Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Caroline Benfeldt Sørensen

Født: 2002

Klub: FIF Atletik & Motion

  •  1 IDM‐sølv

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

60 m  [3]
8.00
i
SkiveSkive29.1.22
8.05
i
RandersRanders30.1.22
7.85
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
100 m  [10]
12.09
SB TårnbyTårnby7.5.22+1.3
12.03
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+2.0
11.99
w
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+2.1
11.93
w
HvidovreHvidovre28.5.22+3.1
12.19
FrederiksbergFrederiksberg4.6.22-1.9
11.96
PB HvidovreHvidovre11.6.22+0.2
11.77
DR22 PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.8
11.94
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22-0.1
12.05
DMAalborgDM, Aalborg25.6.22+0.3
11.96
w
NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE16.7.22+3.2
150 m  [2]
18.19
w
KøbenhavnKøbenhavn22.5.22+2.5
18.46
PB (100)KøbenhavnKøbenhavn22.5.22+0.7
200 m  [2]
24.62
SB HvidovreHvidovre12.6.22+1.1
24.81
w
NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE17.7.22+2.5

2021

60 m  [3]
7.78
i
SB RandersRanders6.2.21
7.81
i
KøbenhavnKøbenhavn13.2.21
7.75
i
SB DMiRandersDMi, Randers20.2.21
100 m  [6]
12.06mix
w
FrederiksbergFrederiksberg13.5.21+2.6
12.36
w
GreveGreve23.5.21+2.5
12.04
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21+1.0
12.01
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21+0.8
11.79
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.2
12.33
BallerupBallerup19.6.21-2.6
200 m  [10]
25.33
i
SB RandersRanders6.2.21
25.32
i
SB DMiRandersDMi, Randers20.2.21
25.19
SB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21-0.2
25.19
=SB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21-0.2
25.39
GreveGreve23.5.21+0.5
24.76
SB FrederiksbergFrederiksberg6.6.21+0.3
24.61
w
KøbenhavnKøbenhavn8.6.21+2.1
24.44
PB HvidovreHvidovre13.6.21+1.5
24.71
BallerupBallerup20.6.21+1.3
25.40
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE10.7.21+1.7

2020

60 m  [1]
7.82
i
SB BallerupBallerup18.1.20
100 m  [7]
12.31
SB FrederiksbergFrederiksberg18.6.20+0.4
12.39 mix
FrederiksbergFrederiksberg18.6.20+0.7
12.30
w
TårnbyTårnby11.7.20+4.1
12.42
DMKøbenhavnDM, København15.8.20-1.2
12.33
DMKøbenhavnDM, København15.8.20+1.7
12.41
FrederiksbergFrederiksberg25.8.20+1.4
12.28
SB DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.20+0.1
200 m  [3]
25.13 mix
SB HelsingørHelsingør3.9.20-1.6
24.96
PB AarhusAarhus6.9.20-1.5
24.63
PB DMUAalborgDMU, Aalborg13.9.20-0.1
4 x 100 m stafet  [2]
47.38
PB FrederiksbergFrederiksberg25.8.20
 FIF atletik og motion
Camilla Høgh Sørensen, Caroline Benfeldt Sørensen
Mathilde Heltbech, Mathilde U. Kramer
46.43
DR PB AarhusAarhus6.9.20
 FIF atletik og motion
Camilla Høgh Sørensen, Caroline Benfeldt Sørensen
Mathilde Heltbech, Mathilde U. Kramer
4 x 400 m stafet  [1]
4:02.16
PB AarhusAarhus6.9.20
 FIF atletik og motion
Mathilde Heltbech, Kathrine Holst Hahn
Ida Strandos, Caroline Benfeldt Sørensen

2019

60 m  [6]
7.69
i
PB BallerupBallerup19.1.19
7.68
i
PB (92)BallerupBallerup19.1.19
7.73
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
7.77
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
7.73
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
7.68
i
=PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
100 m  [14]
12.37
SB TårnbyTårnby4.5.19+1.6
12.29
SB BallerupBallerup25.5.19+1.7
12.00
w
OdenseOdense1.6.19+3.6
12.07
w
HvidovreHvidovre8.6.19+3.8
12.04
w
HvidovreHvidovre8.6.19+2.5
12.21
SB HelsingørHelsingør15.6.19-0.4
12.43
KøbenhavnKøbenhavn18.6.19-1.5
12.10
w
GreveGreve22.6.19+2.1
12.31
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19+0.7
12.63
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19-2.3
12.20 mix
SB KøbenhavnKøbenhavn10.8.19
12.52
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19-1.4
12.49
DMUGreveDMU, Greve24.8.19-2.1
12.48
DMUGreveDMU, Greve24.8.19-1.8
200 m  [13]
25.40
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
25.20
i
PB DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
25.23
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
25.04
i
DUR-17 PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
25.10
w
OdenseOdense1.6.19+3.3
25.07
SB KøbenhavnKøbenhavn13.6.19-0.8
25.07
=SB HelsingørHelsingør16.6.19+1.5
25.00
SB GreveGreve22.6.19+1.9
25.36
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19-1.9
25.56
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19-0.1
25.53
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19-1.6
25.24
DMUGreveDMU, Greve25.8.19-1.8
25.21
OdenseOdense7.9.19+0.4
400 m  [1]
1:01.49
PB OdenseOdense7.9.19
4 x 100 m stafet  [1]
47.52
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19
 Denmark
Marie Høgh Larsen, Caroline Benfeldt Sørensen
Josephine Koch Jacobsen, Klara Skriver Loessl

2018

60 m  [4]
8.13
i
SB BallerupBallerup20.1.18
8.07
i
PB BallerupBallerup20.1.18
7.82
i
PB SkiveSkive24.2.18
7.81
i
PB SkiveSkive24.2.18
100 m  [15]
12.56
SB VejleVejle21.4.18-2.8
12.60
TårnbyTårnby5.5.18-1.7
12.40
SB TårnbyTårnby5.5.18-0.7
12.43
IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL26.5.18-0.4
12.35
DUR-16 =PB Skara, SWESkara, SWE6.6.18+1.1
12.17
w
DUR-16 Skara, SWESkara, SWE6.6.18+2.2
12.15
DUR-16 PB HvidovreHvidovre9.6.18+1.5
12.53
DUR-16 HvidovreHvidovre9.6.18-2.0
12.55
BallerupBallerup16.6.18-3.1
12.54
BallerupBallerup16.6.18-2.0
12.29
w
NMHvidovreNM, Hvidovre12.8.18+3.7
12.51
DMOdenseDM, Odense25.8.18-0.2
12.39
DMOdenseDM, Odense25.8.18+1.7
12.26
AalborgAalborg1.9.180.0
12.34
AalborgAalborg1.9.180.0
150 m  [2]
18.60
SB KøbenhavnKøbenhavn19.8.18+0.9
18.55
PB (78) (16) (7)KøbenhavnKøbenhavn19.8.18+0.4
200 m  [9]
25.54
i
PB SkiveSkive25.2.18
25.21
SB TårnbyTårnby6.5.18-0.9
25.24
IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL26.5.18-1.7
25.05
PB Skara, SWESkara, SWE6.6.180.0
25.01
PB HvidovreHvidovre10.6.180.0
25.29
BallerupBallerup17.6.18-0.4
25.76
DMOdenseDM, Odense26.8.18+0.9
25.37
DMOdenseDM, Odense26.8.18+1.7
24.98
PB AalborgAalborg2.9.180.0
4 x 100 m stafet  [1]
47.77
NMHvidovreNM, Hvidovre11.8.18
 Denmark
Klara Skriver Loessl, Caroline Benfeldt Sørensen
Mie Mikkelsen, Thea Lyng Møller Jensen

2017

100 m  [6]
12.35
PB Lakeland, FLLakeland, FL25.5.17+1.5
12.20
w
Lakeland, FLLakeland, FL25.5.17+4.0
12.62
Harrisonburg, VAHarrisonburg, VA2.6.17-0.8
12.50
w
Harrisonburg, VAHarrisonburg, VA2.6.17+2.1
12.88
HvidovreHvidovre26.8.17+1.6
13.27
HvidovreHvidovre26.8.17-0.2
200 m  [2]
25.20
PB Harrisonburg, VAHarrisonburg, VA2.6.170.0
25.31
w
Harrisonburg, VAHarrisonburg, VA2.6.17+3.2
Længdespring  [1]
5.20
PB Harrisonburg, VAHarrisonburg, VA2.6.17

2016

60 m  [2]
8.37
i
PB Hyattsville, MDHyattsville, MD12.3.16
8.31
i
PB Hyattsville, MDHyattsville, MD12.3.16
100 m  [2]
13.14
PB Orlando, FLOrlando, FL12.7.16-1.0
13.39
Orlando, FLOrlando, FL12.7.16-1.8
200 m  [3]
27.35
i
PB Hyattsville, MDHyattsville, MD12.3.16
26.55
PB Orlando, FLOrlando, FL12.7.16+0.4
26.84
Orlando, FLOrlando, FL12.7.16-0.6
400 m  [1]
1:05.01
i
PB Hyattsville, MDHyattsville, MD12.3.16
Højdespring  [1]
1.42
PB Orlando, FLOrlando, FL12.7.16
Længdespring  [2]
4.55
i
PB Hyattsville, MDHyattsville, MD12.3.16
4.85
PB Orlando, FLOrlando, FL12.7.16+0.6

2015

80 m  [1]
10.61
w
BallerupBallerup20.6.15+2.9
200 m  [1]
27.14
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7.15+2.5

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde7.68   Ballerup19.1.1923 
100 m
Ude11.77   DR22Hvidovre11.6.22+1.8
200 m
Ude24.44   Hvidovre13.6.21+1.522 
Inde25.04   DUR-17Skive24.2.1917 
400 m
Ude1:01.49   Odense7.9.19
Inde1:05.01   Hyattsville, MD12.3.16
Højdespring
Ude1.42   Orlando, FL12.7.16
Længdespring
Ude5.20   Harrisonburg, VA2.6.17
Inde4.55   Hyattsville, MD12.3.16
4 x 100 m stafet
Ude46.43   DRAarhus6.9.20
4 x 400 m stafet
Ude4:02.16   Aarhus6.9.20

150 m
Ude18.46   København22.5.22+0.7

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 138
Per disciplin:
60 m:19
80 m:1
100 m:60
150 m:4
200 m:43
400 m:2
Højdespring:1
Længdespring:3
4 x 100 m stafet:4
4 x 400 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2018 5
12.39 2
h3
12.51
DM 2019 5
12.63 2
h1
12.31
DMU 2019
12.48
12.49
DM 2020 6
12.33 2
h1
12.42
DM 2022 5
12.05 2
h3
11.94
200 m
DM 2018 5
25.37 3
h3
25.76
DM 2019 6
25.56 3
h1
25.36
DMU 2019
25.24
4 x 100 m stafet
DM 2020 1
46.43
4 x 400 m stafet
DM 2020 4
4:02.16
Inde
60 m
DMi 2019 5
7.77 2
h2
7.73
DMi 2021 6
7.75
DMi 2022
4
h2
7.85
200 m
DMi 2019 2
25.23 1
h4
25.20
DMi 2021 2
C
25.32

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020 1
19
12.28
200 m
DMU 2020 1
19
24.63
Inde
60 m
iDMU 2019 1
17
7.68 1
17
h3
7.73
200 m
iDMU 2019 1
17
r5
25.04