Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Annemarie Nissen

Født: 8 juli 1994

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  2 DM‐guld
  •  6 DM‐sølv
  •  2 DM‐bronze
  •  3 IDM‐guld
  •  2 IDM‐sølv
  •  2 IDM‐bronze

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

300 m  [1]
39.00
PB (99)TårnbyTårnby8.5.22
400 m  [5]
54.86
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE5.2.22
54.68
i
PB v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE13.2.22
54.82
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
55.15 mix
SB BagsværdBagsværd18.5.22
54.50 mix
PB GreveGreve6.8.22
800 m  [6]
2:05.54
i
PB DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
2:09.22
SB TårnbyTårnby7.5.22
DNF
Söderhamn, SWESöderhamn, SWE26.7.22
2:04.29
PB FrederiksbergFrederiksberg23.8.22
2:01.96
PB Budapest, HUNBudapest, HUN2.9.22
2:00.58
DR PB (72)Pápa, HUNPápa, HUN6.9.22
400 m hæk  [12]
58.76
SB VenizHaniá, GREVeniz, Haniá, GRE29.5.22
58.91
Vári, GREVári, GRE2.6.22
58.70
SB Rehlingen, GERRehlingen, GER5.6.22
57.04
PB Genève, SUIGenève, SUI11.6.22
58.07
CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22
58.19
Kuortane, FINKuortane, FIN18.6.22
58.19
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22
57.37
Oslo, NOROslo, NOR30.6.22
57.10
RésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUIRésisprint, La Chaux-de-Fonds, SUI3.7.22
57.92
Söderhamn, SWESöderhamn, SWE26.7.22
57.71
EMMünchen, GEREM, München, GER17.8.22
58.35
OdenseOdense3.9.22
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.04
SB Vári, GREVári, GRE2.6.22
 Denmark
Anna Øbakke Lange, Annemarie Nissen
Martha Danneskjold Rasmussen, Anne Sofie Kirkegaard

2021

60 m  [1]
8.13
i
KøbenhavnKøbenhavn30.1.21
200 m  [1]
25.66
i
PB OdenseOdense23.1.21
300 m  [1]
39.88
PB KøbenhavnKøbenhavn9.5.21
400 m  [7]
56.62
i
PB OdenseOdense23.1.21
57.24
i
DMiOdenseDMi, Odense21.2.21
55.62
PB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21
56.32
GreveGreve23.5.21
54.87
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.21
54.81
PB DMOdenseDM, Odense26.6.21
55.03 mix
KøbenhavnKøbenhavn4.8.21
600 m  [1]
1:31.65
i
PB (39)RandersRanders16.1.21
800 m  [3]
2:10.01
i
PB RandersRanders6.2.21
2:08.53
i
PB DMiRandersDMi, Randers20.2.21
2:08.96 mix
PB KøbenhavnKøbenhavn16.5.21
  [1]
5:05
PB KøbenhavnKøbenhavn12.9.21
400 m hæk  [9]
1:00.30
SB KøbenhavnKøbenhavn29.5.21
58.78
PB KøbenhavnKøbenhavn8.6.21
58.71
PB Espoo, FINEspoo, FIN10.6.21
59.96
HvidovreHvidovre13.6.21
59.28
DMOdenseDM, Odense27.6.21
57.99
PB Huizingen, BELHuizingen, BEL14.8.21
57.71
PB Merksem, BELMerksem, BEL21.8.21
59.33
AarhusAarhus5.9.21
57.79
Tarare, FRATarare, FRA18.9.21
4 x 400 m stafet  [2]
3:39.86
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.21
 Denmark
Martha Danneskjold Rasmussen, Annemarie Nissen
Line Holm Jensen, Anne Sofie Kirkegaard
3:44.03
SB AarhusAarhus5.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Annemarie Nissen, Marie Falkebo Jensen
Olivia Thorsgaard, Anne Sofie Kirkegaard

2020

200 m  [1]
26.00
w
GreveGreve22.8.20
400 m  [9]
57.87
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE18.1.20
57.65
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
57.66
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.20
57.31
i
PB DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
57.29
SB AarhusAarhus4.7.20
56.95 mix
SB KøbenhavnKøbenhavn27.7.20
56.38
PB HvidovreHvidovre1.8.20
55.86
PB DMKøbenhavnDM, København15.8.20
56.72
AarhusAarhus6.9.20
800 m  [6]
2:13.59
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.20
2:10.99
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
2:11.01
i
v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
2:12.02
i
DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
2:11.48
PB TårnbyTårnby11.7.20
2:09.25
PB HvidovreHvidovre2.8.20
400 m hæk  [3]
1:00.49
PB Bruxelles, BELBruxelles, BEL9.8.20
1:00.08
PB DMKøbenhavnDM, København16.8.20
59.89
PB AarhusAarhus6.9.20
4 x 400 m stafet  [1]
3:47.98
SB AarhusAarhus6.9.20
 Sparta Atletik og Løb
Anne Sofie Kirkegaard, Marie Falkebo Jensen
Emma Beiter Bomme, Annemarie Nissen

2019

300 m  [1]
42.34
SB TårnbyTårnby5.5.19
400 m  [7]
58.50
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1.19
57.85 mix
PB BagsværdBagsværd18.5.19
57.80
PB OdenseOdense1.6.19
56.83
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19
56.59
PB DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19
56.97
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8.19
57.18
OdenseOdense7.9.19
800 m  [6]
2:11.45
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE20.1.19
2:10.70
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.19
2:12.67
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
2:16.06
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
2:12.36
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
2:12.93
PB TårnbyTårnby4.5.19
400 m hæk  [8]
1:02.20
PB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP25.5.19
1:01.93
PB OdenseOdense1.6.19
1:01.76
PB München, GERMünchen, GER8.6.19
1:02.86
KøbenhavnKøbenhavn18.6.19
1:01.98
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6.19
1:00.79
PB WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA8.7.19
1:01.78
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19
1:02.19
OdenseOdense7.9.19
4 x 400 m stafet  [2]
3:50.02
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP26.5.19
 Sparta Atletik og Løb
Emma Beiter Bomme, Dagmar Olsen
Annemarie Nissen, Olivia Thorsgaard
3:46.28
SB EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO11.8.19
 Denmark
Annemarie Nissen, Louise Jørgensen
Mathilde Kreiberg Skou, Sara Slott Petersen

2018

60 m  [1]
8.18
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
100 m  [2]
12.72
SB BallerupBallerup15.5.18+1.3
12.93
SkiveSkive19.5.18+0.2
60 m hæk 84.0 cm  [6]
8.95
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
8.84
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
8.81
i
PB Sätra, SWESätra, SWE3.2.18
DNF
i
Sätra, SWESätra, SWE3.2.18
8.96
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2.18
9.01
i
SkiveSkive17.2.18
100 m hæk 84.0 cm  [15]
14.54
SB SkiveSkive19.5.18+1.8
14.59
ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR27.5.18-0.9
14.41
SB Regensburg, GERRegensburg, GER3.6.18-0.2
14.11
SB AarhusAarhus5.6.18+0.9
14.19
AarhusAarhus5.6.18+0.1
14.07
SB HvidovreHvidovre9.6.18+0.9
14.04
SB HvidovreHvidovre9.6.18+2.0
14.53
KøbenhavnKøbenhavn26.6.18+0.8
14.48
w
Sollentuna, SWESollentuna, SWE28.6.18+2.6
14.78
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.18-0.3
14.76
AarhusAarhus15.8.18+1.1
14.96
AarhusAarhus15.8.18+1.9
14.80
w
KøbenhavnKøbenhavn19.8.18+2.3
14.73
w
DMOdenseDM, Odense26.8.18+2.9
14.86
DMOdenseDM, Odense26.8.18+1.3
400 m hæk  [2]
1:04.35
SB DMOdenseDM, Odense26.8.18
1:04.48
KøbenhavnKøbenhavn8.9.18
4 x 100 m stafet  [1]
52.39
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR26.5.18
 Sparta Atletik og Løb
Annemarie Nissen, Rikke Andersen
Laura Tølløse, Line R Jensen
4 x 400 m stafet  [1]
3:49.89
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR27.5.18
 Sparta Atletik og Løb
Olivia Thorsgaard, Dagmar Olsen
Annemarie Nissen, Ida Kathrine Karstoft

2017

50 m  [2]
7.06
i
HvidovreHvidovre15.1.17
7.04
i
PB HvidovreHvidovre15.1.17
200 m  [2]
25.97
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1.17
26.38
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
300 m  [2]
41.39
PB TårnbyTårnby7.5.17
41.39
=PB TårnbyTårnby5.7.17
400 m  [1]
59.37
PB KøbenhavnKøbenhavn10.8.17
50 m hæk 84.0 cm  [1]
7.59
i
PB HvidovreHvidovre15.1.17
60 m hæk 84.0 cm  [5]
8.91
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1.17
8.88
i
=PB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1.17
9.06
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
8.84
i
PB Raka SpåretSätra, SWERaka Spåret, Sätra, SWE4.2.17
8.82
i
=PB DMiSkiveDMi, Skive18.2.17
100 m hæk 84.0 cm  [15]
14.72
SB TårnbyTårnby6.5.17-1.7
14.44
w
OdenseOdense21.5.17+2.3
14.44
w
KøbenhavnKøbenhavn31.5.17+4.3
14.48
SB AarhusAarhus2.6.170.0
14.35
SB AarhusAarhus2.6.170.0
14.19
SB Skara, SWESkara, SWE6.6.17+1.2
14.12
w
Skara, SWESkara, SWE6.6.17+2.1
14.30
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE10.6.170.0
14.41
KøbenhavnKøbenhavn20.6.17+0.3
14.77
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN23.6.17-0.9
14.45
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7.17+1.6
14.31
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7.17+0.7
14.82
DMAalborgDM, Aalborg2.9.17-1.0
14.82
AalborgAalborg3.9.17-1.0
14.88
OdenseOdense9.9.17+1.2
400 m hæk  [3]
1:04.52
SB OdenseOdense21.5.17
1:05.39
WUGTaipei, TPEWUG, Taipei, TPE24.8.17
1:03.71
SB OdenseOdense9.9.17
4 x 100 m stafet  [1]
46.29
WUGTaipei, TPEWUG, Taipei, TPE27.8.17
 Denmark
Annemarie Nissen, Mathilde U. Kramer
Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard

2016

60 m  [2]
8.10
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
8.10
i
=PB SkiveSkive5.3.16
100 m  [4]
12.68
SB BallerupBallerup18.5.16+1.6
12.84
FrederiksbergFrederiksberg4.6.16+1.7
12.71
FrederiksbergFrederiksberg4.6.16+1.5
12.75
KøbenhavnKøbenhavn10.9.16-1.1
200 m  [4]
26.65
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE23.1.16
26.38
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
26.16
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16+0.3
26.07
PB KøbenhavnKøbenhavn4.8.16+1.3
300 m  [1]
41.49
PB TårnbyTårnby7.5.16
60 m hæk 84.0 cm  [8]
9.11
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE23.1.16
9.39
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
9.09
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE30.1.16
8.99
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE14.2.16
9.05
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE14.2.16
9.11
i
SkiveSkive27.2.16
9.03
i
SkiveSkive27.2.16
9.01
i
SkiveSkive5.3.16
100 m hæk 84.0 cm  [15]
15.28
SB TårnbyTårnby7.5.16-1.3
14.80
PB AalborgAalborg21.5.160.0
15.23
HolbækHolbæk14.6.16-2.2
14.46
PB AarhusAarhus25.6.16-0.5
14.21
PB AarhusAarhus25.6.16+0.2
14.77
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.16-1.1
14.38
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7.16+0.6
14.48
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE27.7.16+0.1
14.42
HelsingørHelsingør13.8.16
14.60
HelsingørHelsingør13.8.16+1.4
14.02
PB NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN21.8.16+1.5
14.57
DMAarhusDM, Aarhus28.8.16+0.4
14.19
DMAarhusDM, Aarhus28.8.16+0.6
14.38
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16-1.5
14.17
KøbenhavnKøbenhavn10.9.16-0.1
400 m hæk  [2]
1:05.12
SB AalborgAalborg21.5.16
1:02.93
PB KøbenhavnKøbenhavn10.9.16

2015

60 m  [2]
8.23
i
PB HelsingørHelsingør31.1.15
8.17
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE7.2.15
100 m  [4]
13.11
SB BallerupBallerup13.5.15+0.8
12.98
PB HvidovreHvidovre1.8.15+1.6
12.70
KøbenhavnKøbenhavn29.8.15+1.1
12.61
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.15+1.6
200 m  [3]
27.16
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
26.41
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE7.2.15
26.45
i
SkiveSkive7.3.15
400 m  [1]
1:01.38
SB GlostrupGlostrup25.4.15
60 m hæk 84.0 cm  [5]
9.36
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
9.48
i
HelsingørHelsingør31.1.15
9.18
i
SkiveSkive21.2.15
9.15
i
PB SkiveSkive21.2.15
9.22
i
SkiveSkive7.3.15
100 m hæk 84.0 cm  [7]
15.79
PB HelsingørHelsingør9.5.15-2.5
15.03
PB EsbjergEsbjerg17.5.15+1.9
15.45
w
HvidovreHvidovre1.8.15+2.1
14.95
SB AarhusAarhus8.8.15+0.6
14.90
PB AarhusAarhus8.8.15+1.0
15.20
KøbenhavnKøbenhavn29.8.15-0.8
15.02
KøbenhavnKøbenhavn5.9.15+1.6
400 m hæk  [1]
1:04.26
PB EsbjergEsbjerg17.5.15

2014

50 m  [2]
7.48
i
PB HvidovreHvidovre9.2.14
7.50
i
HvidovreHvidovre9.2.14
100 m  [2]
13.07
PB TårnbyTårnby3.5.14+0.8
13.16
w
TårnbyTårnby3.5.14+2.2
200 m  [2]
26.66
w
HvidovreHvidovre14.6.14+2.5
27.86
PB KøbenhavnKøbenhavn30.8.14-3.8
400 m  [1]
1:01.14
PB GlostrupGlostrup26.4.14
50 m hæk 84.0 cm  [1]
8.58
i
PB HvidovreHvidovre9.2.14
60 m hæk 84.0 cm  [3]
10.17
i
PB HelsingørHelsingør1.2.14
10.18
i
SkiveSkive22.2.14
9.86
i
PB SkiveSkive1.3.14
100 m hæk 84.0 cm  [5]
15.94
PB TårnbyTårnby3.5.140.0
15.85
PB AabenraaAabenraa31.5.14+1.8
16.45
OdenseOdense2.8.14-1.0
16.46
OdenseOdense2.8.14-1.5
15.84
PB AabenraaAabenraa6.9.14-0.4
400 m hæk  [4]
1:06.31
PB AabenraaAabenraa31.5.14
1:04.93
PB HvidovreHvidovre14.6.14
1:08.01
OdenseOdense2.8.14
1:06.52
AabenraaAabenraa6.9.14

2013

100 m hæk 84.0 cm  [1]
20.08
PB KøbenhavnKøbenhavn25.9.13-0.2

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde7.04   Hvidovre15.1.17
60 m
Inde8.10   Malmö/A, SWE30.1.16
100 m
Ude12.61   København29.8.15+1.6
200 m
Ude26.07   København4.8.16+1.3
Inde25.66   Odense23.1.2138 
400 m
Ude54.50 mix   Greve6.8.22
Inde54.68   Uppsala, SWE13.2.22
800 m
Ude2:00.58   DRPápa, HUN6.9.22
Inde2:05.54   Skive27.2.22
50 m hæk 84.0 cm
Inde7.59   Hvidovre15.1.17
60 m hæk 84.0 cm
Inde8.81   Sätra, SWE3.2.1828 
100 m hæk 84.0 cm
Ude14.02   Espoo, FIN21.8.16+1.520 
400 m hæk
Ude57.04   Genève, SUI11.6.22

300 m
Ude39.00   Tårnby8.5.22
600 m
Inde1:31.65   Randers16.1.21

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 235
Per disciplin:
50 m:4
60 m:6
100 m:12
200 m:13
300 m:6
400 m:31
600 m:1
800 m:21
:1
50 m hæk 84.0 cm:2
60 m hæk 84.0 cm:27
100 m hæk 84.0 cm:58
400 m hæk:44
4 x 100 m stafet:2
4 x 400 m stafet:7

Danske mesterskaber

Ude
400 m
DM 2019 1
56.59
DM 2020 2
55.86
DM 2021 2
54.81
100 m hæk 84.0 cm
DM 2016 3
14.19 2
h2
14.57
DM 2017 3
14.82
DM 2018 4
14.86 2
h2
14.73
400 m hæk
DM 2018 2
1:04.35
DM 2019 2
1:01.78
DM 2020 2
1:00.08
DM 2021 2
59.28
DM 2022 1
58.19
4 x 400 m stafet
DM 2020 1
3:47.98
DM 2021 1
3:44.03
Inde
400 m
DMi 2020 1
57.31
DMi 2021 3
57.24
DMi 2022 1
54.82
800 m
DMi 2019 5
2:12.36 2
h1
2:16.06
DMi 2020 2
2:12.02
DMi 2021 2
2:08.53
DMi 2022 1
2:05.54
60 m hæk 84.0 cm
DMi 2017 3
8.82
DMi 2018
2
h2
8.96

Internationale stævner

Ude
400 m
EM-Hold Div 2 2019 3
B
56.97
100 m hæk 84.0 cm
EM-Hold Div 1 2017
6
h2
14.77
400 m hæk
EM 2022
8
h2
57.71
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 2 2019 6
3:46.28
EM-Hold Div 2 2021 4
3:39.86