.7.15
Väg
Ude8:58   Armagh, GBR13.2.20

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 117
Per disciplin:
800 m:6
1500 m:18
:1
2000 m:1
3000 m:10
5000 m:14
10000 m:1
5 km:4
10 km:4
Väg:1
3000 m forh.:30
:1
Cross:26

Danske mesterskaber

Ude
800 m
DM 2016 1
2:05.91 2
h2
2:13.61
DM 2018 1
2:09.67 2
h2
2:13.86
1500 m
DM 2015 1
4:32.84
DM 2016 1
4:37.24
DM 2019 1
4:18.76
5000 m
DM 2015 1
16:14.72
DM 2017 1
16:06.87
DM 2019 1
15:35.04
DM 2021 1
15:47.88
10000 m
DM 2015 3
34:29.41
10 km
DM 2015 3
35:36
3000 m forh.
DM 2018 1
9:34.85
DM 1 2021 1
9:48.07
km cross
DM 2019 1
34:55
DM 2021 1
29:20
10 km cross
DM 2020 1
35:00

Ungdom
800 m
DMU 2015 1
19
2:10.36
3000 m forh.
DMU 2015 1
19
10:09.58

Internationale stævner

Ude
1500 m
EM-Hold Div 1 2017 4
4:17.08
EM-Hold Div 2 2019 1
4:18.59
3000 m
EM-Hold Div 2 2019 1
9:12.59
5000 m
EM-Hold Div 2 2015 2
16:39.03
VM 2019
7
h2
15:11.76
3000 m forh.
OL 2016
6
h3
9:32.68
EM-Hold Div 1 2017 2
9:39.72
VM 2017
8
h2
9:44.12
EM 2018 7
9:31.66 2
h1
9:34.46
VM 2019 7
9:13.46 4
h2
9:18.92
EM-Hold Div 2 2021 1
9:49.93
OL 2021
9
h3
9:31.99
Cross
VM 2017 71
37:36A
VM 2019 15
37:51
EM 2021 37
29:11

3000 m
EM U20 2015 3
19
9:17.36
5000 m
EM U20 2015 2
19
16:07.43
EM U23 2019 1
22
15:07.70
3000 m forh.
VM U20 2016 5
19
9:43.84 3
19
h2
10:06.26
EM U23 2017 1
22
9:43.05 1
22
h2
10:07.70
EM U23 2019 1
22
9:27.31 1
22
h2
10:01.00
Cross
EM19 2014 6
19
14.42
EM19 2015 8
19
13:37
EM19 2016 2
19
12.43
EM22 2017 7
22
21:14
EM22 2018 1
22
20:34
EM22 2019 1
22
20:30