Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Louise Østergård

Født: 12 juni 1994

Klub: Randers Freja atletik og motion

  •  2 DM‐sølv
  •  3 DM‐bronze
  •  3 IDM‐sølv
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

60 m  [4]
7.63
i
RandersRanders30.1.22
7.55
i
RandersRanders30.1.22
7.73
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
7.61
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
100 m  [6]
11.91
w
HvidovreHvidovre28.5.22+3.1
12.39
SB HvidovreHvidovre28.5.22+0.7
12.03
SB HvidovreHvidovre11.6.22+0.2
11.96
SB HvidovreHvidovre11.6.22+1.8
12.13
CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22+0.7
1DQ
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22
200 m  [1]
25.34
i
SB RandersRanders30.1.22

2021

60 m  [9]
7.59
i
SB RandersRanders16.1.21
7.53
i
SB RandersRanders16.1.21
7.64
i
OdenseOdense23.1.21
7.59
i
OdenseOdense23.1.21
7.55
i
AarhusAarhus11.2.21
7.54
i
AarhusAarhus11.2.21
7.61
i
DMiRandersDMi, Randers20.2.21
7.56
i
AarhusAarhus23.2.21
7.50
i
SB AarhusAarhus23.2.21
100 m  [10]
12.13 mix
SB RandersRanders5.6.21-1.4
11.82
SB KøbenhavnKøbenhavn8.6.21+0.7
11.78
SB HvidovreHvidovre12.6.21+1.5
11.78
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.6
11.99
Sollentuna, SWESollentuna, SWE13.6.21-0.3
11.95
Skara, SWESkara, SWE19.6.21+2.0
11.93
Skara, SWESkara, SWE19.6.21+1.9
11.98
Karlstad, SWEKarlstad, SWE22.6.21-0.1
11.72
w
DMOdenseDM, Odense26.6.21+2.5
11.74
PB DMOdenseDM, Odense26.6.21+1.1
200 m  [4]
25.93 mix
i
SB RandersRanders26.11.20
25.05
i
PB RandersRanders16.1.21
24.91
i
PB OdenseOdense23.1.21
24.97
i
DMiRandersDMi, Randers20.2.21

2020

60 m  [7]
7.58
i
SB AarhusAarhus28.12.19
7.55
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE18.1.20
7.47
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE18.1.20
7.58
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
7.51
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
7.50
i
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL2.2.20
7.51
i
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL2.2.20
100 m  [10]
12.17 mix
SB RandersRanders31.5.20+1.2
1DNF
RandersRanders21.6.20
12.11
SB KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+0.7
11.90
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+2.4
11.92
SB AarhusAarhus23.7.20-0.2
11.81
SB HvidovreHvidovre1.8.20+0.3
11.75
PB HvidovreHvidovre1.8.200.0
11.90
AarhusAarhus8.8.200.0
11.98
DMKøbenhavnDM, København15.8.20-0.6
11.80
DMKøbenhavnDM, København15.8.20+1.7
150 m  [1]
18.39
PB RandersRanders31.5.20+1.1
200 m  [3]
25.18
PB AarhusAarhus23.7.20+0.5
24.90
PB DMKøbenhavnDM, København16.8.20-1.4
24.70
PB DMKøbenhavnDM, København16.8.20+1.5
2000 m forh.  [1]
11:15.02
PB RandersRanders21.6.20

2019

50 m  [1]
6.63
i
PB AarhusAarhus29.12.18
60 m  [13]
7.73
i
SB BallerupBallerup9.12.18
7.69
i
SB AarhusAarhus29.12.18
7.75
i
AarhusAarhus29.12.18
7.59
i
PB SkiveSkive12.1.19
7.57
i
PB SkiveSkive12.1.19
7.58
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.19
7.49
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.19
7.64
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
7.65
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
7.59
i
RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL3.2.19
7.55
i
RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL3.2.19
7.67
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
7.63
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
100 m  [9]
11.90
w
Skara, SWESkara, SWE6.6.19+3.2
11.92
SB Skara, SWESkara, SWE6.6.19+1.3
12.27
KøbenhavnKøbenhavn18.6.19-1.8
12.16
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19+0.1
12.11
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19+0.4
12.17
WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA8.7.19+0.1
12.03
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19-0.6
12.06
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19-2.3
11.83
SB Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8.19+0.1
4 x 100 m stafet  [5]
45.32
WorldRYokohama, JPNWorldR, Yokohama, JPN12.5.19
 Denmark
Louise Østergård, Astrid Glenner-Frandsen
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
DNF
Oslo, NOROslo, NOR4.6.19
 Denmark
Louise Østergård, Astrid Glenner-Frandsen
Mette Graversgaard, Emma Beiter Bomme
46.02
WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA12.7.19
 Denmark
Louise Østergård, Mette Graversgaard
Mathilde Heltbech, Zarah Buchwald
44.88
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8.19
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard
44.38
Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8.19
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Astrid Glenner-Frandsen, Mathilde U. Kramer

2018

60 m  [10]
7.79
i
WL
SB
RandersRanders1.11.17
7.70
i
SB SkiveSkive9.12.17
7.64
i
SB SkiveSkive13.1.18
7.65
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
7.63
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
7.68
i
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL3.2.18
7.68
i
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL3.2.18
7.65
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
7.61
i
=PB DMiSkiveDMi, Skive18.2.18
7.86
i
RandersRanders14.4.18
100 m  [13]
12.23
SB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL26.5.18-0.1
11.97
SB Regensburg, GERRegensburg, GER3.6.18+0.8
12.03
AarhusAarhus5.6.18+1.7
12.04
AarhusAarhus5.6.18+0.3
12.16
Genève, SUIGenève, SUI9.6.180.0
11.97
=SB KøbenhavnKøbenhavn26.6.18+1.0
12.05
KøbenhavnKøbenhavn26.6.18-0.2
12.01
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.18+3.3
11.99
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.18+0.8
11.98
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18+1.4
12.12
KøbenhavnKøbenhavn18.8.18+0.7
11.92
SB DMOdenseDM, Odense25.8.18+2.0
11.78
PB DMOdenseDM, Odense25.8.18+1.7
200 m  [3]
26.40
i
WL
PB
RandersRanders1.11.17
25.75
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
25.58
SB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL26.5.18-1.7
4 x 100 m stafet  [5]
46.05
SB Regensburg, GERRegensburg, GER3.6.18
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
45.18
SB Genève, SUIGenève, SUI9.6.18
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
45.72
Sollentuna, SWESollentuna, SWE28.6.18
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
44.95
DR PB AthletissimaLausanne, SUIAthletissima, Lausanne, SUI5.7.18
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
44.09
DR PB EMBerlin, GEREM, Berlin, GER12.8.18
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer

2017

50 m  [1]
6.68
i
DUR-22 PB AarhusAarhus30.12.16
60 m  [8]
7.84
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.16
7.69
i
PB AarhusAarhus30.12.16
7.72
i
AarhusAarhus30.12.16
7.68
i
PB AarhusAarhus21.1.17
7.69
i
AarhusAarhus21.1.17
7.67
i
PB SkiveSkive4.2.17
7.64
i
PB DMiSkiveDMi, Skive19.2.17
7.61
i
PB DMiSkiveDMi, Skive19.2.17
100 m  [16]
12.20
PB HerningHerning6.5.17-0.8
12.41
AalborgAalborg10.5.17-1.4
12.07
w
IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL27.5.17+2.7
12.11
PB AarhusAarhus2.6.170.0
12.07
PB AarhusAarhus2.6.17+0.5
12.17
HvidovreHvidovre10.6.17+0.8
12.09
HvidovreHvidovre10.6.17+0.8
11.96
PB KøbenhavnKøbenhavn20.6.17+0.9
12.04
KøbenhavnKøbenhavn20.6.17+0.6
11.97
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN23.6.17+0.2
11.89
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.17+1.2
11.91
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7.17-0.4
12.04
w
Manchester, GBRManchester, GBR16.8.17+2.5
12.19
KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.2
12.20
DMAalborgDM, Aalborg2.9.17-0.5
12.17
DMAalborgDM, Aalborg2.9.17-0.5
150 m  [1]
18.41
PB (78)KøbenhavnKøbenhavn20.8.17+1.1
200 m  [3]
25.29
PB Oordegem, BELOordegem, BEL27.5.17+0.7
25.24
w
HvidovreHvidovre11.6.17+2.6
25.41
AalborgAalborg3.9.170.0
4 x 100 m stafet  [2]
DQ
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN24.6.17
 Denmark
Louise Østergård, Mathilde U. Kramer
Ida Kathrine Karstoft, Martha Traoré
45.88
SB Manchester, GBRManchester, GBR16.8.17
 Denmark
Louise Østergård, Mathilde U. Kramer
Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard

2016

50 m  [1]
6.78
i
PB AarhusAarhus28.12.15
60 m  [7]
7.90
i
SB AarhusAarhus28.11.15
7.96
i
AarhusAarhus28.12.15
7.90
i
=SB AarhusAarhus28.12.15
7.84
i
PB SkiveSkive6.2.16
7.78
i
PB DMiSkiveDMi, Skive28.2.16
7.72
i
PB DMiSkiveDMi, Skive28.2.16
7.73
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.16
100 m  [5]
12.32
PB AarhusAarhus25.6.16+1.4
12.30
PB AarhusAarhus25.6.160.0
12.32
DMAarhusDM, Aarhus27.8.160.0
12.50
AarhusAarhus27.8.16-1.6
12.25
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9.16+0.9

2015

60 m  [3]
7.99
i
SB SkiveSkive21.2.15
7.95
i
SB SkiveSkive21.2.15
8.03
i
SkiveSkive7.3.15

2014

50 m  [2]
6.97
i
AarhusAarhus29.12.13
6.90
i
SB AarhusAarhus29.12.13
60 m  [4]
7.94
i
SB AarhusAarhus29.12.13
7.86
i
=PB AarhusAarhus29.12.13
7.94
i
SkiveSkive22.2.14
7.92
i
SkiveSkive22.2.14

2013

50 m  [1]
6.90
i
SB AarhusAarhus28.12.12
60 m  [3]
8.02
i
SB AarhusAarhus28.12.12
8.03
i
AarhusAarhus26.1.13
7.95
i
SB SkiveSkive9.3.13
100 m  [6]
12.64
PB RandersRanders1.6.13+1.0
12.74
ÅrhusÅrhus20.6.130.0
13.20
AalborgAalborg27.7.13+0.7
12.95
AalborgAalborg27.7.13-0.1
12.71
AarhusAarhus31.8.13-0.1
12.73
AarhusAarhus31.8.130.0

2012

50 m  [4]
6.87
i
PB AarhusAarhus10.12.11
6.81
i
PB AarhusAarhus27.12.11
6.84
i
SB AarhusAarhus27.12.11
6.84
i
AarhusAarhus16.2.12
60 m  [11]
7.98
i
PB AarhusAarhus10.12.11
8.00
i
SB AarhusAarhus10.12.11
8.04
i
AarhusAarhus27.12.11
7.97
i
PB AarhusAarhus27.12.11
8.00
i
AarhusAarhus21.1.12
7.86
i
PB SkiveSkive4.2.12
7.87
i
AarhusAarhus16.2.12
7.90
i
SkiveSkive25.2.12
7.96
i
SkiveSkive25.2.12
7.89
i
SkiveSkive3.3.12
7.94
i
SkiveSkive3.3.12
100 m  [1]
12.72
PB AalborgAalborg3.6.12-1.4
200 m  [1]
26.72
i
PB SkiveSkive4.2.12

2011

60 m  [1]
8.14
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.10
100 m  [5]
13.18
SB TårnbyTårnby7.5.11-1.8
13.33
TårnbyTårnby7.5.11-1.2
12.94
SB AabenraaAabenraa14.5.11+1.1
12.9h
HaderslevHaderslev18.5.11+1.7
12.99
KoldingKolding21.6.11-1.1
200 m  [2]
27.07
SB TårnbyTårnby7.5.11-0.9
27.00
SB AabenraaAabenraa14.5.11+0.3

2010

60 m  [6]
8.21
i
PB Göteborg, SWEGöteborg, SWE6.12.09
8.22
i
SB Göteborg, SWEGöteborg, SWE6.12.09
8.17
i
SB AarhusAarhus24.1.10
8.16
i
PB AarhusAarhus24.1.10
8.40
i
SkiveSkive7.3.10
8.35
i
SkiveSkive7.3.10
100 m  [6]
12.88
PB AabenraaAabenraa1.1.10+1.1
13.2h
RandersRanders5.5.10
13.17
RandersRanders16.5.10+0.4
13.01
RandersRanders16.6.10
13.33
OdenseOdense23.9.100.0
12.82
PB GreveGreve25.9.10+1.0
200 m  [4]
27.12
PB AabenraaAabenraa1.1.10-0.9
27.48
i
PB SkiveSkive7.3.10
27.42
RandersRanders16.5.100.0
26.95
PB AalborgAalborg19.6.10+1.1

2009

60 m  [2]
8.53
i
SB SkiveSkive28.2.09
8.47
i
PB SkiveSkive28.2.09
200 m  [1]
28.04
i
PB SkiveSkive28.2.09

2008

60 m  [2]
8.89
i
PB AarhusAarhus19.1.08
8.86
i
PB AarhusAarhus19.1.08

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.63   Aarhus29.12.18
60 m
Inde7.47   Växjö, SWE18.1.20
100 m
Ude11.74   Odense26.6.21+1.1
200 m
Ude24.70   København16.8.20+1.530 
Inde24.91   Odense23.1.2115 
Inde25.05   Randers16.1.21

150 m
Ude18.39   Randers31.5.20+1.1
2000 m forh.
Ude11:15.02   Randers21.6.20

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 224
Per disciplin:
50 m:10
60 m:90
100 m:87
150 m:2
200 m:22
2000 m forh.:1
4 x 100 m stafet:12

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2016
4
h3
12.32
DM 2017 4
12.17 1
h1
12.20
DM 2018 2
11.78 1
h1
11.92
DM 2019 2
12.06 1
h3
12.03
DM 2020 3
11.80 1
h3
11.98
DM 2021 3
11.74 2
h1
11.72
DM 2022
h2
200 m
DM 2020 3
24.70 1
h3
24.90
Inde
60 m
DMi 2016 3
7.72 2
h3
7.78
DMi 2017 2
7.61 1
h2
7.64
DMi 2018 2
7.61 1
h2
7.65
DMi 2019 4
7.63 2
h3
7.67
DMi 2021 5
7.61
DMi 2022 5
7.61 3
h3
7.73
200 m
DMi 2021 2
24.97

Ungdom
60 m
iDMU 2016 1
22
7.73

Internationale stævner

Ude
100 m
EM-Hold Div 1 2017
4
h1
11.97
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 1 2017
B
DQ
EM 2018
6
h2
44.09
EM-Hold Div 2 2019 3
B
44.88