Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Anna Øbakke Lange

Født: 1999

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  5 DM‐sølv
  •  1 DM‐bronze
  •  1 IDM‐guld
  •  3 IDM‐sølv
  •  2 IDM‐bronze

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

60 m  [1]
7.69
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE5.2.22
100 m  [2]
12.17
PB TårnbyTårnby7.5.22+1.3
12.12
w
TårnbyTårnby7.5.22+2.3
150 m  [2]
18.58
PB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22-1.0
18.32
PB (76)KøbenhavnKøbenhavn22.5.22+0.7
200 m  [7]
24.93
i
PB RandersRanders30.1.22
24.93
i
=PB DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
24.79
i
PB DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
24.69
PB HvidovreHvidovre12.6.22+1.1
24.90
CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22-0.2
24.96
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22-0.5
25.01
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22+0.1
300 m  [1]
39.38
PB TårnbyTårnby8.5.22
400 m  [8]
57.80
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1.22
DQ
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE5.2.22
57.17
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
56.73
i
PB DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
56.52
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22
56.31
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.22
55.70
PB HvidovreHvidovre11.6.22
56.64
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22
4 x 200 m stafet  [1]
1:41.72
i
SB DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
 Sparta Atletik og Løb
Cecilie Gedsø Færge, Anna Øbakke Lange
Nickoline Skifter Andersen, Ida Beiter Bomme
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.04
SB Vári, GREVári, GRE2.6.22
 Denmark
Anna Øbakke Lange, Annemarie Nissen
Martha Danneskjold Rasmussen, Anne Sofie Kirkegaard

2021

200 m  [5]
26.17
i
PB RandersRanders16.1.21
26.27
i
OdenseOdense23.1.21
25.74
=PB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21-0.5
25.24
PB HvidovreHvidovre13.6.21+1.5
25.10
PB DMOdenseDM, Odense27.6.21+2.0
400 m  [1]
1:00.16
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
800 m  [2]
2:27.94
i
SB DMiRandersDMi, Randers14.2.21
2:26.00
SB KøbenhavnKøbenhavn16.5.21
60 m hæk 84.0 cm  [5]
8.85
i
RandersRanders16.1.21
DQ
i
OdenseOdense23.1.21
8.99
i
KøbenhavnKøbenhavn30.1.21
8.82
i
DMiRandersDMi, Randers14.2.21
9.01
i
DMiRandersDMi, Randers20.2.21
100 m hæk 84.0 cm  [1]
14.56
PB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21+0.3
Højdespring  [2]
1.52
i
SB DMiRandersDMi, Randers14.2.21
 
1.46 SB
   O
1.49 SB
   O
1.52 SB
   O
1.55
XXX
    
1.47
SB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21
 
1.44 SB
   O
1.47 SB
   O
1.50
XXX
     
Længdespring  [3]
NM
i
KøbenhavnKøbenhavn30.1.21
5.16
i
SB DMiRandersDMi, Randers14.2.21
 
5.16 SBX5.02
5.19
SB KøbenhavnKøbenhavn16.5.21+2.0
 
5.19 SB
 +2.0
Kuglestød 4.0 kg  [5]
12.33
i
SB KøbenhavnKøbenhavn19.1.21
 
12.33 SBXX11.2111.61X
12.72
i
SB KøbenhavnKøbenhavn30.1.21
 
12.64 SBX12.72 SBXXX
13.09
i
SB DMiRandersDMi, Randers14.2.21
 
13.09 SB12.5612.69
13.21
i
SB DMiRandersDMi, Randers20.2.21
 
12.91X12.6212.80X13.21 SB
13.34
PB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21
 
13.34 PB12.44X
Spydkast 600 gram  [5]
46.31
SB KøbenhavnKøbenhavn16.5.21
 
46.31 SB44.96X
45.97
HvidovreHvidovre12.6.21
46.86
SB DMOdenseDM, Odense26.6.21
 
44.58XX45.9146.86 SBX
31.63
AarhusAarhus5.9.21
 
XXX31.63
43.89
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 
43.68X41.1143.89X41.73
Femkamp  [1]
3.647
i
DMiRandersDMi, Randers14.2.21
8.82 1.52 13.09 5.16 2:27.94
Syvkamp  [1]
5.204
SB KøbenhavnKøbenhavn16.5.21
14.56/+0.3   1.47   13.34   25.74/-0.5
5.19/+2.0   46.31   2:26.00
4 x 100 m stafet  [1]
48.54
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Ida Beiter Bomme, Betty Marie Ramsgaard Jensen
Anna Øbakke Lange, Louise Bach Moore
4 x 400 m stafet  [1]
4:09.14
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Anna Øbakke Lange, Louise Bach Moore
Liv Nedergaard, Olivia Thorsgaard

2020

60 m  [5]
8.05
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
8.00
i
SB DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
8.05
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
8.01
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
7.96
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
200 m  [2]
26.2h
KøbenhavnKøbenhavn28.6.20+2.0
25.57
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+2.1
800 m  [2]
DNF
i
DMUiRandersDMUi, Randers2.2.20
2:30.55
SB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
60 m hæk 84.0 cm  [3]
9.21
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
9.03
i
SB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.20
9.36
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
100 m hæk 84.0 cm  [5]
DNFDNF
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20
15.65
SB HvidovreHvidovre1.8.20-0.4
15.94
HvidovreHvidovre1.8.20-1.7
DNF
DMKøbenhavnDM, København15.8.20
14.99
SB DMUKøbenhavnDMU, København29.8.20-1.0
Højdespring  [4]
1.50
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
 
1.45
   O
1.48
   O
1.50 SB
  XO
1.51 SB
   O
1.54 SB
   O
1.55
XXX
1.57 SB
  XO
1.60 SB
 XXO
1.63
XXX
       
1.48
i
DMUiRandersDMUi, Randers2.2.20
 
1.48
 XXO
1.51
XXX
      
1.45
SB KøbenhavnKøbenhavn4.7.20
 
1.45 SB
   O
       
1.48
=SB DMUKøbenhavnDMU, København29.8.20
 
1.42
   O
1.45 =SB
   O
1.48 SB
  XO
1.51
XXX
    
1.48
SB DMUKøbenhavnDMU, København29.8.20
 
1.42
   O
1.45 =SB
   O
1.48 SB
  XO
1.51
XXX
    
Længdespring  [2]
5.55
i
SB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.20
 
3.74 SB5.26 SB5.55 SB
5.02
SB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20-0.7
 
5.02 SB
 -0.7
3.61
 -1.8
Kuglestød 4.0 kg  [7]
12.65
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
 
12.65 SB12.5412.1612.2112.09X
13.35
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.20
 
13.35 PB13.1812.46
12.89
i
KøbenhavnKøbenhavn15.2.20
12.59
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
 
11.9812.29X12.59XX
12.72
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
12.54
SB KøbenhavnKøbenhavn4.7.20
 
12.54 SB12.1512.04
NM
DMUKøbenhavnDMU, København29.8.20
Spydkast 600 gram  [5]
39.61
SB KøbenhavnKøbenhavn23.5.20
41.06
SB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
 
38.8741.06 SB
47.16
SB HvidovreHvidovre1.8.20
 
47.16 SBX40.13X40.97X
43.14
DMKøbenhavnDM, København15.8.20
 
39.8340.1140.0836.5238.5543.14
41.59
AarhusAarhus6.9.20
 
41.1141.5941.0940.41
Femkamp  [1]
2.969
i
SB DMUiRandersDMUi, Randers1.2.20
Syvkamp  [2]
4.037
SB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
DNF   1.45   12.54   25.57w/+2.1
5.02/-0.7   41.06   2:30.55
DNF
DMUKøbenhavnDMU, København30.8.20
14.99/-1.0   1.48   NM   
      
4 x 200 m stafet  [1]
1:48.56
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Sparta Atletik og Løb
Nickoline Skifter Andersen, Rikke Andersen
Laura Grønbech, Anna Øbakke Lange

2019

60 m  [3]
8.02
i
SB BallerupBallerup19.1.19
8.01
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
8.01
i
=SB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
200 m  [5]
25.83
SB VibyViby11.5.19-0.3
25.79
w
NordicCUppsala, SWENordicC, Uppsala, SWE8.6.19+2.5
26.13
HelsingørHelsingør16.6.19-0.5
26.14
EM-Hold Div 1Ribeira Brava, POREM-Hold Div 1, Ribeira Brava, POR6.7.19-0.1
26.70
KøbenhavnKøbenhavn31.8.19-1.6
800 m  [3]
2:26.48
i
PB DMiRandersDMi, Randers3.2.19
2:26.69
SB NordicCUppsala, SWENordicC, Uppsala, SWE9.6.19
2:31.77
KøbenhavnKøbenhavn1.9.19
60 m hæk 84.0 cm  [4]
9.06
i
SB BallerupBallerup20.1.19
8.67
i
PB DMiRandersDMi, Randers3.2.19
8.83
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
9.03
i
iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
100 m hæk 84.0 cm  [4]
14.75
PB VibyViby11.5.19+0.2
14.37
w
NordicCUppsala, SWENordicC, Uppsala, SWE8.6.19+3.6
15.12
EM-Hold Div 1Ribeira Brava, POREM-Hold Div 1, Ribeira Brava, POR6.7.19+0.1
15.36
KøbenhavnKøbenhavn31.8.19+1.0
Højdespring  [6]
1.51
i
SB BallerupBallerup19.1.19
 
1.45 SB
   O
1.48 SB
  XO
1.51 SB
   O
1.54
XXX
    
1.61
i
PB DMiRandersDMi, Randers3.2.19
1.60
=PB VibyViby11.5.19
1.48
NordicCUppsala, SWENordicC, Uppsala, SWE8.6.19
1.60
=PB EM-Hold Div 1Ribeira Brava, POREM-Hold Div 1, Ribeira Brava, POR6.7.19
1.55
KøbenhavnKøbenhavn31.8.19
Længdespring  [6]
5.25
i
SB DMiRandersDMi, Randers3.2.19
5.56
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
 
5.52 PB5.56 PBX2.275.472.27
4.95
SB VibyViby12.5.19-1.8
5.58
w
NordicCUppsala, SWENordicC, Uppsala, SWE9.6.19+5.1
5.17
SB EM-Hold Div 1Ribeira Brava, POREM-Hold Div 1, Ribeira Brava, POR7.7.19-0.4
5.33
SB KøbenhavnKøbenhavn1.9.19+1.1
Kuglestød 4.0 kg  [7]
NM
i
BallerupBallerup19.1.19
12.89
i
PB DMiRandersDMi, Randers3.2.19
13.14
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
 
XX12.15X12.4313.14 PB
12.13
SB VibyViby11.5.19
12.89
SB NordicCUppsala, SWENordicC, Uppsala, SWE8.6.19
11.60
EM-Hold Div 1Ribeira Brava, POREM-Hold Div 1, Ribeira Brava, POR6.7.19
13.19
PB KøbenhavnKøbenhavn31.8.19
Spydkast 600 gram  [6]
39.50
SB VibyViby12.5.19
45.31
PB OdenseOdense1.6.19
41.05
NordicCUppsala, SWENordicC, Uppsala, SWE9.6.19
48.44
DUR-20 PB DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19
44.32
KøbenhavnKøbenhavn1.9.19
47.18
OdenseOdense7.9.19
Femkamp  [1]
3.813
i
DUR-20 PB DMiRandersDMi, Randers3.2.19
8.67 1.61 12.89 5.25 2:26.48
Syvkamp  [4]
DNF
VibyViby12.5.19
14.75/+0.2   1.60   12.13   25.83/-0.3
4.95/-1.8   39.50   
5.207
w
NordicCUppsala, SWENordicC, Uppsala, SWE9.6.19
14.37w/+3.6   1.48   12.89   25.79w/+2.5
5.58W/+5.1   5.58W/+5.1   41.05
DNF
EM-Hold Div 1Ribeira Brava, POREM-Hold Div 1, Ribeira Brava, POR7.7.19
15.12/+0.1   1.60   11.60   26.14/-0.1
5.17/-0.4      
5.022
SB DMKøbenhavnDM, København1.9.19
15.36/+1.0   1.55   13.19   26.70/-1.6
5.33/+1.1   44.32   2:31.77

2018

60 m  [3]
8.10
i
SB AarhusAarhus30.12.17
7.96
i
PB SkiveSkive24.2.18
7.91
i
PB SkiveSkive24.2.18
100 m  [1]
13.16
SB BallerupBallerup9.9.18-2.1
200 m  [3]
25.93
SB GreveGreve12.5.18-2.3
25.56
w
Jessheim, NORJessheim, NOR9.6.18+3.8
25.81
SB VM U20Tampere, FINVM U20, Tampere, FIN12.7.18+0.5
800 m  [4]
2:32.12
i
PB DMiRandersDMi, Randers4.2.18
2:29.52
SB GreveGreve13.5.18
2:25.81
PB Jessheim, NORJessheim, NOR10.6.18
2:23.12
PB VM U20Tampere, FINVM U20, Tampere, FIN13.7.18
60 m hæk 84.0 cm  [5]
9.55
i
SB KøbenhavnKøbenhavn7.1.18
9.04
i
PB DMiRandersDMi, Randers4.2.18
9.40
i
SkiveSkive17.2.18
9.05
i
SkiveSkive17.2.18
9.13
i
SkiveSkive25.2.18
100 m hæk 84.0 cm  [5]
15.32
PB TårnbyTårnby5.5.18-1.0
17.55
GreveGreve12.5.18-1.3
15.12
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18-0.3
14.77
PB Jessheim, NORJessheim, NOR9.6.18+1.7
15.76
VM U20Tampere, FINVM U20, Tampere, FIN12.7.18-0.5
Højdespring  [7]
1.53
i
SB DMiRandersDMi, Randers4.2.18
1.55
SB TårnbyTårnby5.5.18
1.56
SB GreveGreve12.5.18
1.54
KøbenhavnKøbenhavn27.5.18
1.58
SB Jessheim, NORJessheim, NOR9.6.18
1.56
VM U20Tampere, FINVM U20, Tampere, FIN12.7.18
 
1.47
   O
1.53
   O
1.56
   O
1.59
XXX
    
1.44
BallerupBallerup9.9.18
Længdespring  [9]
4.73
i
SB KøbenhavnKøbenhavn7.1.18
4.97
SB BallerupBallerup21.1.18
5.24
i
SB DMiRandersDMi, Randers4.2.18
5.29
i
SB SkiveSkive24.2.18
5.27
SB GreveGreve13.5.18+1.7
5.31
w
GreveGreve13.5.18+2.1
5.59
w
Jessheim, NORJessheim, NOR10.6.18+2.3
5.59
SB VM U20Tampere, FINVM U20, Tampere, FIN13.7.18+0.4
 
5.30 SB
 +0.1
5.55 SB
 +0.8
5.59 SB
 +0.4
5.47
AalborgAalborg2.9.18-0.6
Kuglestød 3.0 kg  [1]
12.17
i
SB AarhusAarhus30.12.17
Kuglestød 4.0 kg  [10]
11.83
SB KøbenhavnKøbenhavn7.1.18
12.38
SB BallerupBallerup20.1.18
12.42
i
PB DMiRandersDMi, Randers4.2.18
12.19
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
12.66
PB GreveGreve12.5.18
12.81
PB Almada, PORAlmada, POR2.6.18
12.51
Jessheim, NORJessheim, NOR9.6.18
13.10
PB VM U20Tampere, FINVM U20, Tampere, FIN12.7.18
 
11.5411.6913.10 PB
12.65
AalborgAalborg1.9.18
11.75
BallerupBallerup9.9.18
Spydkast 600 gram  [8]
43.20
PB TårnbyTårnby5.5.18
42.60
GreveGreve13.5.18
44.33
PB Almada, PORAlmada, POR2.6.18
45.07
PB Jessheim, NORJessheim, NOR10.6.18
44.03
VM U20Tampere, FINVM U20, Tampere, FIN13.7.18
 
39.6344.0341.81
41.31
NMHvidovreNM, Hvidovre12.8.18
 
XXX41.31XX
43.00
DMOdenseDM, Odense26.8.18
 
40.0841.1643.0041.37X41.21
42.72
AalborgAalborg2.9.18
Femkamp  [1]
3.539
i
P19 PB DMiRandersDMi, Randers4.2.18
9.04 1.53 12.42 5.24 2:32.12
Syvkamp  [3]
4.794
PB GreveGreve13.5.18
         
      
5.352
PB (34)Jessheim, NORJessheim, NOR10.6.18
14.77/+1.7   1.58   12.51   25.56w/+3.8
5.59w/+2.3   45.07   2:25.81
5.234
DUR-19 VM U20Tampere, FINVM U20, Tampere, FIN13.7.18
15.76/-0.5   1.56   13.10   25.81/+0.5
5.59/+0.4   44.03   2:23.12

2017

60 m  [1]
8.04
i
PB BallerupBallerup21.1.17
60 m hæk 84.0 cm  [2]
9.29
i
PB BallerupBallerup22.1.17
9.30
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
Højdespring  [1]
1.57
i
=PB BallerupBallerup21.1.17
Længdespring  [1]
5.07
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
Kuglestød 4.0 kg  [3]
12.11
PB BallerupBallerup21.6.17
11.35
HvidovreHvidovre26.8.17
12.40
PB GreveGreve13.12.17
Diskoskast 1.0 kg  [1]
34.70
PB GreveGreve19.9.17
Spydkast 600 gram  [2]
38.50
PB BallerupBallerup21.6.17
41.60
PB HvidovreHvidovre27.8.17

2016

100 m  [4]
12.73
SB BallerupBallerup18.6.16+0.4
12.88
BallerupBallerup18.6.16-0.7
13.09
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16-0.9
12.77
BallerupBallerup24.9.16-0.2
200 m  [7]
26.66
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
26.33
SB TårnbyTårnby7.5.16-0.9
25.97
w
HelsingørHelsingør15.5.16+3.8
26.19
PB v2NatHuddinge, SWEv2Nat, Huddinge, SWE11.6.16
26.50
BallerupBallerup18.6.16-1.4
25.74
PB EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO14.7.16+1.2
26.17
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16+0.3
800 m  [5]
2:40.00
i
PB AalborgAalborg13.2.16
2:37.29
SB HelsingørHelsingør15.5.16
2:26.41
PB v2NatHuddinge, SWEv2Nat, Huddinge, SWE12.6.16
2:27.68
EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO15.7.16
2:27.57
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
60 m hæk 76.2 cm  [1]
8.90
i
PB SkiveSkive5.3.16
100 m hæk 76.2 cm  [8]
15.23
PB TårnbyTårnby7.5.16-1.2
14.85
w
HelsingørHelsingør15.5.16+2.3
15.19
PB v2NatHuddinge, SWEv2Nat, Huddinge, SWE11.6.16-1.5
15.11
PB BallerupBallerup18.6.16-1.3
14.47
PB EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO14.7.16+0.2
15.04
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16-1.0
14.83
KøbenhavnKøbenhavn3.9.160.0
15.02
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16-1.8
100 m hæk 84.0 cm  [2]
17.45
PB TårnbyTårnby29.5.16+1.7
15.40
PB BallerupBallerup24.9.160.0
Højdespring  [6]
1.57
i
PB BallerupBallerup23.1.16
1.54
i
AalborgAalborg13.2.16
1.55
=PB TårnbyTårnby7.5.16
1.60
PB HelsingørHelsingør15.5.16
1.56
v2NatHuddinge, SWEv2Nat, Huddinge, SWE11.6.16
1.58
EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO14.7.16
 
1.45
   O
1.46
  XO
1.49
   O
1.51
 XXO
1.52
   O
1.54
  XO
1.55
  XO
1.57
  XO
1.58
   O
1.60
  XO
1.61
XXX
1.63
XXX
1.79
   
Stangspring  [1]
2.00
i
PB HvidovreHvidovre3.1.16
Længdespring  [14]
4.76
i
SB HvidovreHvidovre3.1.16
5.42
i
PB BallerupBallerup23.1.16
5.14
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
5.05
i
AalborgAalborg13.2.16
5.48
i
PB SkiveSkive5.3.16
5.17
SB HelsingørHelsingør15.5.16+1.5
5.46
PB TårnbyTårnby29.5.160.0
5.45
v2NatHuddinge, SWEv2Nat, Huddinge, SWE12.6.16+1.7
5.37
BallerupBallerup18.6.16-1.6
5.65
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.16+1.7
5.11
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16+0.9
5.23
EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO15.7.16+0.9
 
5.23
 +0.9
5.22
 -0.8
X
 +1.0
5.34
KøbenhavnKøbenhavn20.8.160.0
3.52
KøbenhavnKøbenhavn3.9.160.0
Kuglestød 3.0 kg  [11]
12.53
i
PB HvidovreHvidovre3.1.16
12.30
i
BallerupBallerup23.1.16
13.36
i
PB AalborgAalborg13.2.16
13.61
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.16
12.97
Playa de las Americas, GBRPlaya de las Americas, GBR24.3.16
13.19
HelsingørHelsingør15.5.16
13.37
PB v2NatHuddinge, SWEv2Nat, Huddinge, SWE11.6.16
13.73
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7.16
14.04
PB EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO14.7.16
 
14.04 PBX13.11
12.68
GreveGreve7.8.16
13.14
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
Diskoskast 1.0 kg  [1]
22.03
PB GreveGreve7.8.16
Hammerkast 3.0 kg  [1]
31.45
PB GreveGreve7.8.16
Spydkast 500 gram  [10]
37.87
SB HelsingørHelsingør15.5.16
40.82
SB Huddinge, SWEHuddinge, SWE11.6.16
40.82
=SB v2NatHuddinge, SWEv2Nat, Huddinge, SWE12.6.16
39.98
BallerupBallerup18.6.16
38.71
Göteborg, SWEGöteborg, SWE1.7.16
46.57
SB Tbilisi, GEOTbilisi, GEO14.7.16
46.57
=SB EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO15.7.16
 
44.8444.5346.57 =SB
37.52
GreveGreve7.8.16
45.01
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
46.17
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16
Syvkamp U18  [4]
4.974
PB HelsingørHelsingør15.5.16
         
      
5.147
PB v2NatHuddinge, SWEv2Nat, Huddinge, SWE12.6.16
15.19/-1.5   1.56   13.37   26.19
5.45/+1.7   40.82   2:26.41
5.381
DUR-17 PB (19)EM U18Tbilisi, GEOEM U18, Tbilisi, GEO15.7.16
14.47/+0.2   1.58   14.04   25.74/+1.2
5.23/+0.9   46.57   2:27.68
5.209
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
         
      

2015

50 m  [2]
7.26
i
PB (7)HvidovreHvidovre11.1.15
7.27
i
HvidovreHvidovre11.1.15
60 m  [4]
8.35
i
PB BallerupBallerup17.1.15
8.36
i
PB BallerupBallerup17.1.15
8.19
i
PB SkiveSkive7.3.15
8.26
i
PB SkiveSkive7.3.15
100 m  [4]
13.24
SB BallerupBallerup17.5.15-0.3
12.70
PB BallerupBallerup20.6.15+1.9
12.90
w
BallerupBallerup20.6.15+4.0
13.37
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7.15-2.3
200 m  [8]
27.50
i
PB SkiveSkive7.3.15
26.87
SB GreveGreve24.5.15-1.9
26.21
PB NordicCTårnbyNordicC, Tårnby13.6.15-0.8
26.05
w
BallerupBallerup20.6.15+3.4
26.54
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7.15+2.7
26.13
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7.15+2.8
26.6h
DMUMaribo DMU, Maribo 15.8.15+0.3
27.54
HvidovreHvidovre22.8.15-2.3
400 m  [1]
1:02.41
SB GlostrupGlostrup25.4.15
800 m  [4]
2:40.61
i
PB AalborgAalborg14.3.15
2:35.59
PB GreveGreve24.5.15
2:34.76
PB NordicCTårnbyNordicC, Tårnby14.6.15
2:32.18
PB DMUMaribo DMU, Maribo 16.8.15
100 m hæk 76.2 cm  [4]
15.68
w
TårnbyTårnby2.5.15+2.4
15.91
PB GreveGreve24.5.15+0.9
16.09
NordicCTårnbyNordicC, Tårnby13.6.15-1.0
15.72
PB DMUMaribo DMU, Maribo 15.8.150.0
Højdespring  [4]
1.49
i
PB AalborgAalborg14.3.15
1.52
PB GreveGreve24.5.15
1.55
PB NordicCTårnbyNordicC, Tårnby13.6.15
1.53
DMUMaribo DMU, Maribo 15.8.15
Længdespring  [10]
4.84
i
SB HvidovreHvidovre11.1.15
4.63
i
BallerupBallerup17.1.15
4.70
i
SkiveSkive7.3.15
4.92
i
SB AalborgAalborg14.3.15
4.97
SB GreveGreve24.5.150.0
5.41
PB NordicCTårnbyNordicC, Tårnby14.6.15+0.7
5.28
BallerupBallerup20.6.15+1.4
5.06
DMUMaribo DMU, Maribo 16.8.15+0.6
4.93
HvidovreHvidovre22.8.150.0
5.13
w
HvidovreHvidovre22.8.15+2.8
Kuglestød 3.0 kg  [8]
11.36
i
SB AalborgAalborg14.3.15
11.90
PB Tenerife, ESPTenerife, ESP3.4.15
11.42
TårnbyTårnby2.5.15
11.14
GreveGreve24.5.15
12.12
PB NordicCTårnbyNordicC, Tårnby13.6.15
12.43
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7.15
12.13
PB DMUMaribo DMU, Maribo 15.8.15
11.93
HvidovreHvidovre22.8.15
Kuglestød 4.0 kg  [1]
10.53
PB BallerupBallerup17.5.15
Spydkast 500 gram  [8]
38.89
SB GreveGreve24.5.15
45.57
PB TårnbyTårnby13.6.15
45.57
=PB NordicCTårnbyNordicC, Tårnby14.6.15
41.83
BallerupBallerup20.6.15
40.15
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7.15
46.87
DUR-16 PB Maribo Maribo 15.8.15
42.40
HvidovreHvidovre22.8.15
41.97
GreveGreve17.9.15
Spydkast 600 gram  [1]
35.50
PB BallerupBallerup17.5.15
Syvkamp U18  [3]
4.517
PB GreveGreve24.5.15
         
      
4.911
PB (87) (85)NordicCTårnbyNordicC, Tårnby14.6.15
16.09/-1.0   1.55   12.12   26.21/-0.8
5.41/+0.7   45.57   2:34.76
4.841
DMUMaribo DMU, Maribo 16.8.15
15.72/0.0   1.53   12.13   26.6m/+0.3
5.06/+0.6   46.87   2:32.18

2014

100 m  [3]
13.22
PB BallerupBallerup1.6.140.0
12.73
PB GreveGreve27.9.14+1.8
12.92
GreveGreve27.9.14+0.9
200 m  [2]
27.33
PB HelsingørHelsingør24.5.14+0.3
26.55
PB HolteHolte23.8.14+1.3
300 m  [3]
43.30
PB Maribo Maribo 9.6.14
42.04
PB AalborgAalborg13.9.14
42.70
BagsværdBagsværd21.9.14
400 m  [1]
1:01.24
PB BallerupBallerup1.6.14
800 m  [3]
2:52.14
i
PB AarhusAarhus8.3.14
2:41.32
SB HelsingørHelsingør24.5.14
2:36.27
PB HolteHolte23.8.14
300 m hæk  [2]
47.14
PB BallerupBallerup21.6.14
46.28
PB KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
13.20
SB HelsingørHelsingør24.5.14+0.1
12.67
w
HolteHolte23.8.14+2.3
Højdespring  [3]
1.43
PB HelsingørHelsingør24.5.14
1.40
GreveGreve18.7.14
1.45
PB HolteHolte23.8.14
Længdespring  [9]
4.56
i
PB BallerupBallerup18.1.14
4.82
i
PB HvidovreHvidovre9.2.14
4.97
i
PB SkiveSkive1.3.14
4.96
=PB HelsingørHelsingør24.5.14+1.2
5.19
PB BallerupBallerup21.6.14+1.4
5.12
GreveGreve18.7.14+1.9
4.97
HolteHolte23.8.14+1.2
5.20
PB KøbenhavnKøbenhavn30.8.140.0
4.95
GreveGreve27.9.14+1.0
Kuglestød 3.0 kg  [5]
11.64
i
PB HvidovreHvidovre9.2.14
10.48
i
AarhusAarhus8.3.14
10.97
Playa de las Americas, GBRPlaya de las Americas, GBR18.4.14
10.65
HelsingørHelsingør24.5.14
10.66
HolteHolte23.8.14
Spydkast 500 gram  [7]
32.36
PB HelsingørHelsingør24.5.14
33.78
PB Maribo Maribo 9.6.14
32.55
BallerupBallerup21.6.14
31.47
HolteHolte23.8.14
30.88
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
43.05
PB AalborgAalborg13.9.14
32.98
BagsværdBagsværd21.9.14
Spydkast 600 gram  [1]
32.87
PB BallerupBallerup1.6.14
Firekamp  [1]
1.709
i
PB AarhusAarhus8.3.14

2013

100 m  [1]
13.60
PB GreveGreve7.8.130.0
200 m  [2]
27.99
PB RoskildeRoskilde25.5.13-3.9
27.39
PB HerningHerning10.8.13+1.2
300 m  [1]
44.26
PB BagsværdBagsværd22.9.13
400 m  [1]
1:02.77
PB BallerupBallerup20.5.13
800 m  [2]
2:45.41
PB RoskildeRoskilde25.5.13
2:39.06
PB HerningHerning10.8.13
300 m hæk  [3]
48.44
PB BallerupBallerup22.6.13
50.42
GreveGreve14.8.13
47.28
PB AarhusAarhus31.8.13
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [4]
13.05
PB BallerupBallerup22.6.130.0
13.23
PB BallerupBallerup22.6.13-1.4
13.36
HerningHerning10.8.13-2.3
13.12
KøbenhavnKøbenhavn14.9.13-1.1
Højdespring  [2]
1.42
PB RoskildeRoskilde25.5.13
1.37
HerningHerning10.8.13
Længdespring  [7]
4.76
w
RoskildeRoskilde25.5.13+3.8
4.85
PB GreveGreve26.7.13+1.0
4.96
PB GreveGreve7.8.13+0.9
4.76
HerningHerning10.8.13+0.5
4.94
AarhusAarhus31.8.13+1.1
4.78
GreveGreve28.9.13+1.8
4.95
w
GreveGreve28.9.13+2.1
Trespring   [1]
8.12
i
PB SkiveSkive9.3.13
Kuglestød 3.0 kg  [5]
9.42
i
PB Malmö, SWEMalmö, SWE26.1.13
10.11
PB Playa de las Americas, GBRPlaya de las Americas, GBR31.3.13
9.62
RoskildeRoskilde25.5.13
9.46
GreveGreve26.7.13
10.29
PB HerningHerning10.8.13
Spydkast 500 gram  [8]
28.61
PB RoskildeRoskilde25.5.13
28.45
BallerupBallerup22.6.13
27.92
GreveGreve26.7.13
31.04
PB HerningHerning10.8.13
29.96
AarhusAarhus31.8.13
30.20
KøbenhavnKøbenhavn14.9.13
31.51
PB BagsværdBagsværd22.9.13
32.35
PB GreveGreve28.9.13
Spydkast 600 gram  [1]
27.08
PB BallerupBallerup20.5.13

2012

50 m  [1]
7.57
i
PB HvidovreHvidovre12.2.12
80 m  [1]
11.06
PB GreveGreve29.9.12+2.0
200 m  [4]
Uregelmæssighed: Oversized track
29.25
i
BallerupBallerup21.1.12
30.06
w
GlostrupGlostrup28.4.12+2.7
28.19
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.12+0.3
28.12
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.12+0.5
400 m  [1]
1:05.66
PB GreveGreve13.6.12
600 m  [1]
1:52.03
PB BallerupBallerup11.8.12
60 m hæk 76.2 cm  [1]
10.02
PB GreveGreve29.9.12-0.1
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
13.48
PB HelsingørHelsingør2.6.120.0
Højdespring  [6]
1.40
i
PB KøbenhavnKøbenhavn14.1.12
1.46
i
PB BallerupBallerup21.1.12
1.40
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
1.28
SB GlostrupGlostrup28.4.12
1.30
SB TårnbyTårnby5.5.12
1.20
GreveGreve23.6.12
Kuglestød 2.0 kg  [7]
9.16
i
PB HvidovreHvidovre12.2.12
9.58
PB GreveGreve15.4.12
9.97
PB GlostrupGlostrup28.4.12
9.50
TårnbyTårnby5.5.12
9.48
Lillestrøm, NORLillestrøm, NOR26.5.12
10.08
PB GreveGreve23.6.12
9.24
BallerupBallerup11.8.12
Spydkast 400 gram  [6]
21.09
SB GreveGreve15.4.12
28.63
PB GreveGreve23.6.12
30.74
PB BallerupBallerup11.8.12
27.49
KøbenhavnKøbenhavn18.8.12
28.65
BagsværdBagsværd16.9.12
26.60
GreveGreve29.9.12
Spydkast 600 gram  [1]
21.66
PB HelsingørHelsingør2.6.12

2011

50 m  [1]
7.99
i
PB HvidovreHvidovre9.1.11
60 m  [2]
9.41
i
PB KøbenhavnKøbenhavn8.1.11
9.71
i
BallerupBallerup22.1.11
80 m  [2]
11.69
PB GreveGreve24.9.110.0
11.76
PB GreveGreve24.9.11-0.4
200 m  [1]
30.38
PB BallerupBallerup18.6.11-1.3
400 m  [1]
1:07.62
PB GreveGreve9.6.11
600 m  [1]
1:57.40
PB GreveGreve28.5.11
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
17.6h
HerlufsholmHerlufsholm21.5.11-0.3
14.03
PB HelsingørHelsingør13.8.110.0
Højdespring  [6]
1.25
i
PB BallerupBallerup22.1.11
1.25
i
=PB HelsingørHelsingør26.2.11
1.28
PB GlostrupGlostrup30.4.11
1.25
HerlufsholmHerlufsholm21.5.11
1.30
PB HelsingørHelsingør13.8.11
1.35
PB GreveGreve24.9.11
Kuglestød 2.0 kg  [6]
7.39
i
PB KøbenhavnKøbenhavn8.1.11
7.87
i
PB HvidovreHvidovre9.1.11
8.73
i
PB BallerupBallerup22.1.11
6.99
i
HelsingørHelsingør26.2.11
8.09
PB GlostrupGlostrup30.4.11
7.93
GreveGreve28.5.11
Spydkast 400 gram  [4]
20.88
PB GreveGreve28.5.11
24.09
PB Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11
17.12
HillerødHillerød18.9.11
24.35
PB GreveGreve24.9.11

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde7.26   Hvidovre11.1.15
60 m
Inde7.69   Växjö, SWE5.2.2224 
100 m
Ude12.17   Tårnby7.5.22+1.349 
200 m
Ude24.69   Hvidovre12.6.22+1.128 
Inde24.79   Skive27.2.2212 
400 m
Ude55.70   Hvidovre11.6.2227 
Inde56.73   Skive26.2.2216 
800 m
Ude2:23.12   Tampere, FIN13.7.18
Inde2:26.48   Randers3.2.19
60 m hæk 84.0 cm
Inde8.67   Randers3.2.1921 
100 m hæk 84.0 cm
Ude14.56   København15.5.21+0.342 
Højdespring
Ude1.60   Helsingør15.5.16
Inde1.61   Randers3.2.19
Stangspring
Inde2.00   Hvidovre3.1.16
Længdespring
Ude5.65   Göteborg/U, SWE1.7.16+1.7
Inde5.56   Skive23.2.19
Trespring
Inde8.12   Skive9.3.13
Kuglestød 4.0 kg
Ude13.34   København15.5.2129 
Inde13.35   Randers2.2.2022 
Diskoskast 1.0 kg
Ude34.70   Greve19.9.17
Spydkast 600 gram
Ude48.44   DUR-20Esbjerg28.7.1911 
Femkamp
Inde3.813   DUR-20Randers3.2.19
Syvkamp
Ude5.352   Jessheim, NOR10.6.1810 

80 m
Ude11.06   Greve29.9.12+2.0
150 m
Ude18.32   København22.5.22+0.7
300 m
Ude39.38   Tårnby8.5.22
600 m
Ude1:52.03   Ballerup11.8.12
60 m hæk 76.2 cm
Ude10.02   Greve29.9.12-0.126 
Inde8.90   Skive5.3.1617 
100 m hæk 76.2 cm
Ude14.47   Tbilisi, GEO14.7.16+0.215 
300 m hæk
Ude46.28   København30.8.1424 
Kuglestød 2.0 kg
Ude10.08   Greve23.6.12
Inde9.16   Hvidovre12.2.12
Kuglestød 3.0 kg
Ude14.04   Tbilisi, GEO14.7.16
Inde13.61   Skive5.3.16
Hammerkast 3.0 kg
Ude31.45   Greve7.8.16
Spydkast 400 gram
Ude30.74   Ballerup11.8.1242 
Spydkast 500 gram
Ude46.87   DUR-16Maribo 15.8.15
Syvkamp U18
Ude5.381   DUR-17Tbilisi, GEO15.7.16
Firekamp
Inde1.709   Aarhus8.3.14

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 488
Per disciplin:
50 m:4
60 m:19
80 m:3
100 m:15
150 m:2
200 m:46
300 m:5
400 m:14
600 m:2
800 m:25
60 m hæk 84.0 cm:19
60 m hæk 76.2 cm:2
100 m hæk 76.2 cm:12
100 m hæk 84.0 cm:17
300 m hæk:5
:9
Højdespring:47
Stangspring:1
Længdespring:61
Trespring :1
Kuglestød 2.0 kg:13
Kuglestød 3.0 kg:30
Kuglestød 4.0 kg:33
Diskoskast 1.0 kg:2
Hammerkast 3.0 kg:1
Spydkast 400 gram:10
Spydkast 500 gram:33
Spydkast 600 gram:30
Femkamp:4
Syvkamp:10
Syvkamp U18:7
Firekamp:1
4 x 100 m stafet:1
4 x 200 m stafet:2
4 x 400 m stafet:2

Danske mesterskaber

Ude
200 m
DM 2021
4
h2
25.10
DM 2022 4
25.01 2
h2
24.96
400 m
DM 2022 2
56.64
100 m hæk 84.0 cm
DM 2020
h2
Spydkast 600 gram
DM 2018 2
43.00
DM 2019 2
48.44
DM 2020 2
43.14
DM 2021 2
46.86
Syvkamp
DM 2019 2
5022
Inde
60 m
DMi 2020 6
B
8.05 4
h1
8.00
200 m
DMi 2022 2
24.79 1
h2
24.93
400 m
DMi 2022 3
56.73
60 m hæk 84.0 cm
DMi 2019 4
8.83
DMi 2021 6
9.01
Kuglestød 4.0 kg
DMi 2018 6
12.19
DMi 2020 5
12.59
DMi 2021 3
13.21
Femkamp
DMi 2018 2
3539
DMi 2019 1
3813
DMi 2021 2
3647
4 x 200 m stafet
DMi 2022 1
1:41.72

Ungdom
Ude
400 m
DMU 2021 2
22
1:00.16
Spydkast 600 gram
DMU 2021 1
22
43.89
Syvkamp U18
DMU 2015 1
17
4841
Syvkamp
DMU 2019 1
22
5022
DMU 2020
22
4 x 100 m stafet
DMU 2021 1
22
48.54
4 x 400 m stafet
DMU 2021 1
22
4:09.14
Inde
60 m
iDMU 2019 5
22
8.01 2
22
h1
8.01
iDMU 2020 4
22
7.96 4
22
h1
8.01
800 m
DMUi 2020
22
60 m hæk 84.0 cm
iDMU 2019 1
22
9.03
iDMU 2020 3
22
9.36
Længdespring
iDMU 2019 2
22
5.56
Kuglestød 3.0 kg
iDMU 2016 3
17
13.61
Kuglestød 4.0 kg
iDMU 2019 2
22
13.14
iDMU 2020 3
22
12.72
Femkamp
DMUi 2020 3
22
2969
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
22
1:48.56

Internationale stævner

Ude
Syvkamp
EM-Hold Div 1 2019
DNF

VM U20 2018 20
19
5.234
Syvkamp U18
EM U18 2016 11
17
5.381